Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.  (Αναγνώστηκε 283226 φορές)

Αποσυνδεδεμένος tommygun

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #240 στις: 17 Αυγούστου, 2011, 19:11:55 μμ »
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια

Αποσυνδεδεμένος ΜΠΕΦ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 991
  • Μπαμ και κατου.
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #241 στις: 20 Αυγούστου, 2011, 11:40:51 πμ »
Θα ηθελα να ρωτησω το εξης,γιατι δεν υπαρχουν βολιδες χωρις φουστα ωστε να μπορουν να ριχνονται με υπερυχητικες ταχυτητες χωρις να χανουν την ευσταθεια τους ?
Ευχαριστω.
Ολες τρουπα-τρουπα...θα'θελα...!

Αποσυνδεδεμένος diana350magnum

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2158
  • Cricket kalibrgun 5.5 (κουασιμόδος).
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #242 στις: 20 Αυγούστου, 2011, 11:54:50 πμ »
Υπάρχουν....αλλά δεν ξέρω πιο όπλο θα τις ρίξει υπερηχητικές.
Ουδείς χειρότερος εχθρός του ευεργετηθέντος...

Προσοχή στα μοναχικά κοπρόσκυλα...!

Αποσυνδεδεμένος jimmy19111977

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #243 στις: 20 Αυγούστου, 2011, 14:29:59 μμ »
Υπάρχουν....αλλά δεν ξέρω πιο όπλο θα τις ρίξει υπερηχητικές.


Ελα ντε!  ::)
Ραβδωτό φυσοκάλαμο

Αποσυνδεδεμένος ΜΠΕΦ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 991
  • Μπαμ και κατου.
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #244 στις: 20 Αυγούστου, 2011, 15:48:31 μμ »
Ευχαριστω για τις απαντησεις.Επισεις εχω την εξωτηση,με τι βολιδες ενα αεροβολο βγαζει περισσοτερη δυναμη(ποδ/μπρες) με βαριες η ελαφρες ?
Ευχαριστω.
Ολες τρουπα-τρουπα...θα'θελα...!

Αποσυνδεδεμένος diana350magnum

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2158
  • Cricket kalibrgun 5.5 (κουασιμόδος).
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #245 στις: 20 Αυγούστου, 2011, 19:41:28 μμ »
Ευχαριστω για τις απαντησεις.Επισεις εχω την εξωτηση,με τι βολιδες ενα αεροβολο βγαζει περισσοτερη δυναμη(ποδ/μπρες) με βαριες η ελαφρες ?
Ευχαριστω.

Να απαντήσω με ερώτηση? Έχεις τέτοια όπλα και δεν ξέρεις την απάντηση στο ερώτημά σου?? Χρονογράφο δεν έχεις??
Ουδείς χειρότερος εχθρός του ευεργετηθέντος...

Προσοχή στα μοναχικά κοπρόσκυλα...!

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #246 στις: 20 Αυγούστου, 2011, 21:55:10 μμ »
Φιλε ΜΠΕΦ το ερωτημα για το βαρος των βολιδων ειναι λιγακι παρεξηγημενο. Το πρωτο και το μονο σιγουρο ειναι οτι η βολιδα που σου δινει τα καλυτερα αποτελεσματα στον στοχο ειναι και η προτιμωμενη κατα την γνωμη μου.
Σχετικα με το βαρος και τις ποδολιβρες τωρα ισχυει το εξης: δουλευουμε π.χ. μια βολιδα 20grain και μας αποδιδει 30 ποδολιβρες, βαζουμε μια βολιδα 30 grain και βλεπουμε οτι μας βγαζει 40 ποδολιβρα. Εκτος του οτι μας δινει ισχυ μας λεει και κατι αλλο, οτι η πρωτη βολιδα των 20 grain εχει περισοτερο αερα απ'ότι χρειαζεται και περισοτερο απ'οσο μπορει να εκμεταλευτει, αρα καταναλωση ασκοπη.
 Αυτο αν το δουμε αναποδα θα ειναι καπως ετσι: με τα 20 grain και σωστη ρυθμιση στην καταναλωση θα εχουμε 30 ποδολιβρες, με 30 grain ομως θα εχουμε αντιθετα απο πριν 22 ποδολιβρες. Αυτο σημαινει οτι η βολιδα των 20 grain εχει ακριβως τον αερα που πρεπει να εχει και τον οποιο μπορει να εκμεταλευτει απολυτα, κανοντας την καλυτερη οικονομια αερα.
Το παραδειγμα ειναι σχετικο και μπορει να γινει με επικεντρο την βαρια βολιδα.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος ΜΠΕΦ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 991
  • Μπαμ και κατου.
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #247 στις: 20 Αυγούστου, 2011, 23:53:01 μμ »
Ευχαριστω για τις απαντησεις.Επισεις εχω την εξωτηση,με τι βολιδες ενα αεροβολο βγαζει περισσοτερη δυναμη(ποδ/μπρες) με βαριες η ελαφρες ?
Ευχαριστω.

Να απαντήσω με ερώτηση? Έχεις τέτοια όπλα και δεν ξέρεις την απάντηση στο ερώτημά σου?? Χρονογράφο δεν έχεις??



Οχι δεν εχω.
Ολες τρουπα-τρουπα...θα'θελα...!

Αποσυνδεδεμένος ΜΠΕΦ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 991
  • Μπαμ και κατου.
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #248 στις: 20 Αυγούστου, 2011, 23:55:03 μμ »
Φιλε ΜΠΕΦ το ερωτημα για το βαρος των βολιδων ειναι λιγακι παρεξηγημενο. Το πρωτο και το μονο σιγουρο ειναι οτι η βολιδα που σου δινει τα καλυτερα αποτελεσματα στον στοχο ειναι και η προτιμωμενη κατα την γνωμη μου.
Σχετικα με το βαρος και τις ποδολιβρες τωρα ισχυει το εξης: δουλευουμε π.χ. μια βολιδα 20grain και μας αποδιδει 30 ποδολιβρες, βαζουμε μια βολιδα 30 grain και βλεπουμε οτι μας βγαζει 40 ποδολιβρα. Εκτος του οτι μας δινει ισχυ μας λεει και κατι αλλο, οτι η πρωτη βολιδα των 20 grain εχει περισοτερο αερα απ'ότι χρειαζεται και περισοτερο απ'οσο μπορει να εκμεταλευτει, αρα καταναλωση ασκοπη.
 Αυτο αν το δουμε αναποδα θα ειναι καπως ετσι: με τα 20 grain και σωστη ρυθμιση στην καταναλωση θα εχουμε 30 ποδολιβρες, με 30 grain ομως θα εχουμε αντιθετα απο πριν 22 ποδολιβρες. Αυτο σημαινει οτι η βολιδα των 20 grain εχει ακριβως τον αερα που πρεπει να εχει και τον οποιο μπορει να εκμεταλευτει απολυτα, κανοντας την καλυτερη οικονομια αερα.
Το παραδειγμα ειναι σχετικο και μπορει να γινει με επικεντρο την βαρια βολιδα.



Σε ευχαριστω μαστορα.
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Αυγούστου, 2011, 07:44:25 πμ από MASTORAS »
Ολες τρουπα-τρουπα...θα'θελα...!

Αποσυνδεδεμένος T4s0s gr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #249 στις: 28 Αυγούστου, 2011, 14:26:07 μμ »
Γεια χαρα παιδια σε ολους σας! Θα κανω μια αγορα αεροβολου και θελω τα φωτα σας μιας και ειμαι αρχαριος! Λοιπον σκεφτομαι να αγορασω το stoger x20 που δινει δωρο μια διοπτρα βολες θηκη στοχους! Απο που θελω εγω ομως ειναι πετυχενω στοχους 5cm στα 25 και με την διοπτρα που δινει στα 55m ειναι εφικτο αυτο?
Ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #250 στις: 28 Αυγούστου, 2011, 19:12:30 μμ »
Μην τσιμπας με τα δωρα ειναι το τυρι στη φακα
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος ellton

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #251 στις: 02 Σεπτεμβρίου, 2011, 11:58:15 πμ »
Γειά σας και απο εμένα.

Νέο μέλος στην πολύ ωραία παρέα σας, κάτοχος ενός Crosman Phantom και ενός Browning 800 Mag.

Σε συνέχεια απάντησής μου http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,2474.0.html στο αντίστοιχο topic για το Browning 800 Mag και επειδή δέν έχω λύσει μόνος μου αεροβόλο ποτέ, ούτε κάν έχω παρεβρεθεί στη διαδικασία, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον ειδικό - επαγγελματία στον οποίο θα μπορούσα να αποτανθώ για μία καλή απολίπανση/λίπανση και ενδεχομένως tuning ειδικά του Browning.
Περιοχή Αττικής.

Το Phantom σκέφτομαι να το πουλήσω και να αντικατασταθεί απο ένα Air Arms TX200 ή HW97 (όχι "Κ")

Παρακαλώ τη βοήθειά σας καθότι νέος στο χώρο και φοβάμαι μήπως κάνω καμιά ζημιά στα όπλα λύνοντάς τα...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #252 στις: 02 Σεπτεμβρίου, 2011, 15:00:34 μμ »
Φιλε ellton ο μονος επαγγελματιας που υπαρχει στην ελλαδα ειναι ο Γιωργος Γκουντης στην Ασηρο Θεσσαλονικης τηλ.....6977549856 και 2394061790.
Να μην το σκευτεσαι καθολου αντικατεστησετο αμεσα με οποιο θελεις και σου αρεσει απο τα δυο.
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος Gunner

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 265
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #253 στις: 02 Σεπτεμβρίου, 2011, 19:31:52 μμ »
Φιλε ellton ο μονος επαγγελματιας που υπαρχει στην ελλαδα ειναι ο Γιωργος Γκουντης στην Ασηρο Θεσσαλονικης τηλ.....6977549856 και 2394061790.
Να μην το σκευτεσαι καθολου αντικατεστησετο αμεσα με οποιο θελεις και σου αρεσει απο τα δυο.
Φιλε irakli2010,δεν γνωριζω προσωπικα τον κ.Γκουτη και δεν αμφιβαλλω οτι ειναι "επισημα" ο μονος επαγγελματιας αποκλειστικα για αεροβολα τουλαχιστον..Ωστοσο,σιγουρα δεν ειναι ο μοναδικος που μπορει να βοηθησει τον φιλο elton,ο οποιος βρισκεται στο λεκανοπεδιο της Αττικης.. ;)
Fire your guns

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #254 στις: 02 Σεπτεμβρίου, 2011, 20:46:40 μμ »
Φιλε ellton ο μονος επαγγελματιας που υπαρχει στην ελλαδα ειναι ο Γιωργος Γκουντης στην Ασηρο Θεσσαλονικης τηλ.....6977549856 και 2394061790.
Να μην το σκευτεσαι καθολου αντικατεστησετο αμεσα με οποιο θελεις και σου αρεσει απο τα δυο.
Φιλε irakli2010,δεν γνωριζω προσωπικα τον κ.Γκουτη και δεν αμφιβαλλω οτι ειναι "επισημα" ο μονος επαγγελματιας αποκλειστικα για αεροβολα τουλαχιστον..Ωστοσο,σιγουρα δεν ειναι ο μοναδικος που μπορει να βοηθησει τον φιλο elton,ο οποιος βρισκεται στο λεκανοπεδιο της Αττικης.. ;)
Δεν αμφιβαλω καθολου οτι υπαρχουν και αλλοι που μπορουν να βοηθησουν αλλα ""επαγγελματιας με οτι αυτο συνεπαγεται ειναι ο μονος""
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON