Αποστολέας Θέμα: Κατασκεύη Custom Κοντακίου  (Αναγνώστηκε 90053 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Konstantin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 102
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #15 στις: 09 Ιουνίου, 2008, 13:44:30 μμ »


   Γεια σου ρε pri3st μαστορα... Ωραια δουλεια και καλη επιλογη ξυλου. Πολυ ομορφο...  ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος JOPA

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 121
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #16 στις: 09 Ιουνίου, 2008, 15:29:37 μμ »
ΦΙΛΕ pri3st, το σκαψημο στο συγεκριμενο κοντακι δεν ειναι με ρουτερ αλλα με τρυπανι σε βαση. Φυσικα ομως μπορει να γινει και με ρουτερ και σιγουρα θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα.Για πιο καλο αποτελεσμα ακομα και καλυτερη εφαρμογη υπαρχει και η ξυλουργικη σβουρα ;) ;) ;) Φιλικα Γιαννης

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #17 στις: 09 Ιουνίου, 2008, 15:29:58 μμ »
Ξαναλέω δεν το φτιάχνω εγω...απλως εχω επαφη με το θεμα (αν το εφτιαχνα εγω θα ηταν καλυτερο - ψωναρα του κερατά!!  :-X :-X :-X )
Παντως εχω να πω οτι η ολη διαδικασια αν και χρονοβορα ειναι πολυ συμπαθητικη!!! Ειδικα οταν μετρας το μαγουλο και τις εσοχες στο χερι σου και οχι σε οτι σου δινει ο κατασκευαστης....

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #18 στις: 09 Ιουνίου, 2008, 15:43:26 μμ »
ΠΟΡΩΝΟΜΑΙ!!!  :P

Αποσυνδεδεμένος AVARIS

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 550
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #19 στις: 09 Ιουνίου, 2008, 22:13:12 μμ »
Παράθεση
Avaris ολα γινονται με λιγη προσοχη και υπομονη!!

Δεν το κατάλαβα αυτό. Τι θα πει λίγη. Εγω θελω να δείξετε ΤΗΝ ΜΕΓΙΣΤΗ προσοχή και υπομονή οταν μου φτιάχνεται το κοντακι για το δικό μου ΒΑΜ50...και BAM26....και HW100 και...Β4-4 και....αστα τα ξερεις εσυ.

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #20 στις: 10 Ιουνίου, 2008, 08:15:31 πμ »
ok εγινε!!!
συντομα θα ανεβασω και μια λιστα απο "καλες" βαφες!!

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #21 στις: 16 Ιουνίου, 2008, 09:23:28 πμ »


Δυστυχώς εδώ μας πρόδωσε η αλλαγή του πατόχαρτου σε πολύ πιο χοντρό...Πιστεύω ότι με τη βαφή θα συνέλθει..


Γενικότερα η καρυδιά δείχνει πολύ απορροφητική και πρόθυμη να σκουρίνει σε συγκεκριμένα σημεία. Καθ'υπόδειξη μεγάλου μάστορα (όχι ερασιτέχνη όπως εγώ) στο κοψίματα για το σκούριμα βάλαμε σμάλτο(!) λευκό που έχει χρήση σε βάψιμο / ανανέωση αρμων πλακιδίων (και μας έφυγε ελαφρώς η μαγκιά διότι η τιμή ενός ποιοτικού σμάλτου ήταν 17€ για 40ml...).Χαλάλι του πάντως!

Τώρα θέλουμε προσεκτικό ξύσιμο και μετά δοκιμές μήπως έχουμε ατέλειες στη εφαρμογή και τη χρήση.


ΥΓ: το 50αρι έχει πολύ πλάκα και χωρίς κοντάκι!βαράει και καλά...

ΥΓ2: Αφίερωση στον Einhorn που τώρα ξεκινά!Good Luck!
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Ιουνίου, 2008, 09:29:39 πμ από pri3st »

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #22 στις: 16 Ιουνίου, 2008, 09:39:02 πμ »
Φιλαράκι έχεις γίνει εξπέρ!
Πλάκα-πλάκα δε στέλνετε κανά mail στη BAM;
Θα ανέβω Αγ.Στέφανο για κανά σεμηνάριο!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Ιουνίου, 2008, 09:46:15 πμ από Einhorn »

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #23 στις: 16 Ιουνίου, 2008, 09:43:51 πμ »
Όποτε θές!
Επίσης να πω ότι το 50αρι (αν και δεν έχω δει πολλά pcp λυμένα) έχει ένα θάλαμο ο οπόιος τελειώνει πολύ καθαρά και δε μας δυσκόλεψε καθόλου σε κοίλα τμήματα στο τέλος του (προς την σκανδαλη).

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #24 στις: 16 Ιουνίου, 2008, 09:48:26 πμ »
Μα από οτι έχω καταλάβει το δύσκολο είναι το εσωτερικό τμήμα στα κοντάκια (όχι οτι το έξω δεν είναι χρονοβόρο).
Μια επαγγελματική σβούρα θα έλυνε πολλά προβληματα αλλά έιπαμε, χομπίστες είμαστε και αυτό είναι η ομορφιά (η δυσκολία και η μοναδικότητα των κομματιών).

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #25 στις: 16 Ιουνίου, 2008, 10:01:20 πμ »
Με τη σβούρα μάλλον εννοείς router. Κοίτα δε χρειάζεται να είναι επαγγελματική αν έχεις μια καλή βάση στήριξης γίνεται εύκολα.
Το δύσκολο είναι να κάνει τις κούρμπες , όπου και εάν είναι αυτές (μέσα ή εξω). Αν δεις το μάγουλο που τελικά κόψαμε είναι λίγο άσχετο και μικρότερο από αυτό που αρχικά είχε σχεδιαστεί.

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #26 στις: 16 Ιουνίου, 2008, 10:07:40 πμ »
Οχι Γιάννη,
η σβούρα είναι ένα τεράστιο ρουτερ ανάποδο. Συνήθως είναι ενάς μεταλικός πάγκος, στρογγυλόε ή τετράγωνος και στο κέντρο υπάρχει μια τρύπα από όπου βγαίνει η μύτη του εργαλείου που μοιάζει πολύ με αυτή των ρούτερ. Περιφερειακά του μεταλλικου πάγκου έχει οδηγούς και με τη βοήθεια τους σύρεις τα ξύλα να περνάν πάνω από τη σβούρα. Συμμετρικές τέλειες εργασίες. Αλλάζεις τις μύτες και κάνεις οτι θές στο ξύλο...

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #27 στις: 16 Ιουνίου, 2008, 10:27:48 πμ »
Ναι ρε Στέφανε αλλά επειδή είναι ένα τεράστιο ρούτερ ανάποδα μάλλον δε θα βγαίνει σε μη επαγγελαμτικό!!!
(εκτός αν σκέφτεσαι να πάρεις και τέτοιο....αρχίζεις να με τρομάζεις-μετά πάμε για αεροβόλα made in Greece - μάρκας STF....πλακα πλακα ωραίο ακούγεται...)

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #28 στις: 16 Ιουνίου, 2008, 10:44:38 πμ »
Οχι ρε Γιάννη,
αφού σου είπα... χομπύστες είμαστε! Να γουστάρουμε μόνο με μοναδικά κομμάτια!  ;)
Εμένα μου άρεσε πολύ το σκαρπελάκι που είδα.
Επόμενη επένδυση στους ΑΦΟΙ ΦΡΑΓΚΟΥ στην Αθηνάς!

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #29 στις: 16 Ιουνίου, 2008, 10:46:18 πμ »
Δοκίμασε και ASH απέναντι απο τη Renault επί της Εθνικής Οδού.