Αποστολέας Θέμα: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;  (Αναγνώστηκε 425309 φορές)

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #195 στις: 07 Φεβρουαρίου, 2010, 15:11:05 μμ »
Μήπως να συντάξω εγώ μιά ιστοριούλα;  ;D ;D ;D

Με αυτους που εχουμε να κανουμε ,δεν αρκει απλη ιστοριουλα αλλα  βιβλιο ολοκληρο ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #196 στις: 07 Φεβρουαρίου, 2010, 15:25:53 μμ »
Αυτοί δεν είναι διατεθημένοι να διαβάσουν μία λέξη, όχι ολόκληρο βιβλίο! Οι εικόνες στις πόρτες των wc ανακαλύφθηκαν για τους κρατικούς υπαλλήλους. Όταν είχε λέξεις κατουρούσαν σε όποια νά'ναι!  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος oldtimer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1705
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #197 στις: 07 Φεβρουαρίου, 2010, 15:53:26 μμ »
 ;D ;D ;D ;D ;D
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #198 στις: 07 Φεβρουαρίου, 2010, 20:30:05 μμ »
ενα βιβλιο με ζωγραφιες τοτε!!! :D :D :'(

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #199 στις: 08 Φεβρουαρίου, 2010, 01:14:52 πμ »
Όχι πολύ μεγάλο πάντως γιατί θα ζητάν επίδομα γυρίσματος τρίτης σελίδας!

Αποσυνδεδεμένος manner

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #200 στις: 08 Φεβρουαρίου, 2010, 08:09:11 πμ »
Αυτοί δεν είναι διατεθημένοι να διαβάσουν μία λέξη, όχι ολόκληρο βιβλίο! Οι εικόνες στις πόρτες των wc ανακαλύφθηκαν για τους κρατικούς υπαλλήλους. Όταν είχε λέξεις κατουρούσαν σε όποια νά'ναι!  ;D ;D ;D
Όχι πολύ μεγάλο πάντως γιατί θα ζητάν επίδομα γυρίσματος τρίτης σελίδας!

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Επίδομα ανθυγιεινής εργασίας??????????????
Αν και ένα απλό επίδομα ανεργίας χρειάζονται μερικοί από αυτούς......

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #201 στις: 08 Φεβρουαρίου, 2010, 08:20:33 πμ »

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Επίδομα ανθυγιεινής εργασίας??????????????
Αν και ένα απλό επίδομα ανεργίας χρειάζονται μερικοί από αυτούς......

Σιγα να μην παρουν και ανεργιας, να πληρωνουν και απο πανω πρεπει.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #202 στις: 10 Φεβρουαρίου, 2010, 17:15:54 μμ »
Παρ'ολα αυτά φίλοι μου πιστεύω πως μια μέρα υπάρχει η σοβαρή πιθανότητα να υλοποιηθεί το κυνήγι με αεροβόλο.
Σε γενικές γραμμές μοιάζει ο κόσμος του αεροβόλου να συσπειρώνεται και αυτό μπορεί να βοηθήσει σε διάφορους τομείς με θέμα τα αεροβόλα. Ξεκινώντας από τη σκοπευτική χρήση μέχρι το κυνήγι.

Shotgun ευχαριστώ για την απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος DotUser

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 593
  • Ένας απλός αεροβολιστής ...
    • FirstAidShop
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #203 στις: 10 Φεβρουαρίου, 2010, 18:58:58 μμ »
Παρ'ολα αυτά φίλοι μου πιστεύω πως μια μέρα υπάρχει η σοβαρή πιθανότητα να υλοποιηθεί το κυνήγι με αεροβόλο.
Σε γενικές γραμμές μοιάζει ο κόσμος του αεροβόλου να συσπειρώνεται και αυτό μπορεί να βοηθήσει σε διάφορους τομείς με θέμα τα αεροβόλα. Ξεκινώντας από τη σκοπευτική χρήση μέχρι το κυνήγι.

Shotgun ευχαριστώ για την απάντηση.


Το κυνήγι και η σκοποβολή είναι ασχετα μεταξύ τους και μπορούν να συνυπαρχουν χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Τρανο παραδειγμα τα Ολυμπιακά αθλήματα του skeet, trap κλπ που γίνονται με το βασικό κυνηγετικό όπλο (λειόκαννο). Η πραγματική απαγόρευσή του στην Ελλαδα με αεροβόλο οφείλεται αποκλειστικά στην ανικανότητα ελέγχου από το κρατος. Αδικια για τους Ελληνες κατοικους. Η αποψή μου δε είναι πως όσο δημιουργούνται ευκολίες στην πρόσβαση σε αθλήματα σκοποβολής και όσο δημιουργείται διασπορά των τρόπων κυνηγιού, τόσο λιγότερη πίεση υφίσταται η φυση και τα είδη των θηραμάτων. Σημερα η συσσωρευση κυνηγών σε συγκεκριμμένους τόπους και η επιλογη συγκεκριμμένων ειδων εχει δημιουργήσει ανισοκατανομες στις τροφικές αλυσίδες στους διαφορους βιοτόπους. Πχ η τεραστια εξαπλωση των επιβλαβων εις βαρος αλλων ειδων.
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η αντίσταση γίνεται καθήκον.

Αποσυνδεδεμένος Shotgun

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 163
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #204 στις: 16 Φεβρουαρίου, 2010, 18:04:12 μμ »
Η εξάπλωση των επιβλαβών δεν σχετίζεται με καμία διατάραξη τροφικής αλυσίδας κλπ.

Τα επιβλαβή είναι καροσκοπικοί θύτες και περιλαμβάνουν στην τροφή της ανθρώπινα σκουπίδια ή/και καλλιεργημένα προϊόντα. Το αποτέλεσμα είναι ότι ο πληθυσμός τους δεν βασίζεται και δεν ρυθμίζεται από την "φυσική" τους λεία.

Δείτε τον οποιοδήποτε σκουπιδότοπο και μετρήστε γλάρους. Ο γλάρος που βρίσκει φαϊ στα σκουπίδια δεν σταματά να τρέφεται και με περδικόπουλα. Το πρόβλημα είναι ότι οταν τελειώσουν τα περδικόπουλα δεν μειώνονται οι γλάροι.  Το ίδιο ισχύει για άλλα επιβλαβή όπως τις καρακάξες, αλεπούδες, αρουραίους, αδέσποτα σκυλιά και γάτες. 

Σε άλλες χώρες, πολύ πιο ζωόφιλες και επιστημονικά πιο προηγμένες από εμάς, ο γλάρος είναι επικηρυγμένος. Αυτό το ξέρουν οι μανδαρίνοι της ορνιθολογίας και όταν μπορούν ελέγχουν τον κοινό γλάρο για να σώσουν τον σπάνιο Αιγαιόγλαρο. Ομως ούτε οι ίδιοι δεν τολμούν να το πουν στους πιο δογματικούς συντρόφους τους. Και έτσι η χώρα βαδίζει σε έναν δρόμο υπανάπτυξης όπου κανείς δεν τολμά να τα βάλει με τους δογματικούς, δεν γίνεται καμία ουσιαστική διαχείριση του περιβάλλοντος και οι επιστήμονες κάνουν μώκο για να μην τους πάρει η ιδεοληπτική μπάλλα.

Εν κατακλείδι είμαστε γελοίοι. 

Αποσυνδεδεμένος xenofon

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 723
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #205 στις: 16 Φεβρουαρίου, 2010, 22:16:02 μμ »
Φίλε μου, δεν συμφωνώ σε τίποτα, αλλά δε θα έγραφα εάν δεν ανέφερες μέσα στα υπόλοιπα ταλαίπωρα ζώα που τους έχουμε καταστρέψει το φυσικό περιβάλλον που ζούσαν, κ τα σκυλιά που δεν έχουν καμία πιθανότητα επιβίωσης κ αναπαραγωγής στη φύση. Αυτά τα "επιβλαβή" είναι καθαρά δικό μας δημιούργημα. Πάντως αν κάποιος ενδιαφέρεται για κινητούς στόχους έχω πρόχειρα μερικά σκυλιά που κάτι ασυνείδητοι πέταξαν... ρε, δεν ντρεπόμαστε, λέω 'γω...

Αποσυνδεδεμένος DotUser

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 593
  • Ένας απλός αεροβολιστής ...
    • FirstAidShop
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #206 στις: 16 Φεβρουαρίου, 2010, 22:26:52 μμ »
Φίλε μου, δεν συμφωνώ σε τίποτα, αλλά δε θα έγραφα εάν δεν ανέφερες μέσα στα υπόλοιπα ταλαίπωρα ζώα που τους έχουμε καταστρέψει το φυσικό περιβάλλον που ζούσαν, κ τα σκυλιά που δεν έχουν καμία πιθανότητα επιβίωσης κ αναπαραγωγής στη φύση. Αυτά τα "επιβλαβή" είναι καθαρά δικό μας δημιούργημα. Πάντως αν κάποιος ενδιαφέρεται για κινητούς στόχους έχω πρόχειρα μερικά σκυλιά που κάτι ασυνείδητοι πέταξαν... ρε, δεν ντρεπόμαστε, λέω 'γω...

Ξενοφών τα λάθη των συνανθρωπων μας δεν σημαίνει ότι πρεπει να επιβεβαιώνονται με νεα λαθη. Αδεσποτα σκυλια δεν θα επρεπε να υπαρχουν και ειναι προφανες ότι οταν υπαρχουν καποιοι συνανθρωποί μας είναι υπαίτιοι που τα δημιουργησαν αλλά και καποιοι "υπευθυνοι" που δεν φροντιζουν, μεσω καποιων προγραμματων, στειρωσεων ή επανενταξης σε οικογενειες να τα εξαλειψουν. Σε οσες ευρωπαικές χωρες εχω ταξιδέψει δεν μου εχει τυχει να δω ΟΥΤΕ ΕΝΑ αδεσποτο σκυλί. Θεωρείται ντροπή για τις κοινωνίες τους.

Τα λοιπά που περιγραφει ο shotgun είναι απολύτως ορθά. Ολα τα επιβλαβη ελεγχονται με διαφορους κατα περίπτωση τρόπους. Το αδεσποτο σκυλί είναι το ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΠΙΒΛΑΒΕΣ. Τόσο γιατι μεταφερει απίστευτες μεταδοτικές ασθένειες όσο και διότι κυνηγα, είναι επικυνδυνο για τους ανθρωπους κλπ. Ο τρόπος διαχείρισής του ως επιβλαβες δεν σημαίνει κατα αναγκη την θανατωση του ως θηραμα.
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η αντίσταση γίνεται καθήκον.

Αποσυνδεδεμένος xenofon

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 723
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #207 στις: 16 Φεβρουαρίου, 2010, 23:10:32 μμ »
Επειδή φαντάζομαι ότι ανήκω στη μειοψηφία θα αναγκαστώ να συμφωνήσω μαζί σας κ να προτείνω να προσθέσουμε επίσης τους ανάπηρους,  τους άνεργους, τους φορείς του AIDS κ.λπ. στα "επιβλαβή"...

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #208 στις: 16 Φεβρουαρίου, 2010, 23:30:15 μμ »
Επειδή φαντάζομαι ότι ανήκω στη μειοψηφία θα αναγκαστώ να συμφωνήσω μαζί σας κ να προτείνω να προσθέσουμε επίσης τους ανάπηρους,  τους άνεργους, τους φορείς του AIDS κ.λπ. στα "επιβλαβή"...


Δυστυχώς τέτοιες ακραίες συγκρίσεις προσπαθούν να αποφύγουν και αυτοί που νομοθετούν....
Το αυτονόητο προσπαθούμε να το κάνουμε παρανοϊκό, με μέτρο κάποιες ακρότητες.

Τα αδέσποτα σκυλιά, έχουν την τάση να πολλαπλασιάζονται(φυσικό επακόλουθο)! Τουλάχιστον θα μπορούσαν να λαμβάνονται μέτρα στείρωσης, ώστε να ελεγχθούν οι πληθυσμοί τους. Αλλα μετα μπορει και παλι να είχαμε κάποια εξωφρενικά ακραία σύγκριση ;D.
Για τα άγρια επιβλαβή τι να πούμε πια.... το οτι ολοκληρώνουν την καταστροφή που έχει ξεκινήσει ο άνθρωπος φαινεται πως δεν μπορει να γινει αντιληπτό.
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #209 στις: 17 Φεβρουαρίου, 2010, 09:41:57 πμ »
Τα αδέσποτα σκυλιά είναι πολύ επικίνδυνα τόσο στη  πόλη όσο και στη  εξοχή. Πολλές φορές μου έχουν  επιτεθεί όταν οδηγώ τη  μηχανή μου. Επιβλαβή σίγουρα!