Αποστολέας Θέμα: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε  (Αναγνώστηκε 186088 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #150 στις: 16 Μαρτίου, 2010, 19:25:54 μμ »
Είναι άλλο να διαφωνούμε με την οικονομική πολιτική ενός επαγγελματία και άλλο να τον αποκαλούμε ρουφιάνο και να του επισυνάπτουμε κατηγορίες χωρίς ουσιαστικές αποδείξεις. Είναι δικαίωμά μας να αγοράζουμε από όπου θέλουμε ή μας συμφέρει και άλλο να κατηγορούμε ανθρώπους άδικα.
Εγώ ως επιστήμονας θέλω αποδείξεις για να πειστώ. Ως τότε παραμένω άπιστος Θωμάς.

Αποσυνδεδεμένος manolkok

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 621
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #151 στις: 16 Μαρτίου, 2010, 19:30:45 μμ »
.............Είναι δικαίωμά μας να αγοράζουμε από όπου θέλουμε ..........

Aυτο το δικαιωμα μολις μας αφαιρεθηκε  :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #152 στις: 16 Μαρτίου, 2010, 19:31:41 μμ »
Ξαναγράφω, δεν υπάρχει ούτε μία ευθεία αναφορά προς το όνομα του.
Το οτι "φωτογραφίζεται" είναι θέμα που ξεκινάει από βαθύτερα και παλαιότερα αίτια και σίγουρα δεν είναι η οικονομική πολτική ο λόγος.
Επομένως δεν υπάρχει άδικο, υπάρχει μια πραγματικότητα που αφορά την "εικόνα" των πραγμάτων.

Η διαφήμιση έλαβε τέλος!

Αποσυνδεδεμένος redpuntohgt

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 438
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #153 στις: 16 Μαρτίου, 2010, 19:35:08 μμ »
.............Είναι δικαίωμά μας να αγοράζουμε από όπου θέλουμε ..........

Aυτο το δικαιωμα μολις μας αφαιρεθηκε  :'( :'( :'(

σημερα μου εστειλε το BAR ειδοποιηση για το paypal θα ενημερωσω εκ νεου μολις εχω νεα νομιζω ομως οτι η αγορα του πιστολιου θα ολοκληρωθει κανονικα αρα δε μας το εχουν αφαιρεσει ακομα!θα ενημερωσω για την προοδο μεχρι τη παραλαβη!

Αποσυνδεδεμένος vagpap

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 353
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #154 στις: 16 Μαρτίου, 2010, 20:52:00 μμ »
Παράθεση
Aυτο το δικαιωμα μολις μας αφαιρεθηκε  :'( :'( :'(

Το δικαιωμα να αγοραζουμε απο οπου θελουμε δεν μπορει να μας το αφαιρεσει κανεις καταρχην. Η παγκοσμιοποιηση και η ευρωπαικη ενωση το εχουν λυσει για μας.  Δειτε λιγο ποιο μακρια απο τη μυτη σας και θα δειτε ποιο σημαντικα προβληματα να ερχονται για το αεροβολο οπως το ξεραμε στην Ελλαδα. Εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει ποιος ειναι ο ''καταδοτης'' αλλα ποιες οι συνεπειες αυτου που εγινε και σιγουρα δεν ειναι οτι το BAR δεν θα στελνει αεροβολα που εχουν ''σιγαστηρα''. Αλλα ειναι τα προβληματα που ενδεχομενος θα ερθουν να μας χτυπησουν την πορτα και ισως με αυτο που εγινε βρηκαν και αλλη μια αφορμη. Ας ελπισουμε οτι θα συνεχισουμε με την ιδια ευκολια να εξασκουμε το χομπυ μας. Αν αφιερωναμε οσο χρονο αφιερωσαμε σημερα για να παμε το χομπυ μας ποιο μακρια απο οτι ειναι τοτε ολα θα ηταν καλυτερα και για το αεροβολο και για εμας. Η αποψη η δικια μου ειναι επιτελους να ενωσουμε τις φωνες μας ωστε ολα αυτα που κατεχουμε να γινουν νομιμα και κανεις να μην μπορει να μας πειραξει. Ολα τα υπολοιπα ειναι για το καφενειο. Πρεπει να ξυπνησουμε επιτελους και σε αυτη τη χωρα.



« Τελευταία τροποποίηση: 16 Μαρτίου, 2010, 23:00:48 μμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #155 στις: 16 Μαρτίου, 2010, 21:28:08 μμ »
Μπράβο Βαγγέλη!

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3249
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #156 στις: 16 Μαρτίου, 2010, 21:46:10 μμ »
Δεν υπαρχει αμφιβολια οτι καποιος ενοχλησε το B.A.R σχετικα με το θεμα της εξαγωγης αεροβολων στην Ελλαδα.
Το θεμα ειναι οτι και οι ιδιοι δεν μπορουν να αποδειξουν ποιος ηταν. Αυτο βεβαια ουτε αθωωνει αλλα ουτε και ενοχοποιει κανενα.
Καλως η κακως οι περισσοτεροι σκεφτηκαμε τον Γκουτη για πολλους και διαφορους λογους ο καθενας. Προσωπικα δεν εχω πειστει ακομα για το τι εχει συμβει ακριβως, ωστοσο ο τροπος που προσεγγιζει συνολικα τα πραγματα ο συγκεκριμενος επαγγελματιας με βρισκει αντιθετο.
Ελπιζω τα τελευταια γεγονοτα να τον οδηγησουν σε καποιου ειδους αυτοκριτικη...

Αποσυνδεδεμένος socratis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 198
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #157 στις: 16 Μαρτίου, 2010, 22:56:17 μμ »
Dear George
 
 
It was very good to talk to you today and clear up this mess regarding our company and allegations being made against us. I accept that you have nothing to do with this. It seems the person who has rung and e-mailed us is pretending to be the Air arms importer and making many threats.
The reason is that we were lead to believe we could export any airguns to Greece, unfortunately we have now found that that are certain guns we cannot ship as well as silencers and a few other items, so indeed, the person pretending to the importer was correct. We do not want to break the law and now we understand, thanks in part to your advice, we will take steps to make sure we follow the law.
I am very sorry to hear that you have been accused of causing this trouble on the forums, I want you to understand that i have never mentioned your name or business. It seems that because I told a customer that the guy who rang us claimed to be the importer that people now think it is you. I would like you to publish this e-mail on the forum to prove it is not you in my opinion . If any forum member still does not believe you please ask them to talk to me and I will confirm you have had nothing to do with this.
I appeciate your advice and help on this matter, it has been very difficult to find out this information so I am indebted to you. I hope the guys on your forum understand and accept that you are a good guy .
 
 
Best wishes
 
p.s G96 blueing is £5.50 a bottle , they are 85gram bottles

Lloyd
 
Blackpool Air Rifles Ltd
103-105 Elizabeth Street
Blackpool
Lancs
Fy1 3lz
 
Telephone sales 01253 622863
sales/enquiries   01253 627720
International sales  00 44 1253 627720
Fax             01253 622890
E-mail    sales@airgunbuyer.com
Website  www.airgunbuyer.com
 
βγαλτε μονοι σας τωρα τα συμπερασματα σας.ΑΠΛΑ ΛΥΠΑΜΑΙ




Aν το παραπανω μυνημα ειναι αλληθινο τοτε ζητω δημοσια συγνωμη απο τον γιωργο γκουτη για το μυνημα μουκαι θα εστιασω στην πηγη τησ πληροφοριασ που μου εδωθη.
Τωρα για τα αλλα που γραφετε γι αυτον δεν παιρνω θεσηαφου ουτε ξερω ουτε θελω να ψαξω.Μια εβδομαδα γνωριζω τον γιωργο

Αποσυνδεδεμένος hornetnik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 572
  • Enter the Dragon
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #158 στις: 16 Μαρτίου, 2010, 23:55:28 μμ »
.............Είναι δικαίωμά μας να αγοράζουμε από όπου θέλουμε ..........

Aυτο το δικαιωμα μολις μας αφαιρεθηκε  :'( :'( :'(

σημερα μου εστειλε το BAR ειδοποιηση για το paypal θα ενημερωσω εκ νεου μολις εχω νεα νομιζω ομως οτι η αγορα του πιστολιου θα ολοκληρωθει κανονικα αρα δε μας το εχουν αφαιρεσει ακομα!θα ενημερωσω για την προοδο μεχρι τη παραλαβη!
100% θα το παρεις και εσυ και οποιος αλλος θελει μια και τους εστειλα οτι εψαχναν για νομιμη μεταφορα.Ισως καθυστερουν λιγο αλλα το δικαιωμα σας να αγοραζετε απο οπου θελετε το εχετε και νομιμα.Οποιος αμφιβαλει αs παρει τηλ τον LIoyd.
οπλα....κανενα,μου τα παιρνανε.....γιαυτο απο δω και περα θα τα .....κρυβω!

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #159 στις: 17 Μαρτίου, 2010, 08:26:28 πμ »
Γιωργο εσυ ειπες του Lloyd οτι χρειαζεται να του στειλω αντιγραφω της δικης μου αδειας κατοχης αεροβολου?
Αν ναι, τι ειναι αυτο το πραγμα που πρεπει να του στειλω? Μιας και αδεια αεροβολου στην Ελλαδα απ'οσο ξερω, δεν υπαρχει.........

Αποσυνδεδεμένος dimikar

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 405
  • Πλεον... εμπαργκο στους αισχροκερδεις
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #160 στις: 17 Μαρτίου, 2010, 11:27:05 πμ »
Εγώ λυπάμαι που πρέπει να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας σε αυτό το forum. Προσπάθησα να πείσω να μην προτρέχουμε σε αυθαίρετα συμπεράσματα και λυπάμαι που απέτυχα. Χαίρομαι που το θέμα ξεκαθάρισε όσο αφορά τον συγκεκριμένο κατηγορούμενο. Περιμένω να αποκαλυφθεί ο πραγματικός.
Γιωργο απο οτι καταλαβα που μιλησαμε ο στοχος δεν ηταν το BAR αλλα  εγω το θεμα ειναι οτι παρακαλω τον AVARI να δει τι θα γινει με
ολες αυτες τις σελιδες που με λενε ρουφιανο και μονο σε αυτο το τελευταιο ε-μαιλ του LIoyd δικαιωνομαι.Α ξεχασα το εγραψε γιατι τον απειλησα να του ριξω πυρηνικα στο μαγαζι του !!!!

Οσο και αν θελω να σε πιστεψω,η παγεια τακτικη σου να απειλης, με ωθει σε αλλα συμπερασματα.....

Αποσυνδεδεμένος redpuntohgt

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 438
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #161 στις: 17 Μαρτίου, 2010, 11:41:02 πμ »
Α ξεχασα το εγραψε γιατι τον απειλησα να του ριξω πυρηνικα στο μαγαζι του !!!

φιλε dimikar χωρις να θελω να κανω το δικηγορο του διαβολου και επειδη ο γραπτος λογος δεν ειναι παντα αρκετα σαφης και υποψην οτι δε περνω το μερος κανενος νομιζω οτι το παραπανω το λεει μεταφορικα!
στη συγκεκριμενη περιπτωση τουλαχιστον!γιατι για αλλες ομολογω πως δε ξερω!
φιλικα Θανασης

Αποσυνδεδεμένος dimikar

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 405
  • Πλεον... εμπαργκο στους αισχροκερδεις
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #162 στις: 17 Μαρτίου, 2010, 12:01:37 μμ »
φιλε redpuntohgt, δεν περιμενω να βγει και να πει ποτε οτι απειλησε η παρακαλεσε, πιθανον να μη αποδειχθει και ποτε .Απλα η φραση με τα πυρηνικα,κατι σε ξεκαρφωμα μου ακουγεται.

Αποσυνδεδεμένος hornetnik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 572
  • Enter the Dragon
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #163 στις: 17 Μαρτίου, 2010, 12:13:06 μμ »
Γιωργο εσυ ειπες του Lloyd οτι χρειαζεται να του στειλω αντιγραφω της δικης μου αδειας κατοχης αεροβολου?
Αν ναι, τι ειναι αυτο το πραγμα που πρεπει να του στειλω? Μιας και αδεια αεροβολου στην Ελλαδα απ'οσο ξερω, δεν υπαρχει.........
Γιωργο δεν υπαρχει αδεια κατοχης μονο μεταφορας αν θυμασαι παλια ο ΣΤΕΦΠΛΑΚ και ο AIRMAG ειχαν αναφερθει και κοστιζει μονο 6 ευρω .Αλλα τον ειπα να ρωτησει απευθειας την ελληνικη αστυνομια να του πει ακριβως και να μην στηριζεται στα λογια κανενος.Αυτος την ψαχνει για να ειναι απολυτα οκ
τι θα σου ζητησει δεν θα εξαρταται απο μενα αλλα απο δικη του ερευνα.Η αδεια μεταφορας ειναι απλη, απλα θα σε καθυστερησει λιγο.Ετσι ομως εξασφαλιζεται και αυτος αλλα κυριοτερα εσυ.Μην τρελλαινεσαι ειναι πολυ απλα.Πολλα αστυνομικα τμηματα βλεπουν μονο το 2168/93 αρθρο 2 παραγραφο 10 που λεει οτι ιδιωτης διακαιουται να φερει μεχρι 3 αεροβολα ανευ αδειας για προσωπικη χρηση.Αυτο που δεν ειναι εκει ειναι η υπουργικη αποφαση που εχει αλλαξει τα δεδομενα σε μικρου κοστους αδεια αλλα υποβολη προσπεκτους προφανως γιατι το εγκληματολογικο θελει να ελεγχει τι ερχεται μεσα στην χωρα.ΤΗΛ ΟΠΛΩΝ ΕΚΡΗΚΤΙΚΩΝ ΑΘΗΝΑΣ 2106476324 αν δεν βρεις κανενα να βαριεται να σε εξυπηρετησει.Ελπιζω να σε βοηθησα.
οπλα....κανενα,μου τα παιρνανε.....γιαυτο απο δω και περα θα τα .....κρυβω!

Αποσυνδεδεμένος Ripper18

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 305
Απ: Αγορα αεροβολου απο χωρες μελη της Ε.Ε
« Απάντηση #164 στις: 17 Μαρτίου, 2010, 14:03:17 μμ »
Ρωτησα το Lloyd τι αδεια χρειαζεται και μου απαντησε με το εξης μυνημα:

Dear Sir
 
 
This is what was quoted about your license:
 
Our law 1268/93
Allows the import of 3 airguns the older version writes without licence but that has changed to 6 Euro licence which is very easy for anyone to get they will just need something like a proforma stating the model and a prospectus with its technical details.Its just time consuming.they send you a copy and then you are completely legal

Lloyd
Air Arms EV2 MK4
Air Arms S400 0.177
Air Arms TX200 Mk3 0.22 v-mach
HW97k 0.177 v-mach
HW95k 0.177 titan
Bsa Supersport 0.177
Diana 45 0.177 titan