Αποστολέας Θέμα: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου  (Αναγνώστηκε 376471 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #90 στις: 07 Οκτωβρίου, 2008, 20:12:16 μμ »
Νorica και Gamo ειναι κατα την γνωμη μου πανω κατω τα ιδια. Για τα Cz δεν ξερω.

Ta Gamo εχουν τρομερά εύστοχες κάννες! ;)
Τι έχουν???? ???
προσωπικά το cfx μου κάνει γκρουπ,τουλάχιστον έκανε(τώρα μετά το tunning θέλει ακόμη στρώσιμο γτ είναι τα ίδια όπως ήταν μαμίσιο)από απόσταση 25 μέτρων όσο ένα 2€...δεν νομίζω να θεωρείτε καλό...ίσως είναι ελατωματικό το όπλο,ίσως φταίω εγώ και κάνω άσχημα τραβήγματα ή επωμίζω λάθος..

Φιλε μου tuning το λες εσυ!!
Για το οπλο μπορεί να ήταν καταστροφή!!
Εγω προσωπικά εχω εμπειρία απο το CF-30 και απο το Spectra το οποιο έχω ακομα και τα 2 ήταν άψογα!! ειδικά το CF-30 ακόμα δεν μπορώ να ξεχάσω την ευστοχία του αλλα και τη δύναμη του! Όσο για το 2 ευρω στα 20 μετρα να εισαι σίγουρος οτι μπορει και πιο κατω!

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

stefplak

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #91 στις: 07 Οκτωβρίου, 2008, 20:21:09 μμ »
παιδια επειδη τυχαινει να ειμαι κατοχος gamo,diana και hw σε ελατηριο,θα ηελα να πω οτι τα hw ειναι μακραν τα καλυτερα αεροβολα.για μενα ο φιλος καλα θα κανει να μαζεψει μερικα χρηματα ακομα και να παρει ενα hw για να το εχει μια ζωη παρα ενα αεροβολο μεσαιας κατηγοριας.οσο αναφορα για το gamo θεωρω οτι  ειναι μετρια οπλα και αξιζουν τα λεφτα τους.εγω προσωπικα εαν επερνα κατι οικονομικο δεν θα αγοραζα ουτε gamo ουτε norica  αλλα ενα αεροβολο BAM ελατηριου  και θα πελεκουσα..... ;)
δεν ξερω μπορει να διαφωνειτε αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου....
ΦΙΛΙΚΑ
Στεφανος

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #92 στις: 07 Οκτωβρίου, 2008, 20:24:42 μμ »
βγήκε τόσο καλός ο κινέζος?δεν ξέρω ρε γαμώτο,με χαλάει που φάτσα κάρτα γράφει:MADE IN CHINA..

stefplak

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #93 στις: 07 Οκτωβρίου, 2008, 20:28:28 μμ »
βγήκε τόσο καλός ο κινέζος?δεν ξέρω ρε γαμώτο,με χαλάει που φάτσα κάρτα γράφει:MADE IN CHINA..


αναρωτηθηκες ποτε οτι πολλα απο τα προιοντα που εχεις ειναι made in  china?για μενα σε οικονομικη λυση bam και ξανα bam(καποια συγκεκριμενα ομως μοντελα) για να κανεις γκρουπακια bam bam... ;D ;D ;D ;D ;D :D :D :D :D

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #94 στις: 07 Οκτωβρίου, 2008, 20:34:06 μμ »
βγήκε τόσο καλός ο κινέζος?δεν ξέρω ρε γαμώτο,με χαλάει που φάτσα κάρτα γράφει:MADE IN CHINA..


αναρωτηθηκες ποτε οτι πολλα απο τα προιοντα που εχεις ειναι made in  china?για μενα σε οικονομικη λυση bam και ξανα bam(καποια συγκεκριμενα ομως μοντελα) για να κανεις γκρουπακια bam bam... ;D ;D ;D ;D ;D :D :D :D :D
σαφώς πολλά είναι made in china..δεν αντιλέγω...απλά πιο πολύ μου αρέσει να γράφει made in Germany,Spain κτλ ;)

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #95 στις: 07 Οκτωβρίου, 2008, 20:35:49 μμ »
ΒΑΜ στα χερια μας θα κάνουν!! ;D ;D ;D ;D ;D

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

stefplak

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #96 στις: 07 Οκτωβρίου, 2008, 20:36:06 μμ »
βγήκε τόσο καλός ο κινέζος?δεν ξέρω ρε γαμώτο,με χαλάει που φάτσα κάρτα γράφει:MADE IN CHINA..


αναρωτηθηκες ποτε οτι πολλα απο τα προιοντα που εχεις ειναι made in  china?για μενα σε οικονομικη λυση bam και ξανα bam(καποια συγκεκριμενα ομως μοντελα) για να κανεις γκρουπακια bam bam... ;D ;D ;D ;D ;D :D :D :D :D
σαφώς πολλά είναι made in china..δεν αντιλέγω...απλά πιο πολύ μου αρέσει να γράφει made in Germany,Spain κτλ ;)

υπαρχει μια μεγαλη διαφορα απο το germany με το spain !! ;) ;) ;) ;)

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #97 στις: 07 Οκτωβρίου, 2008, 20:40:19 μμ »
Δε θα πω κατι για τα ΒΑΜ (θα σας εχω video σε λιγες μερες!) αλλά για τα cz κανετε σιγουρα λαθος!ειναι πολυ καλα και ευστοχα οπλα.adas ριξε ενα cz200!

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #98 στις: 07 Οκτωβρίου, 2008, 21:04:16 μμ »
Δε θα πω κατι για τα ΒΑΜ (θα σας εχω video σε λιγες μερες!) αλλά για τα cz κανετε σιγουρα λαθος!ειναι πολυ καλα και ευστοχα οπλα.adas ριξε ενα cz200!
Περίμενε λίγο να του βάλω ελατήριο και τσιμούχα,και θα σου πω πως βαράει ένα 1000δουλεμένο cz630 του 1976!!! ;D ;D ;DΜακάρι για να δούμε..

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #99 στις: 07 Οκτωβρίου, 2008, 22:53:47 μμ »
CZ200 ή αλλιώς AIRARMS S-200 οπως λεει και ο pri3st ειναι πολύ ευστοχα!!!

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος stelios

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • heavy metal is the law
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #100 στις: 08 Οκτωβρίου, 2008, 00:40:34 πμ »
Παιδια σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας. Συμφωνα με τα λεγομενα σας καταληγω στα εξης:
τα hw ειναι γενικα τα καλυτερα αεροβολα στην αγορα, τα gamo κ τα NORICA ειναι καλα για τα λεφτα τους, τα BAM ειναι επισης αξιολογα αλλα το made in china φαινετε  να "χαλαει" το οπλο k oσο για τα crossman ουτε κουβεντα.η δικη μου γνωμη σε σχεση βεβαια με το budget που διαθετω ειναι πως τα hw μου πεφτουν λιγο ακριβα, τα bam ειναι φτηνα αλλα απο οτι διαβαζω κ απο αλλα topics tou forum μαλλον δεν ειναι κ πολυ αξιοπιστα, το maxima πολυ ωραιο αλλα στο Βασιλικο το εχει μονο σε 4.5 (γαμωτο) αρα με βλεπω αναμεσα σε gamo  cfx k norica  dream hunter μιας κ δεν πρεπει να διαφερουν ιδιαιτερα.

Αποσυνδεδεμένος adas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 414
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #101 στις: 08 Οκτωβρίου, 2008, 00:52:16 πμ »
KOITA TA COMETA 300,400 EPISHS FILE,KALES TIMES KAI KALA OPLAKIA,EIDIKA BELTIWMENA.

Finman

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #102 στις: 08 Οκτωβρίου, 2008, 12:31:26 μμ »
Γεια σου Στελιο,

καλως ηρθες πρωτα πρωτα! Γιατι ομως 'γαμωτο' για το διαμετρημα 4.5?? Με καταλληλο παντρεμα βολιδας/οπλου, το 4.5 ειναι κατα παρασσαγγας:
 
α) ευκολοτερο στην σκοπευση, καθως εχει μικροτερη καμπυλη τροχιας (λογω αυξημενων ταχυτητων)

β) καλυτερη εγγενη ακριβεια (οταν συγκρινεται με το 5.5 και το 6.35)

γ) καλυτερη βαλλιστικη συμπεριφορα (δηλ. σε αποστασεις οπου τα αλλα διαμετρηματα εχουν χασει μεγαλο μερος της ταχυτητας τους, το 4.5 ακομα 'παει')

και φυσικα
δ) μεγαλη επιλογη βολιδων ωστε να εχεις ποικιλια στις εφαρμογες του.

Προσωπικα, θα σε ενθαρυννα να το ξανασκεφτεις.

φιλικα

Μπιριγκογκος

Αποσυνδεδεμένος nickblade

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 427
  • My name is Blade, NickBlade!
    • Nickolas Κnives
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #103 στις: 09 Οκτωβρίου, 2008, 00:34:57 πμ »
Γεια σου Στελιο,

καλως ηρθες πρωτα πρωτα! Γιατι ομως 'γαμωτο' για το διαμετρημα 4.5?? Με καταλληλο παντρεμα βολιδας/οπλου, το 4.5 ειναι κατα παρασσαγγας:
 
α) ευκολοτερο στην σκοπευση, καθως εχει μικροτερη καμπυλη τροχιας (λογω αυξημενων ταχυτητων)

β) καλυτερη εγγενη ακριβεια (οταν συγκρινεται με το 5.5 και το 6.35)

γ) καλυτερη βαλλιστικη συμπεριφορα (δηλ. σε αποστασεις οπου τα αλλα διαμετρηματα εχουν χασει μεγαλο μερος της ταχυτητας τους, το 4.5 ακομα 'παει')

και φυσικα
δ) μεγαλη επιλογη βολιδων ωστε να εχεις ποικιλια στις εφαρμογες του.

Προσωπικα, θα σε ενθαρυννα να το ξανασκεφτεις.

φιλικα

Μπιριγκογκος

Σωστά όλα! Συμφωνώ απόλυτα! Το κάθε διαμέτρημα έχει αρνητικά και θετικά, για σκοποβολή κατά τη γνώμη μου το 4,5 ή .177 είναι ποιο κατάλληλο.

Νικόλας

stefplak

  • Επισκέπτης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #104 στις: 09 Οκτωβρίου, 2008, 00:37:23 πμ »
συμφωνω με το nickblade και τον μπιρι.αλλωστε δεν ειναι τυχαιο που λενε οτι το 4,5 για σκοποβολη και το 5,5 για...... ;) ;) ;)