Αποστολέας Θέμα: Κοντάκι στα μέτρα μας  (Αναγνώστηκε 2576 φορές)

Αποσυνδεδεμένος vagpap

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 353
Κοντάκι στα μέτρα μας
« στις: 11 Δεκεμβρίου, 2012, 22:39:58 μμ »
 Μέχρι και σήμερα δυστηχώς για εμένα δεν είχα την τύχη να έχω ένα κοντάκι φτιαγμένο στα μέτρα μου ΑΚΡΙΒΩΣ. ¨Οπως θα ξέρετε βέβαια τα κοντάκια είναι η ''αγάπη'' μου και τα θεωρώ εξίσου σημαντικά μέ το όπλο που τα συνοδευουν. Και μιλάω βέβαια για τα κοντάκια στα αεροβόλα μας γιατί στα λειόκανα κάποιοι τα θεωρούν σημαντικότερα και από το όπλο. Τέλοσπαντων αυτόν τον καιρό φτιαχνω ένα κοντάκι για το pro sport που έχω και για τα καταφέρω έπρεπε να αντιγράψω 2 κοντάκια και στη συνέχεια να τα ενώσω για να φτιάξω την ''μήτρα''.





Εκεί ανακάλυψα ότι η ''γη γυρίζει !!''. Εχω μετρήσει το κοντάκι λοιπόν πάνω μου, οκ όλα, απόσταση σκανδάλης, πέλμα στη σωστή θέση, ύψος για το μάγουλο και είμαι έτοιμος να κολλήσω τα δύο κομμάτια. Επειδή βαριόμουν αποφάσισα να τα ενώσω με βίδες .



έβαλα λοιπόν την πρώτη βίδα, αυτή που έπιανε στο πάνω μέρος προς το ''μαγουλο'' και στη συνέχεια πήγα να βάλω και την κάτω αλλά πριν το κάνω αποφάσισα να δω πόσο σημαντικό στο ''κρατημα'' του όπλου ειναι το cast off kai on που διαβαζω συνέχεια. Εμεινά έκπληκτος από το αποτέλεσμα. Δεν πίστευα σε αυτό που έγινε, όχι μόνο βέβαια μόνο γιατί το μάτι έρχεται κατευθείαν έκει που πρέπει αλλά και γιατί η αίσθηση της επόμισης είναι κάτι το μοναδικό.  Αβίαστα έρχεται τό όπλο και μπαίνει στη θέση του και δεν νιώθεις καμία ένταση στο κορμό σου ή στο λαιμό σου.

Τώρα βέβαια θα λέτε τι λές ρε ''μεγάλε'',σπουδαία ανακάλυψη έκανες!! Για εμένα ήτανε, γιατί μάλλον εως τώρα όλα αυτά που έκανα στα κοντάκια μου δεν ήταν τόσο σπούδαια ώστε να νιώσω αυτή την αίσθηση.

Θα προέτρεπα λοιπόν τους εμπειρότερους να ανάλύσουν το θέμα κοντάκι και τις ''διαστάσεις'' γιατί πιστευω πως θα βοηθηθούν πολλοί απο εμάς !!

Αποσυνδεδεμένος hw95/0.22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1355
  • θοδωρος
Απ: Κοντάκι στα μέτρα μας
« Απάντηση #1 στις: 12 Δεκεμβρίου, 2012, 19:41:29 μμ »
για δωσε περισοτερες πληροφοριες μια και το θεμα ειναι πολυ ενδιαφερον  (κ αν ειναι ευκολο τι αρκιβως ειναι οι ορολογιες που χρησημοποιεις)
ο σοφος ...ρωτα!, 
   ο εξυπνος...παραδεχεται!,
ο ηλιθιος...επιμενει!!!
κ ο πονηρος...δικαιολογειται!!




.... οποιος δεν μπορει να κανει τεχνη!,
...κανει κριτικη!!

Αποσυνδεδεμένος vagpap

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 353
Απ: Κοντάκι στα μέτρα μας
« Απάντηση #2 στις: 12 Δεκεμβρίου, 2012, 22:48:47 μμ »
Αν και το συγκεκριμένο αρθρο αναφέρεται στα λειόκανα μπορεί κάποιος να καταλάβει για τις διαστάσεις του κοντακιού. Σε εμάς που έχουμε σκοπευτικά τα πράγματα είναι ποιο εύκολα γιατί έχουμε 2 σημειά αναφορας  (ή διόπτρα) όποτε δεν θα παρεκκλίνει η βολή μας, αλλά για να βρεθεί το μάτι στη σωστή θέση συνήθως κάνουμε σπαγκάτο με το λαιμό μας και εν συνεχεία με τον κορμό μας για να ευθυγραμιστούμε. Αυτό δεν είναι σωστό για αυτό βλέπουμε π.χ. ότι όλα τα σκοπευτικά αεροβόλα εχουνε πολλές ρυθμίσεις.
 
http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=2461

Είναι μεγάλη συζήτηση και για κάποια πράγματα οι γνώμες διϊστανται αλλά το σίγουρο είναι ότι με τις σωστές διαστάσεις και ειδικά για βολές εκ του ορθίου όλα είναι ποιο εύκολα και βασικά ποιο ξεκούραστα  ;).

Αποσυνδεδεμένος george mp.

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 147
Απ: Κοντάκι στα μέτρα μας
« Απάντηση #3 στις: 13 Δεκεμβρίου, 2012, 00:03:16 πμ »
Φέρνοντας το κοντακι και γενικα ολο το οπλο στα μέτρα μας στοχέυουμε πιο γρηγορα και πιο ξεκουραστα, ειδηκα για το λαιμο. Στα λειοκανα αυτο το θεμα ειναι και λιγο πιο εντονο γιατι ο κυνηγος οταν δει ενα θηραμα θα πρεπει οσο το δυνατον πιο γρηγορα να σηκωσει το οπλο να σημαδευσει και να ριξει, αν δεν του καθεται σωστα το οπλο χανει χρονο στη σκοπευση, επισεις εχουν και τα πιο πολλα πλεον απο αυτα επιλογες με διαφορες προσθηκες για το κοντακι (ειδηκα στις καραμπινες).Στη δικια μου εχω δωσει και μια μικρη κλιση του κοντακιου που ειναι πλαστικο προς τα δεξια.Αν κανουμε μια δοκιμη να σημαδευσουμε μπροστα σε ενα μεγαλο καθρεπτη μπορουμε να δουμε το κεφαλι μας σε σχεση με το κοντακι, οσο πιο σωστα μας καθεται το οπλο τοσο πιο λιγο γερνει το κεφαλι. Πρεπει το οπλο να ερχεται προς το κεφαλι και οχι το αντιθετο.

Αποσυνδεδεμένος hw95/0.22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1355
  • θοδωρος
Απ: Κοντάκι στα μέτρα μας
« Απάντηση #4 στις: 14 Δεκεμβρίου, 2012, 18:31:45 μμ »
Φέρνοντας το κοντακι και γενικα ολο το οπλο στα μέτρα μας στοχέυουμε πιο γρηγορα και πιο ξεκουραστα, ειδηκα για το λαιμο. Στα λειοκανα αυτο το θεμα ειναι και λιγο πιο εντονο γιατι ο κυνηγος οταν δει ενα θηραμα θα πρεπει οσο το δυνατον πιο γρηγορα να σηκωσει το οπλο να σημαδευσει και να ριξει, αν δεν του καθεται σωστα το οπλο χανει χρονο στη σκοπευση, επισεις εχουν και τα πιο πολλα πλεον απο αυτα επιλογες με διαφορες προσθηκες για το κοντακι (ειδηκα στις καραμπινες).Στη δικια μου εχω δωσει και μια μικρη κλιση του κοντακιου που ειναι πλαστικο προς τα δεξια.Αν κανουμε μια δοκιμη να σημαδευσουμε μπροστα σε ενα μεγαλο καθρεπτη μπορουμε να δουμε το κεφαλι μας σε σχεση με το κοντακι, οσο πιο σωστα μας καθεται το οπλο τοσο πιο λιγο γερνει το κεφαλι. Πρεπει το οπλο να ερχεται προς το κεφαλι και οχι το αντιθετο.
ωραιος! η τελευταια προταση ειναι ολα τα λ7!
ο σοφος ...ρωτα!, 
   ο εξυπνος...παραδεχεται!,
ο ηλιθιος...επιμενει!!!
κ ο πονηρος...δικαιολογειται!!




.... οποιος δεν μπορει να κανει τεχνη!,
...κανει κριτικη!!