Αποστολέας Θέμα: καλησπέρα απο Κρήτη.  (Αναγνώστηκε 4969 φορές)

Αποσυνδεδεμένος blackmailer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
καλησπέρα απο Κρήτη.
« στις: 18 Σεπτεμβρίου, 2017, 15:43:01 μμ »
Καλησπέρα και καλως σας βρήκα. ονομάζομαι Νεκτάριος και είμαι απο Χανιά Κρήτης. Εκπαιδευτικός στο επάγγελμα και συγκεκριμένα μαθηματικός , 30 ετών πλέον και αποφάσισα οτι θέλω να ασχοληθώ λίγο με το αεροβόλο μετά απο μια πρώτη επαφή που είχα προ καιρού με το αεροβόλου ενός φίλου. Δεν έχω ακόμα κάποιο δικό μου αλλά προσανατολίζομαι σε κάποιο GAMO, που εχω δει ότι είναι κάπως οικονομικά για αρχή και εάν με τραβήξει το άθλημα τότε γιατί όχι πάμε και σε κάτι ανώτερο. Μέχρι τώρα χόμπι έχω τους παπαγάλους με τους οποίους ασχολούμαι μερικά χρόνια καθώς και την αναπαραγωγή παραδείσιων πτηνών με στόχο τη συμμετοχή σε τοπικές εκθέσης πτηνών συντροφιάς. Αυτά για αρχή, ελπίζω να μην σας κούρασα. Συμβουλές και υποδείξεις όχι απλά είναι δεκτές αλλά επιβάλλονται.
ΥΓ υπάρχει στα Χανιά κάποιος σύλλογος που μπορώ να γραφτώ κτλ? δεν γνωρίζω καθόλου...

Αποσυνδεδεμένος petridoohan

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
Απ: καλησπέρα απο Κρήτη.
« Απάντηση #1 στις: 18 Σεπτεμβρίου, 2017, 16:36:22 μμ »
Καλώς ήρθες φίλε από την Κρήτη!! Ελπίζω να αγαπήσεις το αεροβόλο και να περνάς προπάντων καλά με αυτό!
Για εμένα το πιο κρίσιμο σημείο στην 1η επαφή σου με τα αεροβόλα, δεν είναι να σου πει κάποιος πιο έμπειρος να πάρεις το ένα ή το άλλο αεροβόλο. Όπως καταλαβαίνεις σε όλα τα καταναλωτικά προϊόντα υπάρχουν βαθμίδες κόστους/απόδοσης, και το ίδιο ισχύει και στα αεροβόλα. Στη ¨φθηνή¨ κατηγορία κυριαρχούν κυρίως τα τούρκικα και ισπανικά αεροβόλα, οπότε για ένα budget κοντά στα 200€ θα κατευθυνθείς σε τέτοιες εταιρίες (Gamo,Cometa ή Hatsan), ενώ υπάρχει και το κλασικό Diana 240 (μια από τις πιο γνωστές γερμανικές εταιρίες) σε αυτά τα λεφτά περίπου (220€).

Προτίμησε μοντέλα σχετικά αδύναμα, όπως π.χ. Cometa 400, αφού σύντομα θα καταλάβεις ότι είναι προτιμότερο ένα λίγο πιο αδύναμο αλλά πιο εύστοχο αεροβόλο, παρά ένα δυνατότερο magnum το οποίο όμως θα γίνει κουραστικό στη χρήση και θα είναι πιο δύσκολο να πετυχαίνει σταθερά καλά group βολών. Επίσης, θα πρέπει να επιλέξεις και διαμέτρημα, κι εγώ εδώ θα σου προτείνω το κλασικό 4.5mm με μηχανισμό ελατηρίου. Τα μοντέλα με πιστόνι gas-ram ή τα προσυμπιεσμένα pcp θα τα ανακαλύψεις στην πορεία, εφόσον τελικά θα σου αρέσει το χόμπι!

Κάποια στιγμή θα χρειαστείς και κάποιου είδους σκοπευτικό, καλύτερο από αυτό που είναι τοποθετημένο από την εταιρεία κατασκευής. Τότε η συζήτηση θα γίνει πιο πολύπλοκη και θα ξεφύγει από τα όρια του ¨χτυπάω κουτάκια μπύρας στην πίσω αυλή¨. Μέχρι τότε όμως θα έχει μάθει τα βασικά της σκόπευσης με ραβδωτό και θα είμαστε εδώ να σε κατατοπίσουμε ξανά. Καλή αρχή ;)
BSA R10 5.5
Weihrauch HW-97K 4.5 laminate
Weihrauch HW-95 luxus

Συνδεδεμένος KONI

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 367
Απ: καλησπέρα απο Κρήτη.
« Απάντηση #2 στις: 18 Σεπτεμβρίου, 2017, 18:07:59 μμ »
Καλησπέρα και καλως σας βρήκα. ονομάζομαι Νεκτάριος και είμαι απο Χανιά Κρήτης. Εκπαιδευτικός στο επάγγελμα και συγκεκριμένα μαθηματικός , 30 ετών πλέον και αποφάσισα οτι θέλω να ασχοληθώ λίγο με το αεροβόλο μετά απο μια πρώτη επαφή που είχα προ καιρού με το αεροβόλου ενός φίλου. Δεν έχω ακόμα κάποιο δικό μου αλλά προσανατολίζομαι σε κάποιο GAMO, που εχω δει ότι είναι κάπως οικονομικά για αρχή και εάν με τραβήξει το άθλημα τότε γιατί όχι πάμε και σε κάτι ανώτερο. Μέχρι τώρα χόμπι έχω τους παπαγάλους με τους οποίους ασχολούμαι μερικά χρόνια καθώς και την αναπαραγωγή παραδείσιων πτηνών με στόχο τη συμμετοχή σε τοπικές εκθέσης πτηνών συντροφιάς. Αυτά για αρχή, ελπίζω να μην σας κούρασα. Συμβουλές και υποδείξεις όχι απλά είναι δεκτές αλλά επιβάλλονται.
ΥΓ υπάρχει στα Χανιά κάποιος σύλλογος που μπορώ να γραφτώ κτλ? δεν γνωρίζω καθόλου...

Καλωσόρισες Νεκτάριε.Είμαι και εγώ από τα Χανιά και ασχολούμαι με τα αεροβόλα πολλά χρόνια.
Αν θέλεις μπορούμε να βρεθούμε για καφέ η για βολές ;) ώστε να γνωριστούμε (αν δεν γνωριζόμαστε ήδη) και να σε ενημερώσω για συλλόγους και αεροβόλα.
Υπάρχει και μία αρκετά καλή συλλογή για να πάρεις μια ιδέα.Πάνω από όλα διάβασε το φόρουμ,θα μάθεις πολλά ;)
Νίκος 
Δε μπορεί κανείς να ανεβεί στη πλάτη σου, εκτός αν εσύ ο ίδιος σκύψεις.

Αποσυνδεδεμένος blackmailer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
Απ: καλησπέρα απο Κρήτη.
« Απάντηση #3 στις: 18 Σεπτεμβρίου, 2017, 19:34:49 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και το καλωσόρισμα!! Φίλε Νίκο θα χαρώ να τα πούμε κάποια στιγμή, να βρεθούμε απο κοντά και να ανταλλάξουμε απόψεις εννοείται...

Αποσυνδεδεμένος panik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1119
  • Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Απ: καλησπέρα απο Κρήτη.
« Απάντηση #4 στις: 20 Σεπτεμβρίου, 2017, 19:28:26 μμ »
Καλώς ηρθες Νεκτάριε.
Νίκος Π.

DIANA 45 W.Germany 88
Gamo Cadet
Berreta 92FS Umarex
Crosman revolver .357 4"
P08 6" WE
M700 Takedown KJ
Tokarev TT33 Ltd SRC
MP5A3 ICS
Meu(soc) 1911 SG
AK74 APS
Glock17
Walther PKK/S Umarex