Αποστολέας Θέμα: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;  (Αναγνώστηκε 435886 φορές)

Αποσυνδεδεμένος oldtimer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1705
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #180 στις: 01 Φεβρουαρίου, 2010, 21:38:26 μμ »
εμενα μ΄αρεσει η Μενεγακη... 8) 8) :D
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #181 στις: 01 Φεβρουαρίου, 2010, 21:44:46 μμ »
εμενα μ΄αρεσει η Μενεγακη... 8) 8) :D

Συνομηλικοι??

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #182 στις: 01 Φεβρουαρίου, 2010, 21:46:11 μμ »
Μπείτε σρη σειρά. Χώρησε!

Αποσυνδεδεμένος vagpap

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 353
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #183 στις: 01 Φεβρουαρίου, 2010, 21:56:12 μμ »
Εμαθα ομως οτι της αρεσουν μονο τα αγορια που εχουν Dual magnum,  αληθευει Γιωργο??

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #184 στις: 01 Φεβρουαρίου, 2010, 21:57:27 μμ »
Θα τη ρωτήσω το πρωί πρίν φύγω  ::)

Αποσυνδεδεμένος sprigos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 160
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #185 στις: 02 Φεβρουαρίου, 2010, 00:46:51 πμ »
Φίλε adx διαφωνώ με την άποψή σου περί κυνηγίου με αεροβόλο. Η εμπειρία μου από το κυνήγι με αεροβόλο στην Αγγλία μου επιτρέπει να πω πως, αντίθετα με το κυνήγι με σκάγια, απαιτείται πολύ μεγαλύτερη ικανότητα στη σκόπευση και οι αστοχίες είναι άφθονες. Το θήραμα λοιπόν πιό συχνά ξεφεύγει. Για μένα όμως έχει μεγαλύτερη χάρη η δυσκολία στο πλησίασμα του θηράματος εντός ωφέλιμου βεληνεκούς (στα 12 ποδόλιβρα). Εδώ και αν φεύγουν τα θηράματα! Έτσι, ενώ έχω τη δυνατότητα να κυνηγήσω με τα πυροβόλα του αδελφού μου, τον σέρνω σε βαρετά για κείνον κυνήγια με το αεροβόλο.
Δε βλέπω την ώρα να μπορώ να το κάνω και εδώ. (και μάλλον δε θα τη δω).

μη φοβασαι γιατρε'μ, δεν βαριεμαι τοσο ευκολα! Συρε με, κι'ας κλαιω!

Μ
Ενας απλος ανθρωπος, με συνθετες αναγκες....που του αρεσει να χαριεντιζεται με κολοβα κοριτσια :)
http://huntingbirigogos.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος manner

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #186 στις: 03 Φεβρουαρίου, 2010, 09:57:28 πμ »
Διάβασα όσο προσεκτικά μπορούσα (είμαι και στη δουλειά) το θέμα. Πρώτα να πω κάποια πράγματα για μένα. Κυνηγάω από 7 ετών με λειόκαννο. σε ηλικία 20 ετών είχα ήδη το 3 πυροβόλο μου(ένα BAIKAL πλαγιόκαννο, ένα ABBA χειροποίητο πλαγιόκαννο και μια Browning B80) και έιχα ήδη κυνηγήσει αγριόχοιρους. Από τότε μέχρι σήμερα έχω κυνηγήσει με όλους τους τρόπους και με κάποιους συστηματικά:
-με ραβδωτό όπλο
-με αεροβόλο όπλο στην Γερμανία με θηράματα πέρδικες
-με ραβδωτό πυροβόλο όπλο στη γερμανία με θήραμα αγριόχοιρο σε βορειοανατολικκή επαρχία της Γερμανίας
-με τόξο σε 2 κυνηγετικές κατηγορίες, σύνθετο αλλά και με ξύλινο σε αγριόχοιρο (Γερμανία)
-με γεράκι τόσο με υψηλής όσο και με χαμηλής πτήσης (ήμουν κάτοχος γερακιού για πάνω από 15 χρόνια) με θηράματα τρωκτικά και πουλιά μέχρι και χήνα)
Το ελληνικό κράτος έχει αποδείξει και σε αυτόν τον τομέα ότι λειτουργεί με το ελάχιστο του εγκεφάλου του δηλαδή μόνο για υπογραφές και σφραγίδες, και με γνώμονα μόνο το κέρδος. Η περιβαντολογική φιλοσοφία που μπορεί να διέπει κάθε πολίτη ή κυνηγό δεν χαρακτηρίζει τους νομοθέτες και τους κρατούντες τα ηνία. Πολλές είναι οι περιπτώσεις όπου οι νομοθέτες είναι παντελώς άσχετοι με το αντικείμενο που τους απασχολεί. Δεν έχουν όμως όλη την ευθύνη αυτοί. Σε όλες τις σελίδες αναγράφονται πολλές απόψεις σχετικά με το θέμα και θα ήθελα να παραθέσω και τη δική μου σαν νέο μέλος του φόρουμ και με κάποια χρόνια κυνηγετικής φιλοσοφίας που έχω αναπτύξει.
Θα έπρεπε να επιτραπεί με προϋποθέσεις όμως όπως:
-έγγραφο τύπου ποινικού μητρώου Α οπότε να αποφευχθούν περιπτώσεις ανθρώπων που έχουν ιστορικό βίας
-έγγραφο ΕΙΔΙΚΟΥ που να αποδεικνύει την ψυχική ακεραιότητα όσον αφορά την εκδήλωση βίας
-ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ προκειμένου να διαπιστωθεί ότι ο υποψήφιος γνωρίζει τα περί πανίδας, ενδημικών και μη ζώων και πουλιών, αναγνώριση αυτών, και επειδή δεν βασίζουμε την διατροφή μας στο κυνήγι, κατεύθυνση ως προς τα θήρευση είδη κάθε περιόδου όπως αυτά θα προέκυπταν από τις ενδελεχής μελέτες του Υπουργείου περιβάλλοντος.

Επίσης θα μπορούσαν να υπάρχουν ειδικοί χώροι άσκησης θήρας με αεροβόλο ή και πυροβόλο με τον πληθυσμό ελεγχόμενο και προερχόμενο από συστηματική εκτροφή....

Οπότε όπως καταλαβαίνετε το θέμα δεν είναι απλό. Θα μπορούσαμε όμως να καταλήξουμε σε μία βάση που να καλύπτει τις ανάγκες της χώρας και να είναι στα πλαίσια των δυνατοτήτων της.
Σε αυτό το μήκος κύματος θα ήθελα να εκλάβετε τα παραπάνω ως πρόταση.


Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #187 στις: 03 Φεβρουαρίου, 2010, 20:20:17 μμ »
Πολυ σωστα το θετεις και για να το προχωρησω ενα βημα παραπερα,..ισως το κυνηγι γενικοτερα θα επρεπε να διεπεται απο τις ιδιες προυποθεσεις αλλα και ακομη πιο αυστηρες .ο ελληνας κυνηγος ειναι κατα κανονα απληστος,απαιδευτος,προκλητικα αδιαφορος και το χειροτερο..ισχυρογνωμων.
   ισως λογω και των ιδιοτητων του αυτων το κυνηγι να μη γνωριζει την ανθιση που θα επρεπε στη χωρα μας ειτε με πυροβολο ειτε με αεροβολο.
    Αυτο που με θλιβει περισσοτερο ομως ειναι οτι διαπιστωνω συνεχως οτι το κοινο του αεροβολου ενω  ειναι αρκετα "διαφορετικου" επιπεδου,δεν απολαμβανει ενα βασικο του κλαδο ,το κυνηγι δηλαδη και αυτος ειναι και ενας λογος κατ εμε τουλαχιστον,για να μην αναπτυχθει ολοκληρο το δυναμικο του χομπι στην ελλαδα.
  απο την αλλη,το ""κινημα""μας βρισκεται ακομη στα σπαργανα οποτε ισως θα πρεπει να περιμενουμε κι αλλο.
 Επαναλαμβανω οτι ΠΡΕΠΕΙ καποιος με καλες δημοσιες σχεσεις να μπει μπροστα ωστε τουλαχιστον να κανουμε γνωστα τα αιτηματα μας.
    πιστευω ακραδαντα οτι οι αρμοδιοι δεν γνωριζουν και γι αυτο φταιμε δυστυχως εμεις οι ενδιαφερομενοι και κανενας αλλος.
   Να σημειωσω οτι πριν απο τρεις περιπου εβδομαδες "εκανα κρουση" στον κυριο Κυπριδημο επι του θεματος αλλα δεν ελαβα καμια απαντηση,ισως να ειναι πολυ απασχολημενος αυτο τον καιρο.ειμαι διατεθειμενος ειτε σε συνεργασια με αλλους απο εδω ειτε μονος μου να συνταξω μια εκθεση και να την αποστειλω στο υπουργειο αλλα αν δεν παει εκει απο καποιον γνωστο τους,θα συναντησει τις υπολοιπες χαρτομπαλες στον καδο των αχρηστων...                                                                                           

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #188 στις: 03 Φεβρουαρίου, 2010, 23:42:39 μμ »
Μήπως να συντάξω εγώ μιά ιστοριούλα;  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος manner

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #189 στις: 04 Φεβρουαρίου, 2010, 08:38:35 πμ »
Ιστοριούλα ή όχι δεν παίζει ρόλο. Χρειάζεται κόπος τρέξιμο και νομικό σύμβουλο για να γίνει κάτι τέτοιο. Ένα φόρουμ δεν μπορεί να κινηθεί νομικά γιατί δεν έχει την νομική υπόσταση που χρειάζεται για να διεκδηκήσει πράγματα. Επίσης αμφιβάλλω για την εγκεφαλική προσπάθεια που θα καταβάλλουν οι κρατικοί λειτουργοί προκειμένου να επεξεργαστούν αποτελεσματικά το θέμα.
Νομίζω ότι η Διαχείριση του φόρουμ είναι η αρμόδια σε αυτόν τον χώρο να προτείνει ή να αποφασίσει για κινήσεις τέτοιου είδους.
Πιστεύω όμως ότι η καταγραφή συγκεκριμένων προτάσεων και η δημιουργία ενός πλαισίου εύκολα εντάξιμου στη νομοθετική μας αρχή, μπορεί να δώσει έρισμα κίνησης προς τέτοια κατεύθυνση. Είναι πολύ σημαντικό βήμα και από όσο καταλαβαίνω εδω μέσα υπάρχουν άνθρωποι που γνωρίζουν περισσότερα για το θέμα.

Φιλικά

Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος samgunner

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 371
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #190 στις: 04 Φεβρουαρίου, 2010, 16:49:18 μμ »
Φίλε adx διαφωνώ με την άποψή σου περί κυνηγίου με αεροβόλο. Η εμπειρία μου από το κυνήγι με αεροβόλο στην Αγγλία μου επιτρέπει να πω πως, αντίθετα με το κυνήγι με σκάγια, απαιτείται πολύ μεγαλύτερη ικανότητα στη σκόπευση και οι αστοχίες είναι άφθονες. Το θήραμα λοιπόν πιό συχνά ξεφεύγει. Για μένα όμως έχει μεγαλύτερη χάρη η δυσκολία στο πλησίασμα του θηράματος εντός ωφέλιμου βεληνεκούς (στα 12 ποδόλιβρα). Εδώ και αν φεύγουν τα θηράματα! Έτσι, ενώ έχω τη δυνατότητα να κυνηγήσω με τα πυροβόλα του αδελφού μου, τον σέρνω σε βαρετά για κείνον κυνήγια με το αεροβόλο.
Δε βλέπω την ώρα να μπορώ να το κάνω και εδώ. (και μάλλον δε θα τη δω).
Ευκολο το λεοικαννο σε πραγματικο θηραμα,παπι-περδικα-μπεκατσα-φασσα-κτλ στο φτερο και στην Ελληνικη υπαιθρο :o :o :o???Φιλε Στεφανε πρεπει να εισαι λοιπον εξαιρετο τουφεκι για να υποστιριξης κατι τετοιο,εγω που κυνηγαω παπι απο το 1988 αποκλειστικα εχω αντιθετη αποψη χωρις να υποστιριζω οτι αυτη του αεροβολου ειναι ευκολη.
Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη         Σαραντος.

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #191 στις: 04 Φεβρουαρίου, 2010, 18:55:46 μμ »
Φίλε samgunner μάλλον αναφέρεσε σε εμένα και με λένε Γιώργο. Σε όλες τις υπαίθρους του κόσμου η βολή στον ίδιο στόχο (π.χ. ιπτάμενο ή καθιστό πουλί) είναι πολύ πιό εύκολη με σκάγια παρά με αεροβόλο. Αυτό εννοώ. Δεν είμαι καθόλου εξαίρετο τουφέκι γι'αθτό και κυνηγάω μόνο αγριογούρουνα που είναι μεγάλα. Πάντα με εννιάρες γιατί το μονόβολο θέλει τέχνη, όπως και το αεροβόλο.

Αποσυνδεδεμένος samgunner

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 371
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #192 στις: 04 Φεβρουαρίου, 2010, 19:10:39 μμ »
Γιωργο με συγχωρης για το Στεφανο αλλα ετσι νομιζα πως λεγεσε  το καταλαβες αλλωστε :D ετσι που το εθεσες εχεις απολυτα δικιο,νασαι καλα Σαραντος.
Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη         Σαραντος.

Αποσυνδεδεμένος Shotgun

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 163
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #193 στις: 06 Φεβρουαρίου, 2010, 02:07:29 πμ »
Ενα σχόλιο περί ψυχιάτρων κλπ. Κανένας ψυχίατρος δεν μπορεί να προβλέψει την μελλοντική συμπεριφορά ενός ατόμου που είναι κατά τα άλλα "νορμάλ" κατά την εξέταση του.

Η αγγλική αστυνομία στο Site  της ανφέρει ότι το κυριότερο μέσο πρόληψης εγκλημάτων με όπλα είναι το απλό και πασίγνωστο ερμάρι ασφαλείας. Το 1995 η Αγγλία κατήργησε την άδεια κυνηγίου, ο κυνηγός απλά ακολουθεί και εφαρμόζει την κυνηγετική νομοθεσία αλλά δεν πληρώνει το χαράτσι της άδειας.

Στην Ελλάδα συνεχώς ακούμε ότι η λύση για την γραφεκοκρατεία είναι περισσότερη γραφειοκρατεία. Ελεος πια!

Εχω κυνηγήσει με αεροβόλο στην Αίγυπτο και Αγγλία. Η εμπειρία μου είναι ότι το αεροβόλο, ακριβώς επειδή επιβάλλει την προσέγγιση του  θηράματος είναι πιο δύσκολο από το κυνήγι με λειόκαννο. Είναι αδύνατο για έναν αεροβολά να κάνει 40 φάσσες σε μια μέρα, όσο καλό πόσο και αν πιάσει. Αλλωστε το αεροβόλο δεν προτείνεται για όλα τα θηράματα αλλά μόνο τα επιβλαβή με μια απλή θεώρηση της άδειας κυνηγίου. επί χρήμασι βέβαια για νά έχει και το κράτος κίνητρο να μας ειτρέψει την δραστηριότητα.

Αποσυνδεδεμένος Shotgun

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 163
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #194 στις: 06 Φεβρουαρίου, 2010, 02:11:13 πμ »
Einhorn,

Σχετικά με την ερώτηση σου για τον Δασικό Κώδικα. Ο αείμνηστος πρόεδρος της ΚΣΕ, ο Σπύρος Παπασπύρου, ήταν ένας από τους νομικούς που είχαν συμβάλει στην σύνταξη του Δασικού Κώδικα, και αυτός έδωσε την ανάλυση που κατέγραψα στο μήνυμα μου. Αυτό δεν αποκλείει την απαγόρευση λόγω μικρής ενέργειας, αλλά οι πιθανότητες μάλλον είναι με την άποψη περί λαθροθηρίας και έλλειψης ήχου.