Αποστολέας Θέμα: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;  (Αναγνώστηκε 433500 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #90 στις: 25 Ιουνίου, 2008, 07:21:11 πμ »
Η γνώμη μου είναι πως το κυνήγι με τα αεροβόλα πρέπει να επιτραπεί κατ'αρχάς για να αποκτήσει το αεροβόλο ένα πλήρες νομικό πλαίσιο που να προστατεύει τον κάτοχο από κάθε άποψη.
Σκεφτείτε αυτό, ποιός θα βγεί να κυνηγήσει με το αεροβόλο; Αυτός που ήδη κυνηγάει με άλλα όπλα.
Τι φαντάζεστε δηλαδή οτι όποιος έχει ένα αεροβόλο θα πάρει τα δάση και τα βουνά και θα αρχίσει το κυνήγι; Οχι βέβαια, πολύ που δεν έχουν ασχοληθεί με το κυνήγι αλλά θα ήθελαν, και είναι κάτοχοι αεροβόλου δεν είναι τόσο απλό να αρχίσουν. Το βλέπουν λίγο επιπόλαια να μου επιτραπεί η έκφραση. Εννοείτε πως μια σειρά από προϋποθέσεις θα ανατρέψουν τέτοιους πρόχειρους κυνηγούς.
Σήμερα πας στο κατάστημα αγοράζεις νόμιμα ένα αεροβόλο και την επομένη που κοπανάς κουτάκια στην αυλή σου με αυτό είσαι παράνομος!
Θέλω να πω, πως αυτός που θα βγεί πρώτος για κυνήγι με ένα αεροβόλο θα είναι ο ήδη κυνηγός, ο οποίος είναι συνηδειτοποιημένος ξέρει τι πρέπει να κυνηγήσει με το αεροβόλο, όπως ξέρει τι φυσιγγια χρησιμοποιεί στα ανάλογα θηράματα με το δίκανο του.
Το πρόβλημα δεν είναι ο κυνηγός, αυτός μπορεί να είναι και λαθροθήρας σήμερα όπως επίσης ένας πιτσιρικάς στη Καστοριά μπορεί να έχει βγεί και να κυνηγάει Αρκούδες με το Diana 350 του, και μάλιστα με διαμέτρημα 4,5.  Η δική του βλακεία φταίει ή το γεγονός οτι δεν υπάρχει ο κατάλληλος ελεγκτικός μηχανισμός και το θεσμικό πλαίσιο;
Εγώ νομίζω πως ο συνειδητοποιημένος κυνηγός δεν αποτελεί κίνδυνο ούτε για την πανίδα ούτε για τον αεροβολισμό.
Σκεφτείτε οτι εγώ δεν ενδιαφέρομαι για το κυνήγι, δεν έχω κυνηγήσει ποτέ και ούτε και πρόκειται, αλλά έχω πολλούς λόγους να πιστεύω πως αν επιτραπεί το κυνήγι με τα αεροβόλα θα ανοίξουν και άλλοι δρόμοι για τον αεροβολισμό!
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Ιουνίου, 2008, 23:57:47 μμ από Einhorn »

artistrifler

  • Επισκέπτης
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #91 στις: 25 Ιουνίου, 2008, 09:33:37 πμ »
Ψυχραιμη και λογικη η αναλυση του Einhorn.
H προστασια του φυσικου περιβαλλοντος δεν θα λειτουργησει μεσα απο απαγορευσεις .Γενικα ειμαι εναντιον οποιασδηποτε απαγορευσης -ακομα και ισως ειδικα για αυτο το λογο-  και με δραστηριοτητες με τις οποιες δεν ασχολουμαι.πχ τοξοβολια .....
Το νομικο καθεστως πρεπει να αλλαξει σε οτι αφορα το αεροβολο την χρηση του, τα παρελκομενα του ,ακομα και στην δυνατοτητα εισαγωγης του......και να απελευθερωθει απο τα ''δεσμα'' του.
ΑR   

Αποσυνδεδεμένος stealth

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 133
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #92 στις: 26 Ιουνίου, 2008, 14:24:59 μμ »
Γενικα αυτο που δε χρειάζεται είναι να βάζουμε απο μονοι μας προσκόμματα στην κυνηγετική χρήση του αεροβόλου υπο το μανδύα της δηθεν προστασιας της πανίδας η της "ανθρωπινης" καταβολής του θηράματος. Αρκετα τετοια μπαινουν στο κυνηγι γενικότερα απο τους (ψευδο)οικολόγους.  Το κυνηγι (και ο πολεμος ) δυστυχως έχουν νεκρους και τραυματισμένους.
Η αυτορρύθμιση αλλα και η τιμωρία σε ένα ξεκάθαρο νομικό καθεστώς που θα διέπει το κυνηγι με αεροβόλο είναι η λυση(εις) . Η μηπως νομίζει κανείς οτι τωρα που το κυνήγι με αεροβόλο απαγορεύεται οι δεν γίνεται λαθροθηρία με αεροβόλα  η ότι μολις επιτραπεί το κυνήγι οι περισσοτεροι οπαδοι του αεροβόλου θα παρουν τα βουνα και θα επιστρεφουν σκυφτοι απο το βάρος των κρεμασμένων λαγων και πουλιών αφανιζοντας την ηδη ερημη απο τη λαθροθηρία , φυτοφαρμακα, καλλιεργεια κλπ πανίδα ?.

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3252
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #93 στις: 06 Ιουλίου, 2008, 18:37:53 μμ »
Παιδια καλησπερα. δεν ειμαι κυνηγος και πιθανοτατα δεν θα γινω ακομα και αν επιτραπει το κυνηγι με αεροβολο στην χωρα μας. πιστευω ομως οτι πρεπει να επιτραπει κυριως γιατι θα δωσει μια νεα διασταση στο αγαπημενο μας αντικειμενο αλλα και γιατι θα ''ανοιξει'' σαν χωρος σε ακομα περισσοτερα ατομα. κατω απο προυποθεσεις (οπως π.χ επιτρεπτο διαμετρημα, συγκεκριμενα θηραματα κ.α) δεν βλεπω για ποιο λογο (τουλαχιστον σοβαρο) να μην επιτρεπεται.

Αποσυνδεδεμένος tsakolakos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #94 στις: 07 Ιουλίου, 2008, 22:55:07 μμ »
an fovoude telos padon toso poli ta ipourgia as to epitrepsoun me poli perioristikous orous (gia arxi)! opos: tamio thiras me kapio vivliario opou tha katagrafete to idos tou thiramatos ,imerominia,ora, k.l.p!!! xeris ti ine na kanis skopovoli sto xorafi sou kai na vlepis sto diplano xorafi i kourounes na katasparazoun tin sodia sou kai na skeftese oti dn boris na tous rixis??? >:( >:( >:(
shadow1000
viper desert
hunter1250
maxima
sto melon{benjamin super streak}

Αποσυνδεδεμένος giannis36

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 417
    • ΑΓΙΟΣ ΜΥΡΩΝΑΣ
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #95 στις: 08 Ιουλίου, 2008, 12:59:06 μμ »
kolasi file tsakolako i kardia mu ke ta nevra mu teliaaaaaaaaaaaaaaaa ;D ;D ;D ;D
bam 50 0.22 bam40 0.22
παγωμένο αίμα χαλάρωση βολή επιτυχια   www.razorsteam.bravehost.com
http://www.esoaapcrete.bravehost.com/

Αποσυνδεδεμένος tsakolakos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #96 στις: 09 Ιουλίου, 2008, 09:07:33 πμ »
na kapia protinomena thiramata se isagogika dioti pote o ellinas kinigos den theorise ta korakoidi thiramata: karakaxa,kargia,kourouna,psaroni,agriokounelo(prokali terasties katastrofes sta nisia),sitarithra(terastios plithismos dimiourgodas katastrofes sta sitira) kai alepou alla mono me magala diametrimata kai orio apostasis volis giro sta 30m!!!kanenas kinigos den kiniga kortakoidi dioti theori oti xalai tzaba lefta se sferes opos kai ta psaronia me apotelesma i agrotes apegnosmeni na rixnoun anexelekta farmaka gia na ta dilitiriasous prokalodas zimia kai se alla idi  panidas!!! LIPON PIOS DIMIOURGI PROVLIMATA STIN PANIDA? OI MELODIKI AEROVOLISTES KINIGI H' OI APLI KINIGI LIOKANOU???????????????????????????????????????????????????????????
shadow1000
viper desert
hunter1250
maxima
sto melon{benjamin super streak}

Αποσυνδεδεμένος airgun320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 400
    • www.razorsteam.bravehost.com
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #97 στις: 09 Ιουλίου, 2008, 13:05:52 μμ »
Κατά την γνώμη μου φίλε tsakolako μπορούν και οι δυο να προκαλέσουν
Καταστροφές. και το ζήτημα δεν είναι μόνο να επιτραπεί το κυνήγι με αεροβόλο
Αλλά να μαθαίνουν σωστά να κυνηγούν  από την αρχή και οι αεροβολαδες αλλά και οι λειοκαναδες.
Προσωπικά εγώ δεν έχω σχεδόν καθόλου εμπειρία  από κυνήγι στην στεριά, στην θάλασσα ομος που κάνω ψαροτουφεκο, όταν θα πιάσω 2 μέτρια ψαράκια η ένα μεσαίο μαύρο(εννοώ ροφοιδες) την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια και η βγαίνω έξω, η κάνω απλά βόλτα κρεμώντας το όπλο στην σημαδούρα. Αυτό είναι το ζήτημα για εμένα να προσέχεις γεια να έχεις..  αλλά από ότι βλέπω μέσα σε αυτό το forym υπάρχουν αρκετά άτομα με συνείδηση και θα μπορούσαν άνετα να κυνηγούν με αεροβόλο, αλλά είσαι στην Ελλάδα φίλε, δεν μπορούν να φτιάξουν ένα αξιόλογο δρόμο…σιγά να μην ασχοληθούν με το χόμπι μας …

Φιλικά μανός
Μανος

" Κλέφτης και Αμαρτωλός "

www.razorsteam.bravehost.com

http://www.youtube.com/watch?v=LeAS39JD-4c
( Αφιερωμένο ) ...

Αποσυνδεδεμένος nikmar

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #98 στις: 11 Ιουλίου, 2008, 13:22:55 μμ »
παιδια προτο post μου εδω και θελω και εγω να πω την γνωμη μου
1)το να επιτραπει το κινηγι με αεροβολο δεν θα βλαψει τα θηραματα,ειμαι σιγουρος οτι καπιοι απο τους κινηγους
που ηδη χρισιμοποιουν λειοκανο θα στραφουν σε αυτο
2)αυτος ειναι ο μονος τροπος να αποδεσμευτουν τα οπλαμασ απο την σκοποβολη στην αυλη και ας μην χρισιμοποιηθουν ποτε για κινηγι
3)δεν θα γινει ποτε γιατι πισω απο το κινηγι ειπαρχει μια κερδοφορα βιομηχανια που θα καμφτει αν καποιος δινει 10 cents για 20 βολες και οχι 10-20 ευρω
το χρημα κινει το κρατος που ζουμε και τους νομους που το διεπουν για αυτο καλιτερα να εχουμε μεγαλη αυλη προσ το παρον!!!!

GAMO CFX ROYAL
UMAREX 850
SLAVIA 620
ΡΕ ΣΕΙΣ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΑ ΝΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΗ!!!

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #99 στις: 11 Ιουλίου, 2008, 14:36:26 μμ »
Να ακόμα κάτι που δεν είχα σκεφτεί....
Σωστός ο nikmar!

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3252
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #100 στις: 11 Ιουλίου, 2008, 16:39:03 μμ »
Παιδια καλησπερα. η οικονομικη παραμετρος με τον τροπο που την εθεσε ο φιλος nikmar ειναι κατι που κανενας μας και παρα τις παρα πολλες καταχωρησεις που εγιναν πανω στο θεμα δεν σκεφτηκε και που σιγουρα παιζει ρολο καθως ειναι αλλο το κοστος του κυνηγιου με αεροβολο και αλλο με λειοκανο. για αλλη μια φορα αποδεικνυεται οτι ολα τα μελη μπορουν και πρεπει να δωσουν την αποψη τους πανω στα θεματα που μας απασχολουν ολους και οχι να παραμενουν ''σιωπηλα''!

Αποσυνδεδεμένος nikmar

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #101 στις: 12 Ιουλίου, 2008, 01:58:33 πμ »
και παλι να συστηθώ,απο ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗΣ,ΑΝΙΣΟΡΟΠΟΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ HOBBYΤΟΥ ΑΕΡΟΒΟΛΟΥ,παρανομος(το κρατος το επιβαλει!!!)και λατρης της ακρειβειας>ησχυως
Ηρθα να ακολουθησω την παρεα σας για την γνωση πανω στο οπλο περισοτερο και οχι για να κερδισουμε τα (αδυνατα)για την Ελληνικη πραγματικοτητα κεκτημενα αλλων χωρων!!
εχω στην κατοχη μου 5 οπλα.
CFX ROYAL 4,5-BSA 6-24-40 ao
SLAVIA 620 (το προτο και αγαπημενο)
umarex 850 5,5-tasco 3-9-40
kinezos....αγνωστου πατρος.
walter cp 88
θελο να ελπιζω οτι η ανταλαγη αποψης βοηθαει!!!!!!!!!
GAMO CFX ROYAL
UMAREX 850
SLAVIA 620
ΡΕ ΣΕΙΣ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΑ ΝΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΗ!!!

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #102 στις: 14 Ιουλίου, 2008, 20:50:02 μμ »
και παλι να συστηθώ,απο ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗΣ,ΑΝΙΣΟΡΟΠΟΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ HOBBYΤΟΥ ΑΕΡΟΒΟΛΟΥ,παρανομος(το κρατος το επιβαλει!!!)και λατρης της ακρειβειας>ησχυως
Ηρθα να ακολουθησω την παρεα σας για την γνωση πανω στο οπλο περισοτερο και οχι για να κερδισουμε τα (αδυνατα)για την Ελληνικη πραγματικοτητα κεκτημενα αλλων χωρων!!
εχω στην κατοχη μου 5 οπλα.
CFX ROYAL 4,5-BSA 6-24-40 ao
SLAVIA 620 (το προτο και αγαπημενο)
umarex 850 5,5-tasco 3-9-40
kinezos....αγνωστου πατρος.
walter cp 88
θελο να ελπιζω οτι η ανταλαγη αποψης βοηθαει!!!!!!!!!

Φίλε nikmar,
με την άδεια σου, η τελευταία σου απάντηση συγχωνεύτηκε με άλλη σου απάντηση στο θέμα "Νεα μέλη".

Αποσυνδεδεμένος Shotgun

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 163
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #103 στις: 16 Ιουλίου, 2008, 14:44:49 μμ »
Αν θέλαμε, σαν χώρα, να ανοίξουμε το κυνήγι με αεροβολο η υπόθεση είναι απλη: βγαίνει μια ειδική άδεια για κυνήγι με αεροβόλο, με κατάλογο θηραμάτων που επιτρέπεται να κυνηγήσει ο αεροβολάς, οπως αυτόν που δίνει η αγγλική αστυνομία στις ιστοσελίδες της, ήτοι, κορακοειδή, κουνέλια, ψαρόνια, κλπ. Αφήστε έξω τα ευγενή θηράματα για να μην δημιουργούνται αντιζηλίες με τους πυροβολάδες.

Ετσι λύνετα το θέμα του τι κάνει στο βουνό ο αεροβολάς κυνηγός, το δίλημμα του αγρο- θηροφύλακα και όλα τα άλλα. Και το κράτος παίρνει λεφτά από μια μεγάλη ομάδα κυνηγών που σίγουρα θα βγάζουν και τις δύο άδειες.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #104 στις: 16 Ιουλίου, 2008, 14:49:35 μμ »
na kapia protinomena thiramata se isagogika dioti pote o ellinas kinigos den theorise ta korakoidi thiramata: karakaxa,kargia,kourouna,psaroni,agriokounelo(prokali terasties katastrofes sta nisia),sitarithra(terastios plithismos dimiourgodas katastrofes sta sitira) kai alepou alla mono me magala diametrimata kai orio apostasis volis giro sta 30m!!!kanenas kinigos den kiniga kortakoidi dioti theori oti xalai tzaba lefta se sferes opos kai ta psaronia me apotelesma i agrotes apegnosmeni na rixnoun anexelekta farmaka gia na ta dilitiriasous prokalodas zimia kai se alla idi  panidas!!! LIPON PIOS DIMIOURGI PROVLIMATA STIN PANIDA? OI MELODIKI AEROVOLISTES KINIGI H' OI APLI KINIGI LIOKANOU???????????????????????????????????????????????????????????

Εγώ έχω γνωστούς που πήγαιναν για καρακάξες με λειόκαννα.....εκαθαρριστικές επιχειρήσεις  :) Μια παρέα 2-3 ατόμων αν βρεις που είναι η κούρνια μπορεί να προσφέρει πολύ ωραίες τουφεκιές και να αραιώσει και η περιοχή.Του χρόνου προσωπικά με το λειόκαννο θα τις τιμήσω τις καρακάξες.Αλλά ο κανόνας είναι αυτός που λες tsakolako.Και τις αλεπούδες λίγοι τις κυνηγάνε και δικαιολογημένα γιατί κρέας δε δίνουν και σκυλιά μόνο για αλεπού λίγοι έχουνε μόνο.Αν ξέρεις ωστόσο μέρος καλό καρτέρι αξίζει να τις κυνηγήσεις.