Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo  (Αναγνώστηκε 141558 φορές)

Αποσυνδεδεμένος alexmyt

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #60 στις: 15 Οκτωβρίου, 2009, 18:10:18 μμ »
Νομιζω πως αυτη ειναι η καλυτερη λυση. Θα το οπλισω για κανα 15ωρο και αυριο θα ανοιχτει για τα υπολοιπα. Θα βολευτω με το μαμα ελατηριο προς το παρον ( εκτος και αν το βρω αυριο σε 2-3 κομματια). Ευχαριστω!! 
AA TX200HC .177/ Hawke Frontier 3-9x40

Αποσυνδεδεμένος harry 22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1398
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #61 στις: 15 Οκτωβρίου, 2009, 18:38:04 μμ »
Γειά σου Αλέξη,είχαμε συναντηθεί στο σκοπευτήριο και το κοιτάγαμε μαζί.Σου έχω λύσεις για τα θεματά σου,αλλά θα πρέπει να κάνεις ένα κόπο να έρθεις την Κυριακή απο το σκοπευτήριο μετά τις 12:00 να δεις ένα Gamo "διαστημικό" :D :D

Αποσυνδεδεμένος alexmyt

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #62 στις: 15 Οκτωβρίου, 2009, 20:39:08 μμ »
Θυμαμαι που μας ελεγες για το δικο σου μεταλλαγμενο 440, θα φροντισω να περασω αν ειναι και ο καιρος καλος. Προς το παρον εχει κανονιστει λυσιμο αυριο με τα παιδια για να κανουμε τα παραπανω γιατι δεν αντεχω να το ακουω ετσι.
AA TX200HC .177/ Hawke Frontier 3-9x40

Αποσυνδεδεμένος nasosKE_30

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 170
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #63 στις: 15 Οκτωβρίου, 2009, 23:58:05 μμ »
αλλά θα πρέπει να κάνεις ένα κόπο να έρθεις την Κυριακή απο το σκοπευτήριο " :D :D


polis kopos re paidi mou!!!!!!tha kakoperasei kiolas ama erthei!ase talaiporia sketi!!!!xaxaxaxa travate me kai as klaio ena prama
Crosman Phantom 1000 + Hawke Airmax 3*9*40 AO
Crosman 1008 repeatair(.177)
Crosman 1377c(.177)

Αποσυνδεδεμένος feructer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #64 στις: 17 Οκτωβρίου, 2009, 15:54:17 μμ »
ΚΑΛΣΠΕΡΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΕ ΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΠΑΤΗ ΚΑΝΗ Η ΣΤΑΘΕΡΗ?ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ?ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΦΘΕΙΡΕΤΑΙ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΑ(ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΣΠΑΕΙ) ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΚΕΙΝΕΙΤΑΙ.ΕΤΣΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΤΖΟΓΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΟΧΕΥΕΙΣ ΣΩΣΤΑ.ΙΣΧΥΕΙ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ.

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #65 στις: 17 Οκτωβρίου, 2009, 16:47:51 μμ »
     Φίλε feructer το θέμα που θίγεις έχει συζητηθεί πάμπολλες φορές στο forum - υπάρχει και σχετικό θέμα "Σπαστή ή Σταθερή Κάνη;" : 
        http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,265.0.html
         Δεν σε μαλώνω ούτε προσπαθώ να αποφύγω την επικοινωνία - η "Αναζήτηση" όμως βοηθάει πολύ και είναι κρίμα να την έχουμε για να κάθεται - βάλε την ακριβή φράση "σπαστή ή σταθερή" και θα σου βγάλει σωρό από παραπομπές σε σχετικά μηνύματα του forum που πραγματεύονται ακριβώς αυτό. Διάβασε με την ησυχία σου και θα σου λυθούν πάρα πολλές απορίες. Άν κάτι δεν διευκρινίζεται επαρκώς γράψε την ερώτησή σου στο σχετικό θέμα (για να υπάρχει μια τάξη και να βοηθούνται και οι επόμενοι που θα το διαβάσουν).
            Φιλικά,
        Κώστας

Αποσυνδεδεμένος fx-akias

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #66 στις: 19 Οκτωβρίου, 2009, 17:39:35 μμ »
παιδια εχω ενα gamo mod.400 4.5 και θελω περισσοτερη δυναμη οχι παρα πολυ ας πουμε τορα βγαζει 190μ/δ...ενα 250μ/δ δεν θα με χαλουσε και επισης αν το πειραξω σε δυναμη θα χασει σε ευστοχια?....τι μπορω να κανω?

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #67 στις: 19 Οκτωβρίου, 2009, 17:53:47 μμ »
Αν και δεν τυχαίνει να ξέρω το μοντέλο θα σου πρότεινα να μη κινηθείς προς αύξηση της δύναμης.
Ο λόγος είναι πως πρόσφατα είδα τα σπλάχνα ενός Gamo 440.
Το διαμέτρημα 4,5mm είναι μικρό και αν το ανεβάσεις στα 250m/s θα μεγαλώσεις την ανάκρουση και η εμπειρία μου από το εσωτερικό τον Gamo λέει δυο πράγματα, κακός μηχανισμός σκανδάλης και κακή αίσθηση σκανδάλης. Ο συνδυασμός αυτός με την ανάκρουση είναι που θα δημιουργούν την αστοχία και όχι το αεροβόλο. Επομένως ως είναι παραμένει διαχειρίσιμο.
Θα σου συνιστούσα ανεπιφύλακατα (αν υπάρχει η γνώση) μια απολίπανση-λίπανση.

Αποσυνδεδεμένος fx-akias

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #68 στις: 19 Οκτωβρίου, 2009, 18:13:49 μμ »
μακαρι να μπορουσα να βρω καποιον να μου δειξει αλλα δεν ξερω κανεναν εδω που μενω και επειδη δεν εχω ξαναλυσει αεροβολο το φοβαμαι ολο αυτο το θεμα...παντως ευχαριστω...

Αποσυνδεδεμένος viperXxX

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #69 στις: 05 Ιανουαρίου, 2010, 13:09:41 μμ »
Θα ήθελα να μάθω απο κάποιον γνώστη τα υπέρ και τα κατά του GAMO VIPER DESERT 4,5!
GAMO VIPER DESERT 4,5

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #70 στις: 05 Ιανουαρίου, 2010, 18:11:11 μμ »
Θα ήθελα να μάθω απο κάποιον γνώστη τα υπέρ και τα κατά του GAMO VIPER DESERT 4,5!

Ενα υπερ εχει αυτο το όπλο το οποίο λειτουργεί αρνητικά στο υπόλοιπο συνολο του.
Στην ονομαστική αρχική ταχύτητα. ;)

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος harry 22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1398
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #71 στις: 05 Ιανουαρίου, 2010, 18:47:29 μμ »
Θα ήθελα να μάθω απο κάποιον γνώστη τα υπέρ και τα κατά του GAMO VIPER DESERT 4,5!

ΚΑΤΑ:Είναι Gamo.
ΥΠΕΡ:Είναι φθηνό,άρα δεν θα σε πειράξει που κάποια στιγμή θα το πετάξεις.

Υ.Γ.Ήμουν κάτοχος Gamo για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα και στην αρχή νόμιζα ότι δεν υπάρχει άλλο όπλο εκτός απ'αυτό.
Περνώντας ο καιρός και βλέπωντας και δοκιμάζοντας άλλα όπλα,κατάλαβα ότι κάτι έπρεπε να κάνω για να βελτιώσω την ανάκρουση,το τουάνγκ και γενικότερα τον κύκλο λειτουργείας του.
Έκοψα την κάννη,την έκανα shroud,έκανα ΒΑΚΑΝ,άλλαξα τσιμούχες,έβαλα μπουκάλια,έβγαλα μπουκάλια,έφτιαξα όδηγους,top hat,ελατήρια,άλλαξα σκανδάλη,κοντάκι,έτριψα-γυάλισα,ουφ κουράστηκα μόνο να τα γράφω,φανταστείτε να τα κάνετε κι'όλας.
Αποτέλεσμα?
Μηδέν εις το πηλίκον!!!!!
Το όπλο ήταν και παρέμεινε οίκος ανοχής(sic!)...


Απεταξάμην,απεταξάμην,απεταξάμην!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #72 στις: 05 Ιανουαρίου, 2010, 18:56:18 μμ »
Λοιπον κατα ενδιαφεροντα τροπο, εχοντας παραπλησια αποψη για τα Gamo με τον Harry απο οσα διαβαζα χωρις να εχω ριξει με κανενα,
πηρα ενα Shadow 640 με κριτηριο χαμηλη τιμη και ευκολη οπλιση για να χρησιμοποιει η κοπελα μου και τιποτα guests σε αεροβολικες βολτες.
Το αποτελεσμα ειναι οτι η σκανδαλη ειναι για κλοτσιες, αλλα οπλιζει γλυκα, δεν κανει "τουανγκ" και εχει λογικοτατη ακριβεια!
Πιστευω οτι ειναι τιμια προταση, κι ας εχει πιο πολυ πλαστικο απο οτι επρεπε...
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος manolkok

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 621
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #73 στις: 05 Ιανουαρίου, 2010, 18:56:56 μμ »

ΚΑΤΑ:Είναι Gamo.
ΥΠΕΡ:Είναι φθηνό,άρα δεν θα σε πειράξει που κάποια στιγμή θα το πετάξεις.


 :D :D :D , ωραια τα λες harry22 ομως 277 ευρω δεν το λες και φθηνο , λιγο ακομη και παιρνεις 97αρι ή 80αρι αν θες παραπανω δυναμη .

Αποσυνδεδεμένος oldtimer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1705
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #74 στις: 05 Ιανουαρίου, 2010, 19:31:13 μμ »
μην γενικευουμε ευκολα... ??? :o

η gamo  ειναι μια χαρα εταιρια.
το προβλημα σε αυτη και σε πολλες αλλες ειναι καποια μοντελα "κραχτες" δυνατα ελατηριου.

οταν λοιπον η σχεδιαση και η ποιοτητα κατασκευης δεν ειναι η καλυτερη, η χρηση πλαστικου
μεγαλη (με αποτελεσμα την μειωση του βαρους) και οι σκανδαλες ευγενικα "βασικες" καταληγουμε με
δυστροπα αστοχα οπλα που κουδουνανε και τρανταζουν !!

τα χαμηλοτερης δυναμης οπλα ειναι αποδεκτα εως καλα, γιατι η σκανδαλη κρυβεται απο το μαλακοτερο
ελατηριο και οι παραγομενη δυναμη ειναι χαμηλοτερη και πιο ευκολα διαχειρισιμη  :D :D

εχω κοντα 6 χρονια ενα μικρο gamo delta fox (παιδικο σε διαστασεις) που χρησιμοποιει η κορη μου
απο μικρη.
πολυ γλυκο οπλακι με καλη ακριβεια και ευκολο στην χρηση. δεν εχει ανοιχτει ποτε,ουτε θα ανοιχτει ;) ;)
η σκανδαλη...gamo αλλα ειχε αγοραστει και περιπου 100 ευρω...
αυτο θα το ξαναπαιρνα !! :D
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ