Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana  (Αναγνώστηκε 174360 φορές)

Αποσυνδεδεμένος hornetnik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 572
  • Enter the Dragon
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana
« Απάντηση #165 στις: 17 Οκτωβρίου, 2013, 13:12:41 μμ »
Kωστη δεν ηξερα οτι ηταν το παλιο 45.δεν υπαρχει αντικαταστατης,προσεχε ομως γιατι ειναι λιγο ευαισθητες και φθειρονται ευκολα.καποτε αγορασα αντ/κα κατευθειαν απο την Διανα γερμανιας,μου εστειλαν το sear και μαλιστα δωρεαν.Παρε με τηλ να μου πεις τι χρειαζεσαι,ισως εχω καποια μερη της. :)
οπλα....κανενα,μου τα παιρνανε.....γιαυτο απο δω και περα θα τα .....κρυβω!

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana
« Απάντηση #166 στις: 17 Οκτωβρίου, 2013, 14:34:23 μμ »
              Τι εικόνες είναι αυτές;  Πόνεσε η ψυχή μου με αυτά που είδα...

         Τέτοιοι άνθρωποι  δεν είναι άξιοι να κατέχουν κανένα όπλο - ούτε ένα φυσοκάλαμο των παιδικών μας χρόνων, ούτε κάν νεροπίστολο. Τα όπλα πρέπει να τα βλέπουν μόνο σε φωτογραφίες.

             Ο μηχανισμός της σκανδάλης έχει καταστραφεί πλήρως - δεν επανέρχεται με τίποτα. Οι λύσεις είναι δύο:  είτε ψάχνεις για τον πρωτότυπο μηχανισμό σκανδάλης σαν ανταλλακτικό από όποια πηγή μπορεί να βρεθεί και το φτιάχνεις όπως σχεδιάστηκε να είναι  είτε  βάζεις μπρός για μετατροπή με νέο μηχανισμό σκανδάλης + το αντίστοιχο πιστόνι  κάνοντας  "πατέντες" όπου κι άν χρειαστεί για να εφαρμοστεί στο κοντάκι και στον κύλινδρο. Τον πίρο τον ξεχνάς - δεν προβλέπεται η ύπαρξή του στα άλλα σχέδια σκανδάλης.  

           Άν η κάννη εκτός  από στραβή έχει στο εσωτερικό της και την σκουριά που βλέπουμε στην σκανδάλη τότε ίσως δεν αξίζει να ασχοληθείς άλλο με αυτό.

                  Ίσως να έκλεισε πιά τον κύκλο της ζωής του το καημένο - άρρωστο, ανάπηρο και βασανισμένο από κάποιον "Ελληναρά - σκοπευταρά".  
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Οκτωβρίου, 2013, 16:01:13 μμ από accuracy lover »

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana
« Απάντηση #167 στις: 17 Οκτωβρίου, 2013, 15:10:14 μμ »
...εμμμμ απ΄τις φωτό που είδα πρότεινα και εγώ την αναβάθμιση-μετατροπή σκανδάλης Τ05/Τ06 και πιστονιού... :(

...τώρα βέβαια για την κάννη που αναφέρεις ας μας ενημερώσει ο κάτοχος και ας ελπίσουμε να μην σταθεί αιτία και "σκουριάσει" το όνειρο του  ::)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος FMJ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 578
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana
« Απάντηση #168 στις: 17 Οκτωβρίου, 2013, 18:10:47 μμ »
Κώστα, εμένα η ψυχή μου πόνεσε οταν το είδα να είναι στήριγμα για να κάθονται πάνω τα περιστέρια στην αποθήκη......
Κι επειδή από μικρός το 45άρι diana το έβλεπα σαν ανέφικτο όνειρο, τώρα που το συνάντησα δεν μπορούσα να του γυρίσω την πλάτη. Δεν ήθελα να αποδεκτώ πως το παιδικό μου όνειρο έκλεισε πιά τον κύκλο της ζωής του το καημένο - άρρωστο, ανάπηρο και βασανισμένο από κάποιον "Ελληναρά - σκοπευταρά".....
Απόστολε, η κάννη του εκτός από στραβή ήταν τόσο σκουριασμένη που δεν διακρίνοταν οι ραβδώσεις. Κι αυτό το θέμα όμως το έλυσα και το ξεπέρασα  ;)
Τώρα το μοναδικό αγκάθι είναι η σκανδάλη του αλλά δεν τα παρατώ !
Κυριάκο, το 45άρι που έχεις, σε .177 υποθέτω, πόσα πόδια πιάνει με ένα μέσο σφαιράκι ? Θυμάσαι μήπως ?
One shot, One kill

Συνδεδεμένος Χρήστος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1702
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana
« Απάντηση #169 στις: 17 Οκτωβρίου, 2013, 18:20:01 μμ »
Υπολόγισε κάπου στα 12ftlbs FmJ !
You are talking too much but you are not saying anything !
Τώρα που το κάνατε σαν τα μούτρα σας κοιταχτείτε μεταξύ σας !

Αποσυνδεδεμένος FMJ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 578
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana
« Απάντηση #170 στις: 17 Οκτωβρίου, 2013, 18:25:37 μμ »
Σε ευχαριστώ Χρήστο.
Μόλις το φτιάξω θα το φέρω να το γκρουπάρουμε...
One shot, One kill

Αποσυνδεδεμένος hw95/0.22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1355
  • θοδωρος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana
« Απάντηση #171 στις: 17 Οκτωβρίου, 2013, 18:30:58 μμ »
Κώστα, εμένα η ψυχή μου πόνεσε οταν το είδα να είναι στήριγμα για να κάθονται πάνω τα περιστέρια στην αποθήκη......
Κι επειδή από μικρός το 45άρι diana το έβλεπα σαν ανέφικτο όνειρο, τώρα που το συνάντησα δεν μπορούσα να του γυρίσω την πλάτη. Δεν ήθελα να αποδεκτώ πως το παιδικό μου όνειρο έκλεισε πιά τον κύκλο της ζωής του το καημένο - άρρωστο, ανάπηρο και βασανισμένο από κάποιον "Ελληναρά - σκοπευταρά".....
Απόστολε, η κάννη του εκτός από στραβή ήταν τόσο σκουριασμένη που δεν διακρίνοταν οι ραβδώσεις. Κι αυτό το θέμα όμως το έλυσα και το ξεπέρασα  ;)
Τώρα το μοναδικό αγκάθι είναι η σκανδάλη του αλλά δεν τα παρατώ !
Κυριάκο, το 45άρι που έχεις, σε .177 υποθέτω, πόσα πόδια πιάνει με ένα μέσο σφαιράκι ? Θυμάσαι μήπως ?



αυτο το γ!@#$%^&* 45 αρι εχει στοιχιωσει πολυ κοσμο  τελικα
φιλε κωστα στο τελος ισως δεις οτι τελικα ηταν η ηλικια και οχι το οπλο αυτο καθεαυτο που μοιαζε τοσο δυνατο σουπερ κτλ  
το οπλο σε απολυτες τιμες χωρις το συναισθηματικο <<ειδηκο βαρος>> δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο
παρολα αυτα ενωειται οτι ευχωμαι να το κανεις και να το γουσταρεις οπως εσυ θελεις ακριβως κ χωρις συμβηβασμους!! (αλωστε εχεις κανει /καναμε και χειροτερα /φθηνοτερα απο αυτο)
ο σοφος ...ρωτα!, 
   ο εξυπνος...παραδεχεται!,
ο ηλιθιος...επιμενει!!!
κ ο πονηρος...δικαιολογειται!!




.... οποιος δεν μπορει να κανει τεχνη!,
...κανει κριτικη!!

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana
« Απάντηση #172 στις: 17 Οκτωβρίου, 2013, 19:01:45 μμ »
           Επιβεβαίωσες τις υποψίες μου - για να έχει τέτοια σκουριά στα ενδότερα του μηχανισμού και να έχει καταλήξει σαν στήριγμα στο έδαφος φαντάζομαι σε τι χάλι ήταν η κάννη.

         Αφού όμως κατάφερες και την "έφερες βόλτα" τώρα δεν θα σκαλώσεις πουθενά.

         Άν αποφασίσεις να βάλεις το τελευταίας έκδοσης σέτ μηχανισμού-πιστονιού με την Τ06 θα χρειαστείς  επιπλέον το πίσω κάλυμμα του κυλίνδρου (πλαστικό), την εμπρός μεγάλη βίδα του υποφυλακτήρα της σκανδάλης που μέσω αυτής θα στερεώνεται και θα συγκρατείται πιά το πίσω μέρος του κυλίνδρου στο κοντάκι (αυτά τα χρέη τα εκτελούσε ο πίρος στην παλιά σχεδίαση) και ίσως και τον μοχλό οπλίσεως  - εκτός άν το "παπουτσάκι" του παλιού πιστονιού εφαρμόζει καλά στο νέο. Θα χρειαστεί να τρυπήσεις κάθετα το κοντάκι σε νέα θέση έτσι ώστε να διέρχεται η μεγάλη νέα βίδα στήριξης και να βιδώνει σωστά πάνω στο μπλόκ της σκανδάλης, αυτό βέβαια θα το δείς και θα το μετρήσεις στην πορεία.

       

               

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana
« Απάντηση #173 στις: 17 Οκτωβρίου, 2013, 19:05:09 μμ »
Κώστα δεν είμαι και πολύ του χρονογράφου αλλά θυμάμαι οτι ειναι κοντά 13 ποδολιβρα σε .177 με την δερμάτινη τσιμουχα.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος Ripper18

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 305
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana
« Απάντηση #174 στις: 17 Οκτωβρίου, 2013, 19:35:16 μμ »
Με εργοστασιακό ελατήριο βγαζει 790 πόδια περίπου με δερμάτινη τσιμούχα http://www.pyramydair.com/blog/2008/04/rws-diana-45-bridge-to-past.html .Το δικό μου με τιταν ελατήριο νο1 και δερμάτινη τσιμούχα βγάζει 13 ποδολιβρα.
Air Arms EV2 MK4
Air Arms S400 0.177
Air Arms TX200 Mk3 0.22 v-mach
HW97k 0.177 v-mach
HW95k 0.177 titan
Bsa Supersport 0.177
Diana 45 0.177 titan

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana
« Απάντηση #175 στις: 17 Οκτωβρίου, 2013, 19:55:01 μμ »
Του Κυριάκου με ελαφρό ντηζελάρισμα και δερμάτινη τσιμούχα ρίχνει τα 8,44 με 820 πόδια και μετά από μερικές βολές "στρώνει" στα 790-800.

Ενα τελευταίας κοπής, απολύτως εργοστασικό - κατασκ 08/01 - Τ01 ρίχνει τα ίδια σφαιράκια , ιδιαιτέρως κλωτσιδερά, με 845-850 fps.
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana
« Απάντηση #176 στις: 17 Οκτωβρίου, 2013, 20:04:09 μμ »
Τα είπε όλα ο npmair.  :D
Του έκανα μια λίπανση για να σταματήσω το dieseling και έστρωσε και η ανάκρουση του ;)

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος hw95/0.22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1355
  • θοδωρος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana
« Απάντηση #177 στις: 17 Οκτωβρίου, 2013, 20:13:14 μμ »
υποθετω οτι κ αυτη  ειναι η διαφορα με την καινουργια τσιμουχα
 να εχουν κ διαφορα στον ογκο του κυληνδρου??
το πιο πιθανο ...
με της καινουργιες σειρες η ντιανα ξεχωρησε τα <<σασσι >> σε 2 την σειρα 2 (24  26 28 κτλ) κ την3 (34 36 το πανεμορφο38 ) κ φυσηκα τ<<μεγαλα>> 48/52
το 45 στα καινουργια ειναι ενα <<φουλ εξτρα>> 3αρι με ιδιες επιδοσεις
αν κανω λαθος διορθωστε με

τωρα τα φρεσκοτατα 430 470 κ.α. δεν τα ξερω καθλου φαινεται να εχουν ενδιαφερον παντως
οπως κ να ναι κ για να μεινω στο θεμα ...εχει την πλακα του κ το 45 αρι ..δεν το λες κ τελιως αδυναμο
ο σοφος ...ρωτα!, 
   ο εξυπνος...παραδεχεται!,
ο ηλιθιος...επιμενει!!!
κ ο πονηρος...δικαιολογειται!!




.... οποιος δεν μπορει να κανει τεχνη!,
...κανει κριτικη!!

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana
« Απάντηση #178 στις: 17 Οκτωβρίου, 2013, 21:03:48 μμ »
  Η Diana στοίχιωσε την προεφηβεία μας με το 45 και την νεότητα μας με το 350 στην συνέχεια ...

  Αν ο John Carpenter ήταν αεροβολάς το 45 θα ήταν η Christine -a rusting 1958 Plymouth Fury - ;D ;D ;D

  Η μπροσούρα της ταινίας ανέφερε HOW DO YOU KILL SOMETHING THAT CAN'T POSSIBLY BE ALIVE ?  

  FMJ σου εύχομαι να το σενιάρεις και εαν το βάπτιζα ξέρεις το όνομα που θα έδινα μαζί με μιά συμβουλή όμως..... ::)

  Εαν σου κλέψει την καρδιά και σε κυριεύσει πρόσεχε το αγαπημένο σου όπλο στον οπλοβαστό  :o

  FMJ, keep rocking !  ;)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος FMJ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 578
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana
« Απάντηση #179 στις: 17 Οκτωβρίου, 2013, 21:49:24 μμ »
Μιλώντας σε ''απόλυτες τιμές'' είναι αλήθεια πως το παλιό 45άρι είναι ένα ξεπερασμένο, αν μπορούμε να το χαρακτηρίσουμε έτσι, τυφέκιο σε σχέση με τα σύγχρονα δυνατά αεροβόλα.
Έχει ''ειδικό'' βάρος ? Ναι !  Ήταν κάτι που ήθελα και που φάνταζε ονειρικό μπροστά στο IJ-38 που τότε είχα......
Και τώρα τί ?  Αφού το βρήκα, έστω σε άθλια κατάσταση, θα του δώσω λίγη στοργή...
ΤΧ, Pro-Elite, HW, S-10, Lelya, Criket, Haenel, Slavia, Walther και άλλα έχουν τη θέση τους στον οπλοβαστό και περιμένουν αλλά τούτο το μαραφέτι μου τράβηξε το ενδιαφέρον και θα το πειράξω με την ψυχή μου, χωρίς δεσμεύσεις και συμβατισμούς......
One shot, One kill