Αποστολέας Θέμα: Αγορές σε ταξίδια εξωτερικού (Εντός και εκτός Ευρώπης)  (Αναγνώστηκε 36972 φορές)

Αποσυνδεδεμένος diana350magnum

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2158
  • Cricket kalibrgun 5.5 (κουασιμόδος).
Πολυ καλημερα σε ολους.Σε περιπου 1 μηνα και κατι θα παω στην Αγγλια για ταξιδι του μελιτος!!Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω το εξης.Τι ειναι νομιμο να φερω μεσα στις αποσκευες μου και χωρις να το δηλωσω?Δε μιλαμε φυσικα για βαση διοπτρας και κανενα βελτιωτικο ελατηριο,αλλα για διοπτρα ας πουμε.Επισης σε περιπτωση που θελω να φερω οπλο,τι προβλεπεται?Πρεπει να το δηλωσω καπου η να το κρυψω στην κωλοτσεπη!!!?.Παρακαλω να μου απαντησει καποιος που εχει προσωπικη εμπειρια η ειναι 100% σιγουρος,γιατι δεν θελω να ακουσω ενα σωρο αποψεις και να μπερδευτω.Ευχαριστω εκ των προτερων.
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Νοεμβρίου, 2008, 13:16:37 μμ από Einhorn »
Ουδείς χειρότερος εχθρός του ευεργετηθέντος...

Προσοχή στα μοναχικά κοπρόσκυλα...!

Finman

  • Επισκέπτης
Απ: Αγορές σε ταξίδια εξωτερικού (Εντός και εκτός Ευρώπης)
« Απάντηση #1 στις: 13 Νοεμβρίου, 2008, 12:58:06 μμ »
Πολυ καλημερα σε ολους.Σε περιπου 1 μηνα και κατι θα παω στην Αγγλια για ταξιδι του μελιτος!!Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω το εξης.Τι ειναι νομιμο να φερω μεσα στις αποσκευες μου και χωρις να το δηλωσω?Δε μιλαμε φυσικα για βαση διοπτρας και κανενα βελτιωτικο ελατηριο,αλλα για διοπτρα ας πουμε.Επισης σε περιπτωση που θελω να φερω οπλο,τι προβλεπεται?Πρεπει να το δηλωσω καπου η να το κρυψω στην κωλοτσεπη!!!?.Παρακαλω να μου απαντησει καποιος που εχει προσωπικη εμπειρια η ειναι 100% σιγουρος,γιατι δεν θελω να ακουσω ενα σωρο αποψεις και να μπερδευτω.Ευχαριστω εκ των προτερων.

Diana,

πρωτα πρωτα, με το καλο και συγχαρητηρια. Αγορασε τωρα πριν παρει χαμπαρι η συζυγος, θα δεις οτι θα σου 'κοπουν' αυτα  :D :D.

τωρα οσον αφορα αγορα στην αγγλια, μπορεις να αγορασεις διοπτρες, βασεις, βολιδες κλπ. Καθως πανε απο χωρα της εοκ σε χωρα της εοκ, δεν χρειαζεται να τα δηλωσεις (αρκει να μην ειναι παρανομα στην χωρα εισαγωγης...οποτε εκει ειναι το κολλημα). Για οπλο, στην αγγλια μπορεις να αγορασεις οποιοδηποτε αεροβολο αρκει η δυναμη του να μην υπερβαινει τις 12 ποδολιβρες. Αλλα δεν μπορεις να το εξαγεις χωρις ειδικη αδεια που χρειαζεται συναινεση και των Αγγλικων και των Ελληνικων αρχων. Με αλλα λογια, ουτε που να το σκεφτεσαι, ο νομος για τα οπλα εδω ειναι πολυ αυστηρος και σε βλεπω στο Γκουανταναμο αμα κανεις καμια παληκαρια.

καλο ταξιδι!!

Μπιριγκογκος

Αποσυνδεδεμένος feugatos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 492
Απ: Αγορές σε ταξίδια εξωτερικού (Εντός και εκτός Ευρώπης)
« Απάντηση #2 στις: 13 Νοεμβρίου, 2008, 14:24:39 μμ »
Η απολυτη γειωση! :)



Νικος
BSA Meteor MK6 .177
Gamo CFX .22

Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"
www.razorsteam.bravehost.com

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Αγορές σε ταξίδια εξωτερικού (Εντός και εκτός Ευρώπης)
« Απάντηση #3 στις: 13 Νοεμβρίου, 2008, 14:45:55 μμ »
diana,

Να ζήσετε φίλε και καλούς απογόνους!
Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα όλα τα παρελκόμενα από Αγγλία. Οι νόμοι είναι λίγο άκυροι πάντως... ενώ η σύζυγος θα μπορεί να πάρει ό,τι θέλει (κοινώς την πάτησες!!).

Αποσυνδεδεμένος p

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • DIANA mod.48 4,5 Tasco World Class 3-9x50
Απ: Αγορές σε ταξίδια εξωτερικού (Εντός και εκτός Ευρώπης)
« Απάντηση #4 στις: 13 Νοεμβρίου, 2008, 15:41:32 μμ »
Tha taksidepso sintoma stin aystralia. Tha ithela na rotiso an moy erthi flasia na kano agores apo eki (aerovolo, dioptra, sferidia) mporo na paro, stis aposkeves mou gia tin epistrofi, kapia apo ta parapano? Alazi kati an ta exis mazi sou stis aposkeves? Efxaristo poli. :)
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Νοεμβρίου, 2008, 01:46:24 πμ από Einhorn »
:);):D Have A Nice Day :);):D

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Αγορές σε ταξίδια εξωτερικού (Εντός και εκτός Ευρώπης)
« Απάντηση #5 στις: 13 Νοεμβρίου, 2008, 15:51:23 μμ »
Φιλε μου ο νόμος επιτρεπει να φερεις μαζι σου μεχρι 3 αεροβολο ΜΟΝΟΝ απο χωρες της EE.
Απο οπουδηποτε αλλου ρωτα στην ασφαλεια και την Ελληνικη αλλα και της χωρας που θα πας.
Ειδικα αν μπεις σε αεροπλανο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Αγορές σε ταξίδια εξωτερικού (Εντός και εκτός Ευρώπης)
« Απάντηση #6 στις: 13 Νοεμβρίου, 2008, 23:28:28 μμ »
Έχω την εντύπωση πως σε αεροπλάνο δεν μπορείς να μεταφέρεις τίποτε ανάλογο στις αποσκευές σου έστω και αν ταξιδεύεις εντός της ΕΕ.

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Αγορές σε ταξίδια εξωτερικού (Εντός και εκτός Ευρώπης)
« Απάντηση #7 στις: 13 Νοεμβρίου, 2008, 23:53:46 μμ »
Το δηλωνεις και μπαινει στις αποσκευες δεν ηπαρχει προβλημα, ακομη καλητερα αν εισαι και εγγεγραμενος σκοπευτης.
Το θεμα ειναι οτι συνήθως προβλημα σου δημιουργουν στο ελληνικο αεροδρομιο.Ποσο μαλον αν το φερνεις απο χωρα εκτος ΕΕ.

Στην τελικη δεν αξιζει την ταλαιπωρια γιατι και εκει οι τιμες ειναι ανεβασμενες, απο οτι εχω δει.
Ειδικα στα ευρωπαικα οπλα.
Παρτο απο ταξιδι σε ΕΕ και τελος ;)
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Αγορές σε ταξίδια εξωτερικού (Εντός και εκτός Ευρώπης)
« Απάντηση #8 στις: 13 Νοεμβρίου, 2008, 23:57:25 μμ »
Το θεμα ειναι οτι συνήθως προβλημα σου δημιουργουν στο ελληνικο αεροδρομιο.Παρτο απο ταξιδι σε ΕΕ και τελος ;)
Όπου απαιτείται και η άδεια εισαγωγής από την ΓΑΔΑ..

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Αγορές σε ταξίδια εξωτερικού (Εντός και εκτός Ευρώπης)
« Απάντηση #9 στις: 14 Νοεμβρίου, 2008, 00:19:59 πμ »
Οι απόψεις διίστανται, αμα θέλεις τη γνώμη μου κανε το ταξιδάκι σου και κοιτα να περάσεις καλα.
Επίσης δεν υπάρχουν καλα μαγαζιά με αεροβόλα και τα παρελκόμενα τους σε καθε γωνία σε χώρες του εξωτερικού, έτσι ώστε εκει που θα πας να πέσεις πανω σε ενα τέτοιο.
Δεν αξίζει η ολη ιστορία, και δεν μπορεις να εισαι σίγουρος για το τι θα γίνει οταν φτάσεις σε Ελληνικό έδαφος.
Το άγχος ειναι τέτοιο που δεν αξίζει.

Σε Site απο αεροδρόμιο του Λονδίνου ειχα διαβάσει οτι μπορείς να φέρεις και τη διόπτρα ακόμα και στη χειραποσκευή απο τη στιγμή που δεν ειναι ικανή να εκτοξεύσει βλήμα και δεν ειναι ενα οπλο απο μονη της. Σκέψου όμως τη θα γίνει οταν θα έρθεις Ελλάδα που εδω οι διόπτρες απαγορεύονται απο το νομο.

Υγ. Δεν ειναι εντύπωση ουτε σκέψεις αυτα που σου λεω. ;)
Γιαυτο προσοχή τη θα βάλεις στη βαλίτσα σου, δεν υπάρχει γυρισμός για κάποια πραγματα!

Φιλικα Κυριακος.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος retsiniaris

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 199
Απ: Αγορές σε ταξίδια εξωτερικού (Εντός και εκτός Ευρώπης)
« Απάντηση #10 στις: 22 Νοεμβρίου, 2008, 21:18:17 μμ »
8elo na po oti apo tin afstralia den 8a feris tipota giati eki xriazete adia na agorasis aerovolo san na agorazis kanoniko pirovolo oplo kai pou 8a tin vris???
gamo maxima,850 airmagnum,hw97k,crosman2240,crosman 357 8w

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Αγορές σε ταξίδια εξωτερικού (Εντός και εκτός Ευρώπης)
« Απάντηση #11 στις: 22 Νοεμβρίου, 2008, 21:40:54 μμ »
Ελληνική γραματοσειρά please....

Αποσυνδεδεμένος tsolakosx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
Απ: Αγορές σε ταξίδια εξωτερικού (Εντός και εκτός Ευρώπης)
« Απάντηση #12 στις: 23 Ιανουαρίου, 2009, 21:30:19 μμ »
Το δικό μου αεροβόλο το έφερα απο Αμερική, λυμένο σε κομμάτια σε διαφορετικές βαλίτσες. Οκ, είχα άγνοια κινδύνου γιατί διάβασα στην σελίδα της Ολυμπιακής ότι επιτρέπετε η μεταφορά "αθλητικών όπλων". Τις βαλίτσες τις ανοίξανε στην Αμερική όταν τις σκανάρανε. Ανόιξανε όμως όποια βαλίτσα είχε μέσα μεταλικό αντικείμενο. Βρίκανε την κάνη και το μηχανισμό, δηλαδή ενα "κυλινδρικό σίδερο" μήκους 90εκ περίπου το οποίο το είχα συσκευάσει καταλήλος. Τη βαλίτσα με το κοντάκι δεν την πειράξανε ούτε την άλλη με την διόπτρα. Ανοίξανε τη συσκευασία, το είδαν, την ξανακλείσαν τη βαλίτσα και όλα καλά. Όταν έφτασα ελλάδα, στο τελωνείο ηταν απασχολημένοι οι υπάλληλοι (2 όλοι κι όλοι) με άλλους επιβάτες και πέρασα χωρίς να τους πω ούτε "καλημέρα".
Δεν ξέρω άν ανοιγαν τις βαλίτσες και βρίσκαν το "κυλινδρικό σίδερο" τι θα γινόταν. Αν δηλαδή καταλαβαίναν ότι πρόκειτε για όπλο ή θα τρώγαν καμια φτηνή άσχετη δικαιολογία. Πάντως ο νόμος απάιτεί να έχεις άδεια. Τώρα για τις κυρώσεις δεν ξέρω αλλά πιστέυω ότι θα το κρατάγαν μέχρι να τους πάω άδεια και θα πλήρωνα και τελωνιο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι γίνεται αλλά εγώ δε το ξαναρισκάρω. Βέβαια το "έγκλημα" δεν ήταν προμελετημένο γιατί δεν είχα σκοπό σε αυτό το ταξίδι να αγοράσω αεροβόλο αλλά το βρήκα μπροστά μου σε τσάμπα τιμή και το χτύπησα. Τώρα από τιμές αξίζει κατά την γνώμη μου να φέρεις από εξωτερικό. Μια έρευνα στο ιντερνετ να κάνει ο καθένας και θα το καταλάβει.
Remington Vantage 4,5 cal - Tasco 4~16x40
Cometa 200 - 4,5 cal - CenterPoint 4x32
Hatsan 135 5,5 cal - Riflescope 6~24x50
Crosman 1008 4,5 cal Co2

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Αγορές σε ταξίδια εξωτερικού (Εντός και εκτός Ευρώπης)
« Απάντηση #13 στις: 23 Ιανουαρίου, 2009, 21:52:51 μμ »
Το δικό μου αεροβόλο το έφερα απο Αμερική, λυμένο σε κομμάτια σε διαφορετικές βαλίτσες. Οκ, είχα άγνοια κινδύνου γιατί διάβασα στην σελίδα της Ολυμπιακής ότι επιτρέπετε η μεταφορά "αθλητικών όπλων". Τις βαλίτσες τις ανοίξανε στην Αμερική όταν τις σκανάρανε. Ανόιξανε όμως όποια βαλίτσα είχε μέσα μεταλικό αντικείμενο. Βρίκανε την κάνη και το μηχανισμό, δηλαδή ενα "κυλινδρικό σίδερο" μήκους 90εκ περίπου το οποίο το είχα συσκευάσει καταλήλος. Τη βαλίτσα με το κοντάκι δεν την πειράξανε ούτε την άλλη με την διόπτρα. Ανοίξανε τη συσκευασία, το είδαν, την ξανακλείσαν τη βαλίτσα και όλα καλά. Όταν έφτασα ελλάδα, στο τελωνείο ηταν απασχολημένοι οι υπάλληλοι (2 όλοι κι όλοι) με άλλους επιβάτες και πέρασα χωρίς να τους πω ούτε "καλημέρα".
Δεν ξέρω άν ανοιγαν τις βαλίτσες και βρίσκαν το "κυλινδρικό σίδερο" τι θα γινόταν. Αν δηλαδή καταλαβαίναν ότι πρόκειτε για όπλο ή θα τρώγαν καμια φτηνή άσχετη δικαιολογία. Πάντως ο νόμος απάιτεί να έχεις άδεια. Τώρα για τις κυρώσεις δεν ξέρω αλλά πιστέυω ότι θα το κρατάγαν μέχρι να τους πάω άδεια και θα πλήρωνα και τελωνιο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι γίνεται αλλά εγώ δε το ξαναρισκάρω. Βέβαια το "έγκλημα" δεν ήταν προμελετημένο γιατί δεν είχα σκοπό σε αυτό το ταξίδι να αγοράσω αεροβόλο αλλά το βρήκα μπροστά μου σε τσάμπα τιμή και το χτύπησα. Τώρα από τιμές αξίζει κατά την γνώμη μου να φέρεις από εξωτερικό. Μια έρευνα στο ιντερνετ να κάνει ο καθένας και θα το καταλάβει.
   Περιπέτεια με τα όλα της...! :o

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Αγορές σε ταξίδια εξωτερικού (Εντός και εκτός Ευρώπης)
« Απάντηση #14 στις: 23 Ιανουαρίου, 2009, 22:02:40 μμ »
Φιλε μου χαρα στο κουράγιο σου!
όπως έγραψα μερικά ποστ πιο επάνω για καποια πράγματα δεν υπάρχει γυρισμός, και ενα πιστεύω ειναι και αυτο, δηλαδή το γεγονός οτι αμα σε πιάσουν με απαγορευμένο αντικείμενο σε αεροδρόμιο πολύ απλά την έβαψες!
Κυριάκος.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!