Αποστολέας Θέμα: Νέα μέλη - Συστηθείτε  (Αναγνώστηκε 1266111 φορές)

Αποσυνδεδεμένος despot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 634
  • You might be an Airgunner if ...
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2880 στις: 07 Ιουνίου, 2014, 14:49:12 μμ »
Καλησπέρα σας, είμαι ο Βασίλης και ενδιαφέρομαι να αποκτήσω ένα αεροβόλο πιστόλι στο άμεσο μέλλον. Η χρήση πρέπει να γίνεται μόνο σε σκοπευτήριο ή και σε δικό μου χώρο? Επίσης ποια είναι τα μέτρα ασφαλείας που πρέπει να πάρω? Υπάρχει δηλαδή περίπτωση από μια αξοστρακιση να γυρίσει πάνω μου?

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Καλώς ήρθες Βασίλη

... πάντα ελλοχευει αυτός ο κίνδυνος σε οποιοδήποτε τύπου οπλου διαθέτεις, ιδίως σε αεροβόλα πιστόλια που εκτοξεύουν ατσάλινα σφαιρίδια (BB's)
η χρήση προστατευτικων γυαλιών είναι εκ τούτου επιβεβλημένη

Αποσυνδεδεμένος killbill7

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2881 στις: 07 Ιουνίου, 2014, 15:23:42 μμ »
Αν γυρίσει πάνω μου όμως όπου και να με βρει δε θα κάνει ζημιά? Η δε θα έχει φόρα? Επίσης υπάρχει κάποια ελάχιστη απόσταση που πρέπει να τηρώ από το στόχο?

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Dimitri

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 180
  • Too many Chiefs, not enough Indians.........
    • Dimitri
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2882 στις: 07 Ιουνίου, 2014, 16:23:56 μμ »
Στα πυροβόλα όπλα αν πας με την λογική της IPSC η ελάχιστη απόσταση από μεταλλικό στόχο είναι 7 μέτρα. Αυτό διότι σε περίπτωση που η σφαίρα γυρίσει πίσω δεν έχει αρκετή δύναμη για διάτρηση (αλλά κάνει ζημιά).

Τώρα στα μεταλλικά ΒΒ, μου έχει έλθει πίσω από περίπου 10 μέτρα, και με αρκετή ταχύτητα. Αν με χτυπούσε στο μάτι θα είχα πρόβλημα (σαν μύωπας βέβαια πάντα είμαι με γυαλιά (με πλαστικούς φακούς).

Θά έλεγα ότι το πώς θα έλθει πίσω εξαρτάται από τον στόχο και το τι υπάρχει πίσω. Αν έιναι σκληρό να περιμένεις επιστροφές με μεγαλύτερη ταχύτητα και απο μεγαλύτερη απόσταση.
Air Arms S410 SL XTRA FAC .22 Thumbhole + Mamba Lite 3-12X44
Browning AirStar 200
Crosman PC77, Crosman 1322, Stoeger Atac .177
Leapers Accushot 3-12X40, Hawke Varmint II 8-32X44, Bushnell 4X20

Αποσυνδεδεμένος killbill7

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2883 στις: 07 Ιουνίου, 2014, 17:00:29 μμ »
Κι εγώ φοράω γυαλιά αλλά σε τέτοιες δραστηριοτητες φοράω φακούς επαφής. Σκεφτόμουν, αν είναι νόμιμο κι ολας να ρίχνω στο γκαράζ, αλλά μάλλον είναι μικρή η απόσταση κι εύκολα μπορεί να γίνει το ατύχημα. Μόνο μεταλικες μπιλιτσες παίρνουν τα αεροβόλα πιστόλια? Τα πελετς και οι βολιδες που διάβασα εδώ μέσα τι είναι? Επίσης ποιες οι διαφορές των πιστολιων με ελατήριο και co2?

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος CenterP

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 337
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2884 στις: 07 Ιουνίου, 2014, 17:37:42 μμ »
σε μικρες αποστασης και, ειδηκα σε κλειστους χωρους νομιζω οτι ειναι επιβεβλημενο
να χρησιμοποιουμε βληματοπαγιδα [ με λιγο ψαξημο στο αναλογο θεμα του furum εχει πολλες κατασκευες
απο μελη ] ο κινδυνος απο εξωστρακισμους ειναι πολυ μεγαλος .
μου ετυχε βολιδα που χτυπησε σε τσιμεντενια κολονα στα 18 μετρα να γυριση, και να
περαση [ευτηχως ] αρκετα κοντα μου, προσοχη το κακο μπορει να γινη πολυ ευκολα.
Fx Cyclone-Hawke Endurance 3-10x44 MD 5.5
Cricket Calibrgun Hawke Panorama 4-12-50 IR 5,5
Hatsan AT 44 s10 Center Point 6-24-50 MD 4,5
HW 50 4,5
Norica QUIK 5,5

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2885 στις: 07 Ιουνίου, 2014, 17:52:10 μμ »
Βασίλη καλώς ήλθες και καλή παραμονή στο φόρουμ.

Θα πρέπει να διαβάσεις αρκετά, αλλά θα βρείς πολύ περισσότερες απαντήσεις από όσες φαντάζεσαι στα ερωτήματά σου. Κοίτα στην ενότητα των αεροβόλων πιστολιών ;)

Πέρα όμως από τις όποιες απορίες και τις επιλογές που θα κάνεις ανάλογα με τις απαντήσεις, το θέμα στο οποίο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κάνουμε την παραμικρή έκπτωση είναι η ΑΣΦΑΛΕΙΑ !!!

Εχω δεχτεί πίσω εξοστρακισμούς από αποστάσεις 20 - 25 μέτρων από βολές όχι ιδιαίτερα δυνατών όπλων  :o

Μην υποτιμάτε τη χαμηλή δύναμη των αεροβόλων πιστολιών, που τις περισσότερες φορές κυμαίνεται περίπου στις 2,5 - 3 ποδόλιβρες. Χαρακτηριστικά θα αναφέρω ότι 1,5 μόλις ποδόλιβρες είναι αρκετά για να προκαλέσουν ανεπανόρθωτη ζημιά σε ένα μάτι !!
Επίσης ειδικά οι ατσάλινες ΒΒ είναι οι πιό "άτιμες" βολίδες λόγω σκληρότητας και αναπήδησης του ατσαλιού.

Παραθέτω μια φωτογραφία από ένα πολύ πρόσφατο αυτοτραυματισμό, έμπειρου άγγλου φίλου οπλολάτρη και συλλέκτη, με πιστόλι CO2 και ΒΒ στο μισό μέτρο.
Βάζω τον ενεργό σύνδεσμο ώστε αν δεν επιθυμεί κάποιος, να μην την δεί (δεν είναι και το πιό ευχάριστο των θεαμάτων και το ΒΒ είναι μέσα στο τραύμα)

http://i1212.photobucket.com/albums/cc446/nipmag/JohnsfingerBB_zpsdf21a0b8.jpg
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος killbill7

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2886 στις: 07 Ιουνίου, 2014, 18:46:06 μμ »
Δεν περίμενα να αναπηδά ακόμα και στα 20 μέτρα :o ,κι εγώ σκεφτόμουν για απόσταση 10 μέτρων! Τα γυαλιά προστασίας θα αντέξουν το bb,η μπορεί να σπάσουν? Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ είμαι πολύ προσεκτικός με την ασφάλεια, οπότε μάλλον μόνο σε σκοπευτήριο θα το χρησιμοποιώ. Εσείς για πρώτο όπλο τι προτείνετε, τυφεκιο ή πιστόλι? Και με co2 η ελατήριο?

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2887 στις: 07 Ιουνίου, 2014, 18:48:46 μμ »
Τα μολύβδινα βλήματα οσο πιο δυνατά τα ρίξεις τόσο μειώνετε η πιθανότητα επιστροφής. Σε χαμηλές ταχύτητες, οπως αυτες τον πιστολιών co2, οι πιθανοτητες αυξάνονται, ειδικα σε επιφάνειες που εχουν μια ελαστικότητα οπως πχ το ξυλο.
Οπως εχει ηδη ειπωθεί, μακρυα απο τα ατσαλένια!!!
Αν θες να ριχνεις σε γκαραζ,  κανεις μια απλη βληματοπαγιδα και θα εισαι μια χαρα! Μια λαμαρίνα >2 χιλιοστα υπο γωνια με ενα στοπ στο κατω μερος και εισαι μια χαρα
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος panik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1119
  • Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2888 στις: 07 Ιουνίου, 2014, 20:19:28 μμ »
Βασιλη, καλως ηρθες!
Σε πιστολι με κανη 4,5 χιλ χρησιμοποιω μονο μολυβδινες μπιλιες,εφ οσον δεν εχει ραβδωσεις η κανη.
Μεχρι σημερα δεν εχω κανενα προβλημα (τραυματισμου).
Φυσικα σε κοντινες αποστασει χρησιμοποιω ειδικους στοχους με παγιδα για τις μπιλιες.
Νίκος Π.

DIANA 45 W.Germany 88
Gamo Cadet
Berreta 92FS Umarex
Crosman revolver .357 4"
P08 6" WE
M700 Takedown KJ
Tokarev TT33 Ltd SRC
MP5A3 ICS
Meu(soc) 1911 SG
AK74 APS
Glock17
Walther PKK/S Umarex

Αποσυνδεδεμένος killbill7

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2889 στις: 07 Ιουνίου, 2014, 20:26:31 μμ »
Σκέφτομαι να φτιάξω κι εγώ μια παγίδα όταν πάρω το πιστόλι. Είδα δύο τύπους στο φόρουμ, αυτές με σίδερο σε γωνία και αυτές με απορροφητικό υλικό και μάλλον θα προτιμήσω τις δεύτερες. Αν έχει ραβδώσεις η κανη δε γίνεται να βάλω μολυβδινες? Επίσης πόσο θα μου κοστίσει περίπου για να πάρω ένα αξιοπρεπές αλλά όσο πιο οικονομικό γίνεται πιστόλι?

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος despot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 634
  • You might be an Airgunner if ...
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2890 στις: 07 Ιουνίου, 2014, 20:55:14 μμ »
Αν έχει ραβδώσεις η κανη δε γίνεται να βάλω μολυβδινες? Επίσης πόσο θα μου κοστίσει περίπου για να πάρω ένα αξιοπρεπές αλλά όσο πιο οικονομικό γίνεται πιστόλι?

προφανώς εννοείς ατσάλινες, ναι γίνεται αλλά καλό είναι να τις αποφεύγεις γιατί καταστρέφεις τις ραβδώσεις της κάνης

... εγω για ''αξιοπρεπές και οικονομικό'' όπως ενδεικτικά αναφέρεις θα σου πρότεινα το crosman 357 με τιμή κοντά στα 90 ευρώ

http://www.youtube.com/watch?v=kpX__jeWpgA

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2891 στις: 07 Ιουνίου, 2014, 21:01:08 μμ »
Σου προτείνω να επιλέξεις ένα πιστόλι με ραβδώσεις στην κάννη, το οποίο θα ρίχνει τις κλασικές μολυβένιες βολίδες.
Επίσης, αν και είναι θεαματικότερα και αληθοφανέστερα στη λειτουργία, σου προτείνω να αποφύγεις τα πιστόλια με μηχανισμό blow back διότι καταναλώνουν περισσότερο αέριο.

Συμφωνώ στο "οικονομικό αξιοπρεπές" που προτείνει ο Σεβασμιώτατος  ;)
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος killbill7

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2892 στις: 08 Ιουνίου, 2014, 18:50:49 μμ »
Πολύ καλό φαίνεται, αν και έψαχνα κάτι σε στυλ p99 με blowback,μ αρέσει κι αυτό πολύ. Ξέρει κανείς που υπάρχει σκοπευτήριο στην Πάτρα?

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Dimitri

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 180
  • Too many Chiefs, not enough Indians.........
    • Dimitri
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2893 στις: 08 Ιουνίου, 2014, 20:20:36 μμ »
Πολύ καλό φαίνεται, αν και έψαχνα κάτι σε στυλ p99 με blowback,μ αρέσει κι αυτό πολύ. Ξέρει κανείς που υπάρχει σκοπευτήριο στην Πάτρα?

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γιατί το Ρ99?
ενδιαφέρεσαι για μετάβαση σε πυροβόλο όπλο? Αν ναι (και εφόσον σκοπεύεις να πάρεις το Ρ99 σε πυροβόλο) , τότε καλά το σκέφτηκες, διότι θα έχεις την αίσθηση (στο περίπου) της κίνησης του κλείστρου.

Αν όμως το παίρνεις γιατί είναι "μουράτο", δεν θα το ευχαριστηθείς. Δεν έχουν σοβαρή ακρίβεια και φυσικά όπως σου είπαν παραπάνω ξοδεύει πολύ αέριο.
Air Arms S410 SL XTRA FAC .22 Thumbhole + Mamba Lite 3-12X44
Browning AirStar 200
Crosman PC77, Crosman 1322, Stoeger Atac .177
Leapers Accushot 3-12X40, Hawke Varmint II 8-32X44, Bushnell 4X20

Αποσυνδεδεμένος killbill7

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #2894 στις: 08 Ιουνίου, 2014, 21:32:35 μμ »
Όχι για πυροβόλο, απλά μου αρέσει πιο πολύ αυτό το στυλ, αν και και αυτό που μου δείξατε ωραίο μου φάνηκε

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk