Αποστολέας Θέμα: Weihrauch HW40  (Αναγνώστηκε 12736 φορές)

Αποσυνδεδεμένος kevin29

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
Weihrauch HW40
« στις: 22 Μαρτίου, 2008, 20:03:41 μμ »
το hw 40 ειναι ενα αεροβολο πιστολι πνευματικο μιας και μονο συμπιεσης οποτε και δεν χρειαζεται αμπουλα.εχει πολλη καλη ακριβεια στα 10 μετρα. ειναι ελαφρυ την σκανδαλη του θα την χαρακτηριζα παιδικη(με την εννοια οτι ειναι πολλη light)και θα ελεγα οτι ειναι ιδανικο για εκμαθηση παντα σε κοντινες αποστασεις.το πιστολι το εχω περιπου 3χρονια και ειμαι πολλη ευχαριστημενος.η ταχυτητα του ειναι 122 m/s για τα 4.5 και το βαρος του ειναι στα 0.78 κιλα.στα συν του να πω οτι ειναι και αρκετα υσυχο.ετσι μου δινει την δυνατοτητα να το χρησιμοποιο στην ταρατσα του σπιτιου μου.
το μονα αρνητικα που του βρισκω ειναι οτι ειναι κατασκεασμενα απο συνθετικο πολυμερες υλικο(προσωπικα θα το ηθελα μεταλλικο)και η χοντρη ακιδα μπροστα η οποια κρυβει τον στοχο...δεν ξερω γιατι το κανουν αυτο οι γερμανοι...το εχω δει και σε αλλα γερμανικης κατασκευης οπλα..
κατα την ταπεινη μου αποψη προκειται για μιατιμια προταση στιβαρο,ευκολο στην οπλιση  και ευχαριστο στην σκοποβολη.οσοι το αγαρασουν δεν θα απογοητευτουν.
« Τελευταία τροποποίηση: 07 Δεκεμβρίου, 2010, 17:21:45 μμ από destro »

Αποσυνδεδεμένος j0hn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 683
Απ: Weihrauch HW40
« Απάντηση #1 στις: 09 Απριλίου, 2008, 17:06:11 μμ »


Πολυ συμφωνουμε φιλε kevin29. Το οπλακι αυτο παρα τη μικρη δυσκολια στην οπλιση και την εισαγωγη της βολιδας (και τα δυο συνηθιζονται ευκολα) ,προσφερει σχεδον μηδενικη ανακρουση και πολυ ωραια αισθηση στο χερι.Εγω το ειχα παρει μεταχειρισμενο χωρις να ξερω περι τινος προκειται και το συμπαθησα με την πρωτη βολη.Η σκανδαλη του αγγιζει για τις δικες μου προτιμησεις το τελειο,απαιτωντας ελαχιστη δυναμη.Οι ταχυτητες που εχω μετρησει με 7,9grain crosman ανερχονται στα 110-112μετρα/δευτερολεπτο,πολυ κοντα στην εργοστασιακη ανακοινωση. Το πλαστικο σωμα δεν με ενοχλει ,καθως ειναι πολυ ανθεκτικο και εξαιρετικης ποιοτητας.

Αποσυνδεδεμένος gtavo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 228
Απ: Weihrauch HW40
« Απάντηση #2 στις: 27 Δεκεμβρίου, 2008, 16:31:40 μμ »
Εχοντας περασει ενα μηνα με αυτο το πιστολι αποφασισα να γραψω ορισμενα πραγματα για αυτο
Το πιστολι ειναι πνευματικο μιας βολης και ενος εμβολισμου.
Εχει δηλαδη δικη του αποθηκη αερα και δεν χρειαζεται κανενος ειδους εξωτερικη πηγη αερα
Ο οπλισμος γινεται ανοιγοντας το επανω μερος του πιστολιου τοποθετωντας τη βολιδα κατευθειαν μεσα στην κανη και κλεινοντας παλι το επανω μερος.
Το κλεισιμο ειναι στην ουσια και ο εμβολισμος και απαιτει καποια δυναμη ομως αυτο συνηθιζεται με τον καιρο.
Η ποιοτητα κατασκευης αν και συνθετικο ειναι καταπληκτικη και εμπνεει στιβαροτητα.
Η σκανδαλη του οπλου ειναι το πολυ δυνατο του σημειο που σε συνδυσμο με την ολοκληρωτικη ελειψη ανακρουσης σε προδιαθετει για μεγαλα πραγματα.
Κατα τη γνωμη μου αν αστοχησεις με αυτο το οπλο φταις εσυ και οχι το οπλο.
Το επανω μερος εχει βαση για οπτικα βοηθηματα και τοποθετουνται πολυ ευκολα διοπτρες red dot k.t.l.
Εγω το εχω δοκιμασει με ολα και πιστευω οτι ολα του ταιριαζουν ανα περισταση και ανα διαθεση.
Η ανασκοπηση αυτη εγινε με τοποθετημενο το RedDot TopPoint Walther.
Οφειλω να ομολογησω οτι παρολα οσα ειχα ακουσει γι αυτο το οπλο με εξεπληξε ακομη περισσοτερο η αποδοση του στην πραγματικοτητα και μαλιστα χωρις να χρησιμοποιησω καποια ειδικη παρτιδα βολιδες παρα μονο συνηθισμενες.
Ενα μεγαλο μπραβο στους Γερμανους γι αυτο το οπλο.
Συστηνεται ανεπιφυλακτα στους λατρεις της ακριβειας και της ποιοτητας.




Beware the man with just one gun

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3249
Απ: Weihrauch HW40
« Απάντηση #3 στις: 27 Δεκεμβρίου, 2008, 18:52:18 μμ »
Πολυ καλη η παρουσιαση gtavo! Προκειται σιγουρα για ενα πολυ καλο πιστολι απο την κορυφαια Γερμανικη εταιρεια!

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Weihrauch HW40
« Απάντηση #4 στις: 27 Δεκεμβρίου, 2008, 19:58:50 μμ »
   Ωραία παρουσίαση φίλε gtavo!Και το πιστολάκι πολύ ωραίο..Αναμένουμε και κάποιο βίντεο!

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Weihrauch HW40
« Απάντηση #5 στις: 27 Δεκεμβρίου, 2008, 22:01:58 μμ »
              Συγχαρητήρια για την ανασκόπησή σου φίλε gtavo ! Πολύ καλή η επιλογή σου - όπως  αναφέρεις  κι ο ίδιος ο αντίπαλος στην κάθε βολή είναι ο ίδιος σου ο εαυτός  κι όχι οι αδυναμίες του όπλου. Έχω μια απορία σχετικά με το συγκεκριμένο μοντέλλο - σπεύδω δε να σε ρωτήσω : έχω διαβάσει κατά καιρούς ότι η σκανδάλη του πιστολιού αυτού έχει κάποιου είδους ρύθμιση (μέσω μιας βίδας πάνω στο ωστήριό της) - σαν κάτοχος και χρήστης  τι μπορείς να πείς σχετικά με αυτό ; Επιδέχεται ρύθμιση και άν ναί σε τι ;  Στο βάρος έλξης  ή στο μήκος διαδρομής της ; Τι λέει το βιβλίο οδηγιών γι' αυτό ; Προτείνω εν καιρώ να δοκιμάσεις και μερικά καθαρόαιμα σκοπευτικά βλήματα όπως τα H&N Finale Match Pistol και τα Match Kugeln (pistol) ή τα RWS R 10 και Meisterkugeln (οι εκδόσεις για πιστόλι) για να δείς τι μπορεί να κάνει και μ' αυτά.
                 Φιλικά,
          Κώστας

Αποσυνδεδεμένος gtavo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 228
Απ: Weihrauch HW40
« Απάντηση #6 στις: 28 Δεκεμβρίου, 2008, 01:37:47 πμ »
Φιλε Κωστα δεν εχω δοκιμασει να ρυθμισω την σκανδαλη γιατι απλα ειναι τελεια.
Δεσμευομαι ομως να διαβασω το εγχειριδιο και να σου απαντησω αυριο.
Οσον αφορα τα βληματα σιγουρα θα δοκιμασω με σκοπευτικα βληματα και θα ποσταρω τα γκρουπ
Ευχαριστω Χρονια πολλα
Beware the man with just one gun

Αποσυνδεδεμένος gtavo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 228
Απ: Weihrauch HW40
« Απάντηση #7 στις: 28 Δεκεμβρίου, 2008, 01:42:45 πμ »
Φιλε Sundaze δυστηχως δεν εχω την δυνατοτητα για βιντεο ετσι θα σε απογοητευσω.
Χρονια πολλα
Beware the man with just one gun

Αποσυνδεδεμένος gtavo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 228
Απ: Weihrauch HW40
« Απάντηση #8 στις: 28 Δεκεμβρίου, 2008, 20:23:18 μμ »
Λοιπον οσον αφορα την ρυθμιση της σκανδαλης:

Η βιδα της ρυθμισης βρισκεται μεσα στη λεπιδα της σκανδαλης
Η ρυθμιση αφορα τη διαρκεια του πρωτου σταδιου .
Η σκανδαλη δεν ρυθμιζεται ως προς το βαρος(αν και πραγματικα δεν βλεπω το λογο να αλλαξει κατι στο βαρος)
Beware the man with just one gun

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Weihrauch HW40
« Απάντηση #9 στις: 07 Αυγούστου, 2009, 07:42:45 πμ »
*Συγχώνευση 2 θεμάτων. Ευχαριστώ το φίλο Destro για την παρατήρηση.

Αποσυνδεδεμένος iliastra

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: Weihrauch HW40
« Απάντηση #10 στις: 17 Νοεμβρίου, 2010, 19:09:43 μμ »
γεια σας θελω να παρω ενα οφθαλμιδιο για το HW40 που εχω...μετα απο ερευνα βρηκα το παρακατω προϊον http://www.versandhaus-schneider.de/product_info.php/cPath/40_96_1517/products_id/8808... μπορειτε να μου προτεινετε καποια βαση για το παραπανω οφθαλμιδιο απο το ιδιο site???

επισης εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλο οφθαλμιδιο???

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Weihrauch HW40
« Απάντηση #11 στις: 17 Νοεμβρίου, 2010, 19:16:30 μμ »
νομιζω οτι πρωτα θα πρεπει να κοιταξεις για αλλο οφθαλμιδιο ειναι πολυ μικρη η μεγενθυση και το ευρος φακου σε αυτο που εχεισ διαλεξει
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος manolkok

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 621
Απ: Weihrauch HW40
« Απάντηση #12 στις: 17 Νοεμβρίου, 2010, 19:50:54 μμ »
νομιζω οτι πρωτα θα πρεπει να κοιταξεις για αλλο οφθαλμιδιο ειναι πολυ μικρη η μεγενθυση και το ευρος φακου σε αυτο που εχεισ διαλεξει

Νομιζω πως για το οπλο που το θελει ειναι μια χαρα  :)

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Weihrauch HW40
« Απάντηση #13 στις: 17 Νοεμβρίου, 2010, 20:45:51 μμ »
Supplied with dust caps, mounting and cleaning cloth.

Από μετάφραση φαίνεται ότι περιέχει βάσεις.
Καλό βέβαια θα ήταν να σιγουρευτείς.
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος iliastra

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: Weihrauch HW40
« Απάντηση #14 στις: 17 Νοεμβρίου, 2010, 21:21:58 μμ »
το οπλο ρε παιδια ειναι για καμια 10αρια μετρα αν και στα 16 που εριξα μερικες βολες ειχε πολυ καλυ διατρηση (σε καπακι απο μπουκαλακι) και ευθυβολια....