Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.  (Αναγνώστηκε 285893 φορές)

Αποσυνδεδεμένος erw

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • like
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #180 στις: 28 Απριλίου, 2011, 00:45:15 πμ »
διαβασα μερικες απο τις σελιδες του "ποιο οπλο να παρω", εψαξα τα μοντελα που αναφερεστε στο συγκεκριμενο θεμα και διαπιστωσα οτι ολα ξεπερνουν το οριο των 200 ευρω που εχω θεσει...
γι' αυτο αν ειναι δυνατον να μου προτεινετε καποιο μοντελο αρκετα καλο για τα χρηματα που μπορω να διαθεσω ή να μου μεταδωσετε την εμπειρια και την γνωση σας για τα μοντελα που εχω προαναφερει θα σας ημουν πραγματικα υποχρεος....
ευχαριστω για το χρονο σας,
erw(αλεξανδρος)

Αποσυνδεδεμένος TitaniumRx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 314
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #181 στις: 28 Απριλίου, 2011, 01:01:41 πμ »
διαβασα μερικες απο τις σελιδες του "ποιο οπλο να παρω", εψαξα τα μοντελα που αναφερεστε στο συγκεκριμενο θεμα και διαπιστωσα οτι ολα ξεπερνουν το οριο των 200 ευρω που εχω θεσει...
γι' αυτο αν ειναι δυνατον να μου προτεινετε καποιο μοντελο αρκετα καλο για τα χρηματα που μπορω να διαθεσω ή να μου μεταδωσετε την εμπειρια και την γνωση σας για τα μοντελα που εχω προαναφερει θα σας ημουν πραγματικα υποχρεος....
ευχαριστω για το χρονο σας,
erw(αλεξανδρος)

Από προσωπική πείρα θα σου πω πως το Gamo Shadow 1000 είναι καλό αεροβόλο εκτός της πολύ σκληρής και με μεγάλη διαδρομή σκανδάλης του.Η τιμή του είναι 220 ευρώ.Έχω στην κατοχή μου το Shadow CSI που είναι το ίδιο αλλά λίγο ακριβότερο στα 240 ευρώ με μόνη διαφορά τον υποτιθέμενο σιγαστήρα μπροστά.
Πρίν απο αυτό,είχα το Gamo shadow 640,πιό αδύναμο και καλύτερο για αρχάριο,καθώς κλοτσάει λιγότερο και μάλλον είναι καλύτερο απο το 1000άρι για σκοποβολή μικρών αποστάσεων.Το είχα πάρει 160 ευρώ.

Τα Gamo είναι καλά αεροβόλα,με καλά υλικά και καλή κάννη,ιδιάιτερα εύστοχα στα κατάλληλα χέρια.Αλλά επειδή το 50% στα αεροβόλα είναι η κάννη,το άλλο 50% είναι η σκανδάλη του,πέρνει κακές κριτικές απο γνώστες αεροβολιστές.Και δεν έχουν και πολύ άδικο να σου πώ.Τα ίδια ισχύουν και για την πελιοψηφία των αεροβόλων αυτής της κατηγορίας.Η παλιοσκνδάλη,πρέπει και οφείλει να είναι καλή.

Αυτά απο την δική μου μικρή εμπειρία με αεροβόλα αυτού του κόστους.
Να σου πω,ότι μόλις μάθεις τι παίζει,θα φύγεις τρέχοντας από αυτήν την κατηγορία,όχι ότι είναι κακά τα αεροβόλα που ανήκουν σε αυτήν,αλλά γιατί η εμπειρία με ακριβότερα είναι απίστευτα καλύτερη.Κάνε υπομονή και μάζεψε το επιπλέον παραδάκι που χρειάζεται για να πάρεις κάτι καλύτερο απο την αρχή,δεν θα χάσεις.Δεν θα την πατήσεις σαν και μένα που δεν μπορώ να ρίξω πλέον με το Shadow μου :D

Ρίξε μια ματιά για λίγο πιό ακριβά αεροβόλα,πάνω κάτω στα 300-400 ευρώ.Αν φτάσεις εκεί,πέρνεις πολύ καλά όπλα.Θα το κρατήσεις μια ζωή στα σίγουρα.

Βαγγέλης
FX Independence .22 cal
Gamo Shadow CSI .177 cal
Gamo Delta .177 cal
Gamo PT85 Blowback .177 cal

Αποσυνδεδεμένος erw

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • like
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #182 στις: 28 Απριλίου, 2011, 01:06:41 πμ »
ευχαριστω Βαγγελη...
εκτιμω την συμβουλη σου και μαλλον θα την ακολουθησω...
απλα θελω να ασχοληθω ερασιτεχνικα και αν δω οτι θελω να ασχοληθω βαρβατα τοτε θα μαζεψω πολλα περισσοτερα απο 500 ευρω για να αγορασω οτι καλυτερο...
και παλι ευχαριστω,
erw(αλεξανδρος)

Αποσυνδεδεμένος erw

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • like
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #183 στις: 28 Απριλίου, 2011, 01:25:37 πμ »
θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομα...
υπαρχουν σκοπευτηρια οπου εχω την δυνατοτητα να δοκιμασω καποια μοντελα...??
αν γινεται κοντα στον πειραια....

Αποσυνδεδεμένος erw

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • like
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #184 στις: 28 Απριλίου, 2011, 01:40:36 πμ »
προς accuracy lover,

ξερω οτι ειμαι βιαστικος, απλα ειμαι ενθουσιασμενος...
ξερω οτι αυτο μπορει να με οδηγησει σε λανθασμενες αγορες...
με ενδιαφερει το αεροβολο που θα εχω να συνδυαζει λιγο πολυ και δυναμη αλλα και ευστοχια...
αν ειναι δυνατον να μου προτεινεις καποιο θα ηταν πραγματικο πολυ χρησιμο και θα το ψαξω υστερα και μονος μου....

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #185 στις: 28 Απριλίου, 2011, 02:03:46 πμ »
προς accuracy lover,

ξερω οτι ειμαι βιαστικος, απλα ειμαι ενθουσιασμενος...
ξερω οτι αυτο μπορει να με οδηγησει σε λανθασμενες αγορες...
με ενδιαφερει το αεροβολο που θα εχω να συνδυαζει λιγο πολυ και δυναμη αλλα και ευστοχια...
αν ειναι δυνατον να μου προτεινεις καποιο θα ηταν πραγματικο πολυ χρησιμο και θα το ψαξω υστερα και μονος μου....


          Το ότι είσαι βιαστικός φαίνεται και με το παραπάνω - κι από το ύφος όλων των μέχρι τώρα μηνυμάτων σου κι από το ότι μεταπήδησες απο την επικοινωνία μέσω προσωπικών μηνυμάτων στο δημόσιο. Ρωτάς κάποιον κάτι με προσωπικό μήνυμα και μετά του απαντάς δημόσια. Σου απάντησα ήδη κατά το ήμισυ - αφού καίγεσαι τόσο πολύ για άμεση αγορά και θέλεις να σου προτείνω κάτι εντάξει. Πάρε το HW 50S στα 4,5 mm. Όταν καταφέρεις να το εξαντλήσεις/αξιοποιήσεις σκοπευτικά και θελήσεις να ανέβεις επίπεδο ή να αλλάξεις κατηγορία εδώ είμαστε να τα ξαναπούμε.
           

Αποσυνδεδεμένος erw

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • like
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #186 στις: 28 Απριλίου, 2011, 02:08:54 πμ »
συγγνωμη που σου απαντησα στο δημοσιο χωρο, απλα δεν μου επιτρεποταν να στειλω αλλα προσωπικα μηνυματα...
ευχαριστω για την συμβουλη...
ξερω οτι ειμαι κουραστικος...
δεν εχω το δικαιωμα απο την στιγμη που ουτε καν γνωριζομαστε...
συγγνωμη...

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #187 στις: 28 Απριλίου, 2011, 02:23:10 πμ »
          
            Δεν ξέρω τον λόγο που σε υποχρέωσε να το κάνεις αλλά σίγουρα ήταν κάτι ασυνήθιστο. Όσον αφορά το κυρίως θέμα το αεροβόλο αυτό ξεφεύγει από το όριο της χρηματικής κατηγορίας που έθεσες αλλά και η πραγματική σκοπευτική αξία του είναι πολύ μεγαλύτερη όλων των προηγούμενων που παρέθεσες. Συμβουλή μου είναι να μαζέψεις λίγα χρήματα ακόμη και να επιδιώξεις να επισκεφτείς κάποιο κατάστημα όπλων/κυνηγετικών ειδών για να το δείς από κοντά μαζί με τα άλλα. Διόπτρες, βάσεις κλπ "συμπράγκαλα" είναι άλλο κεφάλαιο και δεν αξίζει να κόβεις λεφτά από το ένα για να πάρεις κάτι για το άλλο - θα καταλήξεις να έχεις ένα σύνολο από μετριότητες (στην καλύτερη περίπτωση) έως σκέτα σκουπίδια (στην χειρότερη). Παρε ένα καλό αεροβόλο γι' αρχή, δούλεψέ το με ανοιχτά σκοπευτικά μέχρι να στρώσει για τα καλά και να το μάθεις στην πράξη και μετά παίρνεις και διόπτρα και βάση και θήκη και έπιπλο για να το βάλεις μέσα.


Αποσυνδεδεμένος erw

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • like
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #188 στις: 28 Απριλίου, 2011, 06:18:35 πμ »
ωραια...
ευχαριστω πολυ...
θελω να κανω αν γινεται και αλλη μια ερωτηση...
τα μοναδικα σκοπευτηρια στην Αττικη ειναι στην Μαλακασα, Σχιστο, Αχαρνων και Ελευσινα....??
δεν υπαρχουν αλλα...??
σε τετοια μερη εχω την δυνατοτητα να δοκιμασω καποια μοντελα....??
 

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #189 στις: 28 Απριλίου, 2011, 06:20:24 πμ »
Αλεξανδρε.hw 50s Aεροβολο που τα κανει ολα. ;)
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος erw

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • like
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #190 στις: 28 Απριλίου, 2011, 06:22:17 πμ »
ειναι ενα μοντελο που εχω παρατηρησει οτι το προτεινατε παρα πολυ συχνα στο "ποο αεροβολο να παρω" και σκεφτομαι να το ψαξω καλυτερα...
ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση...
erw(αλεξανδρος)

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #191 στις: 28 Απριλίου, 2011, 06:23:30 πμ »
Στο Σχιστο θα δεις πολλαααααααααα μοντελα ,ελα το Σαββατο μια βολτα. ;D ;D
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος erw

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • like
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #192 στις: 28 Απριλίου, 2011, 06:29:28 πμ »
θα προσπαθησω πολυ να ερθω...
υπαρχει δημοσιο μεσω συγκοινωνιας απο τον Πειραια...??

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #193 στις: 28 Απριλίου, 2011, 06:37:48 πμ »
Φιλε μου δεν ξερω ,ερχωμε απο βορεια.  :(
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος erw

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • like
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #194 στις: 28 Απριλίου, 2011, 06:39:37 πμ »
ενταξει τοτε...
κατι θα προσπαθησω να βρω...
ολο και κατι θα υπαρχει ωστε να με φερει πιο κοντα στον αεροβολισμο και να γινω ενα με αυτο...