Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.  (Αναγνώστηκε 156893 φορές)

Αποσυνδεδεμένος xenofon

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 723
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #60 στις: 17 Νοεμβρίου, 2010, 23:51:59 μμ »
Ε, όχι κ όλη την οικογένεια, βρε Μάστορα. Αφησα κάτι κ στους τούρκους... :D Σπύρο, αρκετά καλό αλλά δεν με τρέλανε κιόλας... το πήρα για πολυβολισμούς αλλά απ' ό,τι βλέπω θέλει πολλή δουλειά κ βαριέμαι...Ήδη έχει πάρει το δρόμο του. Άμα θα ξαναμερακλώσω βλέπουμε... Αποστόλη, περιμένω πρόταση απ τους τούρκους. ::)

Αποσυνδεδεμένος tsibos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 141
  • "Αρχή ήμισυ παντός"...Πλάτωνας
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #61 στις: 18 Νοεμβρίου, 2010, 09:58:42 πμ »
Καλημέρα φίλε xenofon,απ'ότι βλέπω είσαι Hatsan salon tamam ;D ;D
Το ασκέρι μου  :D
http://img530.imageshack.us/img530/3571/dsc01250b.jpg
Slavia 631 lux 4,5 χιλ.


Αποσυνδεδεμένος EXADAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1216
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #63 στις: 18 Νοεμβρίου, 2010, 23:59:34 μμ »
Η απορια μου λυθηκε.
Το συστημα αποτροπης αναπιδισεις της σφυρας ακυρωνεται απο κατω τωρα πια.
Μπραβο τους .
Φενεται λιγο πολυπλοκο γιατι εχει και το συστημα που προαναφερα.
Να εισαι καλα ξενοφων και να το χαιρεσαι ;)
PLATINUM MK4
STEYR CHALLENGE  FT
AIR ARMS    EV2 MK IV

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #64 στις: 19 Νοεμβρίου, 2010, 08:57:47 πμ »
Η απορια μου λυθηκε.
Το συστημα αποτροπης αναπιδισεις της σφυρας ακυρωνεται απο κατω τωρα πια.
Μπραβο τους .
Φενεται λιγο πολυπλοκο γιατι εχει και το συστημα που προαναφερα.
Να εισαι καλα ξενοφων και να το χαιρεσαι ;)


Που εξυπηρετει να ακυρωνεις το συστημα αναπηδησης?

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος EXADAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1216
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #65 στις: 19 Νοεμβρίου, 2010, 20:59:17 μμ »
Γιωργο καλυσπερα.
Η σφυρα για να μην εχει αναπιδισεις οταν χτυπηση την βαλβιδα και καταναλωνη αερα σκεφτηκαν, οι σχεδιαστες του hatsan να φτιαξουν ενα συστημα που θα επετεπε στην σφυρα να κινητε σε μια κατευθηνση.Αυτο ειναι σχετικα ευκολο να εφαρμοστη σε πολλα οπλα.Το προβλημα ειναι πως θα (ακυρωθη) το συστημα γιατι οταν θελουμε να οπλισουμε την σφυρα πρεπει να κανει η σφυρα την αντηθετη κινησει προς τα πισο.
Στο κλασικο hatsan με side lever αυτο ακυρωνεται απο το probe pellet οταν κινητε απο πισω.
Σε αυτο μαλον απο οτι καταλαβα αλλα μπορει να κανω και λαθος ακυρωνεται απο κατω προκιμενου να οπλιση η σφυρα.
PLATINUM MK4
STEYR CHALLENGE  FT
AIR ARMS    EV2 MK IV

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #66 στις: 19 Νοεμβρίου, 2010, 21:07:14 μμ »
http://www.fileden.com/files/2010/6/30/2901985/XHTAT44PA.pdf
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος xenofon

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 723
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #67 στις: 19 Νοεμβρίου, 2010, 21:08:58 μμ »
Κ εγώ που το χάζευα κάνα μισάωρο να καταλάβω πως λειτουργεί, αυτό πιστεύω. Του χρόνου που θα το λύσω θα σιγουρευτούμε. Αν κ νομίζω Σπύρο, ότι αν ασχολιόσουν λιγάκι θα μπορούσες να φτιάξεις ένα καλύτερο κ μάλιστα με μεταλλικούς οδηγούς. Εγώ το σχέδιο το δουλεύω στο μυαλό μου αλλά μου λείπουν τα εργαλεία. Άσε που όταν πήρα το πρώτο μου Hatsan είχα σκεφτεί τότε πως θα το κάνω χράπα-χρούπα. Λες...?

Αποσυνδεδεμένος EXADAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1216
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #68 στις: 19 Νοεμβρίου, 2010, 22:23:17 μμ »
Διορθωση .
Ειδα το σχεδιο που εδω σε στο link ο GEORGE GR και ειδα οτι η σφυρα τροποποιηθηκε αφου καταργειθηκε ο μπροστηνος οδηγος της αυτος που την εκανε να μιαζη με (κουβαριστρα) και την θεση του πειρε ενας κυλινδρος
που ενωνει το probe pellet με το συστημα οπλισεις απο κατω (pump action).
To συστημα αποτροπης ανα πιδισεις ειναι απο επανω εξαρτημα 651 και ακυρωνεται στην οπλιση της σφυρας παλι απο το probe pellet οπως και στα μοντελα με το side lever.
Αυτο μου εδωσε ιδεα πως θα κανω το δικο μου τροποποιημενω side lever να εχει αυτοματη επαναφορα. :D
Αυτο ξενοφων πρεπει να ειναι δυσκολο στην οπλιση σχετικα γιατι εκτος απο το ελατηριο της σφυρας εχεις και την κοντρα απο τα ελατηρια επαναφορας του pump action που εχουν και τον ρολο να μην αφηνουν να παει το
probe pellet  πισω κατα την εκτονωση των αεριων μαλον.
Αυτο το μοντελο παντως ξενοφων πρεπει να γινεται σχετικα ευκολα αυτογεμη (SEMI AUTO)αφου ειναι ετοιμο ολο το συστημα και το μονο που λειπει ειναι να χρησημοποιηθουν τα εξερχομενα αερια μπροστα απο την καννη σε ενα εμβολακι απο κατω. ::)
Υ.Γ. Εσυ μανθο μην ακους τη λεω.
Θα εχουμε ωραιο project για το 2011 ;D ;D

PLATINUM MK4
STEYR CHALLENGE  FT
AIR ARMS    EV2 MK IV

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #69 στις: 19 Νοεμβρίου, 2010, 22:26:35 μμ »
Αν κατάλαβα καλά από το σχέδιο με το probe pellet απασφαλίζει αλλά αυτό ωθείται (623) από το εξάρτημα 419 και αφού σηκωθεί το δίχαλο (ασφάλεια) στην συνέχεια σπρώχνει και την σφύρα πίσω.

Με πρόλαβες...
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος EXADAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1216
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #70 στις: 19 Νοεμβρίου, 2010, 22:53:42 μμ »
Δεν μπορω να καταλαβω τη κανει αυτο το ελασμα το καμπυλωτω που στην οπλισει φτανει μεχρει την σκανδαλη
στην photo 3 του ξενοφων.Ξενοφων μπορεις να μας πεις?και με πατημενη την σκανδαλη κατα την οπλιση,μανδαλωνη η σφυρα στο αγκιστρο της σκανδαλης?
Ξενοφων μας αναψες φωτιες με το ακριβο εργαλειο που αγορασες παλι.
PLATINUM MK4
STEYR CHALLENGE  FT
AIR ARMS    EV2 MK IV

Αποσυνδεδεμένος xenofon

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 723
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #71 στις: 19 Νοεμβρίου, 2010, 23:16:15 μμ »
Τι να κάνουμε βρε Σπύρο, ο βήχας κ ο παράς δεν κρύβονται.  :D Λοιπόν, όταν έχεις πατημένη τη σκανδάλη γυρνάει ο μύλος αλλά δεν μανταλώνει η σφύρα. Εκείνο το έλασμα που είναι σα δεύτερη σκανδάλη είναι για να μπορείς να τραβήξεις την πάπια κ το κλείστρο πίσω χωρίς να έχεις ρίξει γιατί όταν οπλίσεις, αν δε ρίξεις, έχει ασφάλεια κ δεν κινείται προς τα πίσω ο μοχλός όπλισης.

Αποσυνδεδεμένος leviathan

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #72 στις: 15 Δεκεμβρίου, 2010, 12:34:18 μμ »
Καλημερα σε όλα τα μελη.

Μετά απο πολυ διαβασμα των θεματων του φορουμ (το οποίο συνετελεσε κυρίως στο να μεγαλωσει η επιθυμια μου για αποκτηση αεροβολου), και τις ανεκτιμητες συμβουλες του μελους XENOFON που "ανεχτηκε" μια τηλεφωνικη επικοινωνια 30 λεπτων περιπου και πολλα προσωπικα μυνηματα (σε ευχαριστω και απο εδω, φιλε Ξενοφων), προχωρησα στην παραγγελια ενός Hatsan 99.

Ετσι, με αγωνια πια, περιμένω να παραλαβω το οπλο, μαζί με μια διόπτρα Tasco 3-9x32.

Η ερωτησή μου αφορα την "επομενη μερα".

Διαβασα πολλα για φαινομενα οπως το dieseling, την εργοστασιακή λιπανση (την οποια πολλοι εμπειροι απο εσας αφαιρειτε) και αλλα.

Η ερωτηση λοιπον ειναι απλοϊκη, αλλα κρισιμη για καποιον αρχαριο:

Οταν παραλαβω το οπλο, τι πρεπει να κανω πρωτου πυροβολησω για πρωτη φορα; Θα πρεπει να καθαρισω .... κατι; Την κανη ίσως; (παραγγειλα και ενα κιτ καθαρισμου).

Τι πρεπει να κανω για σωστη, καθημερινη (εννοω μετα απο καθε χρηση) συντηρηση του οπλου;

Τα εξωτερικα μεταλικα μερη θελουν καποιο λαδωμα για προστασία; Τα ξυλινα μερη; Για την φυλαξη του οπλου, τι πρεπει να προσεξω σχετικα με τις συνθηκες; να βαλω silica στην θηκη για την πιθανη υγρασια;

Οποια πληροφορία μπορειτε να μου δωσετε θα ειναι πολυτιμη. Θεωρειστε ότι απαντατε σε ανθρωπο που η οποια ενασχοληση με οπλα ήταν οι βολες στο στρατο, οποτε και το παραμικρό (και σιγουρα απλοϊκο και ευνοητο για τους εμεπιρους) μου ειναι εντελως αγνωστο.


Σας ευχαριστω εκ των προτερων!




Αποσυνδεδεμένος tsibos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 141
  • "Αρχή ήμισυ παντός"...Πλάτωνας
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #73 στις: 15 Δεκεμβρίου, 2010, 12:50:59 μμ »
Φίλε leviathan εύχομαι καλορίζικο το νέο σου αεροβόλο και πολλές-καλέςβολές να έχεις. :) :)
Για τα ερωτήματά σου απαντήσεις θα βρεις στη "Βιβλιοθήκη" του forum και συγκεκριμένα στο "Σύντομο οδηγό χρήσης του αεροβόλου σας (για όπλα ελατηρίου)" του φίλου accuracy lover.Ό,τι το καλύτερο για αρχή.
Slavia 631 lux 4,5 χιλ.

Αποσυνδεδεμένος leviathan

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Hatsan.
« Απάντηση #74 στις: 15 Δεκεμβρίου, 2010, 13:00:15 μμ »
Eυχαριστω για τις ευχες και τις πληροφορίες...Ξεκιναω διαβασμα!!!  :)