Αποστολέας Θέμα: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;  (Αναγνώστηκε 424726 φορές)

Αποσυνδεδεμένος proairgun

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 115
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #585 στις: 22 Ιανουαρίου, 2011, 22:14:09 μμ »
συμφωνώ με τον φίλο manolkok ;)
weihrauch hw97
crosman phantom
crosman 1377c
bam b22

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #586 στις: 22 Ιανουαρίου, 2011, 22:28:04 μμ »
Ακριβως οπως τα ειπε ο manolkok φιλε drakos.Το κυνηγι με αεροβολο επιτρεπεται σε αλλες χωρες οπως και οι παγιδες οι ξοβεργες οι κραχτες τα ομοιωματα και σε καποιες περιπτωσεις και νυχτα.Φυσηκα οι λογοι ειναι αλλοι που δεν επιτρεπεται(ανεγκεφαλοι σε εγκεφαλικες θεσεις).
Ατυχηματα γινονται και τωρα χωρις αεροβολα οπως και λαγους παιρνουν χωρις οπλα(θυλιες,δοκανα,κ.α.)αλλα ειπαμε αυτο ειναι λαθροθηρια οχι θηρα.
Δεν συμαινει αν βρεθει ενας αστυνομικος να παρανομει το κανουν ολοι.
Το κυνηγι επιτρεπεται με λοιοκανο κυνηγιτικο οπλο μεχρι 3 φισυγγιων αλλα παρανομιες γινωνται και θα γινωνται, αυτο δεν συμαινει οτι πρεπει να απαγορευτει το κυνηγι.
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #587 στις: 22 Ιανουαρίου, 2011, 23:43:27 μμ »
Έχει να κάνει με τη παιδεία που λέγαμε και νωρίτερα.
Προσωπικά δε πιστεύω πως η παιδεία δεν υπάρχει. Αλλιώς δε μπορώ να εξηγήσω πως τόσοι Έλληνες ξενιτεύονται για κυνήγια και είναι τύπος και υπογραμμός.
Τους κανόνες του επιβάλει (αν υπάρχει θέληση) η πολιτεία.
Ειδικά το κυνήγι με τόξο από όσο μπορώ να γνωρίζω είναι πολύ δύσκολη υπόθεση στη πράξη. Το εύστοχο βεληνεκές του είναι περιορισμένο και αν και αθόρυβο το ίδιο είναι δύσκολο να είναι αθόρυβος ο άνθρωπος για αυτού του είδους το κυνήγι.
Τέλος πάντων, αν προυπάρξει μια ωριμότητα από εμάς όλα μπορούν να γίνουν. Απλά χωρίς τη βοήθεια της πολιτείας πάντοτε τα πράγματα πηγαίνουν αργότερα.
Πάντως και χωρίς να το καταλαβαίνουμε πολλές φορές τα πράγματα εξελλίσονται. Το θέμα είναι να επιδιώξεις σωστά πράγματα τη σωστή στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #588 στις: 23 Ιανουαρίου, 2011, 01:01:09 πμ »
Το κυνηγι με αεροβολο επιτρεπεται σε αλλες χωρες οπως και οι παγιδες οι ξοβεργες οι κραχτες τα ομοιωματα και σε καποιες περιπτωσεις και νυχτα

Ας αφησουμε τις αλλες χωρες γιατι εκει υπαρχει ελεγχος.Εδω ομως ενα μεγαλο ποσοστο κυνηγων ειναι λαθροθηρες [κατι χιλιαδες], αφου χρησιμοποιουν συσκευες και οχι μονο, και μαλιστα πολλες φορες  ειναι και ανετοι για το αυτονοητο.Και ας πουμε οτι επιτραπηκε. Τι θα κυνηγαμε; Εχει ; Ποιο πολυ για το χαβαλε και την σκοποβολη και φυσικα τη νομιμη βολτα στο βουνο.Παει η εποχη του πατερα μου που ζουσαν απ΄το κυνηγι.Ρε παιδια μ΄αρεσει πολυ το κυνηγι αλλα βλεπω σημαντικη καμψη και αυτο με κανει να αναθεωρησω πολλες αποψεις .Αλλωστε και σκοποβολη με το αεροβολο, τη βρισκω πολυ.Περναει η ωρα μου.
Για το κυνηγι εχω λειοκανα, και προτιμαω το θηραμα στον αερα γιατι του δινω ευκαιρια. Και τελος επειδη αυτη η κουβεντα δεν τελειωνει, και ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες ....Να στε καλα.
Και κατι τελευταιο.Εαν σε πιασουν με λειοκανο σε μη κυνηγετικη περιοδο στο βουνο δυσκολα θα ξεμπλεξεις.Εαν τωρα οπως ειναι τα πραγματα την ιδια περιοδο σε πιασουν με αεροβολο,επικαλουμενος οντως ψυχαγωγια πιστευω θα καλυφθεις . 
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος SHADOW

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 522
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #589 στις: 23 Ιανουαρίου, 2011, 12:05:32 μμ »
Το κυνηγι με αεροβολο επιτρεπεται σε αλλες χωρες οπως και οι παγιδες οι ξοβεργες οι κραχτες τα ομοιωματα και σε καποιες περιπτωσεις και νυχτα

Ας αφησουμε τις αλλες χωρες γιατι εκει υπαρχει ελεγχος.Εδω ομως ενα μεγαλο ποσοστο κυνηγων ειναι λαθροθηρες [κατι χιλιαδες], αφου χρησιμοποιουν συσκευες και οχι μονο, και μαλιστα πολλες φορες  ειναι και ανετοι για το αυτονοητο.Και ας πουμε οτι επιτραπηκε. Τι θα κυνηγαμε; Εχει ; Ποιο πολυ για το χαβαλε και την σκοποβολη και φυσικα τη νομιμη βολτα στο βουνο.Παει η εποχη του πατερα μου που ζουσαν απ΄το κυνηγι.Ρε παιδια μ΄αρεσει πολυ το κυνηγι αλλα βλεπω σημαντικη καμψη και αυτο με κανει να αναθεωρησω πολλες αποψεις .Αλλωστε και σκοποβολη με το αεροβολο, τη βρισκω πολυ.Περναει η ωρα μου.
Για το κυνηγι εχω λειοκανα, και προτιμαω το θηραμα στον αερα γιατι του δινω ευκαιρια. Και τελος επειδη αυτη η κουβεντα δεν τελειωνει, και ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες ....Να στε καλα.
Και κατι τελευταιο.Εαν σε πιασουν με λειοκανο σε μη κυνηγετικη περιοδο στο βουνο δυσκολα θα ξεμπλεξεις.Εαν τωρα οπως ειναι τα πραγματα την ιδια περιοδο σε πιασουν με αεροβολο,επικαλουμενος οντως ψυχαγωγια πιστευω θα καλυφθεις . 


+1 παιχτη καλα τα λες!
Οπου υπαρχει προσπαθεια παντα υπαρχει επιτευξη...!!!(Jigoro Kano ιδρυτης Kontokan Judo)

O μονος ανθρωπος που δεν κανει λαθος,ειναι αυτος που δεν κανει τιποτα!(Σοφος λαος)
Αλλα και τιποτα να μην κανεις παλι λαθος εισαι!!(Παραγυιος Ηλιας)

Αποσυνδεδεμένος proairgun

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 115
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #590 στις: 23 Ιανουαρίου, 2011, 22:43:35 μμ »
συμφωνώ με όλλα τα παραπάνω αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν πάρα πολλοί κυνηγοί στην ελλάδα οι οποίοι κυνηγούν
με αεροβόλο παράνομα οστόσο αν νομιμοποιηθεί δεν θα είναι πλέον λαθροθήρες
weihrauch hw97
crosman phantom
crosman 1377c
bam b22

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #591 στις: 23 Ιανουαρίου, 2011, 22:48:38 μμ »
συμφωνώ με όλλα τα παραπάνω αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν πάρα πολλοί κυνηγοί στην ελλάδα οι οποίοι κυνηγούν
με αεροβόλο παράνομα οστόσο αν νομιμοποιηθεί δεν θα είναι πλέον λαθροθήρες

        Πιστεύεις δηλαδή ότι οι μέχρι σήμερα λαθροθήρες που χρησιμοποιούν αεροβόλο άν αλλάξει ο Νόμος και επιτραπεί η χρήση τους στο κυνήγι θα τρέξουν όλοι να βγάλουν άδειες κυνηγίου με αεροβόλο;
       Αιθεροβατείς φίλε μου όπως κι όλοι όσοι σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #592 στις: 23 Ιανουαρίου, 2011, 22:52:59 μμ »
Βασικά θα συμφωνήσω εν μέρει με το Μονοκερο ( Einhorn ), για το κυνήγι. Κι εγώ πρώην κυνηγός, μπορώ να πώ ότι κάποτε που έβγαινα για κυνήγι, είχα ακούσει για πάρα πολλά ατυχήματα με λειόκαννα, και κάμποσα θανατηφόρα, όχι ότι με ένα αεροβόλο δεν μπορεί να πλοκληθεί καίριο πλήγμα, απλά λείπουν βασικά πράγματα από όλο το σύστημα.

Το βασικό είναι ο σεβασμός της ισορροπίας του οικοσυστήματος, δηλαδή το να πάει κανείς για κυνήγι και να χτυπήσει κατα τη νόμιμη πάντα χρονική περίοδο 20 θηράματα ενώ μπορεί να χτυπήσει 2-3.

Επίσης η πολιτεία από τηυν πλευρά της φταίει που ότι δεν μπορεί να ελέγξει το απαγορεύει, γιατί πχ στην Αγγλία επιτρέπεται το κυνήγι με αεροβόλα, και με ραβδοτά κτλ, κτλ ενώ εδώ θεωρούνται στρατιωτικά όπλα;

Γιατί σε όλη την ευρώπη επιτρέπονται οι διόπτρες ενώ εδώ απαγορεύονται; Και μάλιστα σε κάποιες επιτρέπεται και το κυνήγι με αυτές; Καθώς και με λοιπά βοηθήματα;

 
Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #593 στις: 23 Ιανουαρίου, 2011, 23:02:52 μμ »
Σίγουρα το αεροβόλο κάνει ελάχιστη ζημιά σε σχέση με τα πυροβόλα. Αλλά γιατί δεν το επιτρέπουν τουλάχιστον για τα επιβλαβή; Μερικοί το παίζουν οικολόγοι αλλά κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν τι γίνεται στην πραγματικότητα με τα δηλητήρια κτλ.
Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #594 στις: 23 Ιανουαρίου, 2011, 23:18:37 μμ »
Ειδηκά τους οικολόγους που πλασσάρουν διάφορα χωρίς να μπορούν μετά να δειαχείριστούν τα απόβλητα τους ( πχ λαμπτήρες χαμηλής κατανάλωσης που όλοι τους εμπεριέχουν υδράργυρο ).

Δεν είναι μόνο τα επιβλαβή μόνο που μπορούν να αποτλέσουν λίστα θηραμάτων αλλά υπάρχουν θηράματα που μπορεί κανείς να καταβάλει με αεροβόλο, και μπορεί ένα αεροβόλο να μην κάνει το θόρυβο του λειόκαννου αλλά όμως με το λειόκαννο απλά ότι είναι στην οπτική ευθεία ματιού-καννης δύσκολα ξεφεύγει ενώ με το αεροβόλο πρέπει κανείς να υπολογίζει τη βαλιστική τροχιά ( δεν έχει πάντα άπνοια  ;) ) να το πετύχει σε βολική τοποθεσία για να του ρίξει .... είναι πολλές οι παράμετροι που δυσκολεύουν τη θηρά με αεροβόλα, το θέμα είναι ότι νομοθετούν πάντα οι άσχετοι με το εκάστοτε αντικείμενο για λογαριασμό μας.

Σημασία έχει όλοι όσοι ασχολούνται με το κυνήγι ( εγώ είπα να ασχοληθώ μόνο αν μπούν τα ραβδοτά στο παιχνίδι!! ) να καταλάβουν ότι πρέπει να μην χτυπάνε ότι κινήται και να αφήνουν κάποια θηράματα να ξεφεύγουν για να μη διαταράσσεται η ισορροπία και να μη διαμαρτυρόμαστε μετά ότι δεν έχει θήραμα.
Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #595 στις: 23 Ιανουαρίου, 2011, 23:36:18 μμ »
Σίγουρα το αεροβόλο κάνει ελάχιστη ζημιά σε σχέση με τα πυροβόλα. Αλλά γιατί δεν το επιτρέπουν τουλάχιστον για τα επιβλαβή; Μερικοί το παίζουν οικολόγοι αλλά κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν τι γίνεται στην πραγματικότητα με τα δηλητήρια κτλ.

    Ποιά "επιβλαβή" βρέ παιδιά; Η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα του κόσμου που δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα... Ο χαρακτηρισμός κάποιων ειδών ως "επιβλαβών" έχει καταργηθεί από τη δεκατεία του '90 με επίσημη απόφαση της Πολιτείας - τι συζητάμε τώρα; Όσο η διαχείριση (γιατί στην ουσία περί αυτού πρόκειται) του φυσικού περιβάλλοντος αφήνεται στο έλεος των "δημοσχεσιτών", "οικολόγων της συμφοράς" -της εύκολης/ανέξοδης αλλά και αναπόδεικτης καταστροφολογίας και του ψευτοσυναισθήματος και όχι στα χέρια επιστημόνων οικολόγων χωρίς πρόνοια για τις ιδιαιτερότητες της κάθε περιοχής της χώρας και χωρίς ουσιαστική συμβολή των τοπικών κοινωνιών τόσο τα πράγματα θα πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο.

Ειδηκά τους οικολόγους που πλασσάρουν διάφορα χωρίς να μπορούν μετά να δειαχείριστούν τα απόβλητα τους ( πχ λαμπτήρες χαμηλής κατανάλωσης που όλοι τους εμπεριέχουν υδράργυρο ).

Δεν είναι μόνο τα επιβλαβή μόνο που μπορούν να αποτλέσουν λίστα θηραμάτων αλλά υπάρχουν θηράματα που μπορεί κανείς να καταβάλει με αεροβόλο, και μπορεί ένα αεροβόλο να μην κάνει το θόρυβο του λειόκαννου αλλά όμως με το λειόκαννο απλά ότι είναι στην οπτική ευθεία ματιού-καννης δύσκολα ξεφεύγει ενώ με το αεροβόλο πρέπει κανείς να υπολογίζει τη βαλιστική τροχιά ( δεν έχει πάντα άπνοια  ;) ) να το πετύχει σε βολική τοποθεσία για να του ρίξει .... είναι πολλές οι παράμετροι που δυσκολεύουν τη θηρά με αεροβόλα, το θέμα είναι ότι νομοθετούν πάντα οι άσχετοι με το εκάστοτε αντικείμενο για λογαριασμό μας.

Σημασία έχει όλοι όσοι ασχολούνται με το κυνήγι ( εγώ είπα να ασχοληθώ μόνο αν μπούν τα ραβδοτά στο παιχνίδι!! ) να καταλάβουν ότι πρέπει να μην χτυπάνε ότι κινήται και να αφήνουν κάποια θηράματα να ξεφεύγουν για να μη διαταράσσεται η ισορροπία και να μη διαμαρτυρόμαστε μετά ότι δεν έχει θήραμα.

        Φίλε asrael αυτά που αναφέρεις και πολλά-πολλά ακόμα έχουν να κάνουν με την παντελή έλλειψη ΠΑΙΔΕΙΑΣ και σ' αυτόν τον τομέα - έλλειψη που καλούνται οι ώριμοι πλέον πολίτες να καλύψουν με τις όποιες δυνάμεις τους απέναντι σ' ένα αδιάφορο, αργοκίνητο και πολλές φορές εχθρικό, επιθετικό κι αντίθετο ΚΡΑΤΟΣ-ΤΕΡΑΣ. Όσο για τις κυνηγετικές εφαρμογές του αεροβόλου δεν χρειάζεται να ξανα-ανακαλύψουμε τον τροχό - η χρήση του γι' αυτό το σκοπό σαν απόλυτα επιλεκτικό μέσο θήρευσης και οι τακτικές σε άλλες χώρες έχουν δείξει τον δρόμο που πρέπει να ακολουθηθεί.

Αποσυνδεδεμένος shooter5

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 125
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #596 στις: 23 Ιανουαρίου, 2011, 23:43:44 μμ »
Νομίζω πως πολλοί από εσάς κρύβεσται πίσω από το δάχτυλό σας!
Το θέμα υπάρχει ακριβώς για να αναδείξει το ποσοστό των ανθρώπων που επιθυμούν το κυνήγι με τα αεροβόλα.
Εγώ δεν είμαι κυνηγός αλλά δεν είμαι ενάντια στο κυνήγι. Αυτό που προκύπτει πολλές φορές όμως είναι πως δεν υπάρχει η κατάλληλη παιδεία.
Όσοι υποστηρίζουν το κυνήγι ή το κυνήγι με αεροβόλα ειδικότερα θα έπρεπε να είστε οι πρώτοι που θα ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕΤΕ τέτοιες συμπεριφορές.
Είναι δυνατό να διατυμπανίζουμε πως ρίχναμε σε οικόσιτο γουρούνι και από το λίπος οι βολίδες εξοστρακιζόντουσαν ή οτι μετά από 5 βολές η βολίδα δε διαπερνούσε το κρανίο. Είναι δυνατό να σκέφτεται κάποιος οτι θα θανατώσει ένα γουρούν για φαγητό με αεροβόλο; Προσωπικά θεωρώ πως δε χρειάζονται οι κανόνες ενός φόρουμ για να κράξεις μια τέτοιτα συμπεριφορά.
Κάθε σωστός κυνηγός γνωρίζει πως επιδιώκεται ο ακαριαίος θάνατος για τα θηράματα του. Φυσικά το παράδειγμα δεν αφορά κυνήγι αλλά αυτή η άθλια συμπεριφορά παραμένει.

Επομένως δεν υπάρχει τίποτα κακό με το θέμα, το θέμα υπάρχει για να εκφράσουμε τους λόγους που θα θέλαμε ή όχι να επιτραπεί το κυνήγι και όχι για να κάνουμε φιγούρα για τυχόν λαθροθηρίες οπότε αφήστε τα μελοδράματα κατά μέρος.
δεν αναφερθηκα καθολου για το βιντεο,οπως δεν αναφερομε για μοναδες πχ λαθροθηρες.
δεν θα ασχολιθο με το τι εκανε ενα ατομο γιατι διαφημιζετε η λανθασμενη εικονα του.
οσο για το θεμα---μαλον δεν με καταλαβες.
οσο για την μειωση των θυραματον στην ελλαδα,εινε λογικο τοσα θυραματα που σκωτονουν στο εξωτερικο πχ βαλκανια,τι να μινει ωστε να ερθει εδω.
τωρα περι νομων πιστευω με αυτα που εχουν δει τα ματια μου στο εξωτερικο,η ελλαδα εχει πολυ πιο αυστηρους νομους.εξω το θηραμα εινε εμπορικο οσα πιο πολα σκωτοσεις τοσο περισοτερα χρηματα θα σου παρουν.αποψη μου εινε οτι οι ελληνες κυνηγοι εινε πολυ πιο ενταξει απο τους εξω,συμφωνα παντα με οτι εχω δει σε σκοπια-βουλγαρια-ρουμανια-ουγγαρια-σουδαν-αιγυπτο-αζαρμπαιτζαν.απλα αυτοι δεν δειαφιμιζουν τα λαθη τους γιατι οπως ειπα το θεμα κυνηγι πουλαει στα κρατη τους.δεν ανεικο σε αυτους που κρηβοντε πισο απο ενα δακτηλο αλοστε ειμε 110 κιλα που να χωρεσο ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #597 στις: 24 Ιανουαρίου, 2011, 00:05:18 πμ »
         Οι χώρες που αναφέρεις φίλε shooter5 έχουν αναπτυγμένο κυνηγετικό τουρισμό και τον χρησιμοποιούν σαν καλή πηγή εσόδων (και πολύ καλά κάνουν - ο καθένας εκμεταλλεύεται τους φυσικούς πόρους και τις δυνατότητες που του παρέχει το φυσικό περιβάλλον της χώρας του, δεν έχουν όλοι τον δικό μας ήλιο & θάλασσα για να προσελκύσουν τουρίστες). Δεν ξέρω άν ασχολείσαι με το κυνήγι - με τον τρόπο που περιγράφεις όμως κάποια πράγματα δεν μου δίνεις την εντύπωση ανθρώπου που κατέχει το αντικείμενο. Οι νόμοι της Ελλάδας είναι όντως οι αυστηρότεροι αλλά μέχρις εκεί - μετά το ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ δεν υπάρχει τίποτε άλλο, δεν σχεδιάζεται τίποτε άλλο, δεν παράγεται τίποτε άλλο. Οι χώρες που ανέφερες έχουν άλλους νόμους προσαρμοσμένους στις παραδόσεις και τα συμφέροντά τους (κι όχι υπολλείματα της "ραγιαδοσύνης" όπως σ' εμάς) - ίσως λιγότερο αυστηρούς (λόγω παιδείας ή/και καλύτερου ελέγχου) αλλά πολύ πιό αποτελεσματικούς - και ο τομέας "διαχείριση φυσικού περιβάλλοντος" κάνει θαύματα. Πλήν των αποδημητικών πτηνών-θηραμάτων δεν περιμένουμε άλλα να έρθουν από τα Βαλκάνια ή αλλού για να τα κυνηγήσουμε εδώ - δεν θα έρθουν αγριογούρουνα, ελάφια, ζαρκάδια ή λαγοί από τις γειτονικές χώρες σε μαζική κλίμακα για να "εμπλουτίσουν" τα δικά μας κυνηγοτόπια ώστε να έχουμε κάτι να κυνηγήσουμε κι εμείς οι Έλληνες κυνηγοί - η άποψή σου αυτή δείχνει άν μη τι άλλο αφέλεια και ρηχή αντιμετώπιση της πραγματικότητας και των αρχών που διέπουν τον τρόπο ζωής και αναπαραγωγής των ενδημικών θηραμάτων. Άν γινόταν και στην χώρα μας ορθολογική και συστηματική διαχείριση τότε θα μπορούσαμε κάποτε να πλησιάσουμε την εικόνα του "κυνηγετικού παραδείσου" άλλων χωρών - με την ασχετοσύνη, την μιζέρια, την εγκληματική (ηθελημένη ή μη) αδιαφορία και την καταδίκη σε αποτυχία κάθε σωστής προσπάθειας ακόμα και πρίν αυτή αρχίσει άς μην ελπίζουμε σε θαύματα που δεν θα έρθουν ποτέ...

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #598 στις: 24 Ιανουαρίου, 2011, 00:51:43 πμ »
Ο χαρακτηρισμός μπορεί να έχει καταργηθεί, όχι όμως και η ζημιά που κάνουν τα κορακοειδή ή και τα κουνάβια, αλεπούδες αγριοκούνελα. Εδώ δεν επιτρέπουν να χτυπήσεις αρουραίους καλά καλά!
Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #599 στις: 24 Ιανουαρίου, 2011, 01:04:34 πμ »
Ο χαρακτηρισμός μπορεί να έχει καταργηθεί, όχι όμως και η ζημιά που κάνουν τα κορακοειδή ή και τα κουνάβια, αλεπούδες αγριοκούνελα. Εδώ δεν επιτρέπουν να χτυπήσεις αρουραίους καλά καλά!

         Αυτό το βλέπει όποιος έχει κοινή λογική και γνωρίζει δυο-τρία βασικά πράγματα για τη λειτουργία των οικοσυστημάτων φίλε OneShot - δυστυχώς αυτοί δεν είναι οι ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ που καθορίζουν τι πρέπει να γίνεται,πότε και πώς αλλά οι "άλλοι" (δημόσιοι υπάλληλοι, βολεμένοι άχρηστοι & άσχετοι στο αντικείμενο καρεκλοκένταυροι χωρίς πρωτοβολίες και σχεδιασμό). Το αποτέλεσμα είναι αυτό που βιώνουμε καθημερινά - τα επιβλαβή αυξάνονται υπέρμετρα εις βάρος ακόμα και προστατευόμενων ειδών, ο καθένας παίρνει την κατάσταση στα χέρια του χωρίς να καλύπτεται νομικά από πουθενά και κάνει ότι νομίζει σωστό κι αποτελεσματικό για να προφυλάξει την περιουσία του - έτσι καταλήγουν νεκρές οι αρκούδες και οι λύκοι (που δεν έχουν κυνηγετικό ενδιαφέρον αλλά βλάπτουν το βιός των κτηνοτρόφων), δηληριάζονται σκυλιά και άλλα οικόσιτα ζώα (από τα δηλητήρια που ρίχνουν στα κρυφά για τις αλεπούδες και εσχάτως στην Λήμνο και για τα αγριοκούνελα) και το θέατρο της υποκρισίας και του παραλόγου δεν έχει τελειωμό.