Γενικά > Εισαγωγή στον κόσμο του αεροβόλου

Τύποι βλημάτων

<< < (2/13) > >>

j0hn:

--- Παράθεση από: sundaze643 στις 06 Οκτωβρίου, 2008, 05:09:54 πμ ---
--- Παράθεση από: destro στις 06 Οκτωβρίου, 2008, 00:34:47 πμ ---Καλυτερα να χρησιμοποιης πομπε γενικως, τοσο σε κοντινες οσο και σε μακρινες αποστασεις, ειτε με πιστολι ειτε με τυφεκιο. Τα πλακε πολλες φορες, ειδικα σε κοντινες αποστασεις, σκιζουν ασχημα το χαρτι ενω τα μυτερα καλο ειναι να τα αποφευγεις κυριως σε μακρινες αποστασεις καθως χανουν ευκολα την ευθυβολια τους.
Για εμενα τα πομπε ειναι η καλυτερη λυση γενικως, ανεξαρτητου διαμετρηματος και χρησης, παρ'οτι και εγω αρχικα χρησιμοποιουσα συνηθως πλακε για το πιστολι.
Ειχα φτιαξει και ενα ειδικο θεμα για αυτο το ζητημα με ψηφοφορια. Ριξε μια ματια εδω:  http://aerovolo.gr/forum/index.php?topic=499.0


--- Τέλος παράθεσης ---
Μήπως μπερδεύεσε?Τα πλακέ σχίζουν άσχημα το χαρτί??Για αυτή την δουλειά είναι τα wad-cutter!!Όλα τα άλλα το σχίζουν πολύ χειρότερα...!

--- Τέλος παράθεσης ---


Σε χαμηλες ταχυτητες ειναι πολυ πιθανο να το σκισουν ασχημα.

chrissxan:
Παντως εμενα δεν μου εχει τυχει με χαμηλες ταχυτητες κατι παρομοιο και πολλες φορες ριχνω με μια μονο τρομπαρισια με τα οπλα τρομπας που εχω....δηλαδη πιο χαμηλες ταχυτητες δεν γινεται ;)

sniperman:
Εξαρτατε απο τον στοχο!!
Αν ειναι σκοπευτικος στοχος με καλο χαρτι και στα 140 μ/δ  τον κοβουν τελεια!!
Στα σκοπευτηρια ριχνουμε μονο με πλακε για αυτον τον λογο.
Αν η ταχυτητα πεσει ακομη ποιο πολυ το σκίσιμο μοιαζει με σταγονα και δεν μπορεις να μετρησεις καλα.
Γενικος τα πλακε κανουν παντα το καλυτερο κοψιμο.

destro:

--- Παράθεση από: sniperman στις 06 Οκτωβρίου, 2008, 15:06:27 μμ ---
Αν η ταχυτητα πεσει ακομη ποιο πολυ το σκίσιμο μοιαζει με σταγονα και δεν μπορεις να μετρησεις καλα.


--- Τέλος παράθεσης ---

Αυτο ακριβως, σε χαμηλες ταχυτητες και σε αποστασεις κατω των 7 μετρων περιπου, εχω παρατηρησει οτι το σκισιμο μοιαζει με σταγονα, ειδικα αν η στοχοθηκη/βληματοσυλεκτης δεν βρισκεται στο ιδιο υψος με το οπλο, κατι που δεν συμβαινει με τα πομπε.

sundaze643:

--- Παράθεση από: destro στις 06 Οκτωβρίου, 2008, 18:09:36 μμ ---
--- Παράθεση από: sniperman στις 06 Οκτωβρίου, 2008, 15:06:27 μμ ---
Αν η ταχυτητα πεσει ακομη ποιο πολυ το σκίσιμο μοιαζει με σταγονα και δεν μπορεις να μετρησεις καλα.


--- Τέλος παράθεσης ---

Αυτο ακριβως, σε χαμηλες ταχυτητες και σε αποστασεις κατω των 7 μετρων περιπου, εχω παρατηρησει οτι το σκισιμο μοιαζει με σταγονα, ειδικα αν η στοχοθηκη/βληματοσυλεκτης δεν βρισκεται στο ιδιο υψος με το οπλο, κατι που δεν συμβαινει με τα πομπε.

--- Τέλος παράθεσης ---
έχεις καλύτερο σκίσιμο με τα πομπέ?

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση