Αγωνιστικό Αεροβόλο > Ολυμπιακό Αεροβόλο

Τεχνικές σκόπευσης με Ολυμπιακό Πιστόλι Αεροβόλο

<< < (30/30)

Dimitri:
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Σιγά σιγά ξεκαθαρίζουν μέσα μου συσχετισμοί από τεχνική σε ολυμπιακό πιστόλι και η μεταφορά τους στο 9άρι (και στην πρακτική)

Σχετικά με την ειδική βαρύτητα των δαχτύλων στην λαβή, αντιλαμβάνομαι ότι το σημαντικό ρόλο παίζουν ο αντίχειρας (όχι σαν αντίχειρας, αλλά το κομμάτι της ένωσης του με την παλάμη) και ο μέσος. Τα υπόλοιπα (παράμεσος μικρός) είναι περισσότερο ανενεργα (ή τελος πάντων συμπεριφέρονται σαν τμήμα του μέσου)

Το έχω καταλάβει σωστά ή τα έχω μπλέξει?

Thorin:
Σωστα. Σε μια σωστη λαβη ταιριασμενη στο χερι, ολη τη δουλεια την κανει ο μεσος που τραβαει τη λαβη πισω στο V του αντιχειρα.
Ο αντιχειρας ευθυγραμμιζει χωρις να πιεζει τη λαβη, και τα υπολοιπα δαχτυλα αγκαλιαζουν με μικρη πιεση για συνεισφερουν στην σταθεροτητα αλλα και στο feedback. Βεβαια μεγαλο μερος του βαρους του οπλου στηριζεται στο palm rest και την συνολικη δομη της λαβης που εξασφαλιζει μεγαλη επιφανεια επαφης με το χερι για να μοιραστει το βαρος.

Dimitri:
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

Κυριακή που θα ανέβω ΚΕΒΟΠ θα εφαρμόσω ότι μου είπες και επανέρχομαι με feedback.

Thorin:
Σε ποιο πεδιο πας? Δεν εχουμε αγωνα Αθηνα αυτο το ΣΚ οποτε μπορει να κανω καμια βολτα να πετυχω κανενα γνωστο.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση