Αποστολέας Θέμα: Άδεια για διόπτρα.  (Αναγνώστηκε 155101 φορές)

Αποσυνδεδεμένος cynix

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1047
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #135 στις: 27 Φεβρουαρίου, 2011, 20:51:29 μμ »
Παράθεση
Μόνο αν πέντε – δέκα ΗΛΙΘΙΟΙ από αυτούς ασχολούνταν με το άθλημα θα είχαμε εξελίξεις. Θυμός Σφραγισμένα χείλη


Σωστός!
Ισως θα πρέπει να προσεγγιστούν σε προσωπικό - ψηφοθηρικό επίπεδο, τουλάχιστον οι πιο νέοι απο αυτούς απο τα σωματεία..π.χ. Θ. Πλεύρης που είναι και περήφανος που υπηρέτησε Ειδ. Δυνάμεις και είναι πιο σχετικός...(για τον μπουμπούκο δεν νομίζω..)
team Walther Greece

Αποσυνδεδεμένος eliasfot

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 1411
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #136 στις: 27 Φεβρουαρίου, 2011, 20:59:29 μμ »
ΗΛΙΘΙΟΙ......ειναι η μονη λεξη που μπορει να τους χαρακτηρισει.
ΗΛΙΘΙΟΙ, ΗΛΙΘΙΟΙ ειμασται εμεις που τους ψηφηζουμε.


αυτό τα λέει όλα .........

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #137 στις: 27 Φεβρουαρίου, 2011, 21:03:33 μμ »

Σωστός!
Ισως θα πρέπει να προσεγγιστούν σε προσωπικό - ψηφοθηρικό επίπεδο, τουλάχιστον οι πιο νέοι απο αυτούς απο τα σωματεία..π.χ. Θ. Πλεύρης που είναι και περήφανος που υπηρέτησε Ειδ. Δυνάμεις και είναι πιο σχετικός...(για τον μπουμπούκο δεν νομίζω..)

Φίλε cynix άμα πιάσουν θέση σε "καρέκλα" οι λέξεις που μου έρχονται στο μυαλό για την πλειοψηφία είναι συντεχνία και παρτάκιας….. άντε τώρα να πετύχεις την μειοψηφία….
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1797
  • Βολος
Απ: ’δεια για διόπτρα.
« Απάντηση #138 στις: 27 Φεβρουαρίου, 2011, 21:07:39 μμ »

  Άποψή μου είναι ότι το θέμα αυτό εντάσεται στη γενικότερη οπλοφοβία που διακατέχει τους  πολιτικούς  και το πολιτικό μας σύστημα ,φοβούμενοι την ισχύ που μπορούν να δώσουν τα όπλα σε ανεξελεχτα από αυτούς χέρια.
  Ήδη μια φορά την πάτησαν ... το 1967.Το πάθημα αυτό τους έγινε μαθημα και αργότερα κατάντησαν τους στρατιωτικούς  ορντινάντζες τους.
  Ή ύπαρξη πληθώρας όπλων στους πολίτες μπορεί να γυρίσει σε βάρος τους σε μια περίοδο κοινωνικών εντάσεων σαν αυτή που αρχίζουμε να ζούμε.Τόσο σε προσωπικό επίπεδο όσο και σε γενικότερο.
  Λένε πως άν καείς από το χυλό φυσάς και το γιαούρτι. Οπως ανέφερα ήδη την πάτησαν μια φορά.
   Την ίδια αποστροφή για τα όπλα βέβαια δεν την έχουν όταν πρόκειται για την πάρτη τους . Με τα δικά τους νομοθετήματα  είναι πανεύκολο ένας  βουλευτής να βγάλει άδεια οπλοκατοχής και οπλοφορίας για λόγους αυτοπροστασίας.
  Οπως αρχίζει να διαφαίνεται , τα επόμενα χρόνια θα είναι πολύ δύσκολα.
  Κανείς πολιτικός δεν θα ήθελε να έχει απέναντί του πολίτες εξαγριωμένους , εξαθλιωμένους , και εκγλωβισμένους στη φτώχια για τα επόμενα πολλά χρόνια με όπλα στα χέρια . Πόσο μάλλον που στην ίδια αυτή περίοδο οι πολιτικοί εμφανίζονται ιδιαίτερα προκλητικοί απέναντι στο λαό με απαξίωση για αυτούς ,με εμπρηστικές δηλώσεις  και  συνεχή οικονομικά σκάνδαλα που βγαίνουν στη φόρα με πρωταγωνιστές τους ίδιους .
  Μέσα από το πρίσμα της παραπάνω σκέψης μου πιστεύω οτι τα πράγματα δεν πρόκειται να καλυτερέψουν αλλά μάλλον θα χειροτερέψουν για το δικό μας χόμπυ.
  Δεν νομίζω οτι θα αρθούν οι  υπερβολικές απαγορεύσεις που ισχύουν σήμερα , ούτε θα επέλθει κάποιος ορθολογισμός στα νομοθετήματα των  ''εκλεκτών αντιπροσώπων'' μας.
  Οι εμμονές δεν δεν νικιούνται από τον ορθολογισμό.
ΒΤ-65      75 FP

Αποσυνδεδεμένος minos68

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #139 στις: 27 Φεβρουαρίου, 2011, 21:13:45 μμ »
Δεν ειναι ηλιθιοι οι πολιτικοι μας αλλα ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ!!!! >:(Ηλιθιοι αυτοι που τους ψηφιζουν για να μην πω κατι πιο ακομψο! ???

Αποσυνδεδεμένος cynix

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1047
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #140 στις: 27 Φεβρουαρίου, 2011, 21:14:15 μμ »
Παράθεση
Φίλε cynix άμα πιάσουν θέση σε "καρέκλα" οι λέξεις που μου έρχονται στο μυαλό για την πλειοψηφία είναι συντεχνία και παρτάκιας….. άντε τώρα να πετύχεις την μειοψηφία….


Δεν εχεις άδικο, αλλά ίσως είναι καιρός οι κοινωνικές ομάδες να αποκτήσουν μια Αμερικάνικου τύπου πρόσβαση στα κέντρα αποφάσεων (Lobby's), με καρότο την "καρέκλα".  
team Walther Greece

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #141 στις: 28 Φεβρουαρίου, 2011, 01:51:56 πμ »
Εάν δεν διεκδικήσεις τα δικαιώματά σου δεν πρόκειται να στα παραχωρήσει κανείς. Δύσκολο να ξεφύγουμε από την πλύση εγκεφάλου που μας κάνουν καθημερινά δεκαετίες τώρα αλλά πρέπει να σπάσει επιτέλους η φούσκα απόστημα της εξουσίας τους.
Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #142 στις: 28 Φεβρουαρίου, 2011, 02:15:34 πμ »
Αλήθεια εάν υπήρχε μια αντίστοιχη NRA στην Ελλάδα θα γραφόσασταν; 
Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος cynix

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1047
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #143 στις: 28 Φεβρουαρίου, 2011, 08:51:51 πμ »
Παράθεση
Αλήθεια εάν υπήρχε μια αντίστοιχη NRA στην Ελλάδα θα γραφόσασταν;

Ειναι ερωτηση παγιδα??   :D :D
 Φυσικα...
team Walther Greece

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #144 στις: 28 Φεβρουαρίου, 2011, 10:47:34 πμ »
Μπορεί εγώ και εσύ να το βλέπουμε φυσικό όταν υπάρχει μια αγάπη για τα όπλα και γενικά όλες τις δραστηριότητες που τα διέπουν αλλά φαντάζομαι θα υπάρχουν ακόμα και σε αυτό το φόρουμ κάποιοι που τέτοιες οργανώσεις κάνουν όλα τα "αντιφασιστικά" καλορυθμισμένα τους καμπανάκια να χτυπάνε μανιασμένα  :D

Παράθεση
http://www.nranews.com/classic.aspx
A Swiss Miss on Gun Control

For centuries, the proud and free people of Switzerland have kept guns in their homes, to defend their nation against invasion and to protect their communities in times of emergency. But the anti-gun movement in Europe thought they could eradicate the Right to Keep and Bear Arms. They made one mistake: They allowed a vote of the people.

The Swiss went to the polls recently and cast their votes on the referendum, which sought to ban the possession of firearms in the home and establish a nationwide registry of privately owned firearms. Many media outlets promoted polls that showed the ban passing by a large margin, so the gun control advocates were bitterly disappointed when the actual votes were counted. Fifty-seven percent of the voters rejected the referendum, and the gun ban failed in more than half of the Swiss cantons.

I'm sure the Swiss gun control movement isn't going to go away. Those who want to strip us of our rights aren't usually put off by a single vote of the people. But this vote was vitally important to the Swiss, and to gun owners everywhere. You can be sure that if the gun ban referendum had succeeded, we would have heard the news proclaimed throughout our land. We would have been lectured and harangued, told that we were now the most unenlightened country in the world. But because the Right to Keep and Bear Arms won out, the media was silent.

Well, that means it's up to us to spread the good news. It's an inspiring story, and I hope that it spurs some inactive gun owners to get more involved politically in protecting their own Right to Keep and Bear Arms here at home. Make sure your friends and fellow shooters know that even in the heart of Europe, where so many millions have lost their lives to tyrants, freedom can and did prevail!

Τόσο μάγκες είναι οι ρολογάδες δηλαδή και δεν μασάνε;

Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #145 στις: 03 Μαρτίου, 2011, 10:38:56 πμ »
Αλήθεια εάν υπήρχε μια αντίστοιχη NRA στην Ελλάδα θα γραφόσασταν; 

Φυσικά και θα ήμουν μέλος :)

Κανονικά κι εμείς πρέπει να στέλνουμε μηνύματα με την ψήφο μας, αλλά όμως δυστυχώς κατα πρώτον υπάρχει πόλωση και κατα δεύτερον υπάρχει μεγάλο ποσοστό που συμετέχει στην αποχή.
Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #146 στις: 03 Μαρτίου, 2011, 11:06:24 πμ »

Τόσο μάγκες είναι οι ρολογάδες δηλαδή και δεν μασάνε;


...αντιλαμβάνομαι το ύφος που το έγραψες, ο καθένας μας το ίδιο θα σκεφτόταν, όμως για την σωστή αντίληψη των φίλων που διαβάζουν, πολύ σοβαρά σας ενημερώνω πως οι Ελβετοί είναι από αιώνες "οπλόφιλοι" και κυρίως σωστοί σκοπευτές, χειριστές και ότι άλλο θέλετε των όπλων... ;)
Είναι λαός με τεράστια γνώση, εμπειρία, εκατονταετιών στα όπλα....
Από την χρήση της Βαλίστρας (...Γουλιέλμος Τέλλος  :o) που την απογείωσαν, από την φημισμένη Ελβετική Φρουρά των Ναπολεόντειων πολέμων έως σήμερα που είναι τιμητικά φρουρά του Βατικανού και του Ποντίφηκα, οι Ελβετοί ακόμη και σήμερα δεν έχουν μόνιμο στρατό μεγάλου αριθμού διότι εν δυνάμει υπάρχουν στα όπλα πολλές εκατοντάδες χιλιάδες έμπειροι.... ;)
Καθόλου απλά και μόνο ρολογάδες φίλοι μου....δεν είναι οι αρχοντόβλαχοι (..."Μετσοβίτες"  :D) της Ευρώπης... ::)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος asrael

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 619
    • Αirguning in Greece
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #147 στις: 03 Μαρτίου, 2011, 11:27:18 πμ »
Μπράβο Αποστόλη :)

Συμφωνω μαζί σου, απλά να θυμίσω ότι κι εδώ υπήρχε η εθνοφυλακή ( δεν ξέρω τι έχει απογίνει στις μέρες μας ίσως κάποιος στρατιωτικός να μας διαφωτήσει ), σε σπίτια των ακριτικών περιοχών υπήρχαν όπλα στα σπίτια και συνέχεια υπήρχαν έλεγχοι για το άν έχουν χρησημοποιηθεί κτλ κτλ.

Δηλαδή η πολιτεία για πολλωστή φορά ξεκινάει από την ενοχή για να καταλήξει στην αθώωση.

Στην Ελβετία υπάρχει και εμπιστοσύνη προς τους πολίτες, για την ορθή χρήση των όπλων κτλ κτλ. Εδώ πάς για ένα κυνηγετικό όπλο να βγάλει κανείς άδεια και περνάει από χίλια κόσκινα λες και έχουν να κάνουν με παραστρατιωτική οργάνωση κτλ κτλ.

Για το θέμα μας υπάρχει λύση και λέγεται ΠΑΙΔΕΙΑ. Να μάθουν οι άνθρωποι να μην είναι οπλοφοβικοί, να μάθει ο κόσμος ότι τα όπλα δεν σκοτώνουν από μόνα τους αλλά θέλουν πάντα και κάποιον να πατήσει τη σκανδάλη, όπως κάνω εγώ στα δικά μου παιδιά που τους μαθαίνω να μη φοβούνται τα όπλα αλλά να μάθουν υπεύθυνα τη σωστή χρήση τους.

Αυτό όμως λείπει από την κοινωνία μας, γιατί άραγε; γιατί θέλουν κάποιοι με σύστημα να μην υπάρχουν όπλα, να τα φοβόμαστε. Λένε ότι ένα όπλο στο σπίτι μπορεί να προκαλέσει ατύχημα, πόσοι από μάς που τηρούμε σωστά και με ευλάβεια τους κανόνες ασφαλείας είχαμε ποτέ ατύχημα;

 
Microsoft wants us to "Imagine life without walls"...
I say, "If there are no walls, who needs Windows?"

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #148 στις: 03 Μαρτίου, 2011, 11:33:44 πμ »
αρκει να σας πω οτι μετα την υποχρεωτικη εκπαιδευση
οπλο και ιματισμος πανε σπιτι τους + τα αναγκαια φυσιγγια !!!!!!!
εαν αλαξει ο επισημος τυπος του οπλου εχουν δικαιωμα
να το αγορασουν εναντι μικρου ποσου και να το κρατησουν
σαν ιδιωτικο αφου πρωτα αφαιρεθει η δυνατοτητα βολης
κατα ριπας, η μονη απαγορευση που εχουν στα οπλα

στις ελαχιστες περιπτωσεις που κλαπηκαν οπλα απο σπιτι
(απο μεταναστες κυριως)
η χρησιμοποιηθηκαν παρανομα, οι ποινες ηταν τοσο
εξοντωτικες που ουτε σκεψη για κατι τετοιο πλεον  ;)
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #149 στις: 03 Μαρτίου, 2011, 11:41:51 πμ »
υπαρχει η εθνοφυλακη ακομα σε ορισμενες περιοχες
με οπλο + φυσιγκια στο σπιτι

δεν ειναι θεμα παιδειας φιλε μου ειναι τακτικη αφοπλισμου
απο ενα κρατος που φοβαται τους πολιτες του

δες εδω

http://armyalert.blogspot.com/2011/03/blog-post_8806.html

δηλωσε το σου λεει για να το εχεις νομιμα
δυο χρονια μετα " φερτο εδω ρε "
si vis pacem, para bellum