Αποστολέας Θέμα: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου  (Αναγνώστηκε 376537 φορές)

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #225 στις: 30 Αυγούστου, 2011, 14:04:12 μμ »
Κατάληξε πρώτα εσύ ποια από αυτά που γράφεις τα εννοείς και ποια όχι και άφησε σε παρακαλώ τις υποδείξεις για το τι επιτρέπεται να γράφω και τι όχι.
Εαν ενοχλώ τους συντονιστές στο κάτω κάτω να μπει ένας όρος στο forum να μην επιτρέπεται να σχολιάζουμε τα hatsan μην τυχόν και θιχθεί η ομάδα υποστήριξης.
Φιλε μου δεν υπαρχει καμια ομαδα υποστηριξης για τα hatsan απλα τα εχουν παρει πολοι για διαφορους λογους(ειναι πολυ φτηνα,γινονται σχολεια εκμαθισης για επισκευες χωρις τον φοβο μην χαλασει και κλαις τα λεφτα σου) και στην τελικη εισαι πολυ ευχαριστημενος γιατι με τις οποιες επεμβασεις το εκανες πολυ καλιτερο απο οτι ηταν.
Εδω εχουν βγαλει προβληματα αλλες εταιριες πολυ ανωτερες και πολυ ποιο ακριβα οπλα τα hatsan σε πειραξαν.
Ειμαι και γω κατοχος καποιου hatsan το οποιο εδειξε τα καλα του μετα τις οποιες μετατροπες αλλα ειμαι και απο αυτους που πιστευω οτι αν θελω να ασχοληθω ποιο σοβαρα με τον αθλημα της σκοποβολης δεν θα παρω κανενα hatsan ακομα
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος thrass86

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 354
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #226 στις: 30 Αυγούστου, 2011, 14:42:44 μμ »
Φιλε μου δεν υπαρχει καμια ομαδα υποστηριξης για τα hatsan απλα τα εχουν παρει πολοι για διαφορους λογους(ειναι πολυ φτηνα,γινονται σχολεια εκμαθισης για επισκευες χωρις τον φοβο μην χαλασει και κλαις τα λεφτα σου) και στην τελικη εισαι πολυ ευχαριστημενος γιατι με τις οποιες επεμβασεις το εκανες πολυ καλιτερο απο οτι ηταν.
Εδω εχουν βγαλει προβληματα αλλες εταιριες πολυ ανωτερες και πολυ ποιο ακριβα οπλα τα hatsan σε πειραξαν.
Ειμαι και γω κατοχος καποιου hatsan το οποιο εδειξε τα καλα του μετα τις οποιες μετατροπες αλλα ειμαι και απο αυτους που πιστευω οτι αν θελω να ασχοληθω ποιο σοβαρα με τον αθλημα της σκοποβολης δεν θα παρω κανενα hatsan ακομα



Ναι αλλά το φθηνό το κρέας δεν το τρώει ούτε ο λύκος .
Anschütz 9015 4.5 HP BR Sightron SIII Competition 45x45 ED
Steyr LG 110  4.5 Vector Minotaur GenII 12-60x60
FX Impact M3 5.5 Sniper Bronze DELTA Stryker HD 5-50x56
Walther LGM2 4.5 FALCON X50 FT 10-50X60
http://www.youtube.com/watch?v=yXNfj5Zw8hU
http://www.youtube.com/watch?v=Y5lwHSDjW3U

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #227 στις: 30 Αυγούστου, 2011, 17:08:05 μμ »
Καταλαβαίνω τον πειρασμό που παρουσιάζουν τα φθηνα (και φθηνιαρικα συνήθως) ασιατικά αεροβόλα. Κοντεψα και εγώ να παρασυρθω κάποτε αλλα ευτυχώς επικράτησε στο τέλος η λογική (και η ιδεολογία βεβαια που σε μένα είναι ισχυρότερη απο την τσέπη). Πιστεύεις για παράδειγμα ότι ένα τέτοιο στα 150-200 ευρώ μπορεί να εξυπηρετήσει καλύτερα τις ανάγκες ενός νέου αεροβολιστη απ´ότι ένα hw95 με 100 ευρώ παραπάνω; (ή ένα μεταχειρισμένο Γερμανικό στην ίδια τιμή θα είναι λιγότερο αξιόλογο όπλο; )
Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #228 στις: 30 Αυγούστου, 2011, 17:22:57 μμ »
Επειδη το θεμα μας ειναι, Η σωστη επιλογη του πρωτου αεροβολου,και επειδη προκειται για τις πρωτες αγορες καποιον φιλων,καλο θα ειναι να μιλαμε
αντικειμενικα,στο ποιο ειναι ενα σωστο αεροβολο,απο το κουτι του,και οχι να στηριζομαστε σ΄αυτο μετα απο τεχνικες παρεμβασεις,για το λογο οτι δεν εχουν
την δυνατοτητα αυτη ολοι οι φιλοι.
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος D 52

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 382
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #229 στις: 30 Αυγούστου, 2011, 20:26:15 μμ »
Σωστός.
Εγώ...εγώ σκότωσα την γριά..
..Η θα σηκωθούμε να πολεμήσουμε ή θα πέσουμε να ψοφήσουμε..

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #230 στις: 30 Αυγούστου, 2011, 21:09:13 μμ »
Επειδη το θεμα μας ειναι, Η σωστη επιλογη του πρωτου αεροβολου,και επειδη προκειται για τις πρωτες αγορες καποιον φιλων,καλο θα ειναι να μιλαμε
αντικειμενικα,στο ποιο ειναι ενα σωστο αεροβολο,απο το κουτι του,και οχι να στηριζομαστε σ΄αυτο μετα απο τεχνικες παρεμβασεις,για το λογο οτι δεν εχουν
την δυνατοτητα αυτη ολοι οι φιλοι.
Φιλε drakos320 δεν ενδιαφερει ολους η ποιοτητα για τον Α Β λογο.
Αν καποιος με ρωτησει και μου πει θελω ενα αεροβολακι δυνατο και φτηνο περιπου στα 150 ευρω θα του πω ανεπιφυλακτα ΒΑΜ 26 και HATSAN 88-99.
Αν ομως μου πει και ποιοτικο τοτε θα του προτεινα ανεπιφυλακτα HW και τελος, ουτε θα προτεινα σε εναν που δεν εχει ιδεα απο μαστορεματα και δεν πιανουν τα χερια του να παρει ΒΑΜ και hatsan γιατι θα του εβγαινε μια η αλλη με ενα HW,πιστευω να εγινα κατανοητος.
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #231 στις: 30 Αυγούστου, 2011, 22:32:04 μμ »
Ναι . . . Ηρακλη καταλαβαινω το πνευμα σου.Αλλα ας πουμε και κατι αλλο.Συνηθως πολλοι, οπως κι εγω στην αρχη, ψαχνουμε το δυνατο αεροβολο.
Ειναι η λεγομενη μαγγνουμιτιδα ξερεις . . . ;D.Εαν ομως διαβασεις,και ψαχτεις λιγο,περνας σε αλλα επιπεδα και ανακαλυπτεις οτι τελικα ειναι αλλη η ουσια.
Ηθελα ν΄αγορασω για αρχη βλεποντας τις δυναμεις του, το diana 350 . Aλλα ευτυχως απο καθαρη τυχη με την συμβουλη φιλου πηρα το hw 80.
Στη πορεια γνωριζοντας φιλους στο σκοπευτηριο και ριχνοντας με αρκετα οπλα,καταλαβα ποσο τυχερος ειμουν, τυχαια.
Επισης ανακαλυψα οτι δυναμεις που θεωρουμε μικρες κανουν πολυ καλα τη δουλεια τους,οταν βρισκεις στοχο.
Με τις γνωσεις που εχω αποκτησει εως τωρα ,εαν ηταν να διαθεσω σαν πρωτο αεροβολο 150ευρω,θα επερνα η΄cz 631 η΄wh 30,
και με κατι λιγα παραπανω το wh 50.Συγνωμη δεν θελω να κατακρινω αλλες μαρκες,αλλα με τα οπλα εχω μια αλφα φιλοσοφια στο θεμα ποιοτητας,
γι΄αυτο εχω και πολυ λιγα σε σχεση με αλλους. Μονο 2  :(. Υποψιν εκτος τα κυνηγετικα.  ::)
Θελω να τα βρουν τα παιδια μου,και για να τα βρουν αφου πρωτα εγω θα εχω ριξει αρκετες χιλιαδες  ;D, η ποιοτητα μετραει.
Βεβαια εαν με ρωταγες πριν ασχοληθω θα ειχα διαφορετικες αποψεις. Αυτα . . και εαν καποιου δεν πιανουν τα χερια του ,καλυτερα μικρη δυναμη και ποιοτητα,παρα μεγαλη δυναμη με σκαλισμα .Εαν καποιος δεν ειναι υλιστης,και πατεντιαρης, καλο ειναι να μη πειραζει οπλο.
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #232 στις: 31 Αυγούστου, 2011, 13:20:14 μμ »
Συμφωνω με αυτα που λες αλλα μην ξεχνας οτι δεν εχουν ολοι την τρελα την δικια μας και την ορεξη να κατσουν να διαβασουν γιατι ενα αεροβολο ειναι καλο και γιατι δεν ειναι.
Εχουν ερθει και μου εχουν πει ποιο να παρω με αυτα τα χαρακτηριστικα, και οταν αρχιζω να τους εξηγω καποια πραγματα για να μην την πατησουν κοιταν αλλου μεχρι να τελοιωσω η κουνανε τα χερια, εγω τι να κανω μετα, αυτοι το θελουν να περασουν λιγο την ωρα τους σε κουτακια τι τους νοιαζει αν θα το παρουν και τα παιδια τους.
Γιαυτο λεω οτι ο καθενας εχει διαφορετικα κριτηρια για το πρωτο του αεροβολο και ισως και το τελευταιο.
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #233 στις: 31 Αυγούστου, 2011, 13:28:04 μμ »
+1 Και στους δυο σας.
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος michael1969

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 809
  • ΣΕΡΡΕΣ
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #234 στις: 31 Αυγούστου, 2011, 13:52:37 μμ »
παντως οταν αναφερεται το ονομα Η........Ν κατι γινεται....
Alfa proj 4.5

Αποσυνδεδεμένος dk

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #235 στις: 20 Δεκεμβρίου, 2011, 23:04:58 μμ »
Καλησπέρα παιδιά.Είμαι καινούριος στο φόρουμ(πριν από λίγο συνδέθηκα πρώτη φορά) και ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την αγορά ενός αεροβόλου.Πριν δυο χρόνια αγόρασα ένα πστόλι Beretta Elite II χωρίς να ξέρω ουσιαστικά τίποτα για τα αεροβόλα.Στη συνέχεια άρχισα να ψάχνομαι λίγο περισσότερο και ανακάλυψα το φόρουμ απ΄όπου έχω βρει πολλά χρήσιμα πράγματα.Τώρα σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο τουφέκι ελατηρίου και θέλω τη γνώμη σας.Τα χρήματα που διαθέτω είναι 200, το πολύ 250 ευρώ και το όπλο το θέλω κυρίως για σκοποβολή(2-3 φορές το χρόνο στο χωριό για σκοποβολή σε τενεκεδάκια, βάζα και διάφορα τέτοια).Ένα όπλο που είχα δει είναι το Crossman Phantom και ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας γι΄αυτό.Είναι αλήθεια ότι δεν είναι και πολύ καλό ποιοτικά;

Αποσυνδεδεμένος michael1969

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 809
  • ΣΕΡΡΕΣ
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #236 στις: 21 Δεκεμβρίου, 2011, 08:23:00 πμ »
Γεια σου φιλε και καλως ηρθες.Το φαντομ κατα βαση ειναι μια αντιγραφη του γκαμο 1000, τωρα για ποιοτητα δεν μπορο να σου πω γιατι δεν εχω δει απο κοντα, αν σε ενδιαφερει η δυναμη ειναι δυνατο η σκανδαλη του ειναι λιγο σκληρη λογο γκαμο.Αν θελεις μπορεις να δεις στης αγγελιες, νομιζω οτι εχει ενα γκαμο 1000 και αλλα πολυ ενδιαφεροντα.
Πριν κανεις κατι καλο ειναι να διαβασης μεσα στο φορουμ για τα διαφορα οπλα στης ενοτητες που υπαρχουν.
Alfa proj 4.5

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #237 στις: 21 Δεκεμβρίου, 2011, 08:24:10 πμ »
Καλως ηρθες φιλε μου.
Λυσεις υπαρχουν πολλες, αν διαβασεις στο παρον θεμα θα καταληξεις σιγουρα σε καποιες απο αυτες. Το σημαντικοτερο ειναι να μην βιαστεις και να συζητησουμε για οποια επιλογη τελικα εχεις.
Στις αγγελιες μας επισης βγαινουν αρκετα οπλα που πιθανως να σε ενδιαφερουν.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος dk

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #238 στις: 21 Δεκεμβρίου, 2011, 21:44:21 μμ »
Κάποια όπλα που βρήκα (σε καμιά περίπτωση βέβαια δεν έχω ολοκληρώσει το ψάξιμο) είναι τα εξής:
1)Crossman phantom 1000
2)Gamo cfx
3)Gamo shadow 1000
4)Gamo shadow csi
Επίσης θα ήθελα να κάνω άλλη μια ερώτηση:με συμφέρει να δώσω κάτι παραπάνω και να πάρω ένα weihrauch hw 50;Διάβασα ότι γενικά τα weihrauch είναι καλύτερα από gamo και crossman.

Αποσυνδεδεμένος Σαββας Σ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 704
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #239 στις: 21 Δεκεμβρίου, 2011, 21:50:30 μμ »
ε ναι ,ειναι καλυτερα ;)
και....gamo!