Αποστολέας Θέμα: καλώς σας βρήκα!  (Αναγνώστηκε 10862 φορές)

Αποσυνδεδεμένος katemakias520

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
καλώς σας βρήκα!
« στις: 22 Ιανουαρίου, 2017, 20:06:19 μμ »
καλησπέρα και καλώς σας βρήκα! μετά από καιρό ως αναγνώστης μόνο είπα να εγγράφω! ο λόγος που χρησιμοποιώ αεροβόλο είναι σκοποβολή και έχω ένα παλιό gamo και ακόμα κάνει την δουλειά του μια χαρά όμως ήρθε η ώρα να αναβαβαθμίσω και είμαι ανάμεσα σε PCP ή gamo g-magnum igt .22/5.5! αυτήν τη στιγμή είμαι στο Βερολίνο και έχω την ευκαιρία να αγοράσω καλή διόπτρα σε πολύ καλή τιμή σε σχέση με Ελλάδα. είμαι σχεδόν Σγούρος ότι θέλω την walther ft 8-32x56! θέλω γνώμες παρακαλώ! επίσεις ξέρει κανείς αν περνάει από αεροδρόμιο στις αποσκευές?δεν έχω όρεξη να μπλέξω......

Αποσυνδεδεμένος Michael Smith

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
Απ: καλώς σας βρήκα!
« Απάντηση #1 στις: 22 Ιανουαρίου, 2017, 20:45:18 μμ »
πιπερι !!!! το γιατι θα στο πουν οι συντονιστες!! καλως ηρθες παντως.... ;)

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: καλώς σας βρήκα!
« Απάντηση #2 στις: 22 Ιανουαρίου, 2017, 20:46:29 μμ »
Αγαπητέ φίλε καλώς μας ήρθες :)

Απόλαυσε το Βερολίνο και κάνε οικονομία στα χρηματά σου αποφέυγοντας την διόπτρα Walther. Πέρα του ότι δεν έχει να προσφέρει τίποτα αξιόλογο ως οπτικό, σαν  μοντέλο / μέγεθος / βάρος, είναι παντελώς ακατάλληλη για το Gamo Magnum IGT.... που επίσης θα συνιστούσα να αποφύγεις εφόσον το ζητούμενο είναι η σκοποβολή !

Πρώτα φρόντισε να ιεραρχήσεις τα θέλω σου σχετικά με τον τύπο όπλου που θέλεις να αποκτήσεις στο σύντομο μέλλον, και μετά θα διαλέξεις το κατάλληλο οπτικό ;)

"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος petridoohan

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
Απ: καλώς σας βρήκα!
« Απάντηση #3 στις: 22 Ιανουαρίου, 2017, 20:46:58 μμ »
Καλώς ήρθε φίλε KTM από τη Γερμανία!
Από ότι καταλαβαίνω θέλεις να ξαναρχίσεις την υπόθεση ''αεροβόλο'', αλλά τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με αυτό; Το ερώτημα PCP ή Gamo gas-ram είναι πολύ γενικό, ενώ και η επιλογή διόπτρας δεν βοηθά στο να σε κατατοπίσει κάποιος στην σωστότερη αγορά.
BSA R10 5.5
Weihrauch HW-97K 4.5 laminate
Weihrauch HW-95 luxus

Αποσυνδεδεμένος katemakias520

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
Απ: καλώς σας βρήκα!
« Απάντηση #4 στις: 22 Ιανουαρίου, 2017, 21:01:33 μμ »
πιπερι !!!! το γιατι θα στο πουν οι συντονιστες!! καλως ηρθες παντως.... ;)
sorry διορθώθηκε! ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος katemakias520

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
Απ: καλώς σας βρήκα!
« Απάντηση #5 στις: 22 Ιανουαρίου, 2017, 21:22:28 μμ »
Αγαπητέ φίλε καλώς μας ήρθες :)

Απόλαυσε το Βερολίνο και κάνε οικονομία στα χρηματά σου αποφέυγοντας την διόπτρα Walther. Πέρα του ότι δεν έχει να προσφέρει τίποτα αξιόλογο ως οπτικό, σαν  μοντέλο / μέγεθος / βάρος, είναι παντελώς ακατάλληλη για το Gamo Magnum IGT.... που επίσης θα συνιστούσα να αποφύγεις εφόσον το ζητούμενο είναι η σκοποβολή !

Πρώτα φρόντισε να ιεραρχήσεις τα θέλω σου σχετικά με τον τύπο όπλου που θέλεις να αποκτήσεις στο σύντομο μέλλον, και μετά θα διαλέξεις το κατάλληλο οπτικό ;)


ευχαριστώ! όσο για το Βερολίνο δεν είναι και πολύ απολαυστικό μιας και θυμίζει Ομόνοια και πολλά άλλα......!Καταλαβαίνω ότι ξεκινάω λίγο λάθος με το να αγοράσω πρώτα διοπτρα και μετά αεροβόλο απλά όπως είπα είναι ευκαιρία να την πάρω από εδώ γιατι είναι πολύ ποιο φθηνά πχ. αυτή που είπα έχει 100-130 ευρώ λιγότερα! ίσως λόγω οικονομικού να πάω σε break barrel γύρο στα 400 ευρώ οπότε το gamo magnum igt πιστεύω είναι καλό μετά από λίγο ψάξιμο.so! τι διοπτρα λες? γύρω στα 250 ευρώ (Ελλάδα)

Αποσυνδεδεμένος katemakias520

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
Απ: καλώς σας βρήκα!
« Απάντηση #6 στις: 22 Ιανουαρίου, 2017, 21:34:46 μμ »
Καλώς ήρθε φίλε KTM από τη Γερμανία!
Από ότι καταλαβαίνω θέλεις να ξαναρχίσεις την υπόθεση ''αεροβόλο'', αλλά τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με αυτό; Το ερώτημα PCP ή Gamo gas-ram είναι πολύ γενικό, ενώ και η επιλογή διόπτρας δεν βοηθά στο να σε κατατοπίσει κάποιος στην σωστότερη αγορά.
thanks! βασικά θέλω να αλάξω σε κάτι ποιο δυνατό και ποιο εύστοχο σε αποστάσεις 30 με 60 μέτρα ας πούμε για σκοποβολή.............απλά είναι πολύ φθηνότερες εδώ οι διοπτρες και επειδή θα φύγω πρέπει να την πάρω πριν πάρω το αεροβόλο.ξερω ειναι λίγο ανάποδο αλλά...!

Αποσυνδεδεμένος petridoohan

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
Απ: καλώς σας βρήκα!
« Απάντηση #7 στις: 22 Ιανουαρίου, 2017, 23:03:30 μμ »
ok- αν εκεί την βρίσκεις με 130€ να την πάρεις, αν και θεωρώ ότι έχει μεγάλο φακό για ''γενική'' σκοποβολή. Τώρα αν θέλεις ''δύναμη'', θέλεις τουλάχιστον ένα pcp 5.5/6.35 με κάπου 30-50lb/ft. Το IGT πόσο να βγάζει; 18-20;. Αν και με τόση ανάκρουση (1250fps λέει...), δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχει στα 60 μέτρα. Αφού θέλεις break-barrel δες ένα HW 90, αφού σκέφτεσαι το gas-ram, να το φουσκώσεις στα π.χ. 22lb/ft και να έχεις ένα ωραίο αεροβόλο με κορυφαία σκανδάλη και ποιότητα. Αργότερα, πας και για ένα pcp  8)
BSA R10 5.5
Weihrauch HW-97K 4.5 laminate
Weihrauch HW-95 luxus

Αποσυνδεδεμένος Farmer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 160
Απ: καλώς σας βρήκα!
« Απάντηση #8 στις: 23 Ιανουαρίου, 2017, 10:58:01 πμ »
Αν υποθέσουμε ότι παίρνεις ενα καλό γιαλί,μετα τι κανεις?
Το βάζεις στο σάκο και μέσα στο αεροπλάνο?
You dont need any weapons if you are armed with imagination

Αποσυνδεδεμένος katemakias520

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
Απ: καλώς σας βρήκα!
« Απάντηση #9 στις: 23 Ιανουαρίου, 2017, 16:34:25 μμ »
Αν υποθέσουμε ότι παίρνεις ενα καλό γιαλί,μετα τι κανεις?
Το βάζεις στο σάκο και μέσα στο αεροπλάνο?
ναι στις αποσκευές και σήμερα που μίλησα σε μαγαζί με όπλα λέει μπορώ και ολόκληρο το αεροβόλο να περάσω απλά πρέπει να το δηλώσω.

Αποσυνδεδεμένος katemakias520

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
Απ: καλώς σας βρήκα!
« Απάντηση #10 στις: 23 Ιανουαρίου, 2017, 18:13:25 μμ »
ok- αν εκεί την βρίσκεις με 130€ να την πάρεις, αν και θεωρώ ότι έχει μεγάλο φακό για ''γενική'' σκοποβολή. Τώρα αν θέλεις ''δύναμη'', θέλεις τουλάχιστον ένα pcp 5.5/6.35 με κάπου 30-50lb/ft. Το IGT πόσο να βγάζει; 18-20;. Αν και με τόση ανάκρουση (1250fps λέει...), δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχει στα 60 μέτρα. Αφού θέλεις break-barrel δες ένα HW 90, αφού σκέφτεσαι το gas-ram, να το φουσκώσεις στα π.χ. 22lb/ft και να έχεις ένα ωραίο αεροβόλο με κορυφαία σκανδάλη και ποιότητα. Αργότερα, πας και για ένα pcp  8)
100 με 130 λιγότερα σε σχέση με Ελλάδα δηλαδή 170€ το gamo αυτο βγάζει γύρο στα 30lb,1000 fps και λόγω gas ram υποτίθεται έχει λιγότερη ανάκρουση και εχει ένα scope rail που μειώνει την ανάκρουση λέει 100% οπότε η διοπτρα δεν τρώει κλωτσιες.γενικα υπάρχουν λίγα reviews για αυτο και ειναι αρκετά καλά.το wh 90 sorry αλλά μου θυμίζει κινέζικο των 70 ευρώ  ::) έχω και λιγο κόλλημα με την εμφάνιση αλλά μην το πεις πουθενά  ;D

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: καλώς σας βρήκα!
« Απάντηση #11 στις: 23 Ιανουαρίου, 2017, 18:34:51 μμ »
Το τι λεει (ο κατασκευαστης ή το καταστημα) με το τι κανει ενα οπλο, εχει τεραααστια διαφορα!

Επισης, τα οπλα ριχνουν με το μηχανισμο και οχι με την εμφανιση τους ;)
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος katemakias520

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
Απ: καλώς σας βρήκα!
« Απάντηση #12 στις: 23 Ιανουαρίου, 2017, 18:44:21 μμ »
Το τι λεει (ο κατασκευαστης ή το καταστημα) με το τι κανει ενα οπλο, εχει τεραααστια διαφορα!

Επισης, τα οπλα ριχνουν με το μηχανισμο και οχι με την εμφανιση τους ;)
σωστά! καλά ασε τι λένε αυτοί.....η gamo λέει 1650 fps για .177 και 1300 fps για .22! ανθρώπους που το έχουν μετρήσει ακούω μόνο

Αποσυνδεδεμένος Farmer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 160
Απ: καλώς σας βρήκα!
« Απάντηση #13 στις: 23 Ιανουαρίου, 2017, 19:54:49 μμ »
Αν υποθέσουμε ότι παίρνεις ενα καλό γιαλί,μετα τι κανεις?
Το βάζεις στο σάκο και μέσα στο αεροπλάνο?
ναι στις αποσκευές και σήμερα που μίλησα σε μαγαζί με όπλα λέει μπορώ και ολόκληρο το αεροβόλο να περάσω απλά πρέπει να το δηλώσω.

Το αεροβόλο ειναι κάτι που δεν απαγορεύεται η κατοχή του. Η διόπτρα όμως είναι...
Δηλαδή λες ότι βάζεις μια διόπτρα στις αποσκευές στη Γερμανία,οποτε φαίνεται κανονικά στον έλεγχο...
Και μετά στο ελληνικό αεροδρόμιο πάλι φαίνεται...και κανένα πρόβλημα?
Κατέχεις δηλαδή σε ελληνικό αεροδρόμιο κάτι που εμπίπτει στο νόμο περί όπλων και είσαι κουλ? Για ξανάψαξτο αυτό...
You dont need any weapons if you are armed with imagination

Αποσυνδεδεμένος katemakias520

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
Απ: καλώς σας βρήκα!
« Απάντηση #14 στις: 23 Ιανουαρίου, 2017, 20:06:00 μμ »
Αν υποθέσουμε ότι παίρνεις ενα καλό γιαλί,μετα τι κανεις?
Το βάζεις στο σάκο και μέσα στο αεροπλάνο?
ναι στις αποσκευές και σήμερα που μίλησα σε μαγαζί με όπλα λέει μπορώ και ολόκληρο το αεροβόλο να περάσω απλά πρέπει να το δηλώσω.

Το αεροβόλο ειναι κάτι που δεν απαγορεύεται η κατοχή του. Η διόπτρα όμως είναι...
Δηλαδή λες ότι βάζεις μια διόπτρα στις αποσκευές στη Γερμανία,οποτε φαίνεται κανονικά στον έλεγχο...
Και μετά στο ελληνικό αεροδρόμιο πάλι φαίνεται...και κανένα πρόβλημα?
Κατέχεις δηλαδή σε ελληνικό αεροδρόμιο κάτι που εμπίπτει στο νόμο περί όπλων και είσαι κουλ? Για ξανάψαξτο αυτό...

γιατι ελέγχουν τις αποσκευές στης αφίξεις? τον καθυστερημένο νόμο για τις διοπτρες στην Ελλάδα τον ξέρω... από Γερμανία δεν υπάρχει θέμα γιατι δεν απαγορεύονται οι διοπτρες