Αποστολέας Θέμα: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;  (Αναγνώστηκε 434127 φορές)

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #570 στις: 22 Ιανουαρίου, 2011, 00:49:19 πμ »
Τρώγονται οι καρακάξες και  οι κάργιες??

...άμα πέσει πείνα...να δεις πως τρώγονται !  ;D
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #571 στις: 22 Ιανουαρίου, 2011, 00:50:51 πμ »
Τρώγονται οι καρακάξες και  οι κάργιες??

...άμα πέσει πείνα...να δεις πως τρώγονται !  ;D


Του χρόνου θα επιτραπεί στα σίγουρα :D
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος diana350magnum

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2158
  • Cricket kalibrgun 5.5 (κουασιμόδος).
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #572 στις: 22 Ιανουαρίου, 2011, 00:54:25 πμ »
Τρώγονται οι καρακάξες και  οι κάργιες??

...άμα πέσει πείνα...να δεις πως τρώγονται !  ;D


Του χρόνου θα επιτραπεί στα σίγουρα :D

Στο επόμενο master chef προβέπεται η σπεσιαλιτέ τους να είναι  "γλάροι στη γάστρα"  ;D ;D ;D
Ουδείς χειρότερος εχθρός του ευεργετηθέντος...

Προσοχή στα μοναχικά κοπρόσκυλα...!

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #573 στις: 22 Ιανουαρίου, 2011, 00:55:23 πμ »
Δεν καταλαβα ουτε τον Χρηστο ουτε τον Αποστολη, δηλαδη εγω που κυνηγω πεταω τα θηραματα η ειμαι νομιμος φονιας με οπλο?
Οχι φιλοι μου δεν πιστευω να υπαρχει κυνηγος ο οποιος να σκοτωνει και να πετα τα θηραματα(εκτος αν προκειται για επιβλαβη).
Το ειχα πει και ποιο παλια αν καποιοι δεν θελουν το κυνηγι(ειτε με αεροβολο ειτε με λειοκανο) ειτε με οποιδηποτε τροπο,σεβαστη η αποψη τους αλλα ας σεβαστουν και το 87,2 που το θελουν.
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #574 στις: 22 Ιανουαρίου, 2011, 00:58:22 πμ »
...τα ψαρόνια κάνουν καλή ψαρόσουπα ;  :-\
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #575 στις: 22 Ιανουαρίου, 2011, 01:13:49 πμ »
Εχουν λιγα αγκαθια παραπανω αλλα ειναι νοστιμα :D
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος shooter5

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 125
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #576 στις: 22 Ιανουαρίου, 2011, 01:55:59 πμ »
τελικα οι περισοτερες απαντισεις εινε εκτος θεματος.
δεν βλεπο το λογο να ηπαρχει ενα τετοιο θεμα οταν το 99.9 τον απαντησεων δεν πρεπει να υποθουν διοτι απαγορευονται.για την ψηφο σημφωνο και πιστευω απαντηθικε.
οι πολοι ψηφισαν ναι,και οι πολοι λιγοι οχι,το θεμα ομως κηβερναται πολη καιρο τωρα απο αυτους που ειπαν οχι και δεν βλεπω τον λογο.
αυτα που τρωμε καθε μερα καπιοι τα σκωτονουν,δεν αναρωτιθικατε ποτε με πιον τρωπο,ουτε τους χλεβασατε.
εχω πει και πιο παλια οτι το κυνηγι θα βοηθουσε παρα πολυ και στην νομιμοτητα του αεροβολου,που τωρα εξηπιρετει μονον αυτους που εχουν σκωπευτηριο κοντα τους,τα οποια σκ εινε πολυ λιγα.
κακομηρα ελλαδα ποσα θα αντεξεις.
παντα φιλικα και χωρις αντιπαραθεσεις   παυλος.

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #577 στις: 22 Ιανουαρίου, 2011, 09:57:02 πμ »
...
Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #578 στις: 22 Ιανουαρίου, 2011, 10:05:44 πμ »
Ο άνθρωπος θέλει δεν θέλει σκοτώνει άλλη ζωή για να επιβιώσει. Είτε αυτά είναι ζώα, φυτά ή μικροοργανισμοί (σκεφτήκατε ποτέ πόσα δισεκατομμύρια μικροβιακούς οργανισμούς σκοτώνετε κάθε φορά που κάνετε μια αντιβιοτική θεραπεία!) δεν γίνεται αλλιώς. Οι γραμμές που τραβάμε είναι ανυπόστατες, αντανακλούν μόνο τον εγωϊσμό μας, διαλέγουμε τι θα ζήσει και τι θα πεθάνει από το πόσο χαριτωμένο είναι, πόσο μας ευχαριστεί η ύπαρξή του στην φύση. Αυτό που χρειάζεται είναι σεβασμός. Θέλουμε και μη το κυνήγι είναι γραμμένο στο DNA μας.
Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #579 στις: 22 Ιανουαρίου, 2011, 11:15:27 πμ »
Νομίζω πως πολλοί από εσάς κρύβεσται πίσω από το δάχτυλό σας!
Το θέμα υπάρχει ακριβώς για να αναδείξει το ποσοστό των ανθρώπων που επιθυμούν το κυνήγι με τα αεροβόλα.
Εγώ δεν είμαι κυνηγός αλλά δεν είμαι ενάντια στο κυνήγι. Αυτό που προκύπτει πολλές φορές όμως είναι πως δεν υπάρχει η κατάλληλη παιδεία.
Όσοι υποστηρίζουν το κυνήγι ή το κυνήγι με αεροβόλα ειδικότερα θα έπρεπε να είστε οι πρώτοι που θα ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕΤΕ τέτοιες συμπεριφορές.
Είναι δυνατό να διατυμπανίζουμε πως ρίχναμε σε οικόσιτο γουρούνι και από το λίπος οι βολίδες εξοστρακιζόντουσαν ή οτι μετά από 5 βολές η βολίδα δε διαπερνούσε το κρανίο. Είναι δυνατό να σκέφτεται κάποιος οτι θα θανατώσει ένα γουρούν για φαγητό με αεροβόλο; Προσωπικά θεωρώ πως δε χρειάζονται οι κανόνες ενός φόρουμ για να κράξεις μια τέτοιτα συμπεριφορά.
Κάθε σωστός κυνηγός γνωρίζει πως επιδιώκεται ο ακαριαίος θάνατος για τα θηράματα του. Φυσικά το παράδειγμα δεν αφορά κυνήγι αλλά αυτή η άθλια συμπεριφορά παραμένει.

Επομένως δεν υπάρχει τίποτα κακό με το θέμα, το θέμα υπάρχει για να εκφράσουμε τους λόγους που θα θέλαμε ή όχι να επιτραπεί το κυνήγι και όχι για να κάνουμε φιγούρα για τυχόν λαθροθηρίες οπότε αφήστε τα μελοδράματα κατά μέρος.

Αποσυνδεδεμένος mortakos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #580 στις: 22 Ιανουαρίου, 2011, 12:45:32 μμ »
+1 και... +1111111

Αποσυνδεδεμένος proairgun

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 115
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #581 στις: 22 Ιανουαρίου, 2011, 15:44:38 μμ »
παιδιά τί θα γίνει φτάσαμε το 87,3% δεν γίνεται να στείλουμε ένα έτιμα στην Κ.Ε.Κ  εκ μέρους όλου του φόρουμ
για την νομιμοποίηση του κυνηγιού με αεροβόλο ???
weihrauch hw97
crosman phantom
crosman 1377c
bam b22

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #582 στις: 22 Ιανουαρίου, 2011, 20:43:40 μμ »
Παιδια το κυνηγι με αεροβολο δεν προκειται να επιτραπει.Αν και κυνηγος ,και διαβαζοντας τους ορους στην αδεια, ενας απο τους λογους ειναι οτι το αεροβολο-τοξο-ακομη και η σφεντονα, παγιδες κλπ, δεν κανουν θορυβο, με αποτελεσμα να μη δινεις στο θηραμα λογω αστοχιας, την ευκαιρια να φυγει.Φανταστειται τι εχει να γινει εαν ξαμοληθουμε ολοι στο βουνο με αεροβολα σε περιοδο κυνηγιου με τις δυναμεις αυτες.Το ατυχημα ειναι σιγουρο,οταν το σφαιρακι παει ανετα 150m, και ποιο μακρια.
Ποσοι λαγοι θα πανε νυχτα υπερ της πατριδος, με ανεση κι ολας αφου δεν ακουγεται τιποτα,και ποσα αλλα.Δεν μπορουμε να ζηταμε κατι με βαση το σκεπτικο μας,αλλα και με την αλλη οψη του νομισματος που αφορα τους ανεγκεφαλους. Ακομη και στο κυνηγι τωρα τα πραγματα ειναι δραματικα.
Εγω προσωπικα φετος δεν εβγαλα αδεια.Δεν εχω διαθεση ποια.Τα μηχανακια εγιναν μηχανες.Το ταιναρο ηταν η πηγη για ορτυκια αφου ξεκουραζονταν για να συνεχισουν το ταξιδι.Τωρα τιποτα,αφου εκτος απο την ελλαδα που βαζουν χιλιαδες ,τωρα ξυπνησαν στην αλβανια-σκοπια-βουλγαρια.
Κανονικα πρεπει να υπαρχει μια παυση στο κυνηγι.Δεν ξερω ποσο διαστημα,αφου ο ελεγχος για τα παραπανω ειναι ανυπαρκτος.
Λυπαμαι αλλα αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη  :(
   
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος proairgun

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 115
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #583 στις: 22 Ιανουαρίου, 2011, 21:37:07 μμ »
έχεις και κάποιο δίκιο τώρα που τα λέμε αλλά με αρκετή προσοχή το κυνήγι με αεροβόλο μπορεί να γίνει πολύ καλό,
εξάλλου το κυνήγι με μονόβολο που επιτρέπετε δεν είναι φονικό το βλήμα ??? ??? ???
weihrauch hw97
crosman phantom
crosman 1377c
bam b22

Αποσυνδεδεμένος manolkok

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 621
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #584 στις: 22 Ιανουαρίου, 2011, 21:58:07 μμ »
Παιδια το κυνηγι με αεροβολο δεν προκειται να επιτραπει.Αν και κυνηγος ,και διαβαζοντας τους ορους στην αδεια, ενας απο τους λογους ειναι οτι το αεροβολο-τοξο-ακομη και η σφεντονα, παγιδες κλπ, δεν κανουν θορυβο, με αποτελεσμα να μη δινεις στο θηραμα λογω αστοχιας, την ευκαιρια να φυγει.Φανταστειται τι εχει να γινει εαν ξαμοληθουμε ολοι στο βουνο με αεροβολα σε περιοδο κυνηγιου με τις δυναμεις αυτες.Το ατυχημα ειναι σιγουρο,οταν το σφαιρακι παει ανετα 150m, και ποιο μακρια.
Ποσοι λαγοι θα πανε νυχτα υπερ της πατριδος, με ανεση κι ολας αφου δεν ακουγεται τιποτα,και ποσα αλλα.Δεν μπορουμε να ζηταμε κατι με βαση το σκεπτικο μας,αλλα και με την αλλη οψη του νομισματος που αφορα τους ανεγκεφαλους. Ακομη και στο κυνηγι τωρα τα πραγματα ειναι δραματικα.
Εγω προσωπικα φετος δεν εβγαλα αδεια.Δεν εχω διαθεση ποια.Τα μηχανακια εγιναν μηχανες.Το ταιναρο ηταν η πηγη για ορτυκια αφου ξεκουραζονταν για να συνεχισουν το ταξιδι.Τωρα τιποτα,αφου εκτος απο την ελλαδα που βαζουν χιλιαδες ,τωρα ξυπνησαν στην αλβανια-σκοπια-βουλγαρια.
Κανονικα πρεπει να υπαρχει μια παυση στο κυνηγι.Δεν ξερω ποσο διαστημα,αφου ο ελεγχος για τα παραπανω ειναι ανυπαρκτος.
Λυπαμαι αλλα αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη  :(
   
Φιλε drakos320 καλησπερα , οταν λες - λενε οτι το αεροβολο ειναι ευκολο να χρησιμοποιηθει για λαθροθηρια ( το να βαρας λαγους νυχτα ειναι λαθροθηρια και οχι θηρα ) δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να επιτραπει το κυνηγι με αυτο . Το σκεπτικο μου ειναι οτι ο λαθροθηρας θα κυνηγησει τον λαγο ειτε βραδυ ειτε εκτος περιοδου ή ημερων που απαγορευετε το κυνηγι του ειτε με αεροβολο ειτε με λειοκανο ειτε με παγιδες , δεν τον νοιαζει αν θα επιτραπει το κυνηγι με αεροβολο αφου ετσι και αλλιως λαθροθηρας θα ειναι , και τους κραχτες του θα βαλει και πολλες φορες ουτε αδεια δεν θα βγαλει , τι να την κανει αλωστε την αδεια αν κυνηγαει με κραχτη ή βραδυ ή την μπεκατσα στο καρτερι κτλ ? αν τον πιασουν δεν του χρησιμευει σε τπτ .
Οσο για το αν υπαρχει κυνδινος ατυχηματος , ναι , υπαρχει ,αλλά αυτος υπαρχει και με τα λειοκανα και μαλιστα στις περισοτερες περιπτωσεις πολυ μεγαλυτερος απότι με τα αεροβολα .