Αποστολέας Θέμα: αγορα αεροβολου  (Αναγνώστηκε 28818 φορές)

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: αγορα αεροβολου
« Απάντηση #30 στις: 07 Σεπτεμβρίου, 2016, 00:10:08 πμ »
Κυριοι νομιζω οτι το εξαντλησαμε πολυ το θεμα ,δεν ειμαι αντιπροσωπος ουτε αβανταδορος κανενος..
Ειμαστε μια ΜΕΓΑΛΗ παρεα και πολλοι απο εμας εφαγαν πολλα "πακετα" με λαθος αγορες ...πληρωσαν και εμαθαν με το δυσκολο τροπο..
Πολλες φορες γραφονται διαφορα με σκοπο την προστασια των νεοεισερχοντων ,καποιοι ακουν και προβληματιζονται
καποιοι οχι ..
Υπαρχουν στο χωρο μας πολλοι ΑΣΧΕΤΟΙ ακομα και ΕΜΠΟΡΟΙ ΑΕΡΟΒΟΛΩΝ , τα πουλανε και δεν ξερουν καν τι πουλανε..
Μην νομιζει καποιος οτι αγοραζοντας ενα αεροβολο των 400-500ερω ,αγορασε τον ΘΕΟ !!!
Καποιοι εχουν πληρωσει τα ιδια για μια κανη ΑΕΡΟΒΟΛΟΥ η για ενα Χαμστερ του ροουαν και καποιοι αλλοι  εχουν "χωσει"πολλες χιλιαδες ευρω εχουν 10-20 πρωτοκλασατα αεροβολα και δεν ειναι ευχαριστημενοι ακομα..
Σε ενα κυνηγετικο ,βαζοντας καλυτερο ξυλο μπορει να πληρωσεις 1000 ευρω και να εχεις το ιδιο οπλο..
Οσο για τα κινεζικα η τα τουρκικα αυτο που πληρωνεις ...παιρνεις..
καλη συνεχεια..
ΥΓ
Δικιο εχει και ο φιλος "εαν το αγορασε καινουργιο " και ο Αντιπροσωπος του το πουλησε παραφουσκωμενο σαν "αεροστατο"..Αναγκαστηκε να μαθει με τον δυσκολο τροπο ..και αυτος..

Αποσυνδεδεμένος tayrus

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
Απ: αγορα αεροβολου
« Απάντηση #31 στις: 07 Σεπτεμβρίου, 2016, 00:41:37 πμ »
φιλε κωστα οντως το θεμα το εξαντλησαμε.μπορει σε καποιους τα 440 ευρω να φαινονται λιγα αλλα για μενα ειναι παρα πολλα ειναι το δεκαπενθημερο του μισθου μου και εχω οικογενεια να ζησω δεν τα εχω για πεταμα :( :(για ΕΜΕΝΑμιλαω παντα  και το βαλαντιο μου ειναι πολλα λεφτα και αυτα που ακουω για τα πανακριβα κομματια μερικων τα προσπερνω χωρις να τα σκεφτομαι γιατι ΔΕΝ ΦΤΑΝΩ ΝΑ ΑΠΛΩΣΩ ΩΣ ΕΚΕΙ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΤΡΕΨΟΥΝ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑς ΕΝΙΟΤΕ ΝΕΑ ΜΕΛΗ ΑΠΟ ΦΟΛΕς ΚΑΙ ΠΑΤΑΤΕς ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ,ομως ουτε ολοι μπορουμε να παιρνουμε μονο βαιραχ,ουτε το φορουμ ειναι μονο για βαιραχ,ουτε σε ολους αρεσουν τα βαιραχ,[εμενα εντελως υποκειμενικα δεν μου αρεσε και τοσο,δεν λεω οτι ειναι ασχημο απλα περιμενα περισσοτερα ισως]οσο για τα εγγλεζικα μου γυριζουν τα ματια απο εμφανιση εντελως υποκειμενικα παντα.παντως ολα ειναι θεμα προσωπικου γουστου,τι σε φτιαχνει,ως που μπορεις να φτασεις οικονομικα και στην τελικη ολα εχουν θεση στην ζωη μας και γιατι οχι στις καρδιες μας.τις καλημερες μου :) :)

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: αγορα αεροβολου
« Απάντηση #32 στις: 07 Σεπτεμβρίου, 2016, 10:11:54 πμ »
φιλε κωστα οντως το θεμα το εξαντλησαμε.μπορει σε καποιους τα 440 ευρω να φαινονται λιγα αλλα για μενα ειναι παρα πολλα ειναι το δεκαπενθημερο του μισθου μου και εχω οικογενεια να ζησω δεν τα εχω για πεταμα :( :(για ΕΜΕΝΑμιλαω παντα  και το βαλαντιο μου ειναι πολλα λεφτα και αυτα που ακουω για τα πανακριβα κομματια μερικων τα προσπερνω χωρις να τα σκεφτομαι γιατι ΔΕΝ ΦΤΑΝΩ ΝΑ ΑΠΛΩΣΩ ΩΣ ΕΚΕΙ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΤΡΕΨΟΥΝ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑς ΕΝΙΟΤΕ ΝΕΑ ΜΕΛΗ ΑΠΟ ΦΟΛΕς ΚΑΙ ΠΑΤΑΤΕς ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ,ομως ουτε ολοι μπορουμε να παιρνουμε μονο βαιραχ,ουτε το φορουμ ειναι μονο για βαιραχ,ουτε σε ολους αρεσουν τα βαιραχ,[εμενα εντελως υποκειμενικα δεν μου αρεσε και τοσο,δεν λεω οτι ειναι ασχημο απλα περιμενα περισσοτερα ισως]οσο για τα εγγλεζικα μου γυριζουν τα ματια απο εμφανιση εντελως υποκειμενικα παντα.παντως ολα ειναι θεμα προσωπικου γουστου,τι σε φτιαχνει,ως που μπορεις να φτασεις οικονομικα και στην τελικη ολα εχουν θεση στην ζωη μας και γιατι οχι στις καρδιες μας.τις καλημερες μου :) :)
Φιλε tayrus καλημερα..
Το ιδανικο διαμετρημα για το μεγεθος του 90αριου ειναι το 5,5..
Στο 4,5 γινεται "υπερχητικο",ενω στο 6,35 "ασθενικο"
Η μεγαλυτερη πιεση λειτουργιας που δινει ο κατασκευαστης ειναι τα 26μπαρ..
Τα περισσοτερα σφαιρακια εχουν μια αξιοπρεπη βλητικη καμπυλη απο τα 760εως τα 890 ..χοντρικα..
Αυτο που πρεπει νομιζω να κανεις ειναι να το σεταρεις καπου στα 850π/δ και θα εχεις ενα αεροβολο "ποιημα"με ελαχιστους κραδασμους ,που σημαινει πολυ ΕΥΣΤΟΧΟ..(αλλωστε αυτο ειναι το ζητουμενο σε ενα αεροβολο)..
Πρεπει να αποβαλουμε ολοι μας την "μαγκνουμ" νοοτροπια γιατι στην ουσια ΔΕΝ μας προσφερει ΕΥΣΤΟΧΙΑ ..
ΔΕΝ απαξιωνω τα χρηματα που εδωσες ,αλλα ΙΣΩΣ να νομιζες οτι δινοντας 440 ,θα αγοραζες το ΑΠΟΛΥΤΟ..
Ακομα και εαν αγορασεις ενα αεροβολο "απολυτο" που κοστιζει ΧΧ χρηματα(πολυ παραπανω) πρεπει ο σκοπευτης να εχει γνωσεις να ξερει πως θα το στηριξει ,τι αναπνοες θα περνει κλπ κλπ.. 
Τα 850ποδια στο 5,5 μπορει να ειναι 22μπαρ,ενω στο 4,5 μπορει να ειναι 14-15μπαρ..Εκει πρεπει να το σεταρεις.!!!
Ολα τα αλλα ειναι για να εχουμε να λεμε...
Μην ξεχνας οτι το 90αρι σου εχει ΕΓΓΥΗΣΗ και μπορεις να το στειλεις να σου Αλλαξουν τσιμουχα κλπ κλπ ΧΩΡΙΣ ΧΡΕΩΣΗ..
Οσες φορες εχω γραψει οτι στο 90αρι ,πρεπει να του μειωσουν τα μπαρ για καλυτερη λειτουργια ,το μονο που εισπρατω ειναι ηλιθιες απαντησεις βασισμενες στην "τετοστερονη" ...(εγω μπορω και το οπλιζω στα 26μπαρ ΕΥΚΟΛΑ κλπ)
Δεν μας λενε ομως ποσο καταπονουν τον μηχανισμο και ποσο ΑΣΤΟΧΕΣ βολες κανουν..
Απλα ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ τι εχουν και πως θα αξιοποιησουν καλυτερα το 90αρι τους..
Φιλικα
Κωστας.

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: αγορα αεροβολου
« Απάντηση #33 στις: 07 Σεπτεμβρίου, 2016, 12:58:25 μμ »
To πλεονεκτημα αυτου του οπλου , ειναι οτι μπορεις να δουλεψεις ολα τα διαμετρηματα ,
αρκει να ξερεις πως θα το στησεις και με τι βολιδες .  .  . πολυ βασικο .

Εαν το δουλεψεις ανορθοδοξα και αφησεις στη τυχη του , θα υπαρχουν φθορες . Λογικο ειναι με τετοιες δυναμεις .
Τα bar ακολουθουν τις αναλογες βολιδες που θα δουλεψεις . Αυτο ισχυει για ολα τα διαμετρηματα . Κανει για ολα !
Ολα αυτα για την ελαχιστη  καταπονηση των εσωτερικων του  .

Καλο ειναι λοιπον να  μη βγαινουνε τοσο ευκολα συμπερασματα , γιατι απλα δεν ισχυουν .

Υγ. Ο πυρος κανει σκαλοπατι για αλλο λογο , και οχι οτι ειναι σχεδιαστικη  ατελεια .
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: αγορα αεροβολου
« Απάντηση #34 στις: 07 Σεπτεμβρίου, 2016, 13:08:11 μμ »
Καλο ειναι λοιπον να  μη βγαινουνε τοσο ευκολα συμπερασματα , γιατι απλα δεν ισχυουν

Υγ. Ο πυρος κανει σκαλοπατι για αλλο λογο , και οχι οτι ειναι σχεδιαστικη  ατελεια .


Εστι ακριβός.. με τις αναλογες βολές σε ολα τα HW κανει  ;)

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!