Αποστολέας Θέμα: Καλησπερα στην παρεα.  (Αναγνώστηκε 12758 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Paysanias

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Καλησπερα στην παρεα.
« στις: 12 Φεβρουαρίου, 2019, 12:45:47 μμ »
Καλησπερα και απο εμενα.. ειμαι ο Γιωργος απο την θηβα .
Θελω καποια στιγμη να αγορασω ενα αεροβολο τυφεκιο.
Θα διαβασω το φορουμ βεβαια αλλα θελω να με βοηθησεται οι κατοχοι κυριως των αεροβολων gas ram, τετοιο σκεθτομαι να παρω, των 5,5 mm διαθετω μεχρι 200 ευρο πανω κατω.
Παλιοτερα προ 10ετιας ειχα ενα Νorica dragon (4,5 mm 305 m/s) οπου μου χαλασε μεσα σε 3 χρονια (εριξα περι τις 2000 βολες !)
Περυσι αγορασα ενα πιστολι με αμπουλα 110 ευρω περιπου , μπρωστα στο αεροβολο που ειχα ειναι ενα μηδενικο θα ελεγα.
Επισης πληροφοριακα θα σας πω οτι ειμαι κυνηγος πανω απο 10 χρονια , με αδεια παω για κυνηγι δηλαδη και εχω οπλο για κυνηγι ενα Baikal SP.
Το αεροβολο το θελω καθαρα για σκοποβολη για καπακια κουτακια κλπ σε χώρους στην ύπαιθρο και γιατί οχι σε καποιο σκοπευτηριο αργοτερα.


Αποσυνδεδεμένος guppy

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
Απ: Καλησπερα στην παρεα.
« Απάντηση #1 στις: 12 Φεβρουαρίου, 2019, 13:27:36 μμ »
καλός ήρθες στην παρέα μας , και εγώ με νορίκα ξεκίνησα αλλά δεν μου έβγαλε ποτέ κανένα πρόβλημα το είχα 5 χρόνια και του είχα βγάλει τα μάτια ακόμα το έχω σκουριασμένο πλέον δεν βαράει θέλει επισκευή

η προσωπική μου γνώμη για τα gasram μιας και έχω έιναι ότι θεωρητικά υπάρχουν λιγότεροι κραδασμοί ... ναι υπάρχουν αλλά και πάλι είναι αρκετοί .... εγώ έχω ένα stoager τα λένε stoager beretta και ακούγοντας beretta λέω καλό θα είναι .. αλλά δεν ... είναι κινεζιά που βαράει πότε αριστερά πότε δεξιά ... που και που βαράει και κέντρο και λες τι έγινε χάλασε ? στην θεωρία πάντα δεν χρειάζονται σερβις και δεν πέφτει ποτέ η δύναμη τους λόγο του ότι δεν χαλαρώνει το ελατήριο + ότι μπορείς να τα αφήσεις ποιο πολύ ώρα οπλισμένα


από δύναμη μην κοιτάς μόνο τα m/s γιατί είναι 22 άρι και όχι 177 δλδ μπορεί να έχει χαμηλότερα f/s αλλά μεγαλύτερη ζημιά λόγο βάρους του σφαιρακίου

αν το θέλεις για σκοποβολή κοίτα για 177 μιας και η τροχιά του βλήματος είναι ποιο ευθεία σε σχέση με το 22 που είναι ποιο καμπύλη !

απλά με το 22 άρι βαράς και κανενα τενεκέ

όσο αφορά το ποιο όπλο είναι ποιο ευθύβολο θα σου πούνε τα παιδιά δεν τα ξέρω και εγώ μην σε πάρω στον λαιμό μου  αλλά θα σου έλεγα να δεις και για underlever ή και για pcp επειδή είναι λίγο ακριβά δες και για ορισμένα που έχουν σαν τρόμπα από κάτω στο κοντάκι

με 200 ευρώ δεν ξέρω αν μπορείς να πάρεις κάτι πραγματικά αξιόλογο ή όχι και εγώ 125 ευρώ το πήρα αλλά όταν βαράω και βλέπω ότι στις 10 βολές έχω ένα γκρούπ των 10-15 εκατοστών στα 20 μέτρα λες wtf ..... 

δλδ μην χρειαστεί σε 5 μήνες πχ να πεις μαλακία έκανα αγοράζω και ένα των 300 ευρώ πχ γιατί θα μπορούσες εξαρχής να πάρεις ένα των 400 αντί 2 που το ένα να βγει σε αχρηστία :)


μακάρι να είχα διαβάσει και εγώ εδώ μέσα πριν πάρω αεροβόλο αλλά δεν πειράζει εγώ θα έχω και ένα αεροβόλο το (stoager) αν κάποιος φίλος θέλει να βαρέσει κανένα σφαιράκι να μην πάρει το καλό που θα έχω πάρει όταν το πάρω αλλά αυτό χαχααχααααχαχχχα



« Τελευταία τροποποίηση: 13 Φεβρουαρίου, 2019, 08:20:14 πμ από mikesf »

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Καλησπερα στην παρεα.
« Απάντηση #2 στις: 12 Φεβρουαρίου, 2019, 14:42:27 μμ »
Καλως ηρθες φιλε Γιωργο ,το μελος guppy στα ειπε μια χαρα ;)
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος Mike pr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 196
Απ: Καλησπερα στην παρεα.
« Απάντηση #3 στις: 12 Φεβρουαρίου, 2019, 18:11:50 μμ »
Βρες, δοκιμασε ενα ARTEMIS GR 1600, κανει περιπου 170 €, ειναι ευστοχο, πολυ δυνατο, αρκετα ποιοτικο για τα λεφτα του, με δυσκολη οπλιση λογω 28 fpe
Παρε ενα οποιδηποτε ΒΑΜ που και αυτα για τα λεφτα τους ειναι καλα, αλλα προτιμησε ελατηριο για πιο ευκολη τροποποιηση-αλλαγη στα γουστα σου
Υπαρχουν οπλα κατω απο 200 €, αρκει να ξερεις να τα διαλεξεις

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Καλησπερα στην παρεα.
« Απάντηση #4 στις: 12 Φεβρουαρίου, 2019, 22:11:05 μμ »
Κατσε λιγο και διαβασε, εχει πολλα θεματα με αεροβολα.
Γενικα καλο και ποιοτικο gas ram με 200 € δεν θα βρεις.
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος panik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1119
  • Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Απ: Καλησπερα στην παρεα.
« Απάντηση #5 στις: 12 Φεβρουαρίου, 2019, 22:23:58 μμ »
Καλως ήρθες.
Νίκος Π.

DIANA 45 W.Germany 88
Gamo Cadet
Berreta 92FS Umarex
Crosman revolver .357 4"
P08 6" WE
M700 Takedown KJ
Tokarev TT33 Ltd SRC
MP5A3 ICS
Meu(soc) 1911 SG
AK74 APS
Glock17
Walther PKK/S Umarex

Αποσυνδεδεμένος Mike pr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 196
Απ: Καλησπερα στην παρεα.
« Απάντηση #6 στις: 12 Φεβρουαρίου, 2019, 22:31:08 μμ »
Κατσε λιγο και διαβασε, εχει πολλα θεματα με αεροβολα.
Γενικα καλο και ποιοτικο gas ram με 200 € δεν θα βρεις.
το ιδιο ελεγες καποτε και για τα pcp τα ARTEMIS, εκτος εαν θεωρεις οτι η εμφανιση υπερτερει της λειτουργιας

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Καλησπερα στην παρεα.
« Απάντηση #7 στις: 12 Φεβρουαρίου, 2019, 23:10:21 μμ »
Δεν μιλαμε Μιχαλη για pcp ,αλλα για gas ram και 200€.
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος Mike pr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 196
Απ: Καλησπερα στην παρεα.
« Απάντηση #8 στις: 12 Φεβρουαρίου, 2019, 23:30:46 μμ »
Δεν μιλαμε Μιχαλη για pcp ,αλλα για gas ram και 200€.
Τα ιδια ελεγες και για τα pcp παλιοτερα, μεχρι που ειδες τι κανουν
Ξερεις πολλους με παραπονα απο το GR1600 των 160 € ?

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Καλησπερα στην παρεα.
« Απάντηση #9 στις: 13 Φεβρουαρίου, 2019, 01:19:44 πμ »


Φυσικα και ξερω ατομα που εχουν παραπονα από το GR 1600.

Όπως ξερεις και εσυ ατομα που δεν εχουν παραπονα,νομιζω ότι αυτή η κουβεντα δεν βοηθαει τον φιλο μας στην επιλογή του.
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος Paysanias

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Καλησπερα στην παρεα.
« Απάντηση #10 στις: 13 Φεβρουαρίου, 2019, 12:32:43 μμ »
Σας ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις.
 Σαν πρωτη επιλογη μεχρι τωρα απο αυτα που εχω διαβασει ειναι το ARTEMIS GR 1600  και αφου εχει ξυλινο κοντακι αργοτερα ισως το λουστραρω οπως εχω κανει και με τα κυνηγετικα που εχω απο εμφανιση δεν με πολυ πειραζει,ουτε το βαρος, ουτε αν εχει δυσκολη οπλιση θα τα καταφερω πιστευω, κοιταω και το διαμετρημα 6,35.
Δευτερη επιλογη ειναι το Bam B23-4 ή το Bam B23x-wot στα 187 ευρο περιπου.
Αργοτερα ισως του βαλω και διοπτρα. Οπως ειχα και στο Norica παλια και ημουν πολυ ευχαριστημενος, απο αυτο το αεροβολο μεχρις που μια μερα στα ξαφνικα επεσε η αποδωση του αποτομα  παρα πολυ αφου το οπλιζεις με το μικρο δαχτυλακι και σε σημειο που να μην μπορει να πεταξει το βλημα εξω απο την κανη και να μενει μεσα. Ενω εγω παντα το προσεχα δεν το αφηνα ποτε οπλισμενο για πανω απο 5 λεπτα, και ποτε δεν πυροβολησα χωρις βληματακι μεσα. Ειναι εμφανες οτι εχει καποια βλαβη παθει  και δεν ειναι απλη φυσιολογικη μειωση ισχυος. Αυτος ειναι και ο λογος που δεν θελω να διαθεσω περισσοτερα χρηματα για αεροβολο.


Αποσυνδεδεμένος Mike pr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 196
Απ: Καλησπερα στην παρεα.
« Απάντηση #11 στις: 13 Φεβρουαρίου, 2019, 13:01:49 μμ »
Στο Norica, ειναι δεδομενο οτι εχει σπασει το ελατηριο απο τα συμπτωματα που περιγραφεις

Αποσυνδεδεμένος Paysanias

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Καλησπερα στην παρεα.
« Απάντηση #12 στις: 13 Φεβρουαρίου, 2019, 13:22:05 μμ »
Eιχα αγορασει ελατηριο, μια τσιμουχα που ειναι μπρωστα στο πιστονι στρογγυλη και ενα λαστιχακι στρογγυλο εκει που μπαινει το βλημα , για να το επισκευασω μονος μου η να το παω καπου για φτιαξιμο, αλλα δεν αξιωθηκα να το φτιαξω.
Το ελατηριο απο οσο μπορεσα να δω δεν φαινεται σπασμενο, τωρα δεν ξερω τι αλλο μπορει να εχει παθει, αν καποια στιγμη μπορεσω θα το επισκευασω.
Εριξα με αυτο το οπλο παρα πολλες βολες μπορει και να τα εφτισε.
Για την ωρα θελω να παρω καινουριο , και σε μεγαλυτερο διαμετρημα.

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Καλησπερα στην παρεα.
« Απάντηση #13 στις: 13 Φεβρουαρίου, 2019, 14:09:43 μμ »
Τοτε αγοράζεις το GR 1600 ,για να εχουμε και μια φρεσκια γνωμη ;) ;)
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος tzanti

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
Απ: Καλησπερα στην παρεα.
« Απάντηση #14 στις: 13 Φεβρουαρίου, 2019, 15:55:36 μμ »
Το gr1600 ειναι ενα πολυ τιμιο οπλο για τα λεφτα του.ευστοχο σε σχεση με την δυναμη του και η οπλιση αν ριχνεις 20-30 βολες και οχι 200 συνεχομενες ειναι σκληρη αλλα παλευεται.επισης εχει πολυ ωραιο lock time και κοφτη ανακρουση.ακομη μια πολυ καλη επιλογη στα 200 ευρω ειναι το bsa supersport το πλαστικο που και αυτο εχει ωραιο μηχανισμο gas ram και ειναι πιο ποιοτικο απο το artemis.τα bam ειναι καλα αλλα οσα δοκιμασα σε gas ram δεν..αν πας σε bam προτιμησε ελατηριο..τωρα για το norica αν εχεις τα ανταλλακτικα και μενεις κοντα θεσσαλονικη αν θες σου το φτιαχνω χωρις λεφτα...