Αποστολέας Θέμα: Νέα μέλη - Συστηθείτε  (Αναγνώστηκε 1417522 φορές)

Αποσυνδεδεμένος aresmares

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1800 στις: 08 Σεπτεμβρίου, 2012, 12:29:57 μμ »
Καλημέρα σε όλα τα παιδιά , νέος ασθενής έτοιμος να απολαύσω τη θεραπεία που μου αξίζει.
Υπεύθυνος για την απευθείας μετάδοση του ιού της αεροβολίτιδας είναι ο dimιkar , να είσαι καλά Μητσάρα σ' ευχαριστώ. Σήμερα γνώρισα και τον Τάσο καταπληκτικό παιδί , ότι και να πω …θα είναι λίγα.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο forum έχω να ρίξω πολύ διάβασμα… επίσης να ευχαριστήσω το μέλος Sniperman για το contact με τον Σάκη όπου και απόκτησα το πρώτο μου οπλάκι ενα Weihrauch HW 100 .
...Να είστε  καλά Αργύρης !

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1797
  • Βολος
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1801 στις: 08 Σεπτεμβρίου, 2012, 12:45:03 μμ »

  Με την πρωινή μου διάγνωση διαπίστωσα   καλπάζουσα αεροβολίτιδα σε προχωρημένο στάδιο.
  Για αγωγή θεραπείας προτείνω για 2 εβδομάδες  πριν το φαγητό  jsb των 18gr και μετά να ρθείς να σε ξαναδώ μήπως χρειαστεί να αλλάξουμε φάρμακα.  ;D ;D ;D
ΒΤ-65      75 FP

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1797
  • Βολος
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1802 στις: 08 Σεπτεμβρίου, 2012, 13:01:24 μμ »

  Πέρα από την πλάκα να πω για τον Αργύρη (aresmares) oτι τέτοιον ενθουσιασμό για την σκοποβολή και τις επιδόσεις του όπλου του  είχα πολύ καιρό να δώ.
  Βοήθησαν βέβαια και συμβουλές που πήρε , το καταπληκτικό όπλο που του έτυχε και ο άπλετος χώρος για μακρυνές που βρήκε.

  Καλωσήρθες φίλε Αργύρη και στο φόρουμ μας.
ΒΤ-65      75 FP

Αποσυνδεδεμένος George08

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1803 στις: 08 Σεπτεμβρίου, 2012, 13:08:12 μμ »
Γεια σας παιδιά ...
Με λένε Γιώργο & είμαι από Κρήτη.
Αντίθετα απ'ότι ίσως θα πιστεύατε (λόγω καταγωγής) η επαφή μου με τα όπλα, περιορίστηκε μόνο στην περίοδο της στρατιωτικής θητείας. Ως τώρα τουλάχιστον. Και λέω "ως τώρα" γιατί η οικογένεια της αρραβωνιαστικιάς μου, αν και Αθηναίοι, αποτελείται από δεινούς κυνηγούς που έχουν βαλθεί να βάλουν κι εμένα στο ... "τρυπάκι". Το πρώτο δώρο του κουνιάδου μου ήταν μια κυνηγετική καραμπίνα, της οποίας τα πρώτα σημάδια δοκιμής της, κάποιες μελανιές στον ώμο, (πολλή γόμωση αυτά τα φυσίγγια ρε παιδί μου) δεν έχουν σβήσει ακόμα  ;D ;D ;D ;D ;D.
Το επόμενο βήμα βάλθηκα να είναι ένα αεροβόλο (αυτό τουλάχιστον "κλωτσάει" λιγότερο & τα αυτιά δεν βουίζουν τόσο  ::) ::) ::) ::) ::) ::))
Έχω ρίξει ποοοοοοολύ ψάξιμο, αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμα να καταλήξω & εδώ είναι που ζητάω τα "φώτα" σας.
Τα διάφορα είδη, λίγο πολύ, τα έχω ξεκαθαρίσει & έχω σχεδόν καταλήξει σε κάποιο αεροβόλο με nitro piston, gas ram ή igt όπως η κάθε εταιρεία ονομάζει το δικό της σύστημα πιστονιού. Από τα όπλα αυτά είχα σχεδόν ξεχωρίσει κάποια μοντέλα crosman & gamo (πολλά απ' αυτά δεν υπάρχουν σε Ελληνικά καταστήματα), μέχρι που η αναζήτηση με έριξε & σε κάποιο magtech (N2 EXTREME), για το οποίο, όμως, ελάχιστες πληροφορίες κατάφερα να βρω. Μέχρι & κάποιο hatsan (125 rifle) μου φάνηκε πολύ καλό για τα χρήματα που διαθέτω (δεν θέλω να ξεπεράσω τα 400 euro) το οποίο, όμως υπάρχει μόνο με κλασσικό ελατήριο. Έχω πραγματικά μπερδευτεί. Το αεροβόλο το θέλω για σκοποβολή, αλλά & να "τακτοποιήσω" & κάτι αρουραίους (σαν μικρά κουνέλια) που έχουν κάνει την εμφάνιση τους στο κοτέτσι της γιαγιάς. Ποιο είναι κατά τη γνώμη σας το πιο ευθύβολο, δυνατό & συνάμα αξιόπιστο αεροβόλο με πιστόνι; Υπάρχει τρόπος αγοράς από το εξωτερικό (όπου σε πολύ χαμηλότερες τιμές συμπεριλαμβάνονται & διόπτρες) χωρίς να υπάρχει πρόβλημα με το τελωνείο;
Ελπίζω να μην κούρασα. Το ψάξιμο με έκανε να μάθω πολλές λεπτομέρειες, αλλά & να μου σχηματιστούν ακόμα περισσότερες απορίες. 'Ομως εδώ θα είμαστε να τα λέμε.
Ευχαριστώ και ... καλώς σας βρήκα !!!

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1804 στις: 08 Σεπτεμβρίου, 2012, 13:39:12 μμ »
Γεια σου και σενα Γιωργο απο την ομορφη Κρητη.Λοιπον Γιωργο μπορει να εχεις ριξει ποοοοοοοολυ ψαξιμο αλλα καθοοοοοοοοολου διαβασμα, και αυτα τα δυο πανε μαζι.Και αυτο στο λεω διοτι με το χρηματικο ποσο που διαθετεις μπορεις να παρεις την αφροκρεμα των ελατηριων, και καποια αλλα πολυ καλιτερα απο αυτα που αναφερεις.
Αφιερωσε μπολικο χρονο κυριως σε διαβασμα και ΜΗΝ βιαστεις για αγορα.Και κατι τελευταιο, το κυνηγι με αεροβολο απαγορευεται εστω και σε αρουραιους
Καλη συνεχεια.
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1805 στις: 08 Σεπτεμβρίου, 2012, 13:44:02 μμ »
Γιώργο, καλώς μας ήρθες και καλή διαμονή σου εύχομαι :)

Το ποσό που διαθέτεις είναι υπεραρκετό για να αποκτήσεις ένα εξαιρετικής ποιότητας και συμπεριφοράς πρωτοκλασσάτο αεροβόλο, αρκεί να ιεραρχήσεις σωστά τα θέλω σου και τα κριτήρια επιλογής.

Τη χρήση που θέλεις να κάνεις την ξέρεις εσύ και η εκκαθάριση του κοτετσιού της γιαγιάς είναι κάτι που δεν αφορά το φόρουμ, οπότε ας μην το συζητάμε και πολύ  ;)

Αν θέλεις, πες μας ποιοί είναι οι λόγοι που σε οδήγησαν στην επιλογή τους συστήματος πιστονιού (gas ram κλπ)...
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος panik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1119
  • Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1806 στις: 08 Σεπτεμβρίου, 2012, 13:46:22 μμ »
Καλως ηρθες!
Νίκος Π.

DIANA 45 W.Germany 88
Gamo Cadet
Berreta 92FS Umarex
Crosman revolver .357 4"
P08 6" WE
M700 Takedown KJ
Tokarev TT33 Ltd SRC
MP5A3 ICS
Meu(soc) 1911 SG
AK74 APS
Glock17
Walther PKK/S Umarex

Αποσυνδεδεμένος George08

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1807 στις: 08 Σεπτεμβρίου, 2012, 13:56:31 μμ »
Ηρακλή ... ίσως να έχεις δίκιο, ίσως & άδικο. Για μένα το ψάξιμο συνεπάγεται & το διάβασμα. Μόνο που σε κάποιους τομείς η εμπειρία τα ξεπερνάει & τα δυο & ο λόγος που είμαι εδώ είναι να επωφεληθώ από την εμπειρία των άλλων (προφανώς & τη δική σου). Η επιλογή των gas ram αεροβόλων έχει γίνει με βάση το γεγονός πως (απ'ότι έχω διαβάσει  ;)) είναι πολύ πιο αθόρυβα, δυνατότερα, με λιγότερους κραδασμούς. Επίσης το πιστόνι φθείρεται δυσκολότερα από το ελατήριο, ενώ το όπλο μπορεί να παραμείνει αρκετή ώρα οπλισμένο, χωρίς να χάσει από την ισχύ του. Ευπρόσδεκτο είναι ότι διαφορετικό έχεις να μου πεις, καθώς & τη γνώμη σου για ποια όπλα κατατάσσεις στην "αφρόκρεμα" των ελατηρίων (πάντα στα όρια των χρημάτων που ανέφερα).
Όσο για τους αρουραίους ... ξέρω ότι το κυνήγι απαγορεύεται, αλλά βασίζομαι στην εχεμύθεια σου  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος George08

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1808 στις: 08 Σεπτεμβρίου, 2012, 14:10:27 μμ »
Απ' ότι κατάλαβα ... το αστείο με τους αρουραίους ήταν λίγο άκομψο & ίσως εκτός του ύφους του forum.
Ήθελα, απλώς, να δείξω τη δύναμη που θα ήθελα να έχει το όπλο. Με συγχωρείτε για το ατόπημα. Δεν θα επαναληφθεί.
Απανταχού την επικράτεια ποντικάκια ... μπορείτε να κοιμάστε ήσυχα !!!
 :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1797
  • Βολος
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1809 στις: 08 Σεπτεμβρίου, 2012, 14:38:32 μμ »

  Φίλε Γιώργο καλωσήρθες στο φόρουμ. Βλέπω πολύ χιούμορ στον τρόπο γραφής σου και αυτό είναι πολύ ευχάριστο.
   Τά λεγε και χθές ο Ηρακλής σε ένα άλλο θέμα για τους απίθανους παραλογισμους σε σχετικούς νόμους με την χρήση αεροβόλων. Ο νόμος σου επιτρέπει να εξοντώνεις τους αρρουραίους με δεκάδες διαφορετικούς τρόπους και δεν μας ενοχλεί  καθόλου αλλά με χρήση αεροβόλου απαγορεύεται δια ροπάλου.
   Φυσικά κάποιος που δεν το χει ψάξει πολύ το θέμα  να μην μπορεί να φανταστεί  την αντίθεση  που προβάλει η απλή λογική σε σχέση με τους νόμους που ισχύουν.
ΒΤ-65      75 FP

Αποσυνδεδεμένος George08

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1810 στις: 08 Σεπτεμβρίου, 2012, 14:54:05 μμ »
Αστο βρε Τασσο. Αν αρχισουμε να εμβαθυνουμε στους παραλογισμους της Ελληνικης (κυριως) νομοθεσιας σε διαφορους τομεις της ζωης μας, δεν θα ξερουμε αν θα πρεπει να γελασουμε η να κλαψουμε. Γί αυτο, ας περιοριστουμε σε θεματα που μπορουμε, τουλαχιστον, να βγαλουμε ακρη. Τουσ λογουσ που με κατευθυνουν στα αεροβολα τεχνολογιασ ποστονιου τουσ ανεφερα. Κανω λαθοσ; Περιμενω τις αποψεις σας. Ποια οπλα θεωρειτε καλυτερα ... Value for money ... Που λενε & στο χωριο μου ;;;

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1797
  • Βολος
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1811 στις: 08 Σεπτεμβρίου, 2012, 15:15:19 μμ »

  Για αεροβόλα ελατηρίου υπάρχουν αυτοί που τα ξέρουν πολύ καλά τα θέματα αλλά και τις πιθανές καλές επιλογές οπότε θα πρέπει να κάνεις λίγη υπομονή μέχρι να πάρεις κάποια κατατοπιστική απάντηση αν δυσκολεύεσαι λόγω χρόνου ή λόγω άλλων δυσκολιών να διαβάσεις τα ογκώδη σχετικά θέματα του οφόρουμ.
  Καταλαιβαίνω πως θές δύναμη , ελάχιστο θόρυβο  και απροβλημάτιστο κύκλο λειτουργίας .
   Εμένα αυτά τα δεδομένα θα με οδηγούσαν σε αγορά pcp που και με το ποσό διαθέτεις οριακά παίρνεις ένα μαζί με την τρομπίτσα του εκτός και άν σε ενοχλεί η χώρα προέλευσης  (τουρκία).
ΒΤ-65      75 FP

Αποσυνδεδεμένος George08

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1812 στις: 08 Σεπτεμβρίου, 2012, 16:00:11 μμ »
Είδες τώρα τι μου κάνεις βρε Τασσούλη; Μια αναφορά στα ποντικάκια έκανα & παρά τρίχα γλίτωσα από την τσιμπίδα του νόμου. Τι θέλεις τώρα; να πω τίποτα κακό για τη "Φίλη & Γείτονα" χώρα & να βρω κανέναν μπελά από τον Ο.Η.Ε. ;
Όχι λοιπόν !!!!! Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τη χώρα προέλευσης, αν πρόκειται για κάτι δοκιμασμένο & με διαθέσιμα ανταλλακτικά. Τα PCP τα έχω κι εγώ κατά νου, αλλά λέω να φτάσω σ' αυτά μόνο αν δεν βρω κάτι καλό σε χαμηλότερα επίπεδα τιμής. (Τα 400 euro είναι το ανώτερο ποσό που σκοπεύω να διαθέσω, χωρίς αυτό να σημαίνει πως θα με χαλάσει αν βρω κάτι σε χαμηλότερη τιμή).

Αποσυνδεδεμένος michael1969

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 809
  • ΣΕΡΡΕΣ
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1813 στις: 10 Σεπτεμβρίου, 2012, 12:08:30 μμ »
Πολλα νεα ''παιδια'' στο φορουμ, καλως ηρθατε καλη αναρωση και πολυ διαβασμα.
Μην βιαζεστε να αγορασετε κατι που μετα θα το μετανιωσετε,αν βρειτε κατι που σας αρεσει ρωτηστε μεσα στο φορουμ και θα σας πουν αν αξιζει η οχι, πιθανοτατα καποιος να το εχει και να σας ενημερωση απο πρωτο χερι,και παλι καλως ηρθατε.
Alfa proj 4.5

Αποσυνδεδεμένος kwstas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #1814 στις: 10 Σεπτεμβρίου, 2012, 17:10:39 μμ »
Καλησπέρα παιδιά. Ονομάζομαι Κώστας είμαι 20 χρονών και είμαι από Καρδίτσα. Νέο μέλος και εγώ στην παρέα σας .

Πριν  μερικά χρόνια είχα ασχοληθεί με την σκοποβολή με ένα αεροβόλο που έφερνε ο ξάδελφος μου κάθε καλοκαίρι και ρίχναμε σε κουτάκια αναψυκτικών.
Μου ήρθε ξανά η επιθυμία να ασχοληθώ με την σκοποβολή αλλά αυτή την φορά με δικό μου όπλο. Κάτι έχω στο μυαλό μου , από αυτά που έχω διαβάσει αλλά δεν είμαι ακόμα σίγουρους.
Θα διαβάσω όσο περισσότερο μπορώ το φόρουμ και έπειτα θα περιμένω και τις προτάσεις σας!