Αποστολέας Θέμα: αγορα αεροβολου  (Αναγνώστηκε 28740 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΗΣ, Γ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
αγορα αεροβολου
« στις: 02 Σεπτεμβρίου, 2016, 11:56:59 πμ »
 ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 20 ΕΙΜΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΑΚΟΜΑ ΒΕΒΑΙΑ 57 ΕΤΩΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΘΩ ΜΕ ΤΟ ΑΕΡΟΒΟΛΟ.ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΠΡΟΛΟΓΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ Η ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΣΤΟ FORUM.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕΜΕ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΠΙΛΟΓΕΣ. 1)BERETTA STOEGER ATAG 45MM,2)BERETTA STOEGER X50 4.5MM KAI 3)CONETA FENIX 400 GALAXY GP.EΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΠΟ ΑΡΧΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΘΕΣΕΤΑΙ :-\

Αποσυνδεδεμένος antonios

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 572
Απ: αγορα αεροβολου
« Απάντηση #1 στις: 04 Σεπτεμβρίου, 2016, 13:17:43 μμ »
ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 20 ΕΙΜΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΑΚΟΜΑ ΒΕΒΑΙΑ 57 ΕΤΩΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΘΩ ΜΕ ΤΟ ΑΕΡΟΒΟΛΟ.ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΠΡΟΛΟΓΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ Η ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΣΤΟ FORUM.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕΜΕ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΠΙΛΟΓΕΣ. 1)BERETTA STOEGER ATAG 45MM,2)BERETTA STOEGER X50 4.5MM KAI 3)CONETA FENIX 400 GALAXY GP.EΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΠΟ ΑΡΧΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΘΕΣΕΤΑΙ :-\
Το τελευταίο. Cometa.
Αλλά, διάβασε κι άλλο, πριν βιαστείς.
HW 40 PCA
HW30s HELLAS 300 SPARTAN
HW 97 custom stocks CS700 V-Mach ΠΑΛΛΑΣ
TELLY 1961 LG822
Feinwerkbau 300S Junior
Steyr LP10

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΗΣ, Γ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: αγορα αεροβολου
« Απάντηση #2 στις: 04 Σεπτεμβρίου, 2016, 14:59:16 μμ »
ΕΤΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΦΟΡΟΥΜ ΣΕ ΔΥΟ 1}COMETA 400 FENIX GALAXY GP ΣΤΑ 4,5ΜΜ ΚΑΙ 2)GAMO BLACK 1000 IGT ΣΤΑ 4,5ΜΜ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ CAS RAM

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: αγορα αεροβολου
« Απάντηση #3 στις: 04 Σεπτεμβρίου, 2016, 15:22:54 μμ »
ΕΤΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΦΟΡΟΥΜ ΣΕ ΔΥΟ 1}COMETA 400 FENIX GALAXY GP ΣΤΑ 4,5ΜΜ ΚΑΙ 2)GAMO BLACK 1000 IGT ΣΤΑ 4,5ΜΜ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ CAS RAM
Μηπως διαβασες "επισης"οτι το IGT ξεκινησε να ριχνει με 13-14 και τωρα ειναι περιπου στα 8,5 γιατι ειναι πολυ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ το GAS RAM system που διαθετει ????....Η ξεχασαν να το αναφερουν ????
Στο ιδιο φορουμ "καποιος" ποσταρει οτι η σκανδαλη του IGT ειναι καλυτερη απο την Record  :o :o :o :o :o :o

ΥΓ
Μην χανεις χρημα και το χρονο σου,βρες και αγορασε κατι ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ να το εχεις εσυ και τα παιδια σου...

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΗΣ, Γ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: αγορα αεροβολου
« Απάντηση #4 στις: 04 Σεπτεμβρίου, 2016, 15:37:34 μμ »
ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΛΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ CONETA ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΗ ΣΑΝ ΟΠΛΟ ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΣΕ GAS RAM AΠO THN ΠΕΙΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ? ΨΑΧΝΩΜΑΙ ΚΑΙ ΒΡΗΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΜΠΕΡΔΕΜΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: αγορα αεροβολου
« Απάντηση #5 στις: 04 Σεπτεμβρίου, 2016, 18:09:42 μμ »
Φίλε μου, κανένα, αλλά κανένα gas ram όμως, εκτός και αν θα πρόκειται για το Weihrauch 90.

Ομως, εσύ γιατί το θέλεις τόσο πολύ το gas ram ?
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: αγορα αεροβολου
« Απάντηση #6 στις: 04 Σεπτεμβρίου, 2016, 19:17:25 μμ »
Πολυ σωστα λενε οι φιλοι παραπανω,εγω θα προσθεσω κατι που εχω βαρεθει να το λεω....η προληψη προηγειται της θεραπειας....και επιδει εχουμε δει και ριξει πολλα οπλα και μπορουμε σε μεγαλο βαθμο να καταλαβουμε τις''πατατες'' που κυκλοφορουν διαβασμα και παλι διαβασμα,αν και τελευταια διαβαζω κολακευτικα σχολια για καποιες ''σιδηροκατασκευες'' και με ανυσηχει το φαινομενο αυτο απο φιλους που εχουν γνωσεις πανω στο θεμα,γιατι το κανουν αυτο δεν γνωριζω......
Φιλε Γιαννη η επιλογη σου πρεπει να καλυπτει οσο γινεται ποιο πολλα απο αυτα που ζητας,πρεπει πρωτα να σκευτεις τι χρηση σε ενδιαφερει να κανεις και αναλογα πρεπει να αποφασισεις.
Και εγω θα σου προτεινα χωρις δευτερη σκεψη το HW 90!!!ενα αεροβολο με ολη την σημασια της λεξης(σε gasram)δεν υπαρχει αλλο οπλο σε αυτην την κατηγορια απεναντι του.
Αν λοιπον δεν θελεις να ψαχνεις και να μπερδευεσαι με διαφορα και μπορεις να διαθεσεις το ποσο που ζητα το 90αρι τοτε προχωρα αφοβα,καλο θα ηταν βεβαια να διαβασεις ολα οσα εχουν γραφτει για αυτο το οπλο ωσται να σχηματησεις μια ποιο σφαιρικη εικονα,καλη συνεχεια.
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΗΣ, Γ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: αγορα αεροβολου
« Απάντηση #7 στις: 04 Σεπτεμβρίου, 2016, 20:51:09 μμ »
ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΗ ΣΤΟ FOROYM ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ. Ο ΜΙΛΙΔΟΝΗΣ ΤΟ ΕΧΕΙ 420 EYRO

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: αγορα αεροβολου
« Απάντηση #8 στις: 04 Σεπτεμβρίου, 2016, 21:33:43 μμ »
Οκ, θεμιτό και σεβαστό το θέμα του προϋπολογισμού, αλλά γιατί επιμένεις να "πετάξεις" τα χρήματά σου σε μια κακή όπως φαίνεται αγορά;

Αναθεώρησε την άποψή σου και διάλεξε ένα αξιοπρεπές αεροβόλο ελατηρίου στα χρήματα που διαθέτεις.
Ετσι και δεν θα τα πετάξεις και θα χαρείς και το οπλάκι σου ;)
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΗΣ, Γ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: αγορα αεροβολου
« Απάντηση #9 στις: 05 Σεπτεμβρίου, 2016, 15:07:42 μμ »
Σας ευχαριστω πολυ που μου ειπατε τη γνωμη σας.Αλλα αυτο που με εκανε να βλεπω αρνητικα τα ελατηρια npmair ειναι που διαβασα για τις παρεμβασεις που πρει να κανεις στο οπλο, και ειδηκα οταν εισαι ασχετος οπως εγω. Παντως σας ευχαριστω πολυ και παλι.

Αποσυνδεδεμένος enduras1

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 297
Απ: αγορα αεροβολου
« Απάντηση #10 στις: 05 Σεπτεμβρίου, 2016, 15:38:09 μμ »
Γιαννη δες μηπως βρεις μεταχειρισμενο 90αρι και παλι θα εχεις ενα οπλο για μια ζωη.
Κυριάκος.

Weihrauch HW90  4.5 Hawke Sport HD 3-9X50 AO Mil Dot
Weihrauch HW100 5.5 Nikko Stirling Target Master 4-16X44 LRX
Crossman 1077 4.5 Tasco Weaver 4x32
Umarex Walther p88 competition

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: αγορα αεροβολου
« Απάντηση #11 στις: 05 Σεπτεμβρίου, 2016, 19:05:32 μμ »
Πολύ σωστή η υπόδειξη του endura !!

Τώρα βέβαια εγώ νομίζω πως έχεις μάλλον εκτιμήσει λάθος αυτά που έχεις διαβάσει και περί ελατηρίων και περί gas ram.

Τα ελατήρια είναι από παλαιοτάτων χρόνων ο πλέον αποδοτικός, απλός και αξιόπιστος μηχανισμός αεροβόλου. Μια τσιμούχα και ένα ελατήριο την κάνουν τη δουλειά μια χαρά... ;)
Παλιά αγωνιστικά ιστορικα όπλα, ηλικίας πλέον άνω των 50 ετών, με το ίδιο ελατήριο και τσιμούχα (δερμάτινη) εξακολουθούν να κόβουν δεκάρια αν ο χειριστής τους τα σέβεται και ξέρει τι να κάνει.

Στο κυνήγι της δύναμης μεγάλωσαν οι όγκοι, τα ελατήρια και οι αντιδράσεις των όπλων, και έτσι στραφήκαμε σε λύσεις που θα απάλυναν τα φαινόμενα. Λύσεις πλεόν πάρα πολλές και γνωστές ;)

Με τα gas ram δεν έιναι τόσο απλά τα πράγματα.
Κατ' αρχήν δεν ξέρω κανέναgas ram 50-ετίας, ούτε καν 30-ετίας...  ::)
Η Theoben που το εφηύρε έβγαλε μια σειρα μοντέλων και συνεργάστηκε και με την Weihrauch για την παραγωγή του HW90 που είναι ότι καλύτερο έχει παραχθεί σε gas ram στην ιστορία του αεροβόλου και από κει και μετά το χάος.......

Πολύ πρόσφατα, για καθαρά λόγους marketing διάφορες εταιρείες με κινέζικες ρίζες "ανακάλυψαν" την τεχνολογία του nitro piston ή όπως αλλιώς το βάφτισαν και μας το σερβίρουν σαν πιάτο γκουρμέ, πλην ομως......  :-X :-X :-X

Θα πρότεινα λίγο περισσότερο διάβασμα και αναθεώρηση απόψεων, αλλά παράλληλα που και που και μιά ματιά στις αγγελίες ;)
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος Supernova

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
Απ:
« Απάντηση #12 στις: 05 Σεπτεμβρίου, 2016, 21:40:54 μμ »
Φίλε Γιάννη προσωπικά δεν θα επέλεγα ΚΑΝΕΝΑ gas-ram και παρεμφερή συστήματα.
Μην  νομίζεις οτι και αυτά δεν θέλουν άνοιγμα, απο αρχής πολλές φορές και στο μέλλον σίγουρα,

Το ελατήριο έχει αποδείξει εδώ και πολλές δεκαετίες ότι είναι μακράν η πιο απλή και αξιόπιστη λύση.

Μην σε τρομάζει το οτι όλα (99%) θέλουν άνοιγμα και κάποια περιποίηση ώστε να δουλεύουν όπως πρέπει, αυτό μπορεί να γίνει ΜΙΑ μόνο φορά και μετά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για πααααρα πολύ καιρό.

Οτι και να πάρεις φρόντισε να σου αρέσει και καλές βολές.  
:)

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: αγορα αεροβολου
« Απάντηση #13 στις: 05 Σεπτεμβρίου, 2016, 22:36:18 μμ »
Eγω νομιζω οτι τα ελατηρια θελουν περισσοτερη δουλεια στο σεταρισμα συγκρινομενα με ενα καλο gas ram πχ HW 90..
Επεισης ουκ ολιγες μεταβαλεται η δυναμη(καθονται η εξασθενουν με την χρηση) και σπανε εαν κανεις καταχρηση ..
Η συντηριση ειναι μακραν φθηνοτερη και ποιο γρηγορη στο gas ram..
Αλλα εαν καποιος αποφασισει να ασχοληθει με τα ελατηρια θα εχει πολυ περισσοτερες ΕΠΙΛΟΓΕΣ σε αξιολογα αεροβολα..
Εαν καποιος θελει gas ram η επιλογη ειναι μονοδρομος..........90αρι..
Αντε το πηρες και μετα ????
Δεν πρεπει να παρεις και κανα Επωνυμο σουμιε ???
Θα παρεις και τα δυο τελικα και μετα θα γλυκοκοιταζεις τα ΠΣΠ....
 

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΗΣ, Γ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: αγορα αεροβολου
« Απάντηση #14 στις: 05 Σεπτεμβρίου, 2016, 23:27:42 μμ »
Μετα απο αυτα που διαβασα εδω και καποιες επαναληψεις σε αλλες σελιδες του forum καταληγω σε δυο 1) ΗW 90 κανοντας κρατι για καποιο μεταχειρισμενο και 2)HW 95 DE LUXE περιμενοντας ενα μηνα ακομα.