Αποστολέας Θέμα: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;  (Αναγνώστηκε 425282 φορές)

Αποσυνδεδεμένος fanioles

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #240 στις: 25 Αυγούστου, 2010, 12:32:32 μμ »
Είμαι κι εγώ ενας απο τους κατά. Απο τη πρώτη μέρα που γράφτηκα στο αεροβόλο και διαβάζω δαιμονισμένα, μου δημιουργήθηκε η απορία.

" Άραγε οι αεροβολιστές γουστάρουν το κυνήγι ? " 

Χρησιμοποίησα την αναζήτηση για να βρώ πληροφορίες για κάποια μοντέλα που με ενδιαφέρουν και γι αυτό το θέμα (το κυνήγι)

Η απάντηση μου δόθηκε απο τα αποτελέσματα αυτού του poll και ήταν απογοητευτικότατη.
Ακόμα και αν δε θεωρήσω πως εδω μέσα βρίσκεται η πλειοψηφία των πλέων ενασχολουμένων με το αεροβόλο, το δείγμα είναι αντιπροσωπευτικό με ενα ποσοστό +80% να επιθυμεί την απελευθέρωση του κυνηγιού με το αεροβόλο.

Δυο είναι οι παράμετροι με βάζουν απέναντι στους κυνηγούς. (αεροβόλου ή μη)

1.  Δεν χρειάζεται. Υπάρχει υπεραφθονία τροφής και το 100% των κυνηγών (αντε το 99%) είναι χομπίστες και δε κυνηγούν για να εξασφαλίσουν τροφή.  ΑΝ πεινάγαμε, ΝΑΙ να φάμε και σκύλο. Ή αν η αλεπού μου τρώει τις κότες και τα εναλλακτικά συστήματα απομάκρυνσης επιβλαβών (ειδικόι υπέρηχοι κλπ) δεν έπιαναν, τότε ναι να τη σκοτώσω..

2. Η αγωνία και ο πόνος του θηράματος. Αν κάποιος είχε την τυχη/ατυχία να βρεθεί ενα κλικ πρίν το θάνατο ίσως και να ξέρει τι λέω.. εγω εχω βρεθεί.. (- απο τροχαίο, όχι απο σφαίρα) Και δυστυχώς με το αεροβόλο δεν είναι 100% καθαρό το kill και μπορεί να αφήσει το θήραμα να ξεψυχίσει ώρες μετά...  - ΤΡΑΓΙΚΟΤΑΤΟ -

Έχουν γραφτεί πολλές καλα τεκμηριωμένες απόψεις απο τους ύπέρμαχους και δε θα μπώ στη διαδικάσία να αντιπαρατεθώ με κανέναν.
Ήθελα απλα να καταθέσω την απογοήτευση μου.

Για τα τελευταία γραφόμενα του shooter5 δε θα διαφωνήσω μιας και ειναι ορθότατα.

ΑΛΛΑ

Μήπως είναι λίγο πολυτέλεια να χτυπιόμαστε για το οτι ο νομοθέτης δε μεριμνά για το κυνήγι ενώ σε λίγο πολλοί συνάθρωποι μας δε θα έχουν να φάνε?

Που μπορεί να μην εχουμε δουλειά?

Ναι ξέρω σε χομπίστικο φόρουμ είμαστε και δε θα αναλυσουμε τα κοινωνιολογικά προβληματα, αλλά ...

Είμαι κατά του κυνηγιού με το αεροβόλο εκτός αν γίνεται μόνο με είδική άδεια "κυνηγιόύ με αεροβόλο" Να υπαρχει ενας ανασταλτικός παράγοντας ακόμα για τον κάφρο που θα βαράει σκυλιά, γατιά, παιδια κλπ.. και φυσικά ο φόβος των συνεπειών του νόμου.
Με ενοχλεί επίσης που το πλησιέστερο σε εμένα σκοπευτήριο και χώρος συγκέντρωσης των εν δυνάμει νέων αεροβολιστών φίλων μου πρέπει να είναι ενας κυνηγητικός σύλλογος (για το σχιστό λέω)... Ακόμα περισσότερο σε κάτι φωτό που είδα με τα βαλσαμωμένα ζωάκια στους κλειστούς χώρους του συλλόγου...  Να δώ πως θα τα αντικρύσω απο κοντά που τα λυπάμαι  :(

Ευχαριστώ όσους κάνετε το κόπο να διαβάσετε και μια διαφορετική άποψη..

Πάντα φιλικά,
Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #241 στις: 25 Αυγούστου, 2010, 14:24:00 μμ »
φιλε Χρηστο καλησπερα

σεβαστες ολες οι αποψεις αλλα εχω να επισημανω τα εξης στο μηνυμα σου
 α) γιατι αισθανεσαι απογοητευση? η κοινωνια των αεροβολιστων ντε φακτο και παγκοσμιως αποτελειται σε μεγαλο ποσοστο και απο ατομα που κυνηγουν με αυτο! αν καποιος δεν ανηκει σε αυτη την ομαδα,το χομπι εχει και πολλες αλλες προεκτασεις που θα επρεπε περισσοτερο να σε ενθαρυνουν παρα να σε απογοητευουν!
 β)ηθελα τελος να σε ρωτησω αν απο αυτα που συζητουνται εδω απο τους υπερμαχους του κυνηγιου με αεροβολο ,καταλαβες καπου οτι θελουμε να μας περασει το δικο μας στα κουτουρου,χωρις κανονες και χωρις αδεια?!

                           ειλικρινα και φιλικα
                                   Μαρκος

Αποσυνδεδεμένος fanioles

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #242 στις: 25 Αυγούστου, 2010, 15:34:18 μμ »
Καλησπέρα Μάρκο,

Ναι αυτό που λές για την κοινωνία των αεροβολιστών σε παγκόσμιο επίπεδο το διαπιστώνω διαβάζοντας και κάποια ξένα φόρουμ..
Η απογοήτευση προκύπτει απο την αποστροφή μου για το κυνήγι και θα ήθελα οι άνθρωποι που συναναστρέφομαι να μοιράζονται την ίδια νοοτροπία με εμένα. Δε ξέρω πως ακούγεται αλλα σίγουρα δεν εννοώ πως εγω εχω δίκιο και οι άλλοι άδικο.
Θεωρώ πως η σκοποβολή με οποιοδήποτε μέσο είναι μια διαδικασία που απαιτεί αντίληψη και δεξιοτεχνία και οτι δεν είναι για όλους.
Με απογοητευεί να βλέπω χαρισματικούς ανθρώπους (στη σκοποβολή που λατρέυω) που υπο ΚΣ θα θαύμαζα για την ικανότητα ή τη γνώση τους στη σκοποβολή, να είναι τόσο ένθερμοι υποστηρικτές σε κάτι που εγώ σιχαίνομαι.
Δε ξέρω αν με καταλαβαίνεις αλλα είναι αντιφατικά συναισθήματα.. Θαυμασμός για μια ικανότητα και αποστροφή για ενα χόμπυ/συνηθεια όπως θές πές το...

Απο την άλλη όπως πολύ σωστά λες, είναι τόσο πολύ περισσότερα αυτά που με γοητεύουν και τελικά το πρόσημο είναι "+".

Για το δεύτερο σκέλος,

Οχι δε μου δημιουργείται αυτή η αίσθηση.. Αντιθέτως διακρίνω ωριμότητα και υπευθυνότητα σε όλα τα θέματα ακόμα και στα πιο ασήμαντα.

Και ομολογώ πως πέραν απο κάποιες αιτιολογίες που μου σηκώθηκε η τρίχα (της πλάτης γιατι στο κεφαλι έχουμε έλειψη :Ρ ) , τα περισσότερα επιχειρήματα που διάβασα είναι λογικά.

Βέβαια όσον αφορά στη θανάτωση ενός ζώου, ανεξαρτήτως επιχειρηματολογίας είναι αδύνατον εγω και όποιος εγω να αλλαξοπιστίσουμε.

Ο νομοθέτης βέβαια θα εξετάσει τα δεδομένα χωρίς συναίσθημα.

Αλήθεια θα ήθελα να μάθω πως σκεύτεται ενας κυνηγός και αν υπάρχει το συναίσθημα της λύπησης για το θήραμα του..  
Δε ξέρω ρε γμτ..  ακόμα και τον βρωμιάρη τον ποντικό να δώ να ξεψυχάει, σπαράζει η καρδιά μου..

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #243 στις: 25 Αυγούστου, 2010, 15:41:45 μμ »
To  κρέας που απολαμβάνουμε όλοι μας δεν φυτρώνει στα δέντρα. Εγώ έχω το θάρρος να τραβήξω την σκανδάλη. Άλλοι τη βρ'ισκουν να διαλέγουν από την άλλη μεριά του ψυγείου. Όποιος δεν αντέχει ας πάει στο χασάπη να ζει με αυταπάτες.

Αποσυνδεδεμένος Χρήστος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1702
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #244 στις: 25 Αυγούστου, 2010, 15:57:51 μμ »
Oτι είμαστε αυτήν τη στιγμή το οφείλουμε στό κυνήγι   !
You are talking too much but you are not saying anything !
Τώρα που το κάνατε σαν τα μούτρα σας κοιταχτείτε μεταξύ σας !

Αποσυνδεδεμένος fanioles

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #245 στις: 25 Αυγούστου, 2010, 16:03:23 μμ »
To  κρέας που απολαμβάνουμε όλοι μας δεν φυτρώνει στα δέντρα. Εγώ έχω το θάρρος να τραβήξω την σκανδάλη. Άλλοι τη βρ'ισκουν να διαλέγουν από την άλλη μεριά του ψυγείου. Όποιος δεν αντέχει ας πάει στο χασάπη να ζει με αυταπάτες.

Αυτό είναι απάντηση στο πως νιώθει ο κυνηγός ?  

Το κρέας που απολαμβάνουμε όλοι μας είναι προιόν μιας βιομηχανίας τροφίμων υπερπαραγωγικής στο δυτικό κόσμο με αποτέλεσμα οχι απλα να μη καταναλώνεται ενα μεγάλο ποσοστό αυτού, αλλα επίσης υπάρχει και αδυναμία το περισσευούμενο να διανέμεται δωρεάν σε ομάδες που το έχουν ανάγκη.

Αντιθέτως πετιέται (ή ενα μέρος επεξεργάζεται ξανα για τη δημιουργία σκυλοτροφών κλπ)

Εσύ αγαπητέ Eliminator, τρέφεσαι αποκλειστικά με τα θηράματα σου? Δε καταλαβαίνω τί ακριβώς λές και ειδικότερα το σημείο με το θάρρος...  ???


Αποσυνδεδεμένος fanioles

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #246 στις: 25 Αυγούστου, 2010, 16:06:08 μμ »
Oτι είμαστε αυτήν τη στιγμή το οφείλουμε στό κυνήγι   !


Φυσικά !   και βέβαια η αλήθεια είναι στους Sex Pistols...

Αποσυνδεδεμένος aliggator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #247 στις: 25 Αυγούστου, 2010, 16:29:14 μμ »
Νομίζω οτι η αλήθεια είναι στο λετικό "παν μετρον άριστον". Εδω μεσα αναπτύχθηκαν πολλές απόψεις όλες με ειδικό βάρος πιστεύω. Εγω θελω να επιτραπεί το κυνηγι απλά και μόνο για να βρίσκομαι στο βουνό ελεύθερα χωρίς να πέφτω στα τεσσερα στην οψη ενός θηροφύλακα η άλλου οργάνου. Οντως όλα τα έχουμε στο πιάτο μας  (καποιοι φροντίζουν γι αυτό), αλλά παρόλα αυτα ο άνθρωπος κυνηγός ηταν κυνηγός θα πρέπει να μείνει. Πρέπει όμως να υπάρχουν οι απαραίοτητες "ρεζερβες" ώστε να μην στραγγιζει η φυση από ζωή. Κατα τα άλλα αν δεν είμαι εγω θα είναι κατι άλλο, ένα γεράκι, μια αλεπού στη θεση του θηρευτη. Για να υπάρχει ισορροπία, αλλοιώς όταν κάποιο μέλος της αλυσίδας υπεραναπτύσσεται επιβαρύνει κάτι άλλο. Μυαλό μόρφωση και λογική χρειάζεται. Θα μου πεις που να τα βρείς ...! (σε τρίτο πρόσωπο μιλάω πάντα).  ???
GamoShadow1000
KonusHot Optical

Αποσυνδεδεμένος fanioles

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #248 στις: 25 Αυγούστου, 2010, 16:36:20 μμ »
Νομίζω οτι η αλήθεια είναι στο λετικό "παν μετρον άριστον". Εδω μεσα αναπτύχθηκαν πολλές απόψεις όλες με ειδικό βάρος πιστεύω. Εγω θελω να επιτραπεί το κυνηγι απλά και μόνο για να βρίσκομαι στο βουνό ελεύθερα χωρίς να πέφτω στα τεσσερα στην οψη ενός θηροφύλακα η άλλου οργάνου. Οντως όλα τα έχουμε στο πιάτο μας  (καποιοι φροντίζουν γι αυτό), αλλά παρόλα αυτα ο άνθρωπος κυνηγός ηταν κυνηγός θα πρέπει να μείνει. Πρέπει όμως να υπάρχουν οι απαραίοτητες "ρεζερβες" ώστε να μην στραγγιζει η φυση από ζωή. Κατα τα άλλα αν δεν είμαι εγω θα είναι κατι άλλο, ένα γεράκι, μια αλεπού στη θεση του θηρευτη. Για να υπάρχει ισορροπία, αλλοιώς όταν κάποιο μέλος της αλυσίδας υπεραναπτύσσεται επιβαρύνει κάτι άλλο. Μυαλό μόρφωση και λογική χρειάζεται. Θα μου πεις που να τα βρείς ...! (σε τρίτο πρόσωπο μιλάω πάντα).  ???

Κατανοητός ο συλλογισμός σου φίλε.
Ναι ο άνθρωπος είναι κατα φύση κυνηγός. Αλλα σήμερα ούτε ισορροπία στη φύση υπάρχει ούτε δυστυχώς στα μυαλά μας...

Αυτό που λές για το βουνό και το όργανο δε το είχα σκευτεί.. 

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #249 στις: 25 Αυγούστου, 2010, 17:42:05 μμ »
Fanioles απο την δικη μου οικολογικη πλευρα, προτιμω να φαω ενα κουνελι που σκοτωσα με το οπλο μου παρα ενα που πηρα απο τον χασαπη. Τουλαχιστον αυτο που σκοτωσα ειχα μεχρι εκεινη την στιγμη μια ομορφη κ ελευθερη ζωη.
Αυτο που πρεπει να γινει ειναι να μειωθει η παγκοσμια παραγωγη κρεατος για να μην ειναι τιποτα αχριστο και οχι το να απαγορευεται το κυνηγι!

Κυνηγι με αεροβολο εδω και τωρα!

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #250 στις: 25 Αυγούστου, 2010, 18:03:04 μμ »
'Οσο και να σου φαίνεται περίεργο το 90% του κρέατος που καταναλώνω είναι κυνήγι.

Αποσυνδεδεμένος axe

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #251 στις: 25 Αυγούστου, 2010, 18:23:13 μμ »
Fanioles απο την δικη μου οικολογικη πλευρα, προτιμω να φαω ενα κουνελι που σκοτωσα με το οπλο μου παρα ενα που πηρα απο τον χασαπη. Τουλαχιστον αυτο που σκοτωσα ειχα μεχρι εκεινη την στιγμη μια ομορφη κ ελευθερη ζωη.
Αυτο που πρεπει να γινει ειναι να μειωθει η παγκοσμια παραγωγη κρεατος για να μην ειναι τιποτα αχριστο και οχι το να απαγορευεται το κυνηγι!

Κυνηγι με αεροβολο εδω και τωρα!
 




Λετε παραπανω [τουλαχιστον αυτο που σκοτωσα ειχα μεχρι εκεινη την στιγμη μια ομορφη κ ελευθερη ζωη.]
Αφου ειχε μια ομορφη και ελευθερη ζωη,ποιος ο λογος να του τη στερησουμε?
Η θανατωση ενος ζωου δεν πιστευω πως προσθετει μεγαλυτερη απολαυση απο την σκοποβολη σε αψυχο στοχο.
Οσες φορες χρησιμοποιησα το αεροβολο μου σε ζωντανο στοχο,το μετανιωσα,και ας ηταν και επιβλαβη.
Ολοι εχουμε δικαιωμα στη ζωη.
Με συγχωρειτε αν φανηκα επιθετικος,ειπα απλως την  γνωμη μου.

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #252 στις: 25 Αυγούστου, 2010, 18:39:20 μμ »
Καλως λες την γνωμη σου.

Εγω απλα τρωω κρεας και θα συνεχισω να τρωω κρεας.
Αυτο το κρεας προτιμω να ειναι κυνηγι παρα ενα φυλακισμενο ζωο που ποτε δεν ειχε το δικαιομα στην ζωη αλλα γεννηθηκε μονο για να σφαχθει και να πουληθει.

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #253 στις: 25 Αυγούστου, 2010, 19:06:32 μμ »
συμφωνω με την αποψη των προηγουμενων να προτιμουν το κυνηγι ασχετα αν εγω δεν κυνηγαω ο προβληματισμοσ μου ειναι ο εξης γιατι  σωνει και καλα να κυνηγαμε με αεροβολο δεν μας φτανουν τα λειοκαννα ?εξαλλου να προεκτεινω τον προβληματισμο σας εγω λογω δουλειας γουσταρω να ριχνω με m14 και minimi ας επιτρεψουμε και το κυνηγι με οπλοπολυβολο
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος shooter5

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 125
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #254 στις: 26 Αυγούστου, 2010, 01:11:40 πμ »
καπιοι απο εμας εινε στρατιωτικοι καπιοι αλλοι εινε αστυνομικοι ματ κτλ,οι οπιοι σε μια εντολη ενος ανωτερου κανουν χρυση δακριγονον σφαιρες καουτσουκ,βαρανε σηνταξιουχους,βαρανε καταλαθος 15χρονα με τα οπλακια τους τα οπια κουβαλανε μαζι και στοις καφετεριες,και πολες φορες γινεται χρηση πραγματικον πυρον.στα σκωπευτηκα τους εινε μονο ανθρωποι.καταλαβενο οτι μερικοι προσφερουν εργο και μαλιστα μεγαλο, και οτι πολες φορες πεζεται η ζωη τους.αλλα δεν εινε ολοι ετσι.το πιο φτηνο κρεας εινε το ανθρωπινο.αν ανειξη το κυνηγι με αεροβολα σημενει οτι θα εινε και πιο ευκολη η νομιμη μεταφορα τους,γιατι μερικοι μιλατε απο την θεση του ασφαλους επειδη μενεται λιγο πιο κατω απο τα σκοπευτηρια.ποσοι στην επαρχεια εχουν αυτη την απολαυση?οσοι θελουν να κυνηγισουν,οσοι θελουν να κανουν σκωποβολη,οχι ομως ο ενας να κατηγωρει τον αλλο.καπιοι τους αρεσει να κανουν σκωποβολη,λογο ηπιρεσιας σε ανθρωπινα ομιοματα,αν τους ενωχλει εμεις να σημαδευουμε ποντικια τι να πω,εμεις δεν τους ενωχλησαμε ποτε.το κυνηγι εινε παιδεια,ποσα απο τα παιδια μας δεν θα ασχολιθουν με τα ναρκωτικα επειδη θα παρουν τον δρομο για το βουνο μαζι μας?στην αφρικη πεθενουν απο πεινα,διπλα τους τα λιονταρια σκωτονουν ενα ζωο 300 κιλα τρωει τα 20 κιλα και το οιπολιπο το παραταει εκει να βρωμισει,και εμεις με την σειρα μας χαλαμε εκατομιρια για να δουμε πως γα......ει το λιονταρι η πως τρεφεται.αλλα ξεχασα το προβλημα εινε τα ποντικια,ελεως ρε παιδια ελεως.ολα τα αλλα τα προβληματα τα λεισαμε το κυνηγι μας πειραξε?