Αποστολέας Θέμα: Κατασκεύη Custom Κοντακίου  (Αναγνώστηκε 92181 φορές)

Αποσυνδεδεμένος diana350magnum

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2158
  • Cricket kalibrgun 5.5 (κουασιμόδος).
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #270 στις: 27 Οκτωβρίου, 2010, 20:33:39 μμ »
Ωραίο φαίνεται το βασικό σχήμα που θες να δώσεις. Εμπνευσμένος απο theoben mk3 έτσι?
 Πάντως αφού ξεκίνησες που ξεκίνησες αυτό το δύσκολο εγχείρημα, θα έπρεπε να το κάνεις τουλάχιστον με καρυδιά, η οποία είναι και πιο ευκολοδούλευτη.
Όπως και να 'χει εύχομαι καλό κουράγιο και καλή επιτυχία.
Ουδείς χειρότερος εχθρός του ευεργετηθέντος...

Προσοχή στα μοναχικά κοπρόσκυλα...!

Αποσυνδεδεμένος mentzas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 195
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #271 στις: 28 Αυγούστου, 2011, 10:25:25 πμ »
Να κανω παρακαλω μια ερωτηση ?

Μετα το τριψιμο που ειναι το 90% της ολης δουλειας, το ξυλο με τι το περνατε ?

Εχω δοκιμασει με το tru oil αλλα στην δοκιμη μου βγηκε πιο σκουρο απο οτι θα ηθελα.
Εκανα μια δοκιμη με durostic teac oli με κερι και μου φανηκε πολυ ομορφοτερο.

Αξιζει να το περασω με αυτο ? Υπαρχουν κακες επιπτωσεις στο ξυλο ?

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #272 στις: 28 Αυγούστου, 2011, 10:35:20 πμ »
Το teak oil είναι ένα κατ' εξοχήν προιόν συντήρησης και προστασίας του ξύλου, συνεπώς δεν έχεις κανένα λόγο να ανησυχείς για δυσάρεστες επιπτώσεις.

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν μπορεί να "χτίσει" στρώμα επαρκούς πάχους (σαν βερνίκι) ώστε να έχει αντοχή στο χρόνο. Αν ναι, τότε είσαι οκ, αν όχι όμως, θα πρέπει αρκετά συχνά να περνάς το κοντάκι σου με τικέλαιο ώστε να το συντηρείς.

Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις άχρωμο βρασμένο λινέλαιο (boiled linseed oil). Είναι η κατ' εξοχήν δοκιμασμένη λύση με άριστα αποτελέσματα.

Εναλλακτικά βέβαια, υπάρχουν τα διάφορα βερνίκια...
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος xenofon

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 723
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #273 στις: 28 Αυγούστου, 2011, 21:39:13 μμ »
Το TEAK OIL της ΒΙΒΕΧΡΩΜ το δουλεύω εδώ κ ένα χρόνο σε καρυδιές κ οξιές, δεν έχει ξαναχρειαστεί πέρασμα κ με ένα χέρι έχει τέλεια αποτελεσματα. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

http://imageshack.us/photo/my-images/855/dsc01443ud.jpg/

Αποσυνδεδεμένος mentzas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 195
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #274 στις: 29 Αυγούστου, 2011, 21:27:51 μμ »
@xenofon: φιλε ποσο καιρο θελει να στεγνωσει, και σε τι συνθηκες (ζεστη - ισκιο) ?

Αποσυνδεδεμένος OneShot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 693
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #275 στις: 30 Αυγούστου, 2011, 10:46:19 πμ »
Να προτείνω επίσης το tung oil. Υπάρχει σε διάφορες μορφές, απο μειγματα με διαλυτες και επικινδυνα τοξικά σαν τα βιομηχανικα teak oil που αναφερθηκαν ως 100% καθαρή μορφή (που θέλει όμως λίγη διάλυση για να διεισδύσει καλά στο ξύλο το πρώτο χέρι).
Jus Sanguinis

"O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων"

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω... N.Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος AGGELOS A

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 856
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #276 στις: 05 Μαρτίου, 2012, 16:56:08 μμ »
Συνεχίζω εδώ το θέμα μου σχετικά με το κοντάκι του 135 μιας και χρειάζομαι αρκετές συμβουλές απο εμπειρότερους..........!!Παραθέτω κάποιες φώτο που μιλάνε μόνες τους και λένε ότι ξεκίνησα για την ανάδειξη μιας καρυδιάς..(έστω μέτριας)αφού τελείωσε και είδα το αποτέλεσμα,,,,,,,,,,,(καλύτερο απο το εργοστασιακό...αλλά μπορεί και καλύτερο!!!),,,;ήθελα να μάθω και τι είναι........thump rest!!!!!!!!!!Δύσκολο αυτό!!!έφαγα ψάθα!!!
http://i1216.photobucket.com/albums/dd363/angelosa1/IMG_20120303_105635.jpg
ευτυχώς διορθώνεται................
http://i1216.photobucket.com/albums/dd363/angelosa1/IMG_20120304_112114.jpg
έκανα κάπιες κλίσης που μου άρεσαν
http://i1216.photobucket.com/albums/dd363/angelosa1/IMG_20120303_132359.jpg
http://i1216.photobucket.com/albums/dd363/angelosa1/IMG_20120303_132349.jpg
http://i1216.photobucket.com/albums/dd363/angelosa1/IMG_20120303_113852.jpg
http://i1216.photobucket.com/albums/dd363/angelosa1/IMG_20120303_180500.jpg
http://i1216.photobucket.com/albums/dd363/angelosa1/IMG_20120303_175848.jpg
άλαξα κλίση στο μάγουλο...................
http://i1216.photobucket.com/albums/dd363/angelosa1/IMG_20120305_161711.jpg
...ελπίζω να μην λέτε ότι το γ......α!!!
αλλά θέλω να του κάνω stipling στα δάχτυλά αλλά και μέσα στο thump rest  και να φτιάξω η συνεχίσω μια ψάθα του......δείτε τα και θα ρωτάω εγώ....θέλω βοήθεια απο τους γνώστες παιδιά please...επίσης θέλω αλήθεια και αν κάτι δεν σας αρέσει αυτό είναι το κυριότερο..........!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 05 Μαρτίου, 2012, 17:05:17 μμ από oldtimer »
HW77-HW97-HW95-HW80-HW 35-Dianna54-Dianna56-Dianna38-AAS200-FX INDY

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #277 στις: 05 Μαρτίου, 2012, 17:04:00 μμ »
Αγγελε, για να φτιάξεις τις ψάθες χρειάζεσαι τα σχετικά εργαλεία και μάλιστα στην ίδια απόσταση γραμμών με τις εργοστασιακές - δες σχετικό θέμα στη βιβλιοθήκη.

Καλύτερα άλλαξε τα σχήματα στις υπάρχουσες αφαιρώντας ώστε να μη χρειαστεί να κόψεις καινούριες, παρα μόνο να χαράξεις καινούρια περιγράμματα.

Ο συνδυασμός ψάθας και stippling είναι δύσκολο να πετύχει αρμονικά και απ' ότι είδα στις, όποιες από τις φωτό που ανέβασες ανοίγουν, δεν υπάρχει και πολύς χώρος. Δεν βλέπω καμία σκοπιμότητα στο να κάνεις stippling στο thumb rest.

Κανόνισε την πορεία σου, γιατί από το πολύ κόψε - σκάλισε, σε βλέπω να ψάχνεις για τάβλα καρυδιάς να φτιάξεις καινούριο κοντάκι έτσι που το πάς ..  :D



"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος oldtimer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1705
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #278 στις: 05 Μαρτίου, 2012, 17:12:48 μμ »
το σημαντικοτερο στο κοντακι ειναι να βολευει τον κατοχο και καλο ειναι να του αρεσει κιολας...

το κοντακι δεν το φτιαχνεις για να αρεσει στους αλλους, ουτε για επιδειξη !!  :(

το μονο που μπορω να σου πω σαν παρατηρηση μεχρι τωρα (κι επειδη το ζητας) ειναι οτι
ξεκινησες λαθος !!
το κοντακι σου ειναι πολυ ομορφο κομματι για πειραματισμους.
κριμα να μην σου βγει οπως θελεις γιατι δεν εχεις ακομη την εμπειρια... :(

εμπειρια αποκτας σε ξυλα χωρις ιδιαιτερο ενδιαφερον  ;)
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #279 στις: 05 Μαρτίου, 2012, 17:28:03 μμ »
Αγγελε, για να φτιάξεις τις ψάθες χρειάζεσαι τα σχετικά εργαλεία και μάλιστα στην ίδια απόσταση γραμμών με τις εργοστασιακές - δες σχετικό θέμα στη βιβλιοθήκη.

Καλύτερα άλλαξε τα σχήματα στις υπάρχουσες αφαιρώντας ώστε να μη χρειαστεί να κόψεις καινούριες, παρα μόνο να χαράξεις καινούρια περιγράμματα.

Ο συνδυασμός ψάθας και stippling είναι δύσκολο να πετύχει αρμονικά και απ' ότι είδα στις, όποιες από τις φωτό που ανέβασες ανοίγουν, δεν υπάρχει και πολύς χώρος. Δεν βλέπω καμία σκοπιμότητα στο να κάνεις stippling στο thumb rest.

Κανόνισε την πορεία σου, γιατί από το πολύ κόψε - σκάλισε, σε βλέπω να ψάχνεις για τάβλα καρυδιάς να φτιάξεις καινούριο κοντάκι έτσι που το πάς ..  :D








Εχουμε ταβλα,εχουμε. ;D ;D ;D




































Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3027
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #280 στις: 05 Μαρτίου, 2012, 17:31:27 μμ »
το σημαντικοτερο στο κοντακι ειναι να βολευει τον κατοχο και καλο ειναι να του αρεσει κιολας...

το κοντακι δεν το φτιαχνεις για να αρεσει στους αλλους, ουτε για επιδειξη !!  :(

το μονο που μπορω να σου πω σαν παρατηρηση μεχρι τωρα (κι επειδη το ζητας) ειναι οτι
ξεκινησες λαθος !!
το κοντακι σου ειναι πολυ ομορφο κομματι για πειραματισμους.
κριμα να μην σου βγει οπως θελεις γιατι δεν εχεις ακομη την εμπειρια... :(

εμπειρια αποκτας σε ξυλα χωρις ιδιαιτερο ενδιαφερον  ;)

        Χρυσάφι τα λόγια σου φίλε oldtimer!   

     Φίλε AGGELOS A μια φιλική πρόταση/σύσταση: ένα ωραίο κομμάτι καρυδιάς θα αναδειχθεί σε όλο του το μεγαλείο και χωρίς stippling, ψάθες και τα συναφή χωρίς να "χάνει" τίποτα σε ευχρηστία και λειτουργικότητα. Η εργονομία πάλι δεν συμβαδίζει πάντα με την αισθητική εικόνα ειδικά στα όπλα - υπάρχουν κοντάκια "άσχημα" στο μάτι αλλά όταν τα επωμίσεις "παθαίνεις πλάκα" με την άνεση που προσφέρουν.

Αποσυνδεδεμένος AGGELOS A

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 856
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #281 στις: 05 Μαρτίου, 2012, 17:37:00 μμ »
αλκη γειά σου.............!!!η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ούτε την εμπειρία ούτε όλες τις απαραίτητες γνώσεις..............πιστεύω οτι έχω την ικανότητα να πραγματοποιώ κάτι που με εμπνέει και μου αρέσει σαν διαδικασία διμιουργίας.........σίγουρα είναι κρίμα απο ελειπή γνώση να βγεί χάλια......δεν χάλασε κι κόσμος ώμος.......να μην παρεξηγηθώ..δεν διεκδικώ απολύτως τίποτα στο μόνο που χαίρομαι είναι οτι σε αυτή την παρέα του φορουμ που ακόμη αισθάνομαι νεούδι......χρωστάω την όποια γνώση μου γύρω απο το αεροβόλο που κι αυτή είναι το πρώτο σκαλί.........!!!Ο λόγος που ανεβάζω το κοντάκι είναι γιατί θέλω να παρακολουθήσω και να συμετάσχω σε μια ουσιαστική-αληθινή ανταλαγή απόψεων συμβουλών γνώσεων που θα διαβάσουν πολλοί και θα αποφύγουν τυχόν δικά μου λάθη από έλειψη εμπειρίας...................αν χαλάω το κοντάκι  δεν χάλασε ο κόσμος  αυτά που θα έχουν συζητηθεί θα μείνουν ωσ κατάθεση στους επόμενους και θα μείνουν κι αυτοί ευχαριστημένοι απο τις πληροφορίες του φορουν.Ας θυσιάσουμε το κοντάκι του 135 στο βωμό της γνώσεις................!!!Οπότε Άλκη θα μου επιτρέψεις να ρώτήσω τι δεν διορθώνεται η πόσο κακό του έχω κάνει μέχρι στιγμής!!????
οκ παιδιά μιλάτε..αναλύστε....!!!
HW77-HW97-HW95-HW80-HW 35-Dianna54-Dianna56-Dianna38-AAS200-FX INDY

Αποσυνδεδεμένος AGGELOS A

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 856
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #282 στις: 05 Μαρτίου, 2012, 17:40:45 μμ »
Ο στόχος για το συγκεκεριμένο είναι να γίνει όσο πιο λειτουργικό γίνεται το υπάρχον και να βαφτεί σωστά....μεχρι στιγμής απο τις φωτο..έχει επέρθει καμιά καταστροφή η σώνουμε τίποτα??????
HW77-HW97-HW95-HW80-HW 35-Dianna54-Dianna56-Dianna38-AAS200-FX INDY

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #283 στις: 05 Μαρτίου, 2012, 17:44:50 μμ »
....μην κάνεις κι έτσι, δεν το έφαγαν οι τερμίτες !  ::)
Ο Νικόλας σου υπέδειξε σχετικά, μην κάνεις stipling, διόρθωσε ότι έγινε, είναι αναστρέψιμη η κατάσταση που προέκυψε. Πειραματίσου σε ένα παρόμοιο κομμάτι για το χρώμα, κάπου θα βρεθεί ένας τάκος  καρυδιά... :)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος oldtimer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1705
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #284 στις: 05 Μαρτίου, 2012, 18:09:00 μμ »
γεια σου Αγγελε  :D

καμμια καταστροφη δεν εχει γινει !
το αν σε βολευει, το ξερεις εσυ μονο και μονο εσυ μπορεις να το διορθωσεις... ;)

αυτο που σου ειπα για την ελλειψη εμπειριας ηταν γιατι εσυ μας ειπες οτι δεν σου βγηκε οπως το ηθελες... :(

σαν σχημα το βρισκω ενδιαφερον, ισορροπει καλα μεταξυ μοντερνου και κλασσικου  ;)
το δικο μου δεν θα το εκανα ετσι μαλλον  8), αλλα μου αρεσει.

ομως οταν ξεκιναμε μια τετοια δουλεια σχεδιαζουμε προσεκτικα και με οσο περισσοτερη λεπτομερεια μπορουμε
τις αλλαγες που θα κανουμε.
φτιαχνουμε πλανο και το ακολουθουμε, ειδικα στην αφαιρεση υλικου... :(
1 χιλ λεπτοτερη λαβη κανει διαφορα, 2 χιλ κανουν τεραστια διαφορα και 3 χιλ μπορει να την καταστρεψουν  :(

οταν φτιαχνω δικα μου κοντακια τα κυκλοφορω και τα χρησιμοποιω αφινιριστα για 1-2 βδομαδες για να εντοπισω σημεια που θελουν επεμβαση.
αφαιρω σταδιακα υλικο, ακομα κι αν αυτο σημαινει να ξαναφινιρω το ξυλο 2 ή και 3 φορες.

τα λαθη που εντοπιζω στη δουλεια σου ειναι λαθη τακτικης  8)
δεν με εχεις πεισει οτι ξερεις που θελεις να καταληξεις !!
κοβεις, τριβεις, αφαιρεις και μετα ζητας γνωμες και μαλιστα απο ολους  8)

δυσκολο να πεις σε καποιον που δουλευει με παθος ενα κοντακι οτι εκανε μ@λ@κια  :(
και βεβαια σε καποιους θα αρεσει και σε καποιους οχι  :D :D

αυτα θα επρεπε να σκεφτεις λιγο και οχι την ιδια την τεχνικη σου που μεχρι τωρα φαινεται οτι ειναι καλη και αρκετη... ;)  :D :D
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ