Αποστολέας Θέμα: Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;  (Αναγνώστηκε 52298 φορές)

Αποσυνδεδεμένος CenterP

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 337
Απ: Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;
« Απάντηση #75 στις: 04 Απριλίου, 2014, 21:44:37 μμ »
φιλε Αποστολε , ο iraklis 2010 εχει δικιο αυτοι εχουν λειοκανα, εσυ ραβδωτη κανη ,
στα ματια του νομου αυτοι μπορουν να ριχνουν [σε περιοδο κυνηγιου] φτανη να ειναι
300-500 μετρα μακρια απο κατικημενη περιοχη.
εσυ και εγω μονο σε σκοπευτηρια , δυστηχως για μας αυτος ειναι ο νομος .
τωρα τι συμβαινη πραγματικα αυτο,  ειναι αλλη ιστορια .
Fx Cyclone-Hawke Endurance 3-10x44 MD 5.5
Cricket Calibrgun Hawke Panorama 4-12-50 IR 5,5
Hatsan AT 44 s10 Center Point 6-24-50 MD 4,5
HW 50 4,5
Norica QUIK 5,5

Αποσυνδεδεμένος KF66

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1324
  • ἀγαπᾱτε ἀλλήλους, καθὼς ἠγάπησα ὑμᾱς .ιωαν/34/35
    • http://www.mypage.com/mypic.gif
Απ: Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;
« Απάντηση #76 στις: 04 Απριλίου, 2014, 21:48:05 μμ »
φιλε Αποστολε , ο iraklis 2010 εχει δικιο αυτοι εχουν λειοκανα, εσυ ραβδωτη κανη ,
στα ματια του νομου αυτοι μπορουν να ριχνουν [σε περιοδο κυνηγιου] φτανη να ειναι
300-500 μετρα μακρια απο κατικημενη περιοχη.
εσυ και εγω μονο σε σκοπευτηρια , δυστηχως για μας αυτος ειναι ο νομος .
τωρα τι συμβαινη πραγματικα αυτο,  ειναι αλλη ιστορια .
:-X :-X :-X :-X :-X :-X
AA s 510 xtra fac sl reg 5.5   falcon menace 5.5-25x50 FFP ML16  (πανικός)    FX ROYALE 500 reg       6,35  falcon menace 5.5-25x50 FFP ML16 (ΑΔΗΣ)
http://www.youtube.com/watch?v=WpJ3665pSRA
http://www.youtube.com/watch?v=_sLYSrabfgY
http://www.youtube.com/watch?v=RJMCwfp-eyE

Αποσυνδεδεμένος Απόστολος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
Απ: Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;
« Απάντηση #77 στις: 04 Απριλίου, 2014, 21:58:44 μμ »
φιλε Αποστολε , ο iraklis 2010 εχει δικιο αυτοι εχουν λειοκανα, εσυ ραβδωτη κανη ,
στα ματια του νομου αυτοι μπορουν να ριχνουν [σε περιοδο κυνηγιου] φτανη να ειναι
300-500 μετρα μακρια απο κατικημενη περιοχη.
εσυ και εγω μονο σε σκοπευτηρια , δυστηχως για μας αυτος ειναι ο νομος .
τωρα τι συμβαινη πραγματικα αυτο,  ειναι αλλη ιστορια .

εχω και λειοκαννο ;D, ειμαι σκοπευτής και κανω προπονησεις αρκετα τακτικα (2 με 3 φορες τη βδομαδα) σε σκοπευτηριο.

γι'αυτο τόνισα οτι δεν ξερω τους νομους των κυνηγών, οποτε η αποσταση ειναι οκ!

ειρωνεία, οι κυνηγοι μπορουν να ριχνουν σε 300-400 μετρα απο κατοικημένη περιοχη σε περιοδους κυνηγιού, ενω οι σκοπευτες απαγορεύετε  οπουδήποτε αλλου εχτος απο το σκοπευτηριο!!!!!

υγ. μη φανει το μήνυμά μου σα να εχω εμπάθεια για τους κυνηγους, το αντθετο μάλιστα, σε ενα καζανι βραζουμε ολοι!

Αποσυνδεδεμένος mikesf

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 1476
Απ: Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;
« Απάντηση #78 στις: 04 Απριλίου, 2014, 22:06:25 μμ »
Φώναξε τους γείτονες μιας και είναι εξοικοιωμένοι με τα όπλα να κάνετε γκρουπάκια...  ;)

Πέρα απο την αστειότητα, δυστυχώς μόνο σε σκοπευτήριο μπορείς να εξασκείς το χόμπι σου...
Ανώνυμοι Αεροβολικοί

Αποσυνδεδεμένος madmak

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Weihrauch 30 S
Απ: Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;
« Απάντηση #79 στις: 10 Απριλίου, 2014, 17:18:13 μμ »
Καλησπέρα μετά απο πολύ καιρό...
Διάβασα το θέμα και δεν θα εκφέρω γνώμη για το άν η σκοποβολή σε ΙΧ (ή αυτσχέδιο ή όπως αλλιώς θέλετε) σκοπευτήριο είναι παράνομη , ηθική κλπ το έχετε καλύψει ήδη .
Θα σταθώ όμως στο μετά την (πιθανή , πλην όμως υπολογίσιμη) σύλληψη - αυτόφωρο - δίκη - καταδίκη . Εάν κάποιος καταδικαστεί για παράβαση του νόμου περι όπλων (2368/1993) , τότε αυτομάτως αποκτά "ποινικό μητρώο" . Αυτό σημαίνει κατάσχεση όλων των όπλων που κατέχει (νόμιμα εννοείται) ο καταδικασθείς . Τελείωσαμε εδώ ; Όχι . Αυτομάτως χάνει και την σκοπευτική του ιδιότητα , την κυνηγετική του ιδιότητα και γενικά χάνει το δικαίωμα της οπλοκατοχής για κυνληγι , σκοποβολή κλπ ... Με άλλα λόγια τέρμα αυτό που αγαπάμε . Προσοχή λοιπόν και να κοιτάμε όλοι πρώτα την ασφάλεια τη δική μας και των γύρω μας και αμέσως μετά το γράμμα του νόμου . Ως νόμιμοι κάτοχοι όπλων ωφείλουμε πρώτα εμείς να είμαστε νόμιμοι γιατί ο νόμος , έστω και άν εμείς τον θεωρούμε άδικο ή ελειπή ή οτιδήποτε άλλο , είναι νόμος ...
Μάκης
_________________
ΠΑΛΙΝ ΔΕ ΤΟΥ ΞΕΡΞΟΥ ΓΡΑΨΑΝΤΟΣ "ΠΕΜΨΟΝ ΤΑ ΟΠΛΑ", ΑΝΤΕΓΡΑΨΕ "ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ."

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 462
Απ: Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;
« Απάντηση #80 στις: 10 Απριλίου, 2014, 20:45:39 μμ »



+1000
FX Bobcat (6.35mm)
HW100 T (5.5 mm)
HW30 S (4.5mm)
Gamo PT-85 (4.5 mm) blowback

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;
« Απάντηση #81 στις: 10 Απριλίου, 2014, 21:58:52 μμ »
Καλησπέρα μετά απο πολύ καιρό...
Διάβασα το θέμα και δεν θα εκφέρω γνώμη για το άν η σκοποβολή σε ΙΧ (ή αυτσχέδιο ή όπως αλλιώς θέλετε) σκοπευτήριο είναι παράνομη , ηθική κλπ το έχετε καλύψει ήδη .
Θα σταθώ όμως στο μετά την (πιθανή , πλην όμως υπολογίσιμη) σύλληψη - αυτόφωρο - δίκη - καταδίκη . Εάν κάποιος καταδικαστεί για παράβαση του νόμου περι όπλων (2368/1993) , τότε αυτομάτως αποκτά "ποινικό μητρώο" . Αυτό σημαίνει κατάσχεση όλων των όπλων που κατέχει (νόμιμα εννοείται) ο καταδικασθείς . Τελείωσαμε εδώ ; Όχι . Αυτομάτως χάνει και την σκοπευτική του ιδιότητα , την κυνηγετική του ιδιότητα και γενικά χάνει το δικαίωμα της οπλοκατοχής για κυνληγι , σκοποβολή κλπ ... Με άλλα λόγια τέρμα αυτό που αγαπάμε . Προσοχή λοιπόν και να κοιτάμε όλοι πρώτα την ασφάλεια τη δική μας και των γύρω μας και αμέσως μετά το γράμμα του νόμου . Ως νόμιμοι κάτοχοι όπλων ωφείλουμε πρώτα εμείς να είμαστε νόμιμοι γιατί ο νόμος , έστω και άν εμείς τον θεωρούμε άδικο ή ελειπή ή οτιδήποτε άλλο , είναι νόμος ...
Οχι φιλε μου δεν ειναι ετσι τα πραγματα,αλοιμονο αν ηταν.Δηλ θελεις να μας πεις οτι αν με ποιασουν να κανω σκοποβολη με το αεροβολο μου και μου επιβληθη ποινη θα μου κατασχουν τα οπλα (κυνηγητικα)που κατεχω νομιμα αν καταλαβα καλα......ουτε μια στο εκατομυριο δεν γινεται.Εχει τυχει σε γνωστους μου ανθρωπους και κυνηγους να υπεπεσαν σε μια παραβαση με το οπλο να δικαστηκαν να επιβληθηκε η ποινη(κατασχεση οπλου)και ενα χρονικο διαστημα με αναστολη η εξαγορασιμη και μεχρι εκει.Δεν εγινε καμια κατασχεση των υπολοιπων οπλων παρα μονο της κυνηγητικης αδειας για πεντε χρονια και αυτο οχι σε ολες τις περιπτωσεις γιατι δεν ειναι ολες οι παραβασεις ιδιες.
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος madmak

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Weihrauch 30 S
Απ: Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;
« Απάντηση #82 στις: 11 Απριλίου, 2014, 07:02:36 πμ »
...Εχει τυχει σε γνωστους μου ανθρωπους και κυνηγους να υπεπεσαν σε μια παραβαση με το οπλο να δικαστηκαν να επιβληθηκε η ποινη(κατασχεση οπλου)και ενα χρονικο διαστημα με αναστολη η εξαγορασιμη και μεχρι εκει.Δεν εγινε καμια κατασχεση των υπολοιπων οπλων παρα μονο της κυνηγητικης αδειας για πεντε χρονια και αυτο οχι σε ολες τις περιπτωσεις γιατι δεν ειναι ολες οι παραβασεις ιδιες.
Εσύ προφανώς μιλάς για παράβαση που έγινε κατα τη διάρκεια κυνηγετικής περιόδου . Εγώ μιλάω για παράνομη οπλοφορία - οπλοχρησία , γιατί με αυτές τις κατηγορίες θα παραπεμφθώ εάν συλληφθώ να ρίχνω με το αεροβόλο μου κάπου έξω...
Σε κάθε περίπτωση ας είμαστε νόμιμοι γιατί δεν ξέρουμε τις διαθέσεις της εκάστοτε Αστυνομικής και Εισαγγελικής Αρχής ...
Μάκης
_________________
ΠΑΛΙΝ ΔΕ ΤΟΥ ΞΕΡΞΟΥ ΓΡΑΨΑΝΤΟΣ "ΠΕΜΨΟΝ ΤΑ ΟΠΛΑ", ΑΝΤΕΓΡΑΨΕ "ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ."

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 462
Απ: Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;
« Απάντηση #83 στις: 11 Απριλίου, 2014, 13:48:36 μμ »
δεν έχει να κάνει με τις διαθέσεις τους , δουλειά τους είναι και δουλειά μας τουλάχιστον να μην προκαλούμε
FX Bobcat (6.35mm)
HW100 T (5.5 mm)
HW30 S (4.5mm)
Gamo PT-85 (4.5 mm) blowback

Αποσυνδεδεμένος Giannis_AIRboom

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
Απ: Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;
« Απάντηση #84 στις: 22 Οκτωβρίου, 2016, 23:16:48 μμ »
Είναι που θα πέσεις πώς θα μιλήσεις σε τη ψυχολογική κατάσταση βρεις εκείνη την στιγμή πχ τον αστυνόμο

Συμφωνώ με τον michael1969   ηρεμία ευγένεια όχι εξυπνάδες του λες για το τρελαμένο χόμπι και να δεις που ο αστυνομικός θα έρθει κάποια στιγμή να ρήξη μαζί σου (μου έτυχε) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

Συμφωνώ κι εγώ ότι η ευγένεια και η ηρεμία κερδίζει τους πάντες, Θα σας πω τι μου έτυχε εμένα προσωπικά .........  είχα πάει σε κάποιο αρκετά ήσυχο μέρος για βολές με αρκετή ασφάλεια και με μηδαμινή  κίνηση .... αφού πέρασε αρκετή ώρα ξαφνικά βλέπω στην πλάτη μου να σταματάει ένα όχημα τις αστυνομίας ....... με πλησιάζουν 2 αστυνομικοί και με ρωτάνε με ένα ύφος κάπως αυστηρό για το τι κάνω εκεί  ........ ήρεμος και με ευγένεια τους έκανα όχι μόνο να αλλάξουν το ύφος άμεσα αλλά και να πιουν τον καφέ του μαζί μου και να με βλέπουν που έριχναν μέχρι τους παρότρυνα να ρίξουν κι εκείνοι μέχρι που τους άρεσε τόσο πολύ που καθώς έφευγαν με ρώτησαν κάθε πότε πάω αν πάω συχνά για να περάσουν να ( πιουν καφέ ) δουν αν πετυχαίνω τον στοχο  :D :D :D :D :D ;D :D

Αποσυνδεδεμένος fragkiskos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
Απ: Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;
« Απάντηση #85 στις: 23 Οκτωβρίου, 2016, 08:22:46 πμ »
Είναι που θα πέσεις πώς θα μιλήσεις σε τη ψυχολογική κατάσταση βρεις εκείνη την στιγμή πχ τον αστυνόμο

Συμφωνώ με τον michael1969   ηρεμία ευγένεια όχι εξυπνάδες του λες για το τρελαμένο χόμπι και να δεις που ο αστυνομικός θα έρθει κάποια στιγμή να ρήξη μαζί σου (μου έτυχε) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

Συμφωνώ κι εγώ ότι η ευγένεια και η ηρεμία κερδίζει τους πάντες, Θα σας πω τι μου έτυχε εμένα προσωπικά .........  είχα πάει σε κάποιο αρκετά ήσυχο μέρος για βολές με αρκετή ασφάλεια και με μηδαμινή  κίνηση .... αφού πέρασε αρκετή ώρα ξαφνικά βλέπω στην πλάτη μου να σταματάει ένα όχημα τις αστυνομίας ....... με πλησιάζουν 2 αστυνομικοί και με ρωτάνε με ένα ύφος κάπως αυστηρό για το τι κάνω εκεί  ........ ήρεμος και με ευγένεια τους έκανα όχι μόνο να αλλάξουν το ύφος άμεσα αλλά και να πιουν τον καφέ του μαζί μου και να με βλέπουν που έριχναν μέχρι τους παρότρυνα να ρίξουν κι εκείνοι μέχρι που τους άρεσε τόσο πολύ που καθώς έφευγαν με ρώτησαν κάθε πότε πάω αν πάω συχνά για να περάσουν να ( πιουν καφέ ) δουν αν πετυχαίνω τον στοχο  :D :D :D :D :D ;D :D

Μέχρι τώρα καλά πήγαμε........Και αν σου κάτσει ; ξυλοχοντρούλι είναι το ρίσκο

Αποσυνδεδεμένος Giannis_AIRboom

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
Απ: Αυτοσχέδιο σκοπευτήριο, νόμιμο ή παράνομο;
« Απάντηση #86 στις: 23 Οκτωβρίου, 2016, 13:27:41 μμ »
Είναι που θα πέσεις πώς θα μιλήσεις σε τη ψυχολογική κατάσταση βρεις εκείνη την στιγμή πχ τον αστυνόμο

Μέχρι τώρα καλά πήγαμε........Και αν σου κάτσει ; ξυλοχοντρούλι είναι το ρίσκο
  Το ρίσκο είναι μεγάλο αλλά μπορώ να σου πω ότι υπάρχει μια μικρή ανοχή ........ αν δεις τα post κανένα δεν λέει για αυτόφωρο χωρίς καρφωτή ...... όλα από καρφωτή και από έλεγχο ........ αυτό πάλι με ευγένεια και ηρεμία μπορείς να τα ξεπεράσεις με μια ψιλοσύσταση ....... κι εμένα που με πλησίασαν μου είπαν προσοχή που πάω και κάνω βολές αλλά με τρόπο εξαιρετικό μπορώ να πω και με χιούμορ !!