Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.  (Αναγνώστηκε 274676 φορές)

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #45 στις: 29 Οκτωβρίου, 2008, 16:20:24 μμ »
Φίλε Κώστα,την ασφαλειόβιδα την συνάντησα για πρώτη φορά στο slavia 630.Αν και φθηνό αεροβόλο και μάλιστα το σιγκεριμένο αρχαίο-του πατέρα μου,είχε αυτό το σύστημα που αναφέρεις..

Φίλε Στράτο προσωπικά δεν γνωρίζω τι παίζει με τις Tasco.Ας μας ενημερώσουν τα υπόλοιπα μέλη-κάτοχοι.Όσο για την βάση,είναι μια λογική τιμή.Έχει όμως στοπ?(βασικό)
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Οκτωβρίου, 2008, 16:31:13 μμ από Sundaze643™ »

Αποσυνδεδεμένος hw95/0.22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1355
  • θοδωρος
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #46 στις: 29 Οκτωβρίου, 2008, 16:30:34 μμ »
Φίλε Κώστα,την ασφαλειόβιδα την συνάντησα για πρώτη φορά στο slavia 630.Αν και φθηνό αεροβόλο και μάλιστα το σιγκεριμένο αρχαίο-του πατέρα μου,είχε αυτό το σύστημα που αναφέρεις..
Ε! αφου το ειπαμε τα τσχακια ειναι οπλαρες (για τα λεφτα τους ) ενα ακομα δειγμα ποιοτητας ειναι και στο 631 που εχει και τοκουμπωμα της κανης τρηχτο απο κατω με ελασματακι-λεβιε (απο τα καλυτερα κλεισηματα που εχω δει σε οπλο )
και για να μην ειμαι και εκτος θεματος (παλι) θα ελεγα στον φιλο μας να δει και συγκεκριμενα οπλα (αξιζουν και δεν κοστιζουν ) το μονο ισως αρνητικο η μικρη τους δυναμη
ο σοφος ...ρωτα!, 
   ο εξυπνος...παραδεχεται!,
ο ηλιθιος...επιμενει!!!
κ ο πονηρος...δικαιολογειται!!




.... οποιος δεν μπορει να κανει τεχνη!,
...κανει κριτικη!!

Αποσυνδεδεμένος stratos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 165
  • the touch of barrel...
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #47 στις: 30 Οκτωβρίου, 2008, 00:27:25 πμ »
Παραθέτω ένα link για να έχετε μια άποψη σχετικά με την διόπτρα που έχω επιλέξει (TASCO 3-9X40) http://www.youtube.com/watch?v=tYW7L5oVZbs . Αν θέλετε πείτε μου την άποψή σας
Air Arms S200Target .177+Hawke Varmint II 3-12x44&sunshade
Gamo CFX .177 GRTIII+Leapers 3-9x32AO
Crosman 1760 SE+Tasco World Class 3-9x40
Crosman 357 6"+Multi-Reticle Red Dot Sight

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #48 στις: 30 Οκτωβρίου, 2008, 00:31:48 πμ »
Από που κατάλαβες ότι είναι αυτή που σου πρότειναν?Από το βίντεο αυτό δεν μπορεί κανείς να καταλάβει κάτι..

Αποσυνδεδεμένος stratos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 165
  • the touch of barrel...
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #49 στις: 30 Οκτωβρίου, 2008, 00:46:04 πμ »
Ρώτησα σήμερα τον οπλοπώλη που μου την προτείνει σχετικά με την αντικραδασμική πιστοποιήση που μου είπατε και μου είπε πως όχι μόνο έχει πιστοποίηση αλλα και ότι χρησιμοποιείται σε πυροβόλα όπλα (??!!) το μοντέλο είναι το Tasco DWC39X40N και επειδή την φέρνει μόνο κατα παραγγελία (οπότε δεν μπορούσα να την δω από κοντά) με παρέπεμψε στο http://www.opticsplanet.net/tasco-3-9x40-worldclass.html και στο συγκεκριμένο video. Λές να παίζει κομπίνα?
Air Arms S200Target .177+Hawke Varmint II 3-12x44&sunshade
Gamo CFX .177 GRTIII+Leapers 3-9x32AO
Crosman 1760 SE+Tasco World Class 3-9x40
Crosman 357 6"+Multi-Reticle Red Dot Sight

Αποσυνδεδεμένος airgun320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 400
    • www.razorsteam.bravehost.com
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #50 στις: 30 Οκτωβρίου, 2008, 00:56:56 πμ »
Καταρχάς κάλος όρισες και από εμένα φίλε σου εύχομαι καλή διαμονή στο forum
και καλή δύναμη να διαβάσεις όλα αυτά τα ( ολίγα ) θέματα… ::)
όσο αφόρα το θέμα με την δίοπτρα που (κάνει) σε πυροβόλα δεν είναι απόλυτο ότι είναι κατάλληλη και για τα αεροβόλα τα οποία μπορούν άνετα να διαλύσουν μια δίοπτρα που έχει δοκιμαστή σε πυροβόλο λόγο της διπλής ανάκρουσης που έχουν τα αεροβόλα (ελατήριου)
εάν ψάξεις σε διάφορα θέματα που ανοίχτηκαν ανά καιρούς στο forum περί διοπτρών
θα βρεις αρκετά ενδιαφέρον πράγματα. ;)

Φιλικά Μάνος
Μανος

" Κλέφτης και Αμαρτωλός "

www.razorsteam.bravehost.com

http://www.youtube.com/watch?v=LeAS39JD-4c
( Αφιερωμένο ) ...

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #51 στις: 30 Οκτωβρίου, 2008, 01:01:03 πμ »
Όπως είπε και ο Μάνος,είναι πολύ εύκολο να σου παραδώσει πνεύμα..Με λίγα λόγια μακριά από διόπτρες χωρίς πιστοποίηση αντικραδασμού..Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κλαίς τα λεφτά σου.Γιατί δεν αγοράζεις κάποια Leapers accushot από τον Βασιλικό?Προσωπικά έχω αγοράσει αυτή και αυτή και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Αποσυνδεδεμένος stratos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 165
  • the touch of barrel...
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #52 στις: 30 Οκτωβρίου, 2008, 01:05:18 πμ »
Ευχαριστώ φίλε Μάνο.Θα το έχω κι αυτό υπόψην μου.
Air Arms S200Target .177+Hawke Varmint II 3-12x44&sunshade
Gamo CFX .177 GRTIII+Leapers 3-9x32AO
Crosman 1760 SE+Tasco World Class 3-9x40
Crosman 357 6"+Multi-Reticle Red Dot Sight

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #53 στις: 30 Οκτωβρίου, 2008, 10:38:59 πμ »
Φίλε Στράτο εγώ θα σου πρότεινα να φύγεις όσο μπορείς μακρύτερα από τον συγκεκριμένο πωλητή γιατί με την διόπτρα που σου πρότεινε αποδεικνύει ότι δεν έχει ιδέα από αεροβόλα, εκτός αν σε κοροϊδεύει. Το βιντεάκι είναι άκρως ψαρωτικό, αλλά εντελώς άσχετο με την ανθεκτικότητα της διόπτρας σε αεροβόλο ελατηρίου. Τέτιοες πρακτικές δείχνουν αρπακολισμό απουσία επαγγελματισμού κατι που εύχομαι να παταχθεί μέσα από αυτό το χώρο. Υπάρχουν πολλές αξιόπιστες μαρτυρίες και συμβουλές μέσα στο forum για το θέμα της διόπτρας που είναι εξίσου σημαντική με το αεροβόλο που θα επιλέξεις.

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #54 στις: 30 Οκτωβρίου, 2008, 12:09:37 μμ »
Φίλε Στράτο εγώ θα σου πρότεινα να φύγεις όσο μπορείς μακρύτερα από τον συγκεκριμένο πωλητή γιατί με την διόπτρα που σου πρότεινε αποδεικνύει ότι δεν έχει ιδέα από αεροβόλα, εκτός αν σε κοροϊδεύει. Το βιντεάκι είναι άκρως ψαρωτικό, αλλά εντελώς άσχετο με την ανθεκτικότητα της διόπτρας σε αεροβόλο ελατηρίου. Τέτιοες πρακτικές δείχνουν αρπακολισμό απουσία επαγγελματισμού κατι που εύχομαι να παταχθεί μέσα από αυτό το χώρο. Υπάρχουν πολλές αξιόπιστες μαρτυρίες και συμβουλές μέσα στο forum για το θέμα της διόπτρας που είναι εξίσου σημαντική με το αεροβόλο που θα επιλέξεις.

+1

έχει δίκιο ο Eliminator! καμια σχέση μεταξυ αεροβόλων και πυροβόλων....

Αποσυνδεδεμένος stratos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 165
  • the touch of barrel...
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #55 στις: 30 Οκτωβρίου, 2008, 12:29:26 μμ »
Sorry για την ερώτηση αλλα τι εννοείται ότι υπάρχει διαφορά μεταξύ αεροβόλου και πυροβόλου? Σε ποιον τομέα? Εμπειρικά να αναφέρω ότι λόγω δουλειάς 4-5 φορές ετησίως κάνω βολή με τυφέκια G3, M4 και περίστροφα S/W 4" και P7. Ομολογώ ότι "κλωτσάνε" σαφώς περισσότερο και πιστεύω (με βάση τη λογική βέβαια) ότι μια διόπτρα που θα "άντεχε" πάνω σ'αυτά τα όπλα θα ήταν άνετη πάνω σε ένα αεροβόλο ελατηρίου με θεωρητικά πάντα 1000 fps
Air Arms S200Target .177+Hawke Varmint II 3-12x44&sunshade
Gamo CFX .177 GRTIII+Leapers 3-9x32AO
Crosman 1760 SE+Tasco World Class 3-9x40
Crosman 357 6"+Multi-Reticle Red Dot Sight

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #56 στις: 30 Οκτωβρίου, 2008, 12:35:25 μμ »
Μην υποθέτεις τίποτα γιατί κάνεις λάθος. Διάβασε σχετικά θέματα του forum πριν αποφασίσεις. Δες και μερικά σχόλια στο Premier 5,5 για τις διόπτρες.
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Οκτωβρίου, 2008, 12:37:30 μμ από Eliminator »

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #57 στις: 30 Οκτωβρίου, 2008, 13:01:37 μμ »
Κανε αναζητησεις με λέξεις όπως ανακρουση - διοπτρα κλπ. και θα λυθούν όλες οι απορίες σου!

Αποσυνδεδεμένος p

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • DIANA mod.48 4,5 Tasco World Class 3-9x50
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #58 στις: 17 Νοεμβρίου, 2008, 03:32:17 πμ »
Φιλε Στρατο, εχω μια Tasco W/C 3-9x50 πανω στο Diana 48. Δεν εχω καταλαβει καποιο προβλημα απο τους κραδασμους οσον αφορα την διοπτρα, αν και ολιγον ασχετος  :-[. Στο παρακατο site αναφερει "shockproof scopes are built with Advanced Monotube Construction"
http://www.tasco.com/family.cfm?s=Riflescopes&family=World%20Class
Την δικη μου την αγορασα, μαζι με βαση sport match AOP55, http://www.sportsmatch-uk.com/aop55.htm, 245.00 ευρο τον Ιουλιο 2006. Η βαση μονη της κοστισε 72.00 ευρο.
Καλη τιχη με την επιλογι σου σε οπλο και διοπτρα  :). Φιλικα p.
:);):D Have A Nice Day :);):D

Αποσυνδεδεμένος alby

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #59 στις: 18 Νοεμβρίου, 2008, 10:16:33 πμ »
Καλημερα. πρωτα απ'ολα θα ηθελα να μου συγχωρισετε τα ορθογραφικα λαθη μια και ημουν λιγο ''σκραπας'' στο σχολειο .ειμαι νεος "στο αντικειμενο" για να μην τρελαθουμε και εχω πολλες αποριες.δεν θελω να σας τρελανω στις ερωτησεις βεβαια θα τις κανω σιγα σιγα να μην μας φανει.
1)τι ειναι τα grains.εχουν σχεση με το βαρος?
2) τα σφαιρακια τα jsb 5,5 ειναι 1,03gr ποσα grains αν το εγραψα σωστα ειναι?πως μετραμε τα grains
3)Το αεροβολο μου ειναι Benjamin super streak .22 o κατασκευαστης λεει οτι βγαζει 1100 fps με σφαιρακια χωρις μολυβδο και 850 fps με σφαιρακια μολυβδου ποια σφαιρακια σε σχεσει με το βαρος θα πρεπει να δουλευω?δηλ ποια αντεχει το οπλο?
Αυτα για αρχη ευχαριστω.