Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo  (Αναγνώστηκε 146323 φορές)

Αποσυνδεδεμένος alexmyt

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #75 στις: 05 Ιανουαρίου, 2010, 19:45:27 μμ »
Επειδη εχω και εγω ενα 440 και με εχει παιδεψει αρκετα (μπουκαλια,απολιπανση- λιπανση, σκανδαλη  GRTIII κ.α.), αν ξεκινουσα τωρα θα πρωτιμουσα κατι σε πιο ποιοτικο οπως BSA (με λιγο παραπανω χρηματα) η ενα απο τα μικρα HW με λιγοτερα γκαζια σαφως
αλλα πολυ καλυτερη κατασκευη. Αλλα οταν καποιος ξεκιναει ενα χομπι δεν μετραει τις περγαμηνες τις καθε εταιρειας, κοιταει να του αρεσει το πρωτο του οπλο π.χ να δηλωνει ονομαστικες 300μ/δευτ. κτλ.
AA TX200HC .177/ Hawke Frontier 3-9x40

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #76 στις: 06 Ιανουαρίου, 2010, 00:43:49 πμ »
Εγω απο τα Gamo εχω καλες αναμνησεις.
Γινονται παρα πολυ στρωτα οπλα στον κυκλο λειτουργιας τους αλλα χρειαζονται οπωσδηποτε βελτιωση ολοκλητωτικη. Απο το εργοστασιο ειναι σκετος ντενεκες.
Η σκανδαλη ειναι παντα ενα προβλημα ακομα και αν αλαχθει με την GRT III η οποια το βελτιωνει παρα πολυ.

Το BSA ειδικα τα καινουργια, σαν καλυτερη επιλογη με αφηνει λιγο αδιαφορο μιας και δεν εχει πολυ ανωτερη σκανδαλη απο την GRT δυστυχως. Εχει φυσικα καλυτερη ποιοτητα κατασκευης.

Αποσυνδεδεμένος harry 22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1398
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #77 στις: 06 Ιανουαρίου, 2010, 01:14:30 πμ »
Άσχετο με το τίτλο του θέματος,αλλά σχετικό με το τελευταίο ποστάρισμα.
Σαν κάτοχος Gamo και BSA και δουλεύοντας και τα δύο αρκετά(όσοι με ξέρουν γνωρίζουν ότι κάθε βδομάδα ρίχνω περίπου 1000 σφαιράκια)μπορώ(δικαιωματικά)να κάνω κάποιες συγκρίσεις.
Την προπερασμένη βδομάδα άνοιξα το XL για απολίπανση-λίπανση και για να του κάνω ένα "μπουκαλάκι".Επίσης είχα στο πρόγραμμα να ανοίξω και την σκανδάλη για ένα μικρό tuning(όντως ήταν βαριά αλλά με αληθινό πρώτο στάδιο και προβλέψιμο δεύτερο).
Το όπλο είχε κάνει 2500 βολές με το σκεπτικό όλα τα κινητά μέρη(μηχανισμού και σκανδάλης)να έχουν "πατηθεί" έτσι ώστε να δώ που θα γυαλίσω και θα τρίψω.
Με μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα τα εξής:
1ον:Το όπλο είχε ήδη από το εργοστάσιο υποθάλαμο μέσα στο πιστόνι που ταίριαζε καταπληκτικά!!(δεν χρειάστηκε λοιπόν το "μπουκαλάκι")
2ον:Ήταν πολύ σωστά γρασσαρισμένο από το εργοστάσιο με moly grease.
3ον:Υπήρχαν ροδέλες μπροστά και πίσω για την συστροφή του ελατηρίου.
4ον:Οδηγός ελατηρίου εφαρμοστός με ακρίβεια δέκατου ελλειψοειδούς μορφής που εφάρμοζε τέλεια στο ελατήριο.
5ον:Πουθενά γρέζια και υπολείματα κακής εφαρμογής των μετάλλων.
Συμπέρασμα,το όπλο ήταν tunαρισμένο από το εργοστάσιο!!!
Όσον αφορά την σκανδάλη τώρα,
αφού λύθηκε όλος ο μηχανισμός,καθαρίστηκε επιμελώς και στα σημεία που το μέταλλο είχε "πατήσει",τρίφτηκε με ψιλό ντουκόχαρτο και μετά γυαλίστηκε με αλοιφή Venol και drimmel μέχρι να αποκτήσει mirror finish.Μετά από αυτό γρασσαρίστηκε απειροελάχιστα και το όπλο συναρμολογήθηκε.
Αποτέλεσμα:
Κατά την όπλιση ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!
Κατά την βολή ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!
Η σκανδάλη έγινε ποιήμα και κοντράρει στα ίσα(εργοστασιακές τουλάχιστον)Record και CD.
Στο Gamo που είχα με όλες τις παραπάνω εργασίες που έγιναν με περίσια προσοχή και επιμέλεια από φίλους ΓΝΩΣΤΕΣ του αντικειμένου τα αποτελέσματα ήταν ΤΡΑΓΙΚΑ!!!
Επιμύθειο??
Το Punto όσο και να το "τουμπανιάσεις",Ferrari δεν γίνεται......
Υ.Γ. Δεν έχω καμία εμπάθεια με τα Gamo,προς Θεού,εξ'άλλου ήταν η πρώτη εταιρεία που εμπιστεύθηκα για την αγορά του πρώτου μου αεροβόλου και έχω καλές αναμνήσεις,
αλλά μέχρι εκεί.
Μην είμαστε ρομαντικοί αλλά to the point,αν θέλω να "παίξω" παίρνω λοιπόν το Baikal και παίζω.Όταν αγοράζω πλέον ένα όπλο ή κάποιο αξεσουάρ γι'αυτό θέλω να είναι όλα τέλεια και να μην χρειάζεται πλέον να κάνω τον "Κύρο Γρανάζη" και μάλιστα με αμφίβολα αποτελέσματα.Για παράδειγμα(γι'αυτό τον λόγο)άν έπαιρνα ποτέ αεροβόλο σπαστής κάννης θα έπαιρνα ΤΧ το οποίο είναι έτοιμο tunαρισμένο από το εργοστάσιο.
Αν ήθελα να συνθλίψω τους γεννετήσιους αδένες μου,θα έπαιρνα Gamo.
Πάντα φιλικά,
ο συνοικιακός δικηγόρος του Διαβόλου :) :)

Αποσυνδεδεμένος viperXxX

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #78 στις: 06 Ιανουαρίου, 2010, 11:38:51 πμ »
Τι μοντέλο ηταν το GAMO ΠΟΥ ΕΙΧΕς?
GAMO VIPER DESERT 4,5

Αποσυνδεδεμένος harry 22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1398
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #79 στις: 06 Ιανουαρίου, 2010, 11:41:18 πμ »
Ένα Hunter 440.Όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία καθώς τα περισσότερα είναι ίδια μέσα.

Αποσυνδεδεμένος oldtimer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1705
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #80 στις: 06 Ιανουαρίου, 2010, 11:43:25 πμ »

Για παράδειγμα(γι'αυτό τον λόγο)άν έπαιρνα ποτέ αεροβόλο σπαστής κάννης θα έπαιρνα ΤΧ το οποίο είναι έτοιμο tunαρισμένο από το εργοστάσιο.


Χαρη καπου θελει μια διορθωση το παραπανω... :D :D
το ΤΧ ειναι γνωστο οτι δεν ειναι σπαστης κανης...
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ

Αποσυνδεδεμένος harry 22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1398
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #81 στις: 06 Ιανουαρίου, 2010, 12:21:06 μμ »
Χίλια συγγνώμη ρε παιδιά....Ο δαίμων του τυπογραφείου :D :D

Αποσυνδεδεμένος eliasfot

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 1411
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #82 στις: 06 Ιανουαρίου, 2010, 12:56:40 μμ »
Χίλια συγγνώμη ρε παιδιά....Ο δαίμων του τυπογραφείου :D :D

Μμμμ....
Καφέ σου έφτιαξαν αλλά ......... δεν το ήπιες ακόμα... ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος harry 22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1398
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #83 στις: 06 Ιανουαρίου, 2010, 12:57:01 μμ »
 :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #84 στις: 06 Ιανουαρίου, 2010, 14:44:20 μμ »
Χαρη αφου ηταν τουναρισμενο απο εργοστασιο γιατι ακουγοταν τοσο ασχημα το ελατηριο του? Και τι ειναι αυτο που το εκανε τωρα να μην ακουγεται?
Τι λιπαντικά χρησιμοποιεισες? Ρωταω ειδικα για το ελατηριο γιατι στην τσιμουχα φανταζομαι εβαλες SG3.
Η σκανδαλη δεν μπορω να ξερω πως εχει γινει μετα το γυαλισμα σου αλλα πριν δεν ηταν καλη. Ειχε βεβαια διακριτα σταδια αλλα ηταν παρα πολυ βαρυ το δευτερο! Σιγουρα δεν συγκρινεται με Record ή CD ουτε και τωρα μιας και η κατασκευη της δεν της το επιτρεπει, θα ηθελα ομως να το ριξω για να δω κατα ποσο εχει βελτιωθει. Και του GAMO η εργοστασιακη σκανδαλη εχει διακριτα σταδια ομως αυτο δεν την κανει καλη.
Ε, μην νομιζεις οτι εχω εγω εμπαθεια με τα BSA...
Αφου το ανοιξες, τελικα πως ειναι η τσιμουχα του? Εβγαλες καμια φωτο να το δουμε? Αν ναι, μπορεις να συνεχισεις στο σωστο ποστ

Αποσυνδεδεμένος harry 22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1398
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #85 στις: 06 Ιανουαρίου, 2010, 15:14:52 μμ »
Αν απαντήσω θα ανοίξω αντιπαράθεση και δεν το θέλω.Σάββατο-Κυριακή μετά τις 11:00 είμαι πάντα σκοπευτήριο,λύσιμο αποριών από κοντά.

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #86 στις: 06 Ιανουαρίου, 2010, 15:41:30 μμ »
Αν απαντήσω θα ανοίξω αντιπαράθεση και δεν το θέλω.Σάββατο-Κυριακή μετά τις 11:00 είμαι πάντα σκοπευτήριο,λύσιμο αποριών από κοντά.


Σωστος!!
Αντιπαραθεση μαζι μου παντως δεν θα ανοιγες φιλε Χαρη, κουβεντα μονο

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3249
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #87 στις: 06 Ιανουαρίου, 2010, 16:14:47 μμ »
Σάββατο-Κυριακή μετά τις 11:00 είμαι πάντα σκοπευτήριο,λύσιμο αποριών από κοντά.


Χμμμμ.... Μαλλον υπερβαλεις λιγακι.. ;)
Οι ενδιαφερομενοι να περασουν μετα τις 12:30... :D ;D

Αποσυνδεδεμένος harry 22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1398
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #88 στις: 23 Ιανουαρίου, 2010, 00:03:06 πμ »
Νέο από το ράδιο Αρβύλα...
Την ηγεσία της Gamo(και κατά συνέπεια της BSA)ανέλαβε ο πρώην Πρόεδρος της BMW Simon Moore.
Ήδη έχουν αρχίσει τα σεμινάρια σε όλο το προσωπικό όσον αφορά το Quality Control.Επίσης αναφέρθηκε ότι το Group θα κάνει δυναμικό come back με βελτίωση της ποιότητας σε όλους τους τομείς και...ακούσον-ακούσον...το PCP της Gamo είναι ήδη στα σκαριά!!!!!
(Κάποτε το είχα γράψει για πλάκα,αλλά που να το ξερά ότι θα ήταν προφητικό!!!!)

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #89 στις: 23 Ιανουαρίου, 2010, 00:19:54 πμ »
http://www.pyramydair.com/s/m/Gamo_DynaMax_3-9x50_RGB_Dot_Scope_Combo/2029
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA