Αποστολέας Θέμα: Κατασκεύη Custom Κοντακίου  (Αναγνώστηκε 92180 φορές)

Αποσυνδεδεμένος AGGELOS A

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 856
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #285 στις: 05 Μαρτίου, 2012, 18:29:07 μμ »
ακριβώς αυτά έλεγα στον εαυτό μου..αλλά αυτός ο ενθουσιασμός με έφαγε......ήθελα να τρίψω καρυδιά σαν παλιά...!!!η αλήθεια είναι ότι έφαγα πίσω το κοντάκι επειδή μου αρέσει to prosport....αλλά δεν βγαίνει έτσι......εδώ γίνεται μεγαλύτερο...προς τα κάτω
http://i1216.photobucket.com/albums/dd363/angelosa1/IMG_20120303_132411.jpg
αλλά επειδή είναι χοντρό στη μέση θέλει πού φάγωμα και σταμάτησα....ελπίζω στο τέλος σε αυτό το σημείο να είναι ανεκτό!!!το μάγουλο αλαξε οκ....ούτε καλό ούτε ασχημο...με το περιβόητο thump rest και με φάγωμα όπου πατάει η παλάμη του δεξιού χεριού αισθάνομαι καλύτερο το πιασιμό του αν και τα δάχτυλα μπούν λίγο πιο μέσα θα μοιάζει κατα τί το πιασιμό του σαν thumphole ο θεός να το κάνει τέλος πάντων.....μένει και έτσι αλλά αφού έγινε οτι έγινε μέχρι τώρα απο εμένα και βιαστικά ας γίνει απο δω και στο εξής ώπος έπρεπε να γίνει αππο την αρχή!!!!οπότε τι λέτε για να διωρθωθεί???τι πρέπει να κάνω....????και θα φθάσουμε ευελπιστώ δηλαδή αν δεν είναι για πέταμα μέχρι τότε και στις βαφές...εκεί θα είναι πιο απλά τα πράγμα τα πιστέυω!!!
HW77-HW97-HW95-HW80-HW 35-Dianna54-Dianna56-Dianna38-AAS200-FX INDY

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3027
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #286 στις: 05 Μαρτίου, 2012, 19:27:42 μμ »
           
        Φίλε AGGELOS A διάβασε πάλι ΟΛΑ αυτά που σου γράφει ο φίλος oldtimer - εστιάζω σε ένα σημείο με το οποίο συμφωνώ μαζι του 100%:
 
δεν με εχεις πεισει οτι ξερεις που θελεις να καταληξεις !!

       Παρατηρώ από μέρους σου μια βιασύνη, έναν "μικρο-πανικό" να προλάβεις, να τρέξεις, να το τελειώσεις γρήγορα (αλλά το θές και "τέλειο" - χωρίς μάλλον να έχεις αποφασίσει πραγματικά τι είναι το τέλειο για σένα) - αυτά τα πράγματα φίλε μου δεν γίνονται υπό πίεση χρόνου και με το ζόρι σαν να σε κυνηγούν κάποιοι ή να δίνεις εξετάσεις υπό πίεση χρόνου και συνθηκών, καλός ο ενθουσιασμός αλλά άλλο αυτό κι άλλο να αλλάζεις γνώμη κάθε 5 λεπτά για το τι σχήμα θα έχει στο τέλος. Θα σου έλεγα να αφήσεις κατά μέρους τα άλλα σχέδια διάφορων έτοιμων κοντακιών όπλων (που σχεδιάστηκαν εξαρχής και κατασκευάστηκαν έτσι με βάση προδιαγραφές) και να μην προσπαθήσεις να το κάνεις κάτι που δεν μπορεί να γίνει τουλάχιστον τώρα από σένα με τις γνώσεις και την προσπάθεια που μπορείς να καταβάλλεις. Βάλε τον μηχανισμό πάνω στο κοντάκι και κάνε πολλές επωμίσεις και βολές (άν υπάρχει φυσικά η δυνατότητα) κρατώντας σημειώσεις για το τι σε βολεύει σκοπευτικά εσένα τον ίδιο κι όχι ότι θεωρείς με το μυαλό σου ότι είναι καλό και "θα" σε βολέψει (θεωρητικά πάντα) ή ότι σου προτείνουμε εδώ (καλοπροαίρετα μέν αλλά χωρίς να έχουμε στα χέρια μας το συγκεκριμένο αεροβόλο) . Μην αντιπαραβάλλεις άλλα όπλα και σχέδια κοντακιών - είναι μάταιο και ανούσιο - αποφάσισε άν το κοντάκι σου θέλεις να σε βολεύει στις βολές σου και στον τρόπο σκόπευσης που εφαρμόζεις για να το ευχαριστιέσαι στην πράξη ασχέτως τελικής εμφάνισης (ασχέτως του "look" δηλαδή) ή άν θέλεις να το κάνεις να μοιάζει με αυτό του τάδε Air Arms ή του δείνα HW ή άλλου (και πάει λέγοντας) για να ικανοποιεί μόνο τα αισθητικά σου κριτήρια (να είναι μόνο για φωτογραφήσεις και για "βιτρίνα").


Αποσυνδεδεμένος AGGELOS A

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 856
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #287 στις: 05 Μαρτίου, 2012, 20:19:59 μμ »
       Παρατηρώ από μέρους σου μια βιασύνη, έναν "μικρο-πανικό" να προλάβεις, να τρέξεις, να το τελειώσεις γρήγορα (αλλά το θές και "τέλειο" - χωρίς μάλλον να έχεις αποφασίσει πραγματικά τι είναι το τέλειο για σένα) - αυτά τα πράγματα φίλε μου δεν γίνονται υπό πίεση χρόνου και με το ζόρι σαν να σε κυνηγούν κάποιοι ή να δίνεις εξετάσεις υπό πίεση χρόνου και συνθηκών, καλός ο ενθουσιασμός αλλά άλλο αυτό κι άλλο να αλλάζεις γνώμη κάθε 5 λεπτά για το τι σχήμα θα έχει στο τέλος. Θα σου έλεγα να αφήσεις κατά μέρους τα άλλα σχέδια διάφορων έτοιμων κοντακιών όπλων (που σχεδιάστηκαν εξαρχής και κατασκευάστηκαν έτσι με βάση προδιαγραφές) και να μην προσπαθήσεις να το κάνεις κάτι που δεν μπορεί να γίνει τουλάχιστον τώρα από σένα με τις γνώσεις και την προσπάθεια που μπορείς να καταβάλλεις. Βάλε τον μηχανισμό πάνω στο κοντάκι και κάνε πολλές επωμίσεις και βολές (άν υπάρχει φυσικά η δυνατότητα) κρατώντας σημειώσεις για το τι σε βολεύει σκοπευτικά εσένα τον ίδιο κι όχι ότι θεωρείς με το μυαλό σου ότι είναι καλό και "θα" σε βολέψει (θεωρητικά πάντα) ή ότι σου προτείνουμε εδώ (καλοπροαίρετα μέν αλλά χωρίς να έχουμε στα χέρια μας το συγκεκριμένο αεροβόλο) . Μην αντιπαραβάλλεις άλλα όπλα και σχέδια κοντακιών - είναι μάταιο και ανούσιο - αποφάσισε άν το κοντάκι σου θέλεις να σε βολεύει στις βολές σου και στον τρόπο σκόπευσης που εφαρμόζεις για να το ευχαριστιέσαι στην πράξη ασχέτως τελικής εμφάνισης (ασχέτως του "look" δηλαδή) ή άν θέλεις να το κάνεις να μοιάζει με αυτό του τάδε Air Arms ή του δείνα HW ή άλλου (και πάει λέγοντας) για να ικανοποιεί μόνο τα αισθητικά σου κριτήρια (να είναι μόνο για φωτογραφήσεις και για "βιτρίνα.
Accuary lover το αν είμαι βιαστικός η πως δουλέυει ο καθένας νομίζω είναι πρωσοπικό....το γιατί δείχνω αναποφάσιστος το έχω δηλώσει πολάκις ότι δεν έχω τις απαραίτητες  γνώσεις .........και δεν ντρέπομαι γι αυτό.!!!Δουλέυοντας το ξύλο σου δείχνη και μόνο του και έτσι σου ανοίγονται περισότερες απο μία επιλογές.......οποτε ο προβληματισμός υφίστατε φυσιολογικά...Τώρα αν υπάρχουν πραγματικά υπερμαχοι που αρεσκονται η γνώση να διαδίδεται ας βοηθήσουν όχι απαραίτητα εμένα αλλά τους αναγνώστες του παρών φορουμ.........αν υπάρχουν μυστικιστές ας κρατήσουν τα μυστικά τους,δεν καταλαβαίνω πραγματικά τι λέμε αυτή τη στιγμή.?Μην αγγίζεται κοντάκια!!!!!!!!Είχα την εντύπωση ότι θα διδαχθούν πολλοί απο τη διαδικασία και θα ήταν και ενδιαφέρον αλλά δεν παρατηρώ συμβουλές αλλά μόνο κριτική και μάλιστα πρωσοπικότητας επιτρέψτε μου παιδιά...!!! ..στο κάτω κάτω αν βιαζόμουνα να τελειώσει δεν θα το ξαναέπιανα,εκεί που ήταν τελειωμένο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
HW77-HW97-HW95-HW80-HW 35-Dianna54-Dianna56-Dianna38-AAS200-FX INDY

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #288 στις: 05 Μαρτίου, 2012, 20:41:35 μμ »
Αγγελε , οσο ρωτας φιλε μου τοσο μπερδευεσαι , και αποσυντονιζεσαι,με αποτελεσμα αναποφασιστικοτητας.
Την εχω πατησει ετσι σε αλλο θεμα για το σπιτι. Γι΄αυτο ΄΄ολο το κοσμο ακουγε του κεφαλιου σου κανε . .
Μιλαω παντα για συγκεκριμενα, προσωπικα εργα,που εχουν να κανουν με την αισθητικη μας.
Για μενα συνεχισε,και ξαναποσταρε πια, οταν θα εχεις τελειωσει με το καλο .
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος AGGELOS A

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 856
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #289 στις: 05 Μαρτίου, 2012, 21:13:42 μμ »
Γεια σου δρακούλη..........!Η γνώμη των εμπειρότερων είναι απαραίτητη αλλά όχι και μονόδρομος........!!Μου κάνει εντύπωση ότι κανείς δεν μιλαέι για γωνίες pitch αν γράφεται έτσι cast of και τέτοια απαραίτητα πράγματα λες και είναι μυστικό το πως να γίνει το κοντάκι στα μέτρα σου!!!!
HW77-HW97-HW95-HW80-HW 35-Dianna54-Dianna56-Dianna38-AAS200-FX INDY

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3027
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #290 στις: 05 Μαρτίου, 2012, 21:57:32 μμ »
Accuary lover το αν είμαι βιαστικός η πως δουλέυει ο καθένας νομίζω είναι πρωσοπικό....το γιατί δείχνω αναποφάσιστος το έχω δηλώσει πολάκις ότι δεν έχω τις απαραίτητες  γνώσεις .........και δεν ντρέπομαι γι αυτό.!!!Δουλέυοντας το ξύλο σου δείχνη και μόνο του και έτσι σου ανοίγονται περισότερες απο μία επιλογές.......οποτε ο προβληματισμός υφίστατε φυσιολογικά...Τώρα αν υπάρχουν πραγματικά υπερμαχοι που αρεσκονται η γνώση να διαδίδεται ας βοηθήσουν όχι απαραίτητα εμένα αλλά τους αναγνώστες του παρών φορουμ.........αν υπάρχουν μυστικιστές ας κρατήσουν τα μυστικά τους,δεν καταλαβαίνω πραγματικά τι λέμε αυτή τη στιγμή.?Μην αγγίζεται κοντάκια!!!!!!!!Είχα την εντύπωση ότι θα διδαχθούν πολλοί απο τη διαδικασία και θα ήταν και ενδιαφέρον αλλά δεν παρατηρώ συμβουλές αλλά μόνο κριτική και μάλιστα πρωσοπικότητας επιτρέψτε μου παιδιά...!!! ..στο κάτω κάτω αν βιαζόμουνα να τελειώσει δεν θα το ξαναέπιανα,εκεί που ήταν τελειωμένο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

          Φίλε AGGELOS A με όλα όσα γράφεις με πείθεις όλο και περισσότερο πώς παρά τα όσα διατείνεσαι στην πράξη δεν επιθυμείς βοήθεια - η συμπεριφορά σου όπως αποτυπώνεται στα κείμενα που παραθέτεις στα μηνύματά σου αυτό δείχνει. Συμβουλές έχεις πάρει με τον τόνο (όχι με το κιλό) αλλά εξακολουθείς να μην διαβάζεις και να μην θέλεις να κατανοήσεις αυτά που σου λένε άτομα που έχουν τη δυνατότητα να φτιάξουν κοντάκια από το μηδέν μόνο με τις πρώτες ύλες και εργαλεία σε πολλών τύπων όπλα (όχι μονο αεροβόλα). Ο τρόπος που δουλεύεις το ξύλο σαφώς και είναι προσωπικός, η βιασύνη όμως δεν είναι γνώρισμα ούτε του ερασιτέχνη ούτε του φτασμένου επαγγελματία. Δηλώνεις οτι δεν έχεις τις γνώσεις αλλά όταν αυτές σου δίνονται τις προσπερνάς και συνεχίζεις με αυτό που νομίζεις εσύ καλύτερο - ποιός ο λόγος λοιπόν να ασχοληθεί κάποιος σοβαρά μαζί σου; Δεν ήθελα να φτάσουμε εδώ αλλά η επιθετικότητα δεν μπορεί να μένει εσαεί αναπάντητη - ειδικά όταν την επιδεικνύεις σε ανθρώπους που δεν γνωρίζεις και που προθυμοποιούνται να σε βοηθήσουν όπως μπορούν. Οι θεωρίες του στύλ "...δουλέυοντας το ξύλο σου δείχνη και μόνο του και έτσι σου ανοίγονται περισότερες απο μία επιλογές..."  ισχύουν για γνώστες και καλλιτέχνες που έχουν εντρυφήσει και κατέχουν σε βάθος το αντικείμενο οπότε όπως και άν αυτοσχεδιάσουν το αποτέλεσμα θα είναι θετικό - κατηγορίες στις οποίες ομολογείς πώς δεν εμπίπτεις. Ο χρυσός κανόνας που λέει πώς "η μορφή ακολουθεί τη λειτουργία" (ή κάτι άλλο ανάλογο - δεν θυμάμαι ακριβώς την φράση) δεν είναι ποτέ λάθος - αυτό σου δείχνουμε κι εκεί θα δείς το καλύτερο αποτέλεσμα αλλά επιμένεις (πεισματικά δυστυχώς) να τα αγνοείς. Τα όσα γράφτηκαν θα βοηθήσουν όσους τα διαβάσουν (και δεν τα γνωρίζουν ήδη) για να κατανοήσουν πώς πρέπει να κινηθούν όποτε και άν αποφασίσουν να δουλέψουν πάνω στα κοντάκια τους - όσοι πάλι δεν μπορούν να τα κατανοήσουν άς ψαχτούν λίγο γιατί και τα Ελληνικά που γράφονται είναι σαφέσταστα σαν διατυπώσεις και ερμηνείες και δεν αποτελούν "κώδικα" που πρέπει να τον "σπάσει" κάποιος για να μάθει "μυστικά" και άλλα "απόκρυφα μυστήρια". Η γνώση υπάρχει και παρέχεται, όποιος επιθυμεί πραγματικά να την κατανοήσει και να την διαχειριστεί  πειραματιζόμενος μέχρι να "πιάσει το νόημα" είναι ελεύθερος να το κάνει. Τα υπόλοιπα σχόλια είναι μόνο για εντυπώσεις και κάλυψη άλλων αναγκών (εσωτερικής φύσεως).
       Κανείς δεν προέτρεψε ούτε παρότρυνε αλλά ούτε και απέτρεψε ποτέ κανέναν να κάνει ή να μην κάνει κάτι στο όπλο του - αυτοί οι εντυπωσιακοί "ψευτο-αφορισμοί" "...μην αγγίζετε κοντάκια..." πρώτη φορά διατυπώνονται. Δεν ξέρω τι προσπαθείς να επιτύχεις αλλά με την συμπεριφορά αυτή θα αποτρέψεις την όποια σοβαρή βοήθεια. Προσωπικά σταματώ εδώ και παύω να ασχολούμαι με το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #291 στις: 05 Μαρτίου, 2012, 22:23:50 μμ »
δεν τα βαζουμε παλι ολα μαζι στο ιδιο θεμα
να μην χανουμε την συνεχεια ?
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #292 στις: 05 Μαρτίου, 2012, 22:54:22 μμ »
δεν τα βαζουμε παλι ολα μαζι στο ιδιο θεμα
να μην χανουμε την συνεχεια ?

aggelos ζητησες πληροφοριες για το φινιρισμα
τις ελαβες δεν τις ακολουθησες ,κατοπιν θελησες πληροφοριες
για αποκατασταση της "ζημιας" που προκαλεσες, απαντηθηκε και αυτο
μετα κατηγορεις οτι δεν σου δοθηκαν εξειδικευμενες πληροφοριες
που απο οτι φαινεται ετσι και αλοιως δεν μπορεις να ακολουθησεις
η δεν μπορουν να εφαρμοστουν απο σενα η στο συγκεκριμενο οπλο
και που δεν ζητησες γενικα
πχ
http://www.gunstockfitter.com/Pitch.asp

μηπως εισαι λιγο υπερβολικος

απο μενα καλη συνεχεια στην προσπαθεια σου
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος AGGELOS A

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 856
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #293 στις: 06 Μαρτίου, 2012, 12:48:30 μμ »
φίλε luger.......έτσι ώπος έχουν έρθει τα πράγματα θα πρέπει να απολογούμε συνεχώς για πράγματα που δεν αισθάνομαι τύψεις.............αν κάποιον η κάποιους έθιξαν τα λόγια μου ζητώ ταπεινά συγνώμη.Σέβομαι ανθρώπους σαν τον oldtimer kai accuary lover και ξαναλέω αν μίλησα έτσι είναι για πολούς λόγους.Με το γραπτό κάπου μπερδεύται το θέμα παραθέτω εν παράδειγμα....όταν ανέφερα να περάσω το κοντάκι sealer-true oil και χρώμα...απο τη συζήτηση βγήκε ότι μόνο true oil πρέπει να περαστεί...........αργότερα διαβάζω σε λόγια ξεκάθαρα του Αλκη οτι δυο τρόποι υπάρχουν για το λάδι.........η γεμισμα πόροι και μετά λάδι η γέμισμα πο πόροι με το ίδιο το λάδι και σκόνη απο το ξύλο..........δηλ.αποπροσανατολίζεται ο αναγνώστης σε κάτι που μπορεί να είναι σωστό και τελικά να διαλέξει τη λάθος διαδικασία. Δεν μπαίνουν πολλοί ειδικά απειροι στη διαδικασία βάψε ξέβαψε πολλές φορές...επίσης οι συμβουλές των εμπειρων δεν γίνονται και κατανοητές μες τον γραπτό λόγο που ιφίσταντε σε διαφορετικά κεφάλαια- θέματα διαφορετικές χρονικές στιγμές και και....μια διαδικασία θέλω να ευχαριστηθώ αποκομίζοντας γνώση και εμπειρία που θα διαβάσουν κι άλλοι......την πρώτη φορά που αγόρασα λινέλαιο μου έδωσαν λινέλαιο που αραιώνουν το στόκο!!!και πέρασα με αυτό δοκιμαστικά κι έμεινα με την απορία!!!!γιατί να μην ξεκαθαριστούν όλα αυτά σε τυχόν αλλους που θα διαβάσουν και θα περνούν τα ίδια?τέλος πάντων με κουράζει πραγματικά η όποια αντιπαράθεση οι σκέψεις μου ήταν άλλες και αγαθές στα σίγουρα... εξου και ο ενθουσιασμος.......συγνώμη αν έθιξαν τα λόγια μου....θεωρό πως το θέμα κοντάκι χρειάζεται πολύ ενημέρωση και  συμπικνωμένη γνώση που δεν υπάρχει ξεκάθαρη πρόσβαση σε όποιον αποπειραθεί να φτιάξει ένα κοντάκι εργονομικό στα μέτρα του με καλή βαφή χωρίς υπερβολές κλπ.Πρωσοπικά από ένα τέτοιο χώρο και με τόσους ανθρώπους κεφάλαια θα περίμενα τουλάχιστον όποιος μπορεί να υλοποιήση να έχει απλετη πληροφόρηση.....Γνωρίζω τουλάχιστον δυο ανθρώπους που θέλουν απο μεράκι να τροποποιήσουν η να φτιάξουν το κοντάκι τους..δεν νομίζω ότι αν διαβάσουν εδώ και μόνο φτάνει..θα πλέυσουν στο άγνωστο.!σε ευχαριστώ luger για το σύνδεσμο,ενδιαφέρον αρκετά εκ πρώτης.θα το μελετήσω...αυτά παιδιά sory για το τσίτωμα.θα δω...........................Ώντος accuary ο Αλκης με συμβούλεψε ίσως το πιο χρήσιμο πράγμα να φορεθεί το όπλο στο κοντάκι και ρίχνοντας να εντοπιστούν οι όποιες διορθώσεις ...ας κλέισω με μια ευχή..μετά απο πολύ καιρό στο θέμα βελτίωσης κοντακίου να μην υπάρχουν σκοτεινά σημεία και να μπορεί ο καθένας που έχει την όρεξη και το μεράκι να κάνει ένα σωστό κοντάκι με γνώση που θα αποκομίση απο εδώ μέσα.τώρα με το δικό μου κοντάκι...νομίζω είναι και κουραστικό  έτσι ώπος ήρθε....θα δείξη.
HW77-HW97-HW95-HW80-HW 35-Dianna54-Dianna56-Dianna38-AAS200-FX INDY

Αποσυνδεδεμένος Τασος delta

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #294 στις: 12 Μαρτίου, 2012, 19:40:17 μμ »
Καλησπερα παιδια.
Προσφατα μπηκα κι εγω στον πειρασμο να φτιαξω ενα κοντακι απο ξυλο καρυδιας
για το Diana 54 που εχω.
Για την βαφη με λινελαιο ακολουθησα τις εξης οδηγιες απο αυτη την σελιδα
http://clubs.pathfinder.gr/OPLOURGIA_GUNSMITHING/1277487
Ακομη να το τελειωσω μιας και ειναι χρονοβορα η ολη διαδηκασια.
Θελει αρκετη υπομονη και επιμονη για την κατασκευη ενος κοντακιου και
φυσικα να αγαπας αυτο που κανεις.
Τωρα φτιαχνω ταυτοχρονα μια κασετινα μεταφορας για τελειωσω το ολο εργο.!
Ενα μπαβο σε οσους ασχολουνται με τις κατασκευες ασχετα με το οποιο αποτελεσμα και
υπομονη γιατι οσο ζουμε μαθαινουμε!

Αποσυνδεδεμένος geoscope

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 136
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #295 στις: 01 Φεβρουαρίου, 2013, 20:23:20 μμ »
Ένα μικροατύχημα(αρκετός χρόνος-καθισιό) που είχα  ήταν η αιτία να ξεκινήσω την κατασκευή κοντακίου που τόσο ήθελα για το χατσανι μου, και που  το ανέβαλα συνεχώς  λόγω ταλαιπωρίας και δυσκολίας ολοκλήρωσης του . Έχοντας σαν δείγμα το κοντάκι από το Diana 75 , και την βοήθεια συγγενή ξυλουργού (δεν βλέπω να μου ξαναμιλάει) ξεκίνησε η κατασκευή κάνοντας τα βασικά κοψίματα και μετρήματα.Τελος μου εδωσε μια σακουλα με ρασπες και σκαρπελα διαφορων σχηματων για εργασια στο σπιτι, και ραντεβου σε κανα μηνα για τα τελειωματα.
http://i1134.photobucket.com/albums/m603/ginop1/IMG_0003.jpg
http://i1134.photobucket.com/albums/m603/ginop1/IMG_0002.jpg
http://i1134.photobucket.com/albums/m603/ginop1/IMG_0001.jpg
diana 75
diana 35

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #296 στις: 01 Φεβρουαρίου, 2013, 20:40:16 μμ »
μαονι  ??? ??? ???
δεν θαναι λιγο βαρυ  ???
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος geoscope

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 136
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #297 στις: 01 Φεβρουαρίου, 2013, 20:55:55 μμ »
Θα αφαιρεθουν μερικα ακομα κοματια ,θα σας πω στο τελος το βαρος.
diana 75
diana 35

Αποσυνδεδεμένος Χρήστος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1702
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #298 στις: 21 Μαΐου, 2013, 16:06:08 μμ »
Στο θέμα ετούτο στην σελίδα υπ αριθμόν τρία πριν από ακριβώς πέντε χρόνια είχα γράψει το πρώτο μου μήνυμα σε αυτό το φόρουμ για αυτό κ το τυπώνω το παρών εδώ . Και δεν ήταν όλα ρόδινα θαρρώ σε αυτό το διάστημα ! Υπαινιγμοί πολλοί, κακίες κ μικροπρεπισμοί περασμένες σε "μελάνι" συχνά πυκνά μα όπως στην ζωή μου προσπαθώ να διαλέγω τις περισσότερες φορές το καλό έτσι και εδώ αυτό προσπάθησα να κάνω όλες αυτές τις ημέρες της σύνδεσής μου ! 
Δεν είμαι καλός στην κατάθεση σκέψεων γραπτώς μα ήθελα να την γιορτάσω κάπως την πενταετία  !    :D
You are talking too much but you are not saying anything !
Τώρα που το κάνατε σαν τα μούτρα σας κοιταχτείτε μεταξύ σας !

Αποσυνδεδεμένος vagelis61

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 133
Απ: Κατασκεύη Custom Κοντακίου
« Απάντηση #299 στις: 21 Μαΐου, 2013, 17:17:13 μμ »
Νά' σαι καλά Χρήστο να γράφεις πάντα!