Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για μοντέλα της ΒΑΜ  (Αναγνώστηκε 88113 φορές)

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της ΒΑΜ
« Απάντηση #90 στις: 08 Απριλίου, 2020, 02:36:49 πμ »
Αυτο βοηθαει αρκετα  . Η συγκεκριμενη τρομπα ειναι καλο εργαλειο .
Απλα θα κοστισει κι αυτο . Εχει κι αλλες καλες τρομπες ,
αλλα δε ξερω τι γινεται με την παροχη κομπρεσερ .

https://www.youtube.com/watch?v=2-NFudo-xbY&t=71s
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1797
  • Βολος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της ΒΑΜ
« Απάντηση #91 στις: 10 Απριλίου, 2020, 11:32:59 πμ »
Aναμεσα στο ΒΑΜ και Αrtemis  προτίμησε το Artemis . ΒΑΜ 50 μόνο μεταχειρισμένο που το χει κάποια χρόνια ο κάτοχος του και του χει διορθώσει τα βασικά κουσούρια του.  Το ΒΑΜ μπορεί να δώσει πιο πολλη δύναμη  και είναι "πιο όπλο " ενώ  το Αrtemis είναι " πιο παιχνίδι". Οι τρομπες έχουν πολλά θέματα αξιοπιστίας πέρα από το πολύ χαμαλικι και θα πρέπει να την λύνεις μόνος για σέρβις για να μην σου βγει ο κούκος αηδόνι... Σέρβις εννοώ αλλαγή ορινγκς , καθαρισμός και λίπανση.
ΒΤ-65      75 FP

Αποσυνδεδεμένος Rospi88

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της ΒΑΜ
« Απάντηση #92 στις: 12 Απριλίου, 2020, 03:20:54 πμ »
Γεια σου Τάσο...είναι δύσκολη στο λύσιμο γνωρίζεις?εγώ για χαβαλε το θέλω πιο πολύ μετά αν μου αρέσει θα πάω σε κάτι πιο καλά δεν γνωρίζω και πολλά από pcp
Cometa fusion ps 5.5mm

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1797
  • Βολος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της ΒΑΜ
« Απάντηση #93 στις: 12 Απριλίου, 2020, 10:20:40 πμ »
       Γενικά δεν είναι δύσκολο απλά θέλει να ασχοληθείς . Θα χρειαστούν και μερικά εργαλεία  απλά. Θα πρέπει να ασχοληθείς και λίγο με τις διαστασεις των ο ρινγκς , τις ποιότητες  , και την πηγή προμήθειας . Στην επαρχία είναι σχετικά δύσκολο να βρεις ότι χρειάζεσαι και θέλει πολύ ψαξιμο.
Αν παραγγείλεις μέσω διαδικτύου πιθανόν να υπάρχει πλαφόν στην ποσότητα  π.χ μπορεί να χρειαστει να πάρεις 30-50 κομμάτια σε κάποια διάσταση .                                                                         
       Εγώ έχω ασχοληθεί με δύο τρομπες  . Η μία είναι κινεζική αντίγραφο ενός  σχεδίου της fx και η άλλη είναι η fx 4 σταδίων . Λίγο πολύ η αρχή λειτουργίας τους είναι κοινη.Συνήθως είναι 2 orings που θέλουν συχνή αλλαγή  που είναι και τα πιο μικρά και τρώνε το πιο πολυ ζόρι . Είναι το ο ρινγκς του τελικού σταδίου και το ο ρινγκ της βαλβιδας μη επιστροφής. Αυτό του τελικού σταδίου πρέπει να είναι σιλικόνης ή viton  λόγω θερμοκρασιών.                                                                                           
      Θέλει να τρομπαρεις με ρεγουλα λόγω θερμοκρασιών  π.χ να τρομπαρεις 30 φορές και να κάνεις 2 λεπτά διάλειμμα  και να λυγιζεις τα γόνατα και όχι τη μέση ρίχνοντας το βάρος του σώματος πάνω στην τρόμπα χωρίς να πιεζεις μόνο με τα χέρια . Έτσι δεν θα πάθεις ζημιά στη μέση και θα γεμίσεις πιο ξεκούραστα . Αυτά ...
ΒΤ-65      75 FP

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Κιο.

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 131
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της ΒΑΜ
« Απάντηση #94 στις: 12 Απριλίου, 2020, 13:03:16 μμ »
+1
HW97K
Stoeger X20

Αποσυνδεδεμένος polll

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Τάκης
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της ΒΑΜ
« Απάντηση #95 στις: 12 Απριλίου, 2020, 13:16:50 μμ »
Εγω πάντως ερωτεύτηκα τόσο την τρόμπα ώστε πούλησα την μπουκάλα, και αν δεις τις αγγελίες μόνο μπουκάλες βλέπεις για πούλημα.

Αποσυνδεδεμένος Rospi88

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της ΒΑΜ
« Απάντηση #96 στις: 13 Απριλίου, 2020, 01:14:20 πμ »
Γνωρίζει κανείς από που μπορώ να βρω μια τέτοια τρόμπα κινεζική ας πουμε χωρίς να έχω δασμους?link Τάσο είσαι πολύ κατατοπιστικός ευχαριστώ πολύ τρόμπα θα πάρω τελικά απλά δείξε μου τον δρόμο (link)
Cometa fusion ps 5.5mm

Αποσυνδεδεμένος Rospi88

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της ΒΑΜ
« Απάντηση #97 στις: 13 Απριλίου, 2020, 01:18:46 πμ »
Κατι τελευταιο η τρομπες ταιριαζουν σε ολα τα αεροβολα ??? μονο τον ανταπτορα αλλαζεις? ??? ??? ???
Cometa fusion ps 5.5mm

Αποσυνδεδεμένος benetos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 164
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της ΒΑΜ
« Απάντηση #98 στις: 13 Απριλίου, 2020, 04:36:57 πμ »
Κατι τελευταιο η τρομπες ταιριαζουν σε ολα τα αεροβολα ??? μονο τον ανταπτορα αλλαζεις? ??? ??? ???
Ναι! Μόνο τον αντάπτορα αλλάζεις

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1797
  • Βολος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της ΒΑΜ
« Απάντηση #99 στις: 13 Απριλίου, 2020, 11:58:23 πμ »
Γνωρίζει κανείς από που μπορώ να βρω μια τέτοια τρόμπα κινεζική ας πουμε χωρίς να έχω δασμους?link Τάσο είσαι πολύ κατατοπιστικός ευχαριστώ πολύ τρόμπα θα πάρω τελικά απλά δείξε μου τον δρόμο (link)
.                                                                                                                                                                 
             Δυστυχώς δεν νομίζω ότι σ' αυτό μπορώ να βοηθήσω καθώς τα τελευταία χρόνια έχω χάσει την επαφή με την "αγορά" στο κομμάτι αυτό . Σαν κινεζική εννοούσα κινεζικής κατασκευής και ίσως λίγο φθηνιαρικης ποιότητας αγοράσαμενη από Ελλάδα .                                                                               
            Πάντως πιστεύω ότι αν θα βρεις με 100-150 ευρώ θα ναι κινεζική ή τουρκική και θα κάνεις δουλειά. Όποτε κοίτα σε μαγαζια που πουλάνε κινέζικα και τουρκικά pcp .Κοίτα  και για καμία μεταχειρισμένη που όμως είναι λειτουργική .    Eπισης δες και μερικά βιντεάκια με σέρβις τρομπας με βασικές λέξεις αναζήτησης. " stirrup pump "
ΒΤ-65      75 FP

Αποσυνδεδεμένος Rospi88

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της ΒΑΜ
« Απάντηση #100 στις: 13 Απριλίου, 2020, 12:12:32 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ με βοηθήσατε πολύ εις το επανιδείν.
Cometa fusion ps 5.5mm

Αποσυνδεδεμένος Mike pr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 196
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της ΒΑΜ
« Απάντηση #101 στις: 13 Απριλίου, 2020, 12:36:03 μμ »
Εχεις πμ

Αποσυνδεδεμένος Rospi88

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της ΒΑΜ
« Απάντηση #102 στις: 28 Ιουλίου, 2020, 17:44:34 μμ »
Καλησπέρα την τρόμπα την παρέλαβα σήμερα μετά 4 μήνες από AliExpress ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ αλλά 38 ευρώ....έλεος?
Cometa fusion ps 5.5mm