Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.  (Αναγνώστηκε 288582 φορές)

Αποσυνδεδεμένος georgedr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #135 στις: 16 Απριλίου, 2011, 21:53:02 μμ »
φοβάμαι μην κάνω καμιά ζημιά με αυτό το γράσο μήπως είναι χειρότερο από αυτό που έχει μπορείς να μου πεις τι ακριβώς πρέπει να προμηθευτώ υγρό για την κάνη αν δεν βρω μπορώ να ρίξω?

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #136 στις: 16 Απριλίου, 2011, 22:03:29 μμ »
Μην προμηθευτείς τίποτα ακόμα ρίξε με το όπλο σου όπως είναι όσες βολίδες θέλεις.
Αργότερα…. πολύ αργότερα θα έρθει η ώρα για προμήθειες και ανοίγματα….. και μην ξεχνάς το διάβασμα είναι απαραίτητο για σωστά αποτελέσματα.
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος georgedr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #137 στις: 16 Απριλίου, 2011, 22:11:57 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες η βοήθειά σας μου είναι πολύτιμη.... απλά σκεφτόμουν να το λιπάνω επειδή διάβασα από την βιβλιοθήκη το tuning.... απλά οι απόψεις διίστανται... και με διάβασμα μπερδεύομαι πολύ όμως.

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #138 στις: 16 Απριλίου, 2011, 22:20:36 μμ »
φίλε georgedr, πρώτα πρώτα θα πρέπει να γνωριστείς καλά με το όπλο σου - το οποίο είναι από τα κορυφαία της κατηγορίας του όπως ακριβώς το γέννησε η μαμά του (straight from the box, όπως λέμε στα ελληνικά).

Ανάγκη για tuning δεν υπάρχει. Ρίξε με την ψυχή σου άφοβα, να στρώσει αυτό και να το μάθεις εσύ.
Αργότερα, ίσως πολύ αργότερα, όταν έρθει η ώρα να το ανοίξεις θα έχεις αποκτήσει την εμπειρία και την αίσθηση του όπλου, κάτι που θα σε βοηθήσει να αξιολογήσεις το αποτέλεσμα του tuning, αλλά θα μπορείς να προσδιορίσεις και τί ακριβώς θέλεις να βελτιώσεις / τροποποιήσεις στο όπλο σου ώστε να το φέρεις ακριβώς στα μέτρα σου.

Στο μεταξύ, διάβασμα σε όλα τα σχετικά θέματα...

φιλικά
Νικόλας
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #139 στις: 16 Απριλίου, 2011, 22:35:23 μμ »
Τα καλα οπλα θελουν ριξιμο-ριξιμο και λιγο ριξιμο ακομα.Αυτο δεν ειναι δικο μου ,ετσι λεει ο old timer. ;) ;D
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #140 στις: 16 Απριλίου, 2011, 22:37:34 μμ »
κάτι ξέρει η παλιά καραβάνα (oldtimer) :)
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος georgedr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #141 στις: 16 Απριλίου, 2011, 22:38:48 μμ »
σας ευχαριστώ πάρα πολύ.... αυτό θα κάνω την Τρίτη θα ρίξω καμιά 500 και θα σας πώ νεότερα αν κανει ντιζελινκ σταματάω?

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #142 στις: 16 Απριλίου, 2011, 22:46:49 μμ »
Ελαφρό dieseling είναι αναμενόμενο σε ένα καινούριο όπλο. Συνεχίζεις και λογικά μετά από καμιά 50-ρια βολές θα πρέπει να εξαφανιστεί.

Αν είναι έντονο, ναι. Σταματάς διότι μπορεί να δημιουργηθούν εσωτερικές φθορές στην τσιμούχα κυρίως, από την ανάφλεξη.
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος georgedr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #143 στις: 19 Απριλίου, 2011, 20:49:58 μμ »
Καλυσπέρα παιδιά... σήμερα πηρα την γυναίκα, το καφέ το εργαλείο (hw95) κια το baigal και πήγαμε για βολές στο ιδιοτικό μας σκοπευτίριο (χωράφι). Βάρεσα 100 βολίδεσ, δέν κατάφερα να κάνω γρουπ, λόγω βροχής και περιορισμένης ορατότιτας (πάλι καλά που υπάρχει σκεπασμένος χώρος) κατάφερα όμως να σπάσω 4 φορές γυάλινο μπουκάλι μπύρας στα 28 βήματα. βαρεσε και η γυναίκα μου με το εργαλείο και θέλει τώρα και εκείνη weihrauch. λέμε για ένα 50άρι. είναι ευθύβολο? ταιριάζει σε γυναίκα? τώρα καθαρίζουμε το δικό μου καθώς σήμερα παραλάβαμε το SG3.

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #144 στις: 19 Απριλίου, 2011, 21:17:36 μμ »
Λετε για 50αρι;;;Αντε καλοριζικο το 50αρι. ;) ;) :D
Λατρης του καλου ελατηριου.

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #145 στις: 20 Απριλίου, 2011, 10:13:07 πμ »
Καλυσπέρα παιδιά... σήμερα πηρα την γυναίκα, το καφέ το εργαλείο (hw95) κια το baigal και πήγαμε για βολές στο ιδιοτικό μας σκοπευτίριο (χωράφι). Βάρεσα 100 βολίδεσ, δέν κατάφερα να κάνω γρουπ, λόγω βροχής και περιορισμένης ορατότιτας (πάλι καλά που υπάρχει σκεπασμένος χώρος) κατάφερα όμως να σπάσω 4 φορές γυάλινο μπουκάλι μπύρας στα 28 βήματα. βαρεσε και η γυναίκα μου με το εργαλείο και θέλει τώρα και εκείνη weihrauch. λέμε για ένα 50άρι. είναι ευθύβολο? ταιριάζει σε γυναίκα? τώρα καθαρίζουμε το δικό μου καθώς σήμερα παραλάβαμε το SG3.

Αυτά θα σε βοηθήσουν:

http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,1466.0.html
http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,524.0.html

το δεύτερο έχει και γυναικεία άποψη, θεωρώ προσωπικά ότι είναι καλή επιλογή αν και το αν ταιριάζει σε γενικά είναι πολύ γενικό. Ίσως να έπρεπε να επωμίσει ένα...Γενικά είναι θέμα σωματότυπου. Για το θέμα γούστου εγώ το βρίσκω τίμαι λύση.

Αποσυνδεδεμένος georgedr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #146 στις: 20 Απριλίου, 2011, 12:06:36 μμ »
Καλημέρα τελικά σήμερα παραγγείλαμε το hw 50 για ευνόητους λόγους καθώς και μία διόπτρα mamba lite 3-12x44 scb και μία βάση dampa για το hw95

Αποσυνδεδεμένος georgedr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #147 στις: 20 Απριλίου, 2011, 13:07:08 μμ »
Εχθές που λίπανα το δικό μου τα λίπανα όλα με sg3 σε όλα τα μέρη του όπλου φαντάζομε δεν χρειαζόταν άλλο για ελατήριο έμβολο και άλλο για την φλάντζα?

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #148 στις: 20 Απριλίου, 2011, 13:58:42 μμ »
Εχθές που λίπανα το δικό μου τα λίπανα όλα με sg3 σε όλα τα μέρη του όπλου φαντάζομε δεν χρειαζόταν άλλο για ελατήριο έμβολο και άλλο για την φλάντζα?


....το ίδιο κάνει , όμως στην φλάντζα απειροελάχιστη ποσότητα "τσιγγούνικη" και μόνον στα πλαϊνά χείλια της φυσικά... ;)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος georgedr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #149 στις: 20 Απριλίου, 2011, 14:14:29 μμ »
δεν έβαλα πουθενά μεγάλεσ ποσότητεσ.... η μόνη βλακία που έκανα είναι οτι καθάρισα την τσιμούχα με wd40 και κάπου διάβασα οτι την ξεραίνει την έπλυνα μετα με νερο και την στέγνωσα καλά