Αποστολέας Θέμα: Cross-dominance. Αριστερο μάτι - Δεξιόχειρας.  (Αναγνώστηκε 6867 φορές)

Αποσυνδεδεμένος saxo_29

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
Cross-dominance. Αριστερο μάτι - Δεξιόχειρας.
« στις: 21 Ιουνίου, 2018, 06:34:51 πμ »
Καλησπέρα κύριοι

Αναρωτιέμαι πόσοι από εσάς είναι δεξιόχειρες με δυνατό το αριστερό μάτι;
Για κακή μου τύχη, εγώ είμαι ένας από αυτούς.
Έχω δοκιμάσει να κλίνω το αριστερό μάτι και να πιέζω τον εαυτό μου να σκοπεύσω με το δεξί, δεν δούλεψε!
Δοκίμασα να σκοπεύσω με το αριστερό μάτι και να ρίχνω αριστερόχειρας, πάλι δεν είχα κάποια τρομερή βελτίωση!
Φυσικά όπως καταλαβαίνετε, να κάνω κάποιο κάλο γκρουπ έτσι, δεν γίνεται. Τον στόχο τον πετυχαίνω αλλά κέντρο δεν παίζει.
Διόπτρα δεν χρησιμοποιώ  και με αυτό το πρόβλημα πιστευτώ ότι ούτως η άλλως χειροτέρα θα ήταν. Εχω σκεφτεί να δοκιμάσω peep sight μπας και , η εάν κάποιος έχει καμία συμβουλή να δώσει, είτε με ή χωρίς κάποιο βοήθημα.
Το τέλειο φυσικά θα ήταν να στοχεύω μόνο με τα σιδερένια σκοπευτικά του αεροβόλου.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Cross-dominance. Αριστερο μάτι - Δεξιόχειρας.
« Απάντηση #1 στις: 21 Ιουνίου, 2018, 12:36:02 μμ »
Εγω ειμαι σε αυτη την κατηγορια.

Στο αεροβολο ριχνω κανονικα χωρις να δυσκολεύομαι καπου, και τα τελευταία χρόνια ρίχνω μερικες φορες ανοίγοντας και το αριστερό και ας κοιτάζει εκτος οπτικου.

Στο λειοκαννο που παίζει μεγαλύτερο ρολο, παίζω με τα μάτια ανοιχτά και δεν βλέπω πρόβλημα.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος Farmer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 160
Απ: Cross-dominance. Αριστερο μάτι - Δεξιόχειρας.
« Απάντηση #2 στις: 21 Ιουνίου, 2018, 16:17:00 μμ »
Μια απ τα ίδια.
Αν υπάρχει οπτικό θα ρυθμίσεις τον προσοφθάλμιο στο δεξί μάτι και θα ειναι σαν να φοράς γυαλιά κατά κάποιο τρόπο.
Θα ρυθμιστεί ο προσοφθαλμιος στη μυωπία η τον αστιγματισμό του ματιού που κοιτάει.
Με ανοιχτά...αναγκαστικα με δυο ματια αν κ δε νομίζω ότι βοηθάει πολύ
You dont need any weapons if you are armed with imagination