Αποστολέας Θέμα: Crosman c21  (Αναγνώστηκε 8807 φορές)

Αποσυνδεδεμένος brotherpaul

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Time wounds all heels
Crosman c21
« στις: 17 Μαρτίου, 2009, 21:15:31 μμ »
Καλησπερα σε ολους, ειμαι νεο μελος στο site και ειναι η πρωτη μου προσπαθεια για μια παρουσιαση οπλων co2 , και εκτιμω τα θετικα μα ιδιαιτερα τα αρνητικα σχολια  :)

Θα αρχισω με το Crosman c21 co2 BB pistol. Αποτελει μια αναβαθμιση του επιτυχημενου μοντελου της Crosman c11, με μακρυτερη κανη πραγμα που θεωρητικα του δινει μεγαλυτερη ευθυβολια .Το οπλο ριχνει μεταλλικα σφαιριδια (BBs) .177 ,δηλαδη διαμετρηματος 4,5 χιλ. Εχει μηκος 22,86 εκ.(9 ιντσες) και ζυγιζει περιπου 900 γραμμαρια . Η κατασκευη του ειναι αρκετα καλη, με το βασικο σκελετο του οπλου να ειναι μεταλλικος , και να εχει προσθετα πλαστικα απο την κανη του οπλου προς την σκανδαλη , προσθετωντας ετσι και σιδηροδρομο για προσθηκη laser sight η φακου.Στη δευτερη φωτο εχω προσαρτησει το Crosman Trigger Mounted Laser Sight.


Το πιστολι διατιθεται σε μια πλαστικη θηκη ερμητικα κλειστη , τοσο ερμητικα που μαλλον πρεπει να εισαι νιντζα για να την ανοιξεις χωρις μαχαιρι η ψαλιδι !!Η φωτο ειναι η θηκη του c31 , ειναι ιδιες και μαλλον του 21 την εχω πεταξει, οποτε συγχωρειτε με περι της πλανης :D


Παιρνει αμπουλες CO2 των 12γρ. , ο γεμιστηρας εχει χωρητικοτητα 18 ΒΒs και για να τοποθετησετε την αμπουλα τραβηξτε προσεχτικα το πλαστικο καλυμμα της λαβης προς τα πισω, αποκαλυπτωντας το θαλαμο CO2 . Ενα φιαλιδιο φτανει περιπου για 70-80 βολες, οι τελευταιες 10 μειωμενης αποδοσης.Τα σκοπευτικα του οπλου ειναι οπτικη ινα , καλης κατασκευης και αποδοσης.   Το οπλο δεν διαθετει ρυθμιζομενα σκοπευτικα , αλλα τουλαχιστο το μοντελο που χω εγω στα χερια μου ηταν πολυ καλα ρυθμισμενο απο το εργοστασιο , και ριχνει πολυ καλα


Το αεροβολο πιστολι αυτο, μετα απο αρκετη ερευνα αγορας προτου το αποκτησω εχει τη φημη του δυνατου κι ευθυβολου πιστολιου ΒΒ (οσο φυσικα μπορει να ειναι ενα ΒΒ πιστολι) . Το εχω περιπου 2 εβδομαδες και μπορω να πω με σιγουρια οτι ειναι ΟΝΤΩΣ παρα πολυ ευθυβολο για ΒΒ οπλο. ! Ηταν μια παρα πολυ ευχαριστη εκπληξη απο την Crosman για να ειναι ειλικρινεις , δε περιμενα ενα τοσο ακριβες ΒΒ gun. Αν κι εχω ριξει πανω απο 500 βολες διχως κανενα προβλημα , και εχω χαλασει πανω απο 50 στοχους, παραθετω ενδεικτικα 2 απο τους καλυτερους που εχω κανει , διοτι δεν ειμαι κι ο πιο ευστοχος ανθρωπος για να ειμαι κι ειλικρινεις  ;D


Περνωντας στα αρνητικα του πρεπει να αναφερω τα εξης : το φινιρισμα του οπλου δεν ειναι καλο , το δεσιμο του πλαστικου κατω τμηματος δεν ειναι αρκετα καλα βαλμενο στο σιδερενιο σκελετο, και γενικως εχει θα μπορουσα να πω "ατσαλιες" , που ενω δεν επηρρεαζουν την αποδοση του , ειναι μια ασχημη πινελια σε ενα καλο πιστολι . Ενα ακομη αρνητικο σχολιο που ακουσα για το οπλο ηταν "Καλα δηλαδη την ειδες Robocop ?? " Αν κι εχει βαση δε θα σχολιασω ιδιαιτερως.... Το ποιο μεγαλο αρνητικο του πιστολιου ομως ειναι (οπως και στο c11 ) το πλαστικο καλυμα του θαλαμου της αμπουλας co2 , το οποιο αρχικα δεν κλεινει ερμητικα απο κουτιου , και επιπλεον με τον καιρο χαλαρωνει ακομη περισσοτερο και εχει την ταση να φευγει. Αρκετα μεγαλο μειονεκτημα κατα εμενα , διοτι εχει μεγαλη σημασια να μπορει κανεις να κρατα το οπλο σταθερο ενω ριχνει διχως να φοβαται μηπως του "μεινει" στο χερι . Ενω η αισθηση που σου δινει οταν πυροβολεις ειναι πολυ καλη, οταν κατεβαζεις το οπλο υπαρχει πιθανοτητα να σου πεσει αν δεν προσεξεις αρκετα λογω του πλαστικου αυτου .


Συνοψιζοντας, το Crosman c21 ειναι ενα αρκετα καλο πιστολι για οσους θελουν να επιδιδονται στο λεγομενο plinking(o θορυβος της σφαιρας πανω σε μεταλικη επιφανεια, χρηστικα για περιγραφη ασκοπων πυροβολισμων για διασκεδαση ) και που και που να πετυχαινετε και κανενα στοχο . Αποτελει σχετικα φθηνη (για τα δεδομενα της ελλαδας μιλωντας παντα ) λυση, κοστιζει περιπου 115 ευρω και απευθυνετε οπως ειπαμε κυριως στη διασκεδαση και ελευθερου χρονου δραστηριοτητα.
« Τελευταία τροποποίηση: 07 Δεκεμβρίου, 2010, 16:58:46 μμ από destro »

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3249
Απ: Crosman c21 πιστολι co2
« Απάντηση #1 στις: 17 Μαρτίου, 2009, 22:02:36 μμ »
Καλως ηρθες στο forum φιλε Παναγιωτη!
Πολυ καλη η πρωτη σου ανασκοπηση, ενω περιμενουμε αναλογες και για τα υπολοιπα οπλα της συλλογης σου!
Τελικα σε αυτην θα προστεθει το cp 88 competition?? ;)

Αποσυνδεδεμένος brotherpaul

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Time wounds all heels
Απ: Crosman c21 πιστολι co2
« Απάντηση #2 στις: 17 Μαρτίου, 2009, 22:09:50 μμ »
Λιαν συντομως ελπιζω !! Καλως Σας βρηκα και παλι, και εντος εβδομαδας ελπιζω να εχω και το c31 ετοιμο.

Αποσυνδεδεμένος ozzy1948

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 595
Απ: Crosman c21 πιστολι co2
« Απάντηση #3 στις: 18 Μαρτίου, 2009, 00:21:36 πμ »
Τους στοχους σε τι αποσταση τους ειχες? Πως εριχνες? Ορθιος, στηριγμενος καπου?
Airgunning is NOT a crime.
_______________________
Cometa 400 Fenix .22 cal
Crosman 2250 .177 cal
Webley Vulcan .177 cal
Walther CP 88 .177 cal
Άγης

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Crosman c21 πιστολι co2
« Απάντηση #4 στις: 18 Μαρτίου, 2009, 10:36:00 πμ »
Μόνο μπράβο, μπράβο και μπράβο!!!! Καταπληκτική ανασκόπηση από τόσο νέο (όχι σε ηλικία!) μέλος!!!
brotherpaul είσαι αστέρι!

*Το μετακίνησα σε σωστή θέση!

Αποσυνδεδεμένος brotherpaul

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Time wounds all heels
Απ: Crosman c21 πιστολι co2
« Απάντηση #5 στις: 18 Μαρτίου, 2009, 11:14:49 πμ »
Pri3st δεν ηξερα πως επρεπε να το ξεκινησω στην ανασκοπηση, τα επομενα θα τα βαζω εδω  :)
ozzy1948: Οι στοχοι οταν δοκιμαζω οπλο πιστολι τοποθετουνται στα περιπου 10 με 11 μετρα, και ριχνω εναλλαξ ενα στοχο σε ορθια θεση , κι ενα στοχο καθιστος με τα χερια στο τραπεζι για μεγαλυτερη ακριβεια. Εχω πολλους στοχους απο το c21 , με λεπτομεριες αν ηταν σε ορθια θεση η καθιστη , αν θελεις μπορω να σου στειλω πολλους να δεις.Φυσικα παντα το θεμα ακριβειας κι ευστοχιας του οπλου εχει να κανει με τον χρηστη , κι οπως ειπα εγω ειδικα ειμαι πλεον αστοχος ! ;D

Αποσυνδεδεμένος ozzy1948

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 595
Απ: Crosman c21 πιστολι co2
« Απάντηση #6 στις: 19 Μαρτίου, 2009, 04:44:53 πμ »
κι οπως ειπα εγω ειδικα ειμαι πλεον αστοχος ! ;D

Μπα μην το λες αυτο ειδικα ο δεξιος στοχος για ορθιος και για ΒΒ μια χαρα μου φαινεται. ;) Οταν σημαδευεις σε τετοια αποσταση το μπροστινο σκοπευτικο ξεπερναει σε πλατος τη διαμετρο του μαυρου κυκλου στο στοχο?
Airgunning is NOT a crime.
_______________________
Cometa 400 Fenix .22 cal
Crosman 2250 .177 cal
Webley Vulcan .177 cal
Walther CP 88 .177 cal
Άγης

Αποσυνδεδεμένος ozzy1948

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 595
Απ: Crosman c21 πιστολι co2
« Απάντηση #7 στις: 19 Μαρτίου, 2009, 06:23:44 πμ »
Επισης, αν σου αρεσει το plinking κοιτα και το ppk/s. Απο μικρη χρηση του αλλα και απο τα λεγομενα πολλων εδω μεσα ειναι απο τα καλυτερα γι αυτο το "αθλημα".
Airgunning is NOT a crime.
_______________________
Cometa 400 Fenix .22 cal
Crosman 2250 .177 cal
Webley Vulcan .177 cal
Walther CP 88 .177 cal
Άγης

Αποσυνδεδεμένος brotherpaul

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Time wounds all heels
Απ: Crosman c21 πιστολι co2
« Απάντηση #8 στις: 19 Μαρτίου, 2009, 11:10:34 πμ »
Ναι ξεπερναει οριακα το πλατος του μαυρου στοχου και ειναι λιγακι δυσκολο να σημαδεψεις , το κανεις εμπειρικα.

Αποσυνδεδεμένος ozzy1948

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 595
Απ: Crosman c21 πιστολι co2
« Απάντηση #9 στις: 19 Μαρτίου, 2009, 11:25:22 πμ »
Ναι το περιμενα. Δυστυχως στα περισσοτερα πιστολια ετσι ειναι. Ετοιμαζω μια πατεντουλα γι αυτο..
Airgunning is NOT a crime.
_______________________
Cometa 400 Fenix .22 cal
Crosman 2250 .177 cal
Webley Vulcan .177 cal
Walther CP 88 .177 cal
Άγης