Αποστολέας Θέμα: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό  (Αναγνώστηκε 136002 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Ghostrip

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 176
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #150 στις: 13 Οκτωβρίου, 2010, 00:42:20 πμ »
Εχοντας μεγάλη εμπειρία απο ups και fedex θα σου πω απλά οτι αυτοί οι κουριερ χρεώνουν εκτελωνιστικά (άλλο πράγμα απο δασμο και ΦΠΑ) ακόμα και για αντικείμενα ευτελούς αξίας. Τα USPS (Αμερικάνικα ΕΛΤΑ) τα οποία προωθούν τα προς αποστολή δεματα-επιστολές στα δικά μασ ΕΛΤΑδεν εχουν τέτοιο πρόβλημα. Τα ΕΛΤΑ όταν ανοίγουν κάποιο δέμα χρεώνουν μόνο το τελωνείο (δασμό και ΦΠΑ πανω σε δηλωμένο κόστος και μεταφορικά) και ένα πολύ μικρό κόστος εκτελωνισμού (κοντα στα 3 ευρώ). Γιαυτό όταν παραγγέλνετε οτιδίποτε απο Αμερική τριπλοτσεκάρετε ότι θα σας το στείλουν με USPS. Στην χειρότερη περίπτωση θα σας έρθει χαρτάκι στην πόρτα του σπιτιού σας με ένα μικρό κόστος. πχ κόστος αεροβόλου και μεταφορικών 100euro? fpa 23% και δασμός 4% = άλλα 27 ευρώ. Επίσης χωρίς να είμια απόλυτα σίγουρος ακόμα και αν η courier τύπου UPS/Fedex σας ζητήσει έξοδα εκτελωνισμού έχετε το δικαίωμα να το εκτελωνίσετε μόνος σας. Θα χάσετε την μέρα σας βεβαια στο τελωνειο αλλα δεν θα πληρώσετε κερατιατικα. Οι δασμοί είναι εδώ..

http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=el&Screen=0&Expand=true&SimDate=20101013
όπλα αεροβόλα στο
http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=el&Taric=9300000000&Expand=true&Area=&SimDate=20101013
Morini CM162E, Matchguns MG-2RF, Baikal IZH-46, Steyr LP-10, Feinwerkbau C55, Walther LP300 (sold), Crossman 357, Daisy Powerline 92, Feinwerkbau C62, Matchguns MG-1E,

Αποσυνδεδεμένος stealth

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 133
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #151 στις: 13 Οκτωβρίου, 2010, 12:20:04 μμ »
O φίλος Ghostrip εχει δικιο και εχω προσωπικη εμπειρια με χρονογραφο εξ Αμερικής.

Εν συντομια :
ποτε με ιδιωτικες courier απο Αμερικη γιατι απαιτουνται πολλα εξοδα εκτελωνισμου
Παντα να ζητατε το Αμερικανικο Ταχυδρομειο (USPS) - προφανως υπαρχει διακρατικη συμφωνια με τα ΕΛΤΑ και αναλαμβανουν με μηδαμινο κοστος τον εκτελωνισμο αν απαιτηθει
Οχι αεροβόλα, διοπτρες κλπ απο αμερικη γιατι το λιγοτερο που θα συμβει ειναι η δέσμευση στο τελωνειο και η ταλαιπωρία αν ανοιχτει το δεμα.....
Εχω ρωτησει πελατες τελωνειακους και μου εχουν πει οτι γενικα ανοιγουν δεματα "υποπτα", ογκώδη η αυτα που η αξια του παραστατικου ξεπερνα τα 300 - 400 €

Χαιρετω,
Δημητρης

Συνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #152 στις: 13 Οκτωβρίου, 2010, 12:27:18 μμ »
Το θεμα που ανοιχτηκε με την εισαγωγη παρελκομενων και αεροβολων απο την Αμερικη και οχι μονο, καθως και οι πληροφοριες αποστολης τους ειναι ακρως ενδιαφερον και αφορα πολλα μελη.
Συνεπως καποια στιγμη θα μεταφερθει στα <<Νομικα θεματα>> στο αναλογο τοπικ οπου και ανηκει για να προστεθει οποιαδηποτε νεα πληροφορια και να απαντηθει οποια απορια.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος Ghostrip

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 176
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #153 στις: 13 Οκτωβρίου, 2010, 16:37:16 μμ »
Επειδή πριν απο πολλά χρόνια εφερα το baikal μου απο αμερική να πω τα εξής. Αεροβόλο μπορεί να φέρει καποιος απο αμερκή. Μερικές φορές συμφέρει κιόλας ειδικά τώρα που το δολλαριο έχει πάλι κατρακυλήσει. Στην χειρότερη το δέμα θα κολλήσει στο τελωνείο Πειραιά (για δεματα μέσω πλοίου) ή Βενιζέλου (για αεροπορικά δέματα). Για όσους μένουν Αθήνα είναι δυο ωρίτσες. Εμένα τότε μου στείλανε επιστολή και πήγα στον πειραιά απο την πόλη που έμενα τότε. Η διαδικασία είναι απλή σχετικά αρκεί να μην πετύχετε υπάλληλο στόκο ή αναλφάβητο (μου έτυχε εμένα δυστυχώς και κάναμε ανάγνωση του 2168/93 όπως στο δημοτικό). Αυτό μόνο και μόνο γιατι ήταν αεροβόλο ενω κάναμε και τα σχετικά τηλέφωνα στην ΓΑΔΑ. Σε πιο πρόσφατη περίπτωση ανοίξαν το δέμα είδαν ότι δεν περιείχε κατι (ένα jean απο ebay) και απλα όταν πήγα να το παραλαβω ταχυδρομείο πλήρωσα 3 ευρώ (κόστος ανοιγματος - τελωνείου). Έχει τύχει επίσης να μου ανοίξουν δέμα απο αυστρία με κύλιδρο που είχα στείλει στην steyr για επισκευη και πάλι χρεώθηκα 3 ευρώ. Πάντως ότι αναγράφεται στους καταλόγους TARIC μπορεί να εισαχθεί (κάτω απο τις προυποθέσεις του 2168 κλπ κλπ κλπ).
Morini CM162E, Matchguns MG-2RF, Baikal IZH-46, Steyr LP-10, Feinwerkbau C55, Walther LP300 (sold), Crossman 357, Daisy Powerline 92, Feinwerkbau C62, Matchguns MG-1E,

Αποσυνδεδεμένος stealth

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 133
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #154 στις: 14 Οκτωβρίου, 2010, 20:34:21 μμ »
Δεν αντιλέγω οτι είναι δυνατη η εισαγωγή αεροβόλου απο Αμερική αλλα αναρωτιέμαι αν αξιζει η ταλαιπωρία. Πρίν απο 5 -6 χρόνια βλέποντας τις πολυ δελεαστικές τιμες της Αμερικής ειχα ρωτήσει τους Straight Shooters αν θα μπορουσαν να μου στειλουν ένα Theoben Rapid (εκει τα λενε Beeman). Μου απαντησαν - και η ειλικρίνειά τους με εξέπληξε - οτι εκείνοι μεν στελνουν αλλα εγω θα είχα προβλήματα. Σε τρείς πελατες Ελληνες που είχαν στείλει τα όπλα είχαν κολλήσει στα τελωνεία.... Βεβαια ο νομος το 93 λεει οτι επιτρεπεται η εισαγωγή αεροβόλου απο χωρες εκτος ΕΟΚ αλλα καπου έχει παρει το ματι μου - δε θυμαμαι που - οτι η διαταξη έχει τροποιηθει. Φιλε Ghostrip ξερεις κατι περισσότερο ?

Δημητρης

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #155 στις: 14 Οκτωβρίου, 2010, 20:41:58 μμ »
Εγώ έφερα χωρίς πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος mangusta

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 118
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #156 στις: 14 Οκτωβρίου, 2010, 20:50:35 μμ »
Έχω διαβάσει σε άλλο θέμα την "Eliminator Οδύσσεια" σχετικά με το τελωνείο.Ναί πράγματι χωρίς πρόβλημα.
Αν είχατε πρόβλημα δηλαδή,θα ψάχναμε τον Giorgio Moroder να συνθέσει το νέο "Eliminator Express";
Diana 100 .177
R9 .177

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #157 στις: 14 Οκτωβρίου, 2010, 20:59:30 μμ »
Αν η γιαγιά μου είχε καρούλια θα ήταν τραίνο.

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #158 στις: 14 Οκτωβρίου, 2010, 21:09:19 μμ »
Αν όμως δεν το είχα φέρει τώρα δε θα είχα ένα μοναδικό αεροβόλο.

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #159 στις: 14 Οκτωβρίου, 2010, 21:16:29 μμ »
Αν όμως δεν το είχα φέρει τώρα δε θα είχα ένα μοναδικό αεροβόλο.

Και εμεις δεν θα ειχαμε την ευκαιρια να το δοκιμάσουμε ΠΟΤΕ ουτε και να διαβάσουμε την εξαιρετική αφήγηση σου.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #160 στις: 14 Οκτωβρίου, 2010, 21:18:01 μμ »
 :)

Αποσυνδεδεμένος stealth

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 133
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #161 στις: 15 Οκτωβρίου, 2010, 08:54:11 πμ »
Φίλε Eliminator,

Επειδη εχω χασει ... επεισόδια μπορεις να (ξανα)πεις τι οπλο εφερες και τι προβλήματα αντιμετώπισες (αν αντιμετωπισες)? Καπου διάβασα ότι απαιτειται αδεια εισαγωγής απο την Αστυνομία... Ισχυει και αν ισχυει απο ποια διαταξη προβλέπεται ?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Δημητρης

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #162 στις: 15 Οκτωβρίου, 2010, 09:03:28 πμ »
Έφερα ένα Theoben Dual Magnum.22. Το βρήκα σε αγγελία από ιδιώτη. Αν είχα ένα χαρτί από τη ΓΑΔΑ ότι το συγκεκριμένο όπλο είναι αεροβόλο δε θα είχα κανένα πρόβλημα. Στο τελωνείο ξέρουν πολύ καλά ότι το μόνο που χρειάζεται για να εισάγεις αεροβόλο είναι να είσαι άνω των 18. Νομίζω ότι χρειάζεται μια επίσκεψη στο τμήμα περί όπλων στη ΓΑΔΑ όπου θα ζητήσετε το συγκεκριμένο χαρτί. Να έχετε μαζί σας τον τύπο του όπλου και ότι σχετικό φυλλάδιο μπορείτε να κατεβάσετε από το διαδύκτυο για να βοηθήσει.
Όσο για την περιπέτειά μου μπορείς να τη διαβάσεις στο θεωρείο...

Αποσυνδεδεμένος shootair

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 186
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #163 στις: 15 Οκτωβρίου, 2010, 10:26:42 πμ »
Έφερα ένα Theoben Dual Magnum.22. Το βρήκα σε αγγελία από ιδιώτη. Αν είχα ένα χαρτί από τη ΓΑΔΑ ότι το συγκεκριμένο όπλο είναι αεροβόλο δε θα είχα κανένα πρόβλημα. Στο τελωνείο ξέρουν πολύ καλά ότι το μόνο που χρειάζεται για να εισάγεις αεροβόλο είναι να είσαι άνω των 18. Νομίζω ότι χρειάζεται μια επίσκεψη στο τμήμα περί όπλων στη ΓΑΔΑ όπου θα ζητήσετε το συγκεκριμένο χαρτί. Να έχετε μαζί σας τον τύπο του όπλου και ότι σχετικό φυλλάδιο μπορείτε να κατεβάσετε από το διαδύκτυο για να βοηθήσει.
Όσο για την περιπέτειά μου μπορείς να τη διαβάσεις στο θεωρείο...
Και άξιζε τον κόπο με το παραπάνω όμως! Ένα απο τα 190+ που βγήκαν στην παραγωγή δεν είναι μικρή υπόθεση...

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Προβλήματα απο αγορές στο εξωτερικό
« Απάντηση #164 στις: 15 Οκτωβρίου, 2010, 10:35:00 πμ »
Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό μετά από έρευνα 5 ετών....