Αποστολέας Θέμα: Γενική συζήτηση γύρω από το Ολυμπιακό αεροβόλο.  (Αναγνώστηκε 137870 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Αγωνιστικό Αεροβόλο (Ολυμπιακά Αθλήματα)
« Απάντηση #105 στις: 31 Μαρτίου, 2010, 18:26:53 μμ »
Ta Sellier Bellot δεν συγκρινονται σε ποιοτητα με τα υπολοιπα που αναφερεις, θα πετυχες διπλη γομωση φαινεται.
Το 510 στο ελευθερο ειναι αξιοσεβαστο score στα Ελληνικα δεδομενα!
Γενικα δεν διαφωνησα με την τεχνικη υποσταση της διαφορας απο σφαιρακι σε σφαιρακι, απλα πιστευω οτι εκτος απο συγκρισεις
ακραιων περιπτωσεων, οι διαφορες ειναι δυσδιακριτες οταν υπολογισεις ποσο μεγαλη ειναι η διασπορα που προκαλει ο ιδιος ο σκοπευτης.
Αν δοκιμασεις Gamo εναντιον HN, θα τη δεις τη διαφορα σιγουρα. Αν συγκρινεις RWS R10 Rifle με ΗΝ Sport που εχουν μισα λεφτα αλλα ειναι απο
ποιοτικη μαρκα, νομιζω οτι λιγοι θα μπορουσαν να διακρινουν διαφορα. Μιλωντας παντα για αληθινες βολες με το χερι, στην μεγγενη μπορεις να διαπιστωσεις
διαφορες απο διπλανες παρτιδες με ολοιδια τεχνικα χαρακτηριστικα.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος Gemix

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
Απ: Αγωνιστικό Αεροβόλο (Ολυμπιακά Αθλήματα)
« Απάντηση #106 στις: 31 Μαρτίου, 2010, 19:13:11 μμ »
Ta Sellier Bellot δεν συγκρινονται σε ποιοτητα με τα υπολοιπα που αναφερεις, θα πετυχες διπλη γομωση φαινεται.
Το 510 στο ελευθερο ειναι αξιοσεβαστο score στα Ελληνικα δεδομενα!
Γενικα δεν διαφωνησα με την τεχνικη υποσταση της διαφορας απο σφαιρακι σε σφαιρακι, απλα πιστευω οτι εκτος απο συγκρισεις
ακραιων περιπτωσεων, οι διαφορες ειναι δυσδιακριτες οταν υπολογισεις ποσο μεγαλη ειναι η διασπορα που προκαλει ο ιδιος ο σκοπευτης.
Αν δοκιμασεις Gamo εναντιον HN, θα τη δεις τη διαφορα σιγουρα. Αν συγκρινεις RWS R10 Rifle με ΗΝ Sport που εχουν μισα λεφτα αλλα ειναι απο
ποιοτικη μαρκα, νομιζω οτι λιγοι θα μπορουσαν να διακρινουν διαφορα. Μιλωντας παντα για αληθινες βολες με το χερι, στην μεγγενη μπορεις να διαπιστωσεις
διαφορες απο διπλανες παρτιδες με ολοιδια τεχνικα χαρακτηριστικα.
Σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια, μια φορα το επιασα, ισως κι απο τυχη και πανηγυριζα λες κι ειχα σπασει το παγκοσμιο ρεκορ(ειδικα στο ελευθερο ειναι και λιγο " κι αν σου κατσει?" )χαχαχα
Αλλα τυγχανει να δοκιμασα τα Η&Ν Econ προχθες κι ηταν τραγικα, τα αφησα για το Anics για κανενα τενεκεδακι, εν αντιθεση τα Sport ειναι και καλα και φτηνα πανω κατω τα ιδια με τα Η&Ν Match τα βαρια σε σημειο που δεν αξιζει να παιρνεις τα ακριβα, αλλα αν παλι βρεις ενα σφαιρακι που το 8,9 στο κανει 9,0 η 9,1 τοτε ισως να τσιμπησεις και 3-4 5 ισως βαθμους σε εναν αγωνα (ειδικα εγω με τις οριακες βολες ειμαι περιπτωση σπανια, λες και το κανω επιτηδες για να μου σπαω τα νευρα και το ηθικο και μετα αντε ψαξε βρεστο, ακομα κι αν βρισκεται μονο μεσα στο μυαλο μου οτι τσιμπισα τον βαθμο λογω του οτι πιστευω οτι μου τον εδωσε το σφαιρακι ειναι αλλιως για τις επομενες 1-2 βολες, αυτα σε μενα βεβαια που εχω εντονες μεταπτωσεις στην ψυχολογια μου την ωρα του αγωνα)

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Αγωνιστικό Αεροβόλο (Ολυμπιακά Αθλήματα)
« Απάντηση #107 στις: 31 Μαρτίου, 2010, 19:19:41 μμ »
Τα Econ ειναι απο το καλουπι των (Finale) Match Pistol, οπως τα Sport ειναι απο το καλουπι των (Finale) Match Rifle, αλλα πραγματι τα Econ ειναι σε χαμηλοτερη ποιοτητα με εμφανη γραμμη απο το die. Φαινεται τα κοβουν με "κουρασμενο" die. Εριξα μερικα και δεν με εντυπωσιασαν αλλα ουτως η αλλως ριχνω Sport μονιμα και εχω την υποψια οτι τα ελαφρα δεν με πανε το ιδιο καλα οσο τα βαρια. Θα ελεγα οτι δεν ειναι τοσο το γενικο γκρουπαρισμα, αλλα ποσο μακρια καταληγουν οι τραβηγμενες βολες. Με τα βαρια εχω περισσοτερες σωσμενες κακες βολες.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Αγωνιστικό Αεροβόλο (Ολυμπιακά Αθλήματα)
« Απάντηση #108 στις: 01 Απριλίου, 2010, 07:44:45 πμ »
Δεν ηξερα οτι ειναι και αλλα παιδια του forum ενεργα στους αγωνες σταθερου, ξερω οτι αρκετα παιδια εχουν αγωνιστικα οπλα αλλα δεν εχει κανει κανεις αναφορα σε αγωνες! Να συναντηθουμε στον επομενο να συστηθουμε :)

Θα συναντηθούμε Thorin στους Πανελλήνιους. Θα επικοινωνήσουμε από εδώ μέσα για το σημείο και την ώρα.

Σας διαβάζω καιρό και σας χαίρομαι και για το επίπεδο συζήτησης που τηρείτε και για τις γνώσεις που αποκομίζονται από τους σχολιασμούς σας. Ασχολούμαστε λιγότερο από ένα χρόνο με το Ολυμπιακό τυφέκιο και προτιμώ να σας διαβάζω παρά να γράφω.

Καλό Πάσχα σε όλους και καλή επιτυχία σε όλους τους συναθλητές μας στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Να'στε καλά!

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Αγωνιστικό Αεροβόλο (Ολυμπιακά Αθλήματα)
« Απάντηση #109 στις: 01 Απριλίου, 2010, 07:47:32 πμ »
Ωραια! Εγω θα ειμαι 100% εκει, αλλα δεν θα αγωνιστω μιας και δεν ειμαι στους 3 καλητερους του συλλογου (ακομα!).
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος gtavo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 228
Απ: Αγωνιστικό Αεροβόλο (Ολυμπιακά Αθλήματα)
« Απάντηση #110 στις: 01 Απριλίου, 2010, 08:09:21 πμ »
Ποτε ειναι?
Τι χρειαζεται για να αγωνιστεις?
Beware the man with just one gun

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Αγωνιστικό Αεροβόλο (Ολυμπιακά Αθλήματα)
« Απάντηση #111 στις: 01 Απριλίου, 2010, 08:14:43 πμ »
Είναι το επόμενο σαββατοκύριακο, ο καθε συλλογος κατεβαινει με 3 αθλητες ανα αγωνισμα οποτε χρειαζεται να σε επιλεξει ο συλλογος σου και να σε δηλωσει. Εσυ νομιζω δεν εχεις ιδιαιτερο ανταγωνισμο?
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος gtavo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 228
Απ: Αγωνιστικό Αεροβόλο (Ολυμπιακά Αθλήματα)
« Απάντηση #112 στις: 01 Απριλίου, 2010, 08:14:55 πμ »
Δοκιμασα τα γυαλια εχθες
Παρα πολυ καλη σκοπευτικη εικονα.
Επισης εχθες εκανα 524 στην προπονηση και ξεφορτωθηκα ολες εκτος απο μια τις βολες στο ασπρο.
Ειναι μαλλον αυτο που λενε τα γυαλια ειναι η ντοπα του σκοπευτη
Beware the man with just one gun

Αποσυνδεδεμένος gtavo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 228
Απ: Αγωνιστικό Αεροβόλο (Ολυμπιακά Αθλήματα)
« Απάντηση #113 στις: 01 Απριλίου, 2010, 08:16:04 πμ »
Είναι το επόμενο σαββατοκύριακο, ο καθε συλλογος κατεβαινει με 3 αθλητες ανα αγωνισμα οποτε χρειαζεται να σε επιλεξει ο συλλογος σου και να σε δηλωσει. Εσυ νομιζω δεν εχεις ιδιαιτερο ανταγωνισμο?

Ο μοναδικος ανταγωνισμος που εχουμε ειναι στην καταναλωση πυρομαχικων ;D ;D
Beware the man with just one gun

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Αγωνιστικό Αεροβόλο (Ολυμπιακά Αθλήματα)
« Απάντηση #114 στις: 01 Απριλίου, 2010, 08:16:56 πμ »
Ωραιοτατα! Ειχες δοκιμασει και αλλα νουμερα φακο? Χρησιμοποιεις και την ιριδα μαζι?
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος gtavo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 228
Απ: Αγωνιστικό Αεροβόλο (Ολυμπιακά Αθλήματα)
« Απάντηση #115 στις: 01 Απριλίου, 2010, 09:16:56 πμ »
Οχι μονο 0,5 και με την ιριδα.
Βοηθαει κι αυτη
Beware the man with just one gun

Αποσυνδεδεμένος gtavo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 228
Απ: Αγωνιστικό Αεροβόλο (Ολυμπιακά Αθλήματα)
« Απάντηση #116 στις: 01 Απριλίου, 2010, 09:27:20 πμ »
Ωραια! Εγω θα ειμαι 100% εκει, αλλα δεν θα αγωνιστω μιας και δεν ειμαι στους 3 καλητερους του συλλογου (ακομα!).

Εχεις την τυχη και την ατυχια μαζι να εισαι στο συλλογο με τους καλυτερους σκοπευτες!
Beware the man with just one gun

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Αγωνιστικό Αεροβόλο (Ολυμπιακά Αθλήματα)
« Απάντηση #117 στις: 01 Απριλίου, 2010, 09:29:04 πμ »
H ιριδα βοηθαει, αλλα θεωρειται κακη συνηθεια γιατι μπορεις να την ρυθμισεις ωστε να βλεπεις και ακιδα και στοχο που μοιαζει βολικο αλλα ειναι λαθος τεχνικη. Αφηνε την τερμα ανοιχτη για αρχη στο αεροβολο καλητερα.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος gtavo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 228
Απ: Αγωνιστικό Αεροβόλο (Ολυμπιακά Αθλήματα)
« Απάντηση #118 στις: 01 Απριλίου, 2010, 09:30:15 πμ »
Εγω παντως ειμαι ο καλυτερος στο αεροβολο πιστολι του συλλογου μου.
Το οτι ειμαι και ο μοναδικος σε αυτο το αθλημα στο συλλογο δεν νομιζω οτι εχει ιδιαιτερη σημασια! :D :D ;D ;D
Beware the man with just one gun

Αποσυνδεδεμένος gtavo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 228
Απ: Αγωνιστικό Αεροβόλο (Ολυμπιακά Αθλήματα)
« Απάντηση #119 στις: 01 Απριλίου, 2010, 09:30:54 πμ »
H ιριδα βοηθαει, αλλα θεωρειται κακη συνηθεια γιατι μπορεις να την ρυθμισεις ωστε να βλεπεις και ακιδα και στοχο που μοιαζει βολικο αλλα ειναι λαθος τεχνικη. Αφηνε την τερμα ανοιχτη για αρχη στο αεροβολο καλητερα.

Ναι εχεις δικιο
Beware the man with just one gun