Αποστολέας Θέμα: Κατασκεύη ρυθμιζόμενου μάγουλου σε κοντάκι  (Αναγνώστηκε 4261 φορές)

Αποσυνδεδεμένος vagpap

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 353
Κατασκεύη ρυθμιζόμενου μάγουλου σε κοντάκι
« στις: 20 Μαρτίου, 2013, 16:37:53 μμ »
Θα προσπαθήσω με απλά βήματα να παρουσιάσω την κατασκευή ρυθμιζόμενου ''μάγουλου'' σε κοντάκι. Εξ'αρχής τονίζω ότι το σημαντικότερο όλων είναι τα καλά μετρήματα γιατί αυτά και μόνο αυτά θα μας δώσουν το αποτέλεσμα που επιθυμούμε.

Εγώ για άλλη μία φορά θα χρησιμοποιήσω ένα κοντάκι που έχω για πειράματα (αν είχε στόμα αυτό το κοντάκι  :) :) ).

Πρώτα από όλα λοιπόν βάζουμε μονωτική ταινία στο σημείο που θα κόψουμε και αυτό για δύο λόγους: α) για να φαίνονται καλύτερα τα σημαδέματά μας και β) για να μήν πετάξει σκλήθρες το ξύλο την ώρα που θα το κόβουμε και θα πρέπει ύστερα να επιδιορθώνουμε.
Έβαλα λοιπόν την ταινία και σημέδεψα το κομμάτι που θα κόψω



Ακολουθεί το κόψιμο. Εγώ το έκανα στην πριονοκορδέλα αλλά πριν το κόψω εφάρμοσα στο πίσω μέρος του κοντακίου ένα κόντρα πλακέ ώστε το κοντάκι σε σχέση με το τραπέζι της πριονοκορδέλας να είναι ακριβώς 90 μοίρες. Εδώ SOS διότι αυτό είναι πολύ σηματικό. Πάνω σε αυτό το κόψιμο θα γίνουν όλα τα υπόλοιπα μετρήματα !!!



Κάπου εδώ αρχίζουν τα μετρήματα για τους πύρους που θα μπουν στην συνέχεια. Και τους κάθετους αλλά και τους δύο πλαινούς που θα μπουν οι βίδες στοπ.







Τώρα τρυπάμε μετά φόβου Θεού. Πρέπει τα τρυπήματά μας να είναι κάθετα γι' αυτό και δεν συστήνω να γίνουν με το χέρι, αλλά το κοντάκι θα πρέπει να τοποθετηθεί σε μία μέγγενη και κάτω από ένα κάθετο δράπανο ώστε να είμαστε σίγουροι για το σωστό αποτέλεσμα. Αν βέβαια δεν υπάρχει, τότε με έναν π.χ. κύβο τρυπημένο για οδηγό μπορούμε να κάνουμε πολύ καλή δουλειά  ;) ;).



Στις πλαινές τώρα τρύπες μπορούμε να προσαρμόσουμε κάποιες ειδικές ''μούφες'' που έχουν εσωτερικό σπείρωμα. Αυτές υπάρχουν έτοιμες σε καταστήμα με βιομηχανικά είδη. Σε αντίθετη περίπτωση μπορούμε να φτιάξουμε σε κάποιο μηχανουργείο τις μούφες της αρεσκείας μας !!
Εγώ εδώ χρησιμοποίησα τις έτοιμες αφού τις γυάλισα λιγάκι για λόγους αισθητικής, όπως λέει και ένας καλός φίλος  ;).



Και θα μπούν σκουλικόβιδες



Αγοράζουμε τώρα δύο ανοξείδωτες βίδες με σπείρωμα μόνο στην άκρη τους και τις κόβουμε στα μέτρα μας



Τις έχω κόψει και μπροστά στο σπείρωμα (αυτή η πλευρά τις βίδας θα βιδωθεί στο κομμάτι του κοντακιού που ακουμπά το μαγουλό μας) και φυσικά από την πλευρά που έχει το ''κεφάλι της''. Εκεί με ένα σιδεροπρίονο έφτιαξα και μια σχισμή για ίσιο κατσαβίδι. Ετσι θα μπορέσω να τις βιδώσω εύκολα.



Τις γυαλίζουμε και αυτές και τις τοποθετούμε στην θέση τους



Και έτοιμο !!!! Τα υλικά που χρησιμοποίησα στοιχήσανε 2 ευρώ. Οι ώρες βέβαια πολλές αλλά χαλάλι. Σας εύχομαι λοιπόν καλές κατασκευές  :) :) :) :)







Αποσυνδεδεμένος panik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1119
  • Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Απ: Κατασκεύη ρυθμιζόμενου μάγουλου σε κοντάκι
« Απάντηση #1 στις: 20 Μαρτίου, 2013, 17:46:47 μμ »
Δεν ξερω κατα ποσο ειναι λειτουργικο αλλα φαινεται ωραιο.  Επισης η παρουσιαση ειναι καλη. Μπραβο.
Νίκος Π.

DIANA 45 W.Germany 88
Gamo Cadet
Berreta 92FS Umarex
Crosman revolver .357 4"
P08 6" WE
M700 Takedown KJ
Tokarev TT33 Ltd SRC
MP5A3 ICS
Meu(soc) 1911 SG
AK74 APS
Glock17
Walther PKK/S Umarex

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3027
Απ: Κατασκεύη ρυθμιζόμενου μάγουλου σε κοντάκι
« Απάντηση #2 στις: 20 Μαρτίου, 2013, 19:37:00 μμ »
            Πολύ καλή προσπάθεια φίλε vagpap  - συγχαρητήρια για την δουλειά σου και ακόμα μια φορά μπράβο για την δημόσια αναλυτική παράθεση όλων των βημάτων και της μεθοδολογίας που ακολούθησες για να το επιτύχεις!
          
               Η κατασκευή αυτής της "πατέντας" - κατά τη γνώμη μου πάντα - είναι απαραίτητο να υπάρχει σαν οδηγία και πληροφορία σε κάθε αεροβολικό forum.

         Μια πρόταση/παρατήρηση που άν εφαρμοζόταν ίσως  έκανε πιό εύκολα τα πράγματα στην κατασκευή αφορά το τρύπημα του κοντακιού - οι δύο κάθετες τρύπες θα μπορούσαν να γίνουνε πρίν το κόψιμο του πάνω μέρους του "χτενιού" (του "μάγουλου"), βάζοντας το κοντάκι στη μέγγενη ανάποδα και τρυπώντας σε μετρημένο βάθος από την κάτω πλευρά του κοντακιού πρός τα πάνω. Αυτό θα προσέθετε μέν εμφανείς οπές στο κοντάκι  (ίσως αισθητικά "μείον" για κάποιους)  αλλά θα απλούστευε την υπόλοιπη εκτέλεση μιάς και θα εξασφάλιζε τον τέλειο ευθειασμό των μεταλλικών στελεχών.
      
            Παρ' όλα αυτά με την προσεγμένη δουλειά πετυχαίνεις το ίδιο με ακόμα καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα.   


Αποσυνδεδεμένος vagpap

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 353
Απ: Κατασκεύη ρυθμιζόμενου μάγουλου σε κοντάκι
« Απάντηση #3 στις: 20 Μαρτίου, 2013, 19:57:23 μμ »
Ac lover εύκολο είναι αν έχεις εργαλεία αλλά και με αυτόν τον τρόπο (π.χ. κύβο τρυπημένο για οδηγό, παιρνουμε έναν τέλειο κύβο ή παραλληλόγραμμο και κάνουμε σε ένα μηχανουργείο μία κάθετη τρύπα στην διάσταση που θέλουμε. Αυτό λοιπόν είναι ένα τέλειο εργαλείο για τέτοιες δουλειές, εγώ στο παρελθόν είχα μια τέτοια πατέντα στην οποία είχα τρύπες με διάφορες διαστάσεις.) Ετσι τα πράγματα γίνονται πολύ απλά για όλους. Η μεγάλη προσοχή χρειάζεται στο κόψιμο του κομματιού. Ακόμα ακόμα και στο φρεζάρισμα των πλαινών τρυπων (στο παράδειγμα φαίνονται ατέλειες αλλά σε αυτήν την περίπτωση εμένα δεν με ενδιέφερε  ;))

Και κάτι ασχετο, γιατί δεν μπορώ στο photobucket να βάλω τις φωτογραφίες μικρές? Μου εμφάνισε σήμερα μία καινούργια εκδοση και δεν είχα αυτή την επιλογή

Αποσυνδεδεμένος sporos9268

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 198
Απ: Κατασκεύη ρυθμιζόμενου μάγουλου σε κοντάκι
« Απάντηση #4 στις: 20 Μαρτίου, 2013, 20:18:02 μμ »

Μπράβο! Πολύ καλή προσπάθεια και ωραίο αποτέλεσμα!
Μένει το τρίψιμο και το γυάλισμα με κάποιον από τους
γνωστούς τρόπους!



Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Κατασκεύη ρυθμιζόμενου μάγουλου σε κοντάκι
« Απάντηση #5 στις: 20 Μαρτίου, 2013, 20:21:24 μμ »
Μια χαρα το έκανες φιλε vagpap και ωραίο κόψιμο για πρώτη φορα. ;)

Εχω την εντύπωση ομως οτι έκοψες αναποδα σε οτι αφορα τη γραμμή.
Δηλαδή εκει που κανει μια γωνία το κόψιμο θα έπρεπε(??) να ειναι προς τα πίσω και οχι μπροστά στο κοντάκι.

Δεν ξέρω ειναι σωστό η λάθος, βαση καποιας βιβλιογραφίας, απλα σε όλες τις περιπτώσεις το βλέπω ετσι οπως σου περιεγραψα κομμένο το κοντάκι.

Και αισθητικά νομιζω ειναι καλύτερα για το μάτι μου.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος vagpap

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 353
Απ: Κατασκεύη ρυθμιζόμενου μάγουλου σε κοντάκι
« Απάντηση #6 στις: 20 Μαρτίου, 2013, 20:42:28 μμ »
Το δικό σου το μάτι έχει άλλη αισθητική από το δικό μου  ;). Το κόψιμο δεν με δυσκόλεψε, παλιά καραβάνα με την πριονοκορδέλα. Αυτό που με δυσκολεύει είναι ότι δεν μπορώ να φανταστώ πως θα κόψω το κοντάκι του S410, όποια βοήθεια καλοδεχούμενη γιατί δεν μπορώ να βρώ καποιές γραμμές κοψίματος που να με ικανοποιούν αισθητικά  >:(