Αποστολέας Θέμα: Καλλιτεχνικές ανησυχίες...  (Αναγνώστηκε 6365 φορές)

Αποσυνδεδεμένος old rookie

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 222
  • τελικα δεν ειναι κι ασχημα να μην τα ξερεις ολα...
Καλλιτεχνικές ανησυχίες...
« στις: 24 Μαρτίου, 2016, 19:28:33 μμ »
μια μικρη φωτογραφικη παρουσιαση δυο κοντακιων μου που προσπαθησα να τους προσδωσω εναν ιδιαιτερο χαρακτηρα,μιας και στην εργοστασιακη τους μορφη δεν με καλυπταν.
πρωτη προσπαθεια στο κοντακι της Λαιδας μου ( qb78)   το καλοκαιρι που μας περασε και φετος στο κοντακι της Μεσσαλινας (bam19).
αμφοτερες οι προσπαθειες πραγματοποιηθηκαν με ελαχιστα εργαλεια χειρος, χειριστης ποιοτητος,χωρις ιδιαιτερη προηγουμενη εμπειρια και χωρις καθοδηγηση. το αποτελεσμα απο εκτελεστικης αποψης στα ματια μου - αλλα και στα ματια οποιου διαθετει ενα ελαχιστο αισθητικο κριτηριο,πολυ περισσοτερο δε στα ματια του εμπειρου γνωστη- φανταζει φτωχο, ωστοσο θεωρω οτι πετυχα αν μη τι αλλο τον αντικειμενικο σκοπο, που ηταν να αποκτησουν χαρακτηρα ,να διαφοροποιηθουν, αλλα και να γινουν ενα κλικ πιο πρακτικα και λειτουργικα (αναφερομαι στο bam19 που οι διαστασεις και το σχημα της λαβης δεν ηταν στα μετρα μου).
παρουσιαζονται λοιπον ως παραδειγμα προς αποφυγην για οσους θελησουν να επιχειρησουν κατι παρομοιο χωρις να διαθετουν καταλληλα εργαλεια,χωρις καποια συμβουλη και καθοδηγηση απο καποιον εμπειροτερο και ιδιως αν ετοιμαζονται να προβουν σε κατι αναλογο χωρις καποιες αναγνωριστικες δοκιμες πρωτα (επεσα με τα μουτρα....  ::) ).
αλλα παρουσιαζονται επισης και ως παραδειγμα προς μιμηση  για οσους πιανουν τα χερια τους, εχουν τα μεσα και τον τροπο και παρ'ολα αυτα δισταζουν απο φοβο για την εκβαση του εγχειρηματος.
αν παραλληλα καταφερουν και να σας διασκεδασουν,πιασαμε 3 στα 3 και ο μπακλαβας γωνια που λενε...  ;D :D   
τα πρωτα σταδια της επεξεργασιας παραλειπονται μιας και ειναι γνωστα στους περισσοτερους,αλλα κυριως διοτι το απαρχαιωμενο και ταλαιπωρο notebook που χρησιμοποιω,σε συνδιασμο με την ''πιο αργη και απο την καθυστερηση'' συνδεση μου, δεν μου επιτρεπουν και πολλα-πολλα. το γεγονος οτι βαριεμαι ο ρεμπεσκες, κρινεται ως συμπτωματικο και ανευ ουσιας  ...  ::) ;D ;D :P
παμε λοιπον με την Λαιδα πρωτη...








ιδου και τα ... <<εργαλεια>>

ακολουθει η Μεσσαλινα...









αυτααα....  :)
αν καποια στιγμη αποφασισει να δωσει ο Θεος και γενικοτερα μας το επιτρεψουν οι συνθηκες, ισως μου δωθει η ευκαιρια να αποκτησω ενα ξυλινο κοντακι για την Φρυνη μου  (που φεροντας ενα βαρυ ονομα,της αξιζει να φορεσει κατι ιδιαιτερο), που θα καταβαλω φιλοτιμες προσπαθειες να του βγαλω τα ματια και εκεινου ....  ::) :o :D :D :D :P
καλο βραδυ !!
 
''Φρυνη''      - ΗW-97Kt  .22 
''Λαις''         - QB-78dl    .22
''Mεσσαλινα'' - ΒΑΜ 19    .22

Αποσυνδεδεμένος CenterP

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 337
Απ: Καλλιτεχνικές ανησυχίες...
« Απάντηση #1 στις: 24 Μαρτίου, 2016, 19:53:39 μμ »
Καθολου αμφιβολο αποτελεσμα, πολυ ωραιο και φοβερη λεπτομερια
σιγουρα πολυ κουραση και παρα, μα παρα πολυ  υπομονη
ενα μεγαλο μπραβο μαλλον ειναι λιγο για τοση δουλεια.

ΥΓ το σχεδιο με τους δρακους στο BAM ολα τα λεφτα
Fx Cyclone-Hawke Endurance 3-10x44 MD 5.5
Cricket Calibrgun Hawke Panorama 4-12-50 IR 5,5
Hatsan AT 44 s10 Center Point 6-24-50 MD 4,5
HW 50 4,5
Norica QUIK 5,5

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Καλλιτεχνικές ανησυχίες...
« Απάντηση #2 στις: 24 Μαρτίου, 2016, 20:17:30 μμ »
Δεν θα σου πω πως ειναι ωραια γιατι δεν πρεπει να στο πω.Εντυπωσιακα ναι και σε μεγαλο βαθμο για τα μεσα που ειχες και την απειρια και εκει σηκωνει μπραβο σου.Σε τετοιες δουλειες και με τα μεσα αυτα δεν μπορουμε να εχουμε απαιτησεις για κατι καλο αλλα εσυ το καταφερες αυτο το καλο στα ματια τα δικα μου και θα σου ελεγα να το συνεχισεις γιατι εχεις κατι που υποσχεται καλιτερες μερες καλιτεχνικης δημιουργιας.Ειμαι σιγουρος πως θα τα καταφερεις ακομα καλιτερα αν το παρεις ζεστα...και ξανα μπραβο σου. ;)
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος old rookie

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 222
  • τελικα δεν ειναι κι ασχημα να μην τα ξερεις ολα...
Απ: Καλλιτεχνικές ανησυχίες...
« Απάντηση #3 στις: 24 Μαρτίου, 2016, 20:38:36 μμ »
ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια  :) :)
η γνωμη σου - οπως και του Στελιου αλλα και αλλων εμπειρων και ταλαντουχων στα του ξυλου- βαραινει ιδιαιτερα Ηρακλη και η φιλοφρονηση που μου κανεις με γεμιζει χαρα.
ναι,το αποτελεσμα ηταν κατα καποιο τροπο αναμενομενο κατω απο τις συγκεκριμενες συνθηκες,ωστοσο παρ'ολο που στα μεταλλα αλλα και σε οτι εχει να κανει με αυτοματσιμους,μηχανισμους,κλπ, ειμαι πολυ <<ντροπαλος>> και διστακτικος,τουλαχιστον στο ξυλο ορμαω που λενε χωρις πολλα-πολλα. δεν μπορω να το εξηγησω,ισως οντως να εχω μια φυσικη κληση και θα μου αρεσε πολυ να ασχοληθω. ελλειψη πορων,μεσων και κυριως διδασκαλου, δεν προβλεπω ομως να εχω λαμπρο μελλον...  ::) ::) ;D
ειναι ομως ενας τροπος να περνα η ωρα επικοδομητικα,να αποκταται μια ελαχιστη εμπειρια και να κτιζεται αυτοπεποιθηση ...  ;) :)
''Φρυνη''      - ΗW-97Kt  .22 
''Λαις''         - QB-78dl    .22
''Mεσσαλινα'' - ΒΑΜ 19    .22

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7114
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Καλλιτεχνικές ανησυχίες...
« Απάντηση #4 στις: 24 Μαρτίου, 2016, 23:25:12 μμ »
Θανασση..........τι να πω.......μπλοκαρησα τωρα........τοσο καιρο δεν ειχα καταλαβει τις ικανοτητες σου........μονο ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος Μήτσος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • kardamitsos
Απ: Καλλιτεχνικές ανησυχίες...
« Απάντηση #5 στις: 25 Μαρτίου, 2016, 22:22:52 μμ »
Αυτά τα δάκτυλα και ο δράκος που ταιριάζει στους σχιστομάτιδες τι να πω...το μπράβο είναι λίγο.Και ναι αυτό το ζήλεψα.
...οτι δε σε σκοτώνει σε κάνει ποιο δυνατό...

Αποσυνδεδεμένος old rookie

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 222
  • τελικα δεν ειναι κι ασχημα να μην τα ξερεις ολα...
Απ: Καλλιτεχνικές ανησυχίες...
« Απάντηση #6 στις: 25 Μαρτίου, 2016, 23:07:06 μμ »
ευχαριστω και παλι για τα ευγενικα,κολακευτικα και ενθαρυντικα σας λογια.
Μητσο αν υπαρχει χρονος και διαθεση,παλεψε το και εσυ. ειμαι σιγουρος οτι το λιγοτερο θα τα πας εξισου καλα,το πιθανοτερο πολυ καλυτερα  ;)
Γιωργη μου σε ευχαριστω αν και εκει που .....   οι ικανοι,περασα εγω μια εβδομαδα μετα και ακουμπησα κατα λαθος...  ::)   επισης εγω μπλοκαρω καθε φορα που γραφεις το ονομα μου με δυο σιγμα  (σσ) ...  ::) ;D  δεν καταλαβα,επειδη ενα φεγγαρι υπηρξε υπουργος με ενα νι , πρεπει να μου κοτσαρεις εμενα ενα σιγμα παραπανω για να κρατουνται οι ισορροποιες ???  :D :D :D
τεσπα,επειδη το κειμενακι που περιγραφει και προλογιζει τις φωτο,μαζι με αυτες προοριζοταν για τις φωτογραφιες και μεταφερθηκε (εσεις ξερετε καλυτερα φανταζομαι) στα τεχνικα θεματα - βελτειωσεις κατασκευες, βαζω μερικες συμπληρωματικα (αναμεικτες ομως..) απο το ''πριν'' και τα σταδια επεξεργασιας. ισως ετσι βοηθηθει περισσοτερο καποιος νεοεισερχομενος (στο φορουμ αλλα και στα ...ξυλοπειραματα).
















''Φρυνη''      - ΗW-97Kt  .22 
''Λαις''         - QB-78dl    .22
''Mεσσαλινα'' - ΒΑΜ 19    .22

Αποσυνδεδεμένος old rookie

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 222
  • τελικα δεν ειναι κι ασχημα να μην τα ξερεις ολα...
Απ: Καλλιτεχνικές ανησυχίες...
« Απάντηση #7 στις: 25 Μαρτίου, 2016, 23:35:25 μμ »
και αν καποιος παρατηρησε οτι το bolt handle  του qb 78 ειναι διαφορετικο απο το μαμα και απορει για το αν ειναι το εργοστασιακο, ναι ειναι το εργοστασιακο με μια μικρη φτηνη πατεντουλα που ομως κανει την δουλεια μια χαρα.
για οποιον λοιπον το εχει και δεν ειναι ευχαριστημενος απο την μορφη στην οποια ερχεται με το οπλο ( πολυ μικρο και αβολο κατ εμε),οριστε και ο τροπος.
μια μικρη ξυλινη αρωματικη/διακοσμητικη μπιλια απο τα jumbo ,κοπη στην μεση, σκαψιμο για υποδοχη του μοχλου, βενζινοκολλα η εποξικη, κλεισιμο,τριψιμο,βαψιμο και ετοιμο  ;)






''Φρυνη''      - ΗW-97Kt  .22 
''Λαις''         - QB-78dl    .22
''Mεσσαλινα'' - ΒΑΜ 19    .22

Αποσυνδεδεμένος johnsin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 149
Απ: Καλλιτεχνικές ανησυχίες...
« Απάντηση #8 στις: 26 Μαρτίου, 2016, 12:59:36 μμ »
Νιώθω ότι και να πω είναι λίγο ....Τρομερή δουλειά Μπράβο και πάλη μπράβο...!!!!!!
Air arms s510 extra fac 5.5mm
Hatsan BT65RB-Elite 6.35mm
Benjamin Discovery 4.5mm
Stoeger X50 4.5mm
Beretta elite II

Αποσυνδεδεμένος blackxx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 961
Απ: Καλλιτεχνικές ανησυχίες...
« Απάντηση #9 στις: 26 Μαρτίου, 2016, 17:44:38 μμ »

Μπράβο Θάνο, το αποτέλεσμα όπως είπε και ο Ηρακλής σαν πρώτη προσπάθεια και βάσει των εργαλείων που διαθέτεις είναι υπεράνω κάθε προσδοκίας.
Συνέχισε δυνατά γιατί .... τόχεις.
Όταν διαθέτεις αγάπη, μεράκι και υπομονή το αποτέλεσμα πάντα σε δικαιώνει.  :)

Η χαρά σε έναν αγώνα είναι η διάκριση .............
Το ώφελος σε έναν αγώνα είναι να εντοπίσεις λάθη και να κάνεις κάτι γιαυτά .............
Αλλιώς η χαρά θα είναι πρόσκαιρη .............

Αποσυνδεδεμένος zafka

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 544
  • Ζαφείρης
Απ: Καλλιτεχνικές ανησυχίες...
« Απάντηση #10 στις: 26 Μαρτίου, 2016, 20:52:57 μμ »
Φίλε μου το αποτέλεσμα δεν είναι απλά καλό, προσωπικά το βρίσκω εκπληκτικό. Προφανώς και το έχεις το αντικείμενο, όταν φτιάχνεις τέτοια καλλιτεχνήματα με τα εργαλεία που διαθέτεις. Μπράβο και πάλι μπράβο.
ZOS 10-40x50 (ορφανή)
HW97K 5.5 V-Mach, Hawke SR12, 6-18X44
HW30S 4.5, Leapers 3-9X40
Air Arms s510 4.5, Sightron 36x42
Beretta 92FS

http://www.youtube.com/feed/UCmsNYWe0CbW31yrgFEASnxQ/u

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Καλλιτεχνικές ανησυχίες...
« Απάντηση #11 στις: 27 Μαρτίου, 2016, 00:53:45 πμ »
  Βρε "παλιορούκι"..., χαλάλι βρε τα μ@μίσια που πέρασες για τα παλιοκόριτσα σου, σε ανταμοίβει η ζήλια μας... :D :D :D :D

  Καλά ρε μπαγάσα για τα μ@μίσια κουβέντα....  :-[ :-[ :-[
  Αλλά ούτε και στα βαπτίσια να με καλέσεις ;;;;   :P :P :P

  Να τις χαίρεσαι μωρέ το αξίζεις !  ;)
 
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος old rookie

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 222
  • τελικα δεν ειναι κι ασχημα να μην τα ξερεις ολα...
Απ: Καλλιτεχνικές ανησυχίες...
« Απάντηση #12 στις: 27 Μαρτίου, 2016, 02:06:59 πμ »
Aποστολη μου προσκλησεις και καλεσματα κανει ο κοσμος σε γαμους με κοριτσια απο σπιτι. με τις συγκεκριμενες δεν περιμενεις προσκλητηριο, το πολυ-πολυ ενα τηλεφωνο κανεις να κανονισεις την ωρα και πας η' ερχονται στον χωρο σου (ενταξει για την Μεσσαλινα ισως εχεις τραβηγματα με τον Κλαυδιο,ειναι λιγο ρισκο  ::) ) .....  ;D ;D :D :D  :P
ευχαριστω πολυ!  :) :-*
''Φρυνη''      - ΗW-97Kt  .22 
''Λαις''         - QB-78dl    .22
''Mεσσαλινα'' - ΒΑΜ 19    .22

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Καλλιτεχνικές ανησυχίες...
« Απάντηση #13 στις: 27 Μαρτίου, 2016, 20:46:18 μμ »
Aποστολη μου προσκλησεις και καλεσματα κανει ο κοσμος σε γαμους με κοριτσια απο σπιτι. με τις συγκεκριμενες δεν περιμενεις προσκλητηριο, το πολυ-πολυ ενα τηλεφωνο κανεις να κανονισεις την ωρα και πας η' ερχονται στον χωρο σου (ενταξει για την Μεσσαλινα ισως εχεις τραβηγματα με τον Κλαυδιο,ειναι λιγο ρισκο  ::) ) .....  ;D ;D :D :D  :P
ευχαριστω πολυ!  :) :-*


...έχεις μνμ τρελλό αγόρι  :D
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177