Αποστολέας Θέμα: Αγορα διοπτρας απο το εξωτερικο  (Αναγνώστηκε 6224 φορές)

Αποσυνδεδεμένος giannis g

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
Αγορα διοπτρας απο το εξωτερικο
« στις: 19 Μαΐου, 2023, 15:54:23 μμ »
Γεια και χαρα σε ολους, κι ευχαριστω τη διαχειριση για την αποδοχη!
Δηλωνω αρχαριος απο αεροβολα, μια και το 1ο που αγορασα εδω κι 8 μηνες ειναι ενα STOEGER RX 20 SPORT Και μπηκα στο τριπακι να παρω  μια διοπτρα χαμηλης τιμης για αρχη, για να αναβαθμισω λιγο το χομπυ μου... Ειδα λοιπον καποιες στα ελληνικα ηλ. καταστηματα, ειδα και σε καποιο ξενο (Απο Ευρωπη), με αρκετα χαμηλοτερες τιμες και θελω να ρωτησω αν γνωριζει καποιος τα περι νομοθεσιας για τις εισαγωγες του συγκεκριμένου αντικειμενου.
Φανταζομαι θα εχει ξανα τεθει το ερωτημα εδω στο φορουμ, αλλα δεν ειχα την τυχη να βρω τη σχετικη συζητηση πανω σ αυτο.

Να ειστε καλα!

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Απ: Αγορα διοπτρας απο το εξωτερικο
« Απάντηση #1 στις: 19 Μαΐου, 2023, 17:13:34 μμ »
Καλησπέρα Γιάννη και καλώς ήρθες

Ρίξε μια ματιά στην ενότητα με τα Νομικά θέματα καθώς και εδώ:  http://aerovolo.gr/forum/index.php?topic=12252.msg192797#msg192797  και για ότι χρειαστείς μην διστάσεις να ρωτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος giannis g

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
Απ: Αγορα διοπτρας απο το εξωτερικο
« Απάντηση #2 στις: 19 Μαΐου, 2023, 19:54:12 μμ »
Ευχαριστω για την αμεσοτητα και την χρηστικη παραπομπη στα ζητηματα περι νομιμοτητας τα οποια μελετησα ηδη. Το κυριο ερωτημα μου ομως ειναι αν μπορει να γινει εισαγωγη διοπτρας απο Ευρωπαικο ηλ. καταστημα (Τσεχια), χωρις να υπαρξει κατασχεση αυτης ή πιθανος να υπαρξουν τελη εκτελωνισμου :o??

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Απ: Αγορα διοπτρας απο το εξωτερικο
« Απάντηση #3 στις: 19 Μαΐου, 2023, 19:58:36 μμ »
Για αγορές μέσω Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν υφίσταται ούτε έλεγχος ούτε εκτελωνισμός.

Αποσυνδεδεμένος chris_koz

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
Απ: Αγορα διοπτρας απο το εξωτερικο
« Απάντηση #4 στις: 22 Σεπτεμβρίου, 2023, 22:03:28 μμ »
Δε νομιζω να εχεις προβλημα με την αγορα διοπτρας.Το εχουνε κανει πολλοι χωρις προβληματα.Τελικα πηρες διοπτρα?Το stoeger rx20 πως ειναι?Βρηκες κανενα σφαιρακι που να το ριχνει καλα?Μου αρεσει πολυ το design του αλλα απ'οτι εχω ψαξει λιγο δεν γκρουπαρει καλα και η σκανδαλη του ειναι αρκετα βαρια με αρκετη διαδρομη στο δευτερο σταδιο.Παλαιοτερα ειχα για λιγο διαστημα ενα stoger x20 .177 και δεν ειχα ενθουσιαστει...(πολυ κλωτσημα και κραδασμο) το πουλησα γρηγορα.Το rx20 ομως ειναι gas ram και λογικα θα εχει πιο γλυκο ριξιμο απο το παλιο x20.παρολο που εχω αεροβολα πολυ καλυτερα και ακριβοτερα θα ηθελα ενα rx20 sport για το σχεδιασμο του και μονο!κανενας που το εχει να μας πει εντυπωσεις?