Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.  (Αναγνώστηκε 286660 φορές)

Αποσυνδεδεμένος xdionisis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #300 στις: 16 Οκτωβρίου, 2011, 15:06:55 μμ »
Για PCP δύσκολα να πάρω γιατί το θέλω για Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι και όταν γενικότερα κατεβαίνω στο χωριό. Άντε να τρέχω με μπουκάλες στο χωριό ή να βρίσκω εκεί. Εκτός πια αν γίνεται με τρόμπα. (Απο PCP είμαι εντελώς άσχετος.) Ίσως πολύ αργότερα να πάρω κάτι ακριβό.
Απο την άλλη, μέσα στο σπίτι στην Αθήνα ακόμα και με καμια σιωπηλή βληματοπαγίδα το φοβάμαι. Βγάζω το άχτι μου με τα Umarex και με ένα BAM 4 (μη γελάσετε) που απέκτησα για πλάκα αφού δεν κρατιόμουν:)
Πάντως τα HATSAN τα είχα απλώς ακουστά και τώρα που τα κοίταξα πιο προσεκτικά εντυπωσιάστηκα πάντα σε σχέση με την τιμή τους.  Πολύ δελεαστικά αν και απο τη μια δεν θέλω να αγοράσω τουρκικά προιόντα και απο την άλλη μου φάνηκαν λίγο ψεύτικα τα νούμερα που δίνουν ειδικά στα ελατηρίου. Να δούμε.
@Cristopher Κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ για το 5,5. Άσε που μπορεί να χρειαστεί να εξολοθρεύσω και κάτι τεράστους αρουραίους στο χωριό. Καλύτερα έτσι παρά με φάρμακα.
Πάντως κύριοι γενικότερα αν έχετε και προτάσεις για προπόνηση-εκτόνωση εντός σπιτιού στην Αθήνα ή αν κάνω κάπου λάθος ευχαρίστως να το ακούσω.

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #301 στις: 16 Οκτωβρίου, 2011, 20:42:23 μμ »
Για εκτονωση εντος σπιτιου δεν σου συνιστω τιποτα....Αφου εισαι Αθηνα, περνα ενα Σ.Κ απο το σκοπευτηριο στο Σχιστο,και εκει να δεις εκτονωση... ;D ;D ;D
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος xdionisis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #302 στις: 17 Οκτωβρίου, 2011, 19:04:52 μμ »
Θα γίνει και αυτό αρκεί να στρώσουν τα οικονομικά :)

Αποσυνδεδεμένος Χριστόφορος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 161
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #303 στις: 17 Οκτωβρίου, 2011, 19:52:02 μμ »
Πάντως τα HATSAN τα είχα απλώς ακουστά και τώρα που τα κοίταξα πιο προσεκτικά εντυπωσιάστηκα πάντα σε σχέση με την τιμή τους.  Πολύ δελεαστικά αν και απο τη μια δεν θέλω να αγοράσω τουρκικά προιόντα και απο την άλλη μου φάνηκαν λίγο ψεύτικα τα νούμερα που δίνουν ειδικά στα ελατηρίου. Να δούμε.

Τα χάτσαν δεν λένε ψέμματα αυτές είναι οι επιδόσεις τους και είναι καλά για τα λεφτά τους. Για τη χρήση που θέλεις να κάνεις είναι παραπάνω από αρκετό το μοντ.99 σε 5.5.
Hatsan 99 0.22
TSS B2-4P 4.5mm

Αποσυνδεδεμένος xdionisis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #304 στις: 19 Οκτωβρίου, 2011, 18:47:28 μμ »
Πάντως τα HATSAN τα είχα απλώς ακουστά και τώρα που τα κοίταξα πιο προσεκτικά εντυπωσιάστηκα πάντα σε σχέση με την τιμή τους.  Πολύ δελεαστικά αν και απο τη μια δεν θέλω να αγοράσω τουρκικά προιόντα και απο την άλλη μου φάνηκαν λίγο ψεύτικα τα νούμερα που δίνουν ειδικά στα ελατηρίου. Να δούμε.

Τα χάτσαν δεν λένε ψέμματα αυτές είναι οι επιδόσεις τους και είναι καλά για τα λεφτά τους. Για τη χρήση που θέλεις να κάνεις είναι παραπάνω από αρκετό το μοντ.99 σε 5.5.

To Mod 125 διαφημίζεται ως αεροβόλο ελατηρίου που βγάζει 385 m/s στα 4.5mm, δηλαδή 1263 fps!! Δεν είμαι και ειδικός αλλά μου φαίνεται αδύνατον, εκτός αν έβαλαν τίποτα ειδικά και πανάλαφρα pellets. Έχουν πολύ ενδιαφέρον πάντως για την τιμή τους, ειδικά τα pcp.   

Αποσυνδεδεμένος Χριστόφορος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 161
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #305 στις: 20 Οκτωβρίου, 2011, 17:49:15 μμ »
Πάντως τα HATSAN τα είχα απλώς ακουστά και τώρα που τα κοίταξα πιο προσεκτικά εντυπωσιάστηκα πάντα σε σχέση με την τιμή τους.  Πολύ δελεαστικά αν και απο τη μια δεν θέλω να αγοράσω τουρκικά προιόντα και απο την άλλη μου φάνηκαν λίγο ψεύτικα τα νούμερα που δίνουν ειδικά στα ελατηρίου. Να δούμε.

Τα χάτσαν δεν λένε ψέμματα αυτές είναι οι επιδόσεις τους και είναι καλά για τα λεφτά τους. Για τη χρήση που θέλεις να κάνεις είναι παραπάνω από αρκετό το μοντ.99 σε 5.5.

To Mod 125 διαφημίζεται ως αεροβόλο ελατηρίου που βγάζει 385 m/s στα 4.5mm, δηλαδή 1263 fps!! Δεν είμαι και ειδικός αλλά μου φαίνεται αδύνατον, εκτός αν έβαλαν τίποτα ειδικά και πανάλαφρα pellets. Έχουν πολύ ενδιαφέρον πάντως για την τιμή τους, ειδικά τα pcp.   

Γιατί αδύνατον? Το ελατήριο του είναι 44 εκατοστά μήκος! Το ruger air magnum π.χ διαφημίζει 1400 πόδια/δ. Συμφωνώ οτι τα τέστ γίνονται με πανάλαφρα σφαιράκια αυτό συμβαίνει με όλες τις εταιρίες. Βλέπει ο άλλος ο αρχάριος 385μ/δ και ψαρώνει. Στην πορεία ρίχνοντας καταλαβαίνεις οτι με βαρύτερο σφαιράκι η επίδοση στην αρχική ταχύτητα εξόδου πέφτει αλλά δε σε πειράζει όταν το όπλο είναι ευθύβολο και οταν δεν έχει απότομα σκαμπανεβάσματα στις λίβρες αέρα που σπρώχνει. Αυτό έχει σημασία.
Hatsan 99 0.22
TSS B2-4P 4.5mm

Αποσυνδεδεμένος PIPERMAN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1569
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #306 στις: 20 Οκτωβρίου, 2011, 17:58:30 μμ »
Γιατί αδύνατον? Το ελατήριο του είναι 44 εκατοστά μήκος!

40 εκατοστά είναι το μήκος.
Ρίχνει τα 18.1 με 950 π/δ,δεν τα λες και ελαφριά.
Για το 635 από βδομάδα  ::)
Δε χρειάζομαι καμμιά κάρτα μέλους για να κάνω το κέφι μου ...!!!
Μου τη δίνουν οι στόκοι και οι ψεύτες...

Αποσυνδεδεμένος AlfaQV

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #307 στις: 17 Ιανουαρίου, 2012, 13:29:16 μμ »
Χαιρεται ειμαι καινουριος στο forum και πραγματικα εχω ενθουσιαστει απο την καλη δουλεια που γινεται. Εχω ενα walther cp99 πρεπει να ειναι 7ετιας περιπου δεν ξερω ακριβως καθως μου το εδωσε ενας γνωστος. Απο οτι βλεπω χρειαζεται μια καλη επισκευη ( πχ εχει χαλασει η ασφαλεια ). Ξερεται που μπορω να  απευθυνθώ για να δουν τι προβληματα εχει και να μου το επισκευασουν?

Αποσυνδεδεμένος Louk

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 174
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #308 στις: 17 Ιανουαρίου, 2012, 13:37:13 μμ »
Χαιρεται ειμαι καινουριος στο forum και πραγματικα εχω ενθουσιαστει απο την καλη δουλεια που γινεται. Εχω ενα walther cp99 πρεπει να ειναι 7ετιας περιπου δεν ξερω ακριβως καθως μου το εδωσε ενας γνωστος. Απο οτι βλεπω χρειαζεται μια καλη επισκευη ( πχ εχει χαλασει η ασφαλεια ). Ξερεται που μπορω να  απευθυνθώ για να δουν τι προβληματα εχει και να μου το επισκευασουν?
στην umarex στον ταυρο.http://www.diamanco.gr/el-gr/Default.aspx.εγω τουλαχιστον εκει ειχα παει για κατι που ηθελα και μια χαρα ολα.

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #309 στις: 17 Ιανουαρίου, 2012, 13:40:59 μμ »
Καλώς όρισες στον παράδεισο του παιδιού... εεεε του ελληνικού αεροβολισμού ήθελα να πώ :)

Θα βρείς πολλά και ενδιαφέροντα στις πολλές σελίδες του φόρουμ, οπότε καλή περιήγηση...  ;)

Για το πρόβλημά σου, θα σου πρότεινα αρχικά να απευθυνθείς στον αντιπρόσωπο:   http://www.diamanco.gr/el-gr/Default.aspx

Δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ποτε, αλλά ξέρω ότι έχει οργανωμένο τμήμα serive, ωστόσο, πρίν προχωρήσεις στα έξοδα, ζήτα να σου κάνει μια προσφορά.

Ισως κάποιο άλλο μέλος να έχει να προτείνει κάτι δικιμασμένο...
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Ιανουαρίου, 2012, 15:05:13 μμ από destro »
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #310 στις: 17 Ιανουαρίου, 2012, 14:20:12 μμ »
Ακριβως πισω απο τον σταθμο του ηλεκτρικου της Καλλιθεας ο Διαμαντοπουλος...
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος dogo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 347
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #311 στις: 01 Φεβρουαρίου, 2012, 19:15:05 μμ »
ποια η διαφορα μεταξυ . πνευματικου, gas ram, και nitro piston.
και οταν καποιοι λενε... να τρομπαρω το νιτρον πιστον, πχ το Crosman Trail NP, τι εννοουν?

και μην γελατε.. ολοι αρχαριοι ξεκινησαμε ετσι δεν ειναι? αν δεν ρωτησουμε πως θα μαθουμε?  :)

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1797
  • Βολος
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #312 στις: 01 Φεβρουαρίου, 2012, 19:20:28 μμ »

  Πνευματικά είναι αυτά που έχουν πάνω τους ενσωματωμένη τρόμπα αέρα.
  Gas ram και nitro piston είναι το ίδιο πράγμα δηλαδή ένα έμβολο που αζώτου που υποκαθιστά το ελατήριο του αεροβόλου.
ΒΤ-65      75 FP

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #313 στις: 01 Φεβρουαρίου, 2012, 19:23:05 μμ »
Gas ram φορτίζει και αποφορτίζει
Nitro piston είναι φιξ
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος dogo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 347
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #314 στις: 01 Φεβρουαρίου, 2012, 19:29:20 μμ »
Gas ram φορτίζει και αποφορτίζει
Nitro piston είναι φιξ


δηλαδη?

εννοεις οτι μπορεις να ρυθμιζεις την δυναμη? και αν ναι πως?