Αποστολέας Θέμα: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου  (Αναγνώστηκε 372234 φορές)

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #45 στις: 26 Σεπτεμβρίου, 2008, 14:02:43 μμ »
Καλά είμαι πολύ γκαντέμης.Πήγα ως το Βασιλικό,διάλεξα το cp99,πήρα αμπούλες,πήρα βληματάκια και μόλις που ήμουν έτοιμος να τα αγοράσω μου λένε για ταυτότητα την οποία είχα ξεχάσει να φέρω. ::)
Οπότε γύρισα πίσω και θα ξαναπάω το απόγεμα.
Από Θεσ/ν'ικη είσαι?

Αποσυνδεδεμένος aris90

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #46 στις: 26 Σεπτεμβρίου, 2008, 16:02:04 μμ »
Από Θεσ/ν'ικη είσαι?
Ναι :)

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #47 στις: 26 Σεπτεμβρίου, 2008, 17:48:11 μμ »
Από Θεσ/ν'ικη είσαι?
Ναι :)
Θα μου την δώσει καμιά ώρα και θα έρθω από αθήνα,θεσ/νίκη μόνο και μόνο να πάω στον Βασιλικό μια βόλτα..είναι μακριά από το κέντρο ο Βασ??

Αποσυνδεδεμένος aris90

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #48 στις: 26 Σεπτεμβρίου, 2008, 17:59:44 μμ »
Θα μου την δώσει καμιά ώρα και θα έρθω από αθήνα,θεσ/νίκη μόνο και μόνο να πάω στον Βασιλικό μια βόλτα..είναι μακριά από το κέντρο ο Βασ??
Τελικά δεν είναι γραφτό να το πάρω.Ξανακατέβηκα το απόγεμα και ήταν κλειστό.Θα πάω αύριο πάλι.Τώρα τουλάχιστον ξέρω το ωράριο.
Ο Βασιλικός είναι στο κέντρο.Είναι σχετικά κοντά στα δικαστήρια.Άμα ανέβεις Θεσ/νίκη ρώτα με να σου πω πιο αναλυτικά.
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Σεπτεμβρίου, 2008, 18:01:38 μμ από aris90 »

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #49 στις: 26 Σεπτεμβρίου, 2008, 18:04:33 μμ »
Θα μου την δώσει καμιά ώρα και θα έρθω από αθήνα,θεσ/νίκη μόνο και μόνο να πάω στον Βασιλικό μια βόλτα..είναι μακριά από το κέντρο ο Βασ??
Τελικά δεν είναι γραφτό να το πάρω.Ξανακατέβηκα το απόγεμα και ήταν κλειστό.Θα πάω αύριο πάλι.Τώρα τουλάχιστον ξέρω το ωράριο.
Ο Βασιλικός είναι στο κέντρο.Είναι σχετικά κοντά στα δικαστήρια.Άμα ανέβεις Θεσ/νίκη ρώτα με να σου πω πιο αναλυτικά.

Καλά άμα ανέβω θα πάμε και για καφεδάκι να τα πούμε ;)..

Αποσυνδεδεμένος aris90

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #50 στις: 26 Σεπτεμβρίου, 2008, 18:12:02 μμ »
Καλά άμα ανέβω θα πάμε και για καφεδάκι να τα πούμε ;)..
Οκ.Άντε τα λέμε ;)

Αποσυνδεδεμένος stelios

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • heavy metal is the law
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #51 στις: 30 Σεπτεμβρίου, 2008, 13:56:35 μμ »
χαιρετω τη παρεα. ειμαι σχετικα νεοσ στο κοσμο του αεροβολου αν κ κατεχω ενα dianna mod.27 κληρονομια απ τον πατερα μου εδω κ 5-6 χρονια.
Μεχρι τωρα με το αεροβολο εριχνα μονο για πλακα σε κανα τενεκεδακι η σε κανα μπουκαλι μπυρας αλλα ετυχε να εχς στην κατοχη μου για ενα 6 μηνο περιπου ενα dianna 48/52 k ena dianna mod.45 τα οποια μου εδειξαν καπως καλυτερα τη πραγματικη ισχυ ενος καλου αεροβολου.Εχς ασχολιθει κ παλαιοτερα με την πρακτικη σκοποbολη , με το skeet k φυσικα με το κυνηγι. κ τα ερςτηματα μου εχουν ως εξησ:
1. μπορει ενα αεροβολο να χρησιμοποιηθει  αποτελεσματικα για κυνηγι?
2. εαν ναι τοτε ποιο ειναι το καταληλοτερο διαμετρημα για πουλια η λαγο?(ειδα στο site ths h&n βληματα για λαγο)
3.ποιος ο πιο καταλληλος τυπος αεροβολου?
4. τι μου προτεινετε να αγορασω για περιπου 300euro?
5. ποιος ο καταληλοτερος τυπος βληματος?
φυσικα οταν αναφερομαι στο κυνηγι πουλιων δεν εννοω τπτ π.χ. παπιες οι οποιες κ με το λειοκανο μου ειναι δυσκολο να καταβληθουν,αλλα καμμια τσιχλα ,κανα ορτικι κ.λ.π.
6. επιτρεπετε το κυνηγι με αεροβολο στη χωρας μας?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων
 

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3248
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #52 στις: 30 Σεπτεμβρίου, 2008, 16:43:07 μμ »
Στελιο καλως ηρθες στην παρεα μας!
Θα ξεκινησω αναποδα απο την τελευταια σου ερωτηση που μαλλον καλυπτει και τις περισσοτερες απο τις αλλες:
Το κυνηγι με αεροβολο στην Ελλαδα απαγορευεται. Ως εκ τουτου οποιαδηποτε εμμεση η αμεση αναφορα σε αυτο, καλο θα ειναι να αποφευγεται.
Με 300 ευρω υπαρχουν πολλα οπλα που μπορεις να επιλεξεις. Νομιζω πως θα ηταν καλυτερο να κανεις πρωτα μια ερευνα αγορας και αφου καταληξεις σε 2-3 μοντελα τοτε να ζητησεις την γνωμη των υπολοιπων διαφορετικα φοβαμαι πως πιο πολυ θα μπλεχτεις αφου το πιθανοτερο ειναι ο καθενας να σου προτεινει και κατι διαφορετικο!!
Και παλι καλως ηρθες!
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Σεπτεμβρίου, 2008, 16:45:10 μμ από destro »

Αποσυνδεδεμένος stelios

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • heavy metal is the law
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #53 στις: 02 Οκτωβρίου, 2008, 18:29:35 μμ »
χιλια συγνωμη σαν νεος στο aerovolo.gr βιαστηκα να παρω απαντησεις κ δεν διαβασα το σημειο που ελεγε να μην αναφερωμαστε στο κυνηγι με αεροβολο λογο του οτι ειναι παρανομο στη χωρα μας. θα ηθελα να ρωτησω ομως  ετσι γενικα κ αοριστα για παραδειγμα ενα αεροβολο στα 1000fps μεχρι και σε ποια αποσταση μπορει να καταστει φονικο για τρωκτικα? (φανταζομε δεν ειναι παρανομο να ριχνω σε ποντικια κ αλλα επιβλαβη οπως καρακαξες μεσα σε δικο μου οικοπεδο εκτος κατοικιμενης περιοχης) κ αν επαναλαμβανω δεν υπαρχει κανενα προβλημα τι θα ηταν καλυτερο ενα αεροβολο 4.5 στα 1000fps η ενα 5.5 στα 860fps? 

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3248
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #54 στις: 02 Οκτωβρίου, 2008, 18:48:09 μμ »
Δεν υπαρχει λογος να ζητας συγγνωμη φιλε Στελιο.
Απλα, στην Ελληνικη νομοθεσια δεν υφισταται καταπολεμηση επιβλαβων με αεροβολο. Αν θελεις να καταπολεμησεις τα ποντικια θα σου πουν να χρησιμοποιησεις ποντικοπαγιδες και ουτω καθε εξης...
Αυτο που πρεπει να γινει κατανοητο απο ολους, ειναι οτι η χρηση αεροβολου συνεπαγεται χρηση οπλου και αρα επιτρεπεται μονο σε σκοπευτηρια ενω, αγνωστο γιατι, απαγορευεται και το κυνηγι.
Μην ψαχνεις να βρεις λογικη σε ολα αυτα. Στην Ελλαδα ζουμε...
Σε γενικες γραμμες παντως το 5,5αρι ειναι σαφως καλυτερο για...γενικη χρηση. Το 4,5αρι ειναι περισσοτερο σκοπευτικο διαμετρημα. Η αποσταση που μπορει να ειναι φονικο ενα αεροβολο ειναι συνδυασμος δυναμης οπλου, βαρους βληματος, αποστασης αλλα και μεγεθους...σιλουετας (;))!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 02 Οκτωβρίου, 2008, 19:17:36 μμ από destro »

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #55 στις: 02 Οκτωβρίου, 2008, 20:20:53 μμ »
stelio και τα επιβλαβη απαγορευεται να βαρας. Δες λίγο το ratkill.com για αυτα που ρωτας (τοσο καμμενο site μονο εγω θα το ήξερα...χεχεχε!)

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #56 στις: 03 Οκτωβρίου, 2008, 12:54:07 μμ »
Χα, χα, χα, χα....!!!
Ρε Γιάννη είσαι απίστευτος!

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #57 στις: 03 Οκτωβρίου, 2008, 13:02:40 μμ »
Και έχω κάνει και εγγραφη παρακαλώ κανα μήνα τώρα...

Αποσυνδεδεμένος stelios

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • heavy metal is the law
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #58 στις: 06 Οκτωβρίου, 2008, 18:37:47 μμ »
φιλε priest σ ευχαριστω για το link αλλα σπιτι μου δεν υπαρχουν... ποντικια απλα τα ανεφερα για ευνοοειτους (κυνηγετικους) λογους ;). ακολουθωντας τη συμβουλη του destro  κ μετα απο λιγο ψαξιματακι κατελιξα στα εξης:
1. gamo cfx 5.5
2.norica dream hunter
3.remington -crossman genesis
Θα ηθελα τη γνωμη των παλαιοτερων οσον αφορα την  ποιοτητα κατασκευης  , τη δυναμη κ τις δυνατοτητες γενικοτερα αυτων των οπλων.θα ηθελα να το χρησιμοποιησω για "καταστροφικες βολες" στα30- 60 μετρα. Δλδ δεν με ενδιαφερει μονο το να φτανει το βλημα στα 100π.χ. μετρα αλλα να φτανει ας πουμε αρκετα δυνατα για π.χ. να σπασει ενα γυαλινο μπουκαλι.Αν παλι καποιος συμforumιτης εχει να προτεινει κατι αναλογο στα ιδια λεφτα please do so. Και παλι ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #59 στις: 06 Οκτωβρίου, 2008, 18:41:49 μμ »
φιλε priest σ ευχαριστω για το link αλλα σπιτι μου δεν υπαρχουν... ποντικια απλα τα ανεφερα για ευνοοειτους (κυνηγετικους) λογους ;). ακολουθωντας τη συμβουλη του destro  κ μετα απο λιγο ψαξιματακι κατελιξα στα εξης:
1. gamo cfx 5.5
2.norica dream hunter
3.remington -crossman genesis
Θα ηθελα τη γνωμη των παλαιοτερων οσον αφορα την  ποιοτητα κατασκευης  , τη δυναμη κ τις δυνατοτητες γενικοτερα αυτων των οπλων.θα ηθελα να το χρησιμοποιησω για "καταστροφικες βολες" στα30- 60 μετρα. Δλδ δεν με ενδιαφερει μονο το να φτανει το βλημα στα 100π.χ. μετρα αλλα να φτανει ας πουμε αρκετα δυνατα για π.χ. να σπασει ενα γυαλινο μπουκαλι.Αν παλι καποιος συμforumιτης εχει να προτεινει κατι αναλογο στα ιδια λεφτα please do so. Και παλι ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.

Προτήμησε 4,5.συγκριτικά με οποιοδήποτε 5,5 έκδοση του ίδιου,το 4,5 είναι ποιο δυνατό..