Αποστολέας Θέμα: Νέα μέλη - Συστηθείτε  (Αναγνώστηκε 1902116 φορές)

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3027
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3240 στις: 17 Ιανουαρίου, 2016, 18:55:29 μμ »
     
            Να ένα σχετικό θέμα:

           http://aerovolo.gr/forum/index.php?topic=2740.0

        Είναι απλή και σπαρτιάτικη κατασκευή όπως τα περισσότερα όπλα της Baikal.


Αποσυνδεδεμένος Supernova

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3241 στις: 17 Ιανουαρίου, 2016, 20:30:20 μμ »
Φιλε accuracy lover πολλες χρησιμες πληροφοριες στο θεμα, αυτο που δεν ξερω πως θα βρω ειναι η τσιμουχα καννης που απ'οσο βλεπω στο δικο μου εχει καποιο βαθμο φθορας (μενω επαρχια και δεν υπαρχουν εδω καταστηματα με ναυτιλιακα).
για ελατηριο ειδα οτι ο φιλος harry προτεινει το titan Νο6 με κοψιμο 3,5 σπειρες κτλ θα κοιταξω αν και απο που μπορω να τα βρω και θα επιστρεψω για διευκρινισεις.
Βεβαια ολα αυτα προυποθετουν χρονο και καποια λιγα χρηματα τα οποια αυτη την συγκεκριμενη στιγμη δεν περισσευουν, αλλα στην πρωτη ευκαιρια θα γινει, μεχρι τοτε θα εχω συλλεξει τις απαραιτητες πληροφοριες.

Στάλθηκε μέσω Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3027
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3242 στις: 17 Ιανουαρίου, 2016, 20:57:23 μμ »

        Αυτό που χρειάζεται αρχικά είναι να το αποσυναρμολογήσεις και να δείς σε τι κατάσταση βρίσκονται τα εσωτερικά του τμήματα, άν το ελατήριο έχει στραβώσει/παραμορφωθεί, άν η τσιμούχα πιστονιού είναι δερμάτινη και πόσο έχει αλλοιωθεί, τα σημεία τριβών, την ύπαρξη ή μη λίπανσης κλπ.

       Το όπλο αυτό δεν σχεδιάστηκε ποτέ για μεγάλες ή μεσαίες δυνάμεις - θα αποδίδει καλύτερα στο φάσμα ταχυτήτων που προορίστηκε να κινείται.

      Άν έχεις την δυνατότητα να το χρονογραφήσεις πριν την επισκευή θα έχεις ένα χρήσιμο σημείο αναφοράς για την τωρινή του απόδοση και την ομοιομορφία ταχυτήτων στις βολές του (άν έχει). Άν όχι προχωράς ώς έχεις σκεφτεί και αλλάζεις ότι χρειάζεται αλλαγή. Ελατήριο μπορείς να βρείς εύκολα αφού μετρήσεις τις διαστάσεις του εργοστασιακού ώστε το νέο να ταιριάζει καλά. Δεν θα συνιστούσα οπωσδήποτε ένα ΤΙΤΑΝ XS, ακόμα κι ένα πιό "μαλακό" ελατήριο θα κάνει δουλειά. Τσιμούχα κάννης άν δεν βρεθεί η ίδια μπορεί να βρεθεί κάτι παραπλήσιο που με λίγο μαστόρεμα θα ταιριάξει - όλα γίνονται.



Αποσυνδεδεμένος Supernova

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3243 στις: 17 Ιανουαρίου, 2016, 21:21:15 μμ »
Η τσιμουχα του πιστονιου ειναι μαλλον δερματινη ή λαστιχενια (αν υπαρχει) γιατι θυμαμαι το ανταλλακτικο ελατηριο που συνοδευε το αεροβολο οτι ειχε μαζι μια μεταλλικη ραβδο (καθαρισμου υποθετω ηταν) και μια καφε σκληρη τσιμουχα.
Δυστηχως εχω χρονια να τα δω αν και 90% γυρνανε καπου σε καποια κουτα σε καποια ξεχασμενη γωνια της αποθηκης (με βλεπω να αρχιζω τις ανασκαφες 😁  ).
δεν εχω την δυνατοτητα να μετρησω ταχυτητες κτλ αλλα απ'οσο θυμαμαι δεν οπλιζε τοσο ευκολα, βεβαια ημουν μικρος και σιγουρα παιδευομουν να το οπλισω.
υπολογιζω ομως οτι δεν εχει ριξει πανω απο 2000-2500 σφαιρακια, η καννη εσωτερικα δειχνει αψογη, τωρα για τον θαλαμο...εκει θελει ανοιγμα για να δουμε.
Μολις βρω χρονο θα το ανοιξω και θα τραβηξω τις αναλογες φωτο ωστε να βγαλουμε συμπερασμα.
Στις σημερινες δοκιμες με τα καπακια αναψυκτικων δοκιμασα και κουτακι αναψυκτικου και στα 20-25 μετρα το περναει παντως, δεν ξερω αν λεει κατι αυτο.

Δεν με απασχολει να το κανω πιο δυνατο μιας και δεν ειναι αυτος ο σκοπος του, απλα να το συντηρισω ωστε αργοτερα αν τα παιδια μου θελουν να τους μαθω τα βασικα και να περασει στα δικα τους χερια.

Για δυνατο αεροβολο και "σκοποβολη καταστροφης" οπως ειδα οτι το ονομαζουν πολλοι εδω ηδη γλυκοκοιταζω καποια οικονομικα αεροβολα (hatsan) αλλα αυτο προς το καλοκαιρι.

Στάλθηκε μέσω Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3027
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3244 στις: 17 Ιανουαρίου, 2016, 21:59:36 μμ »

           Με βάση αυτά που αναφέρεις περί ακρίβειας των βολών αλλά και σχετικής δύναμης (διάτρησης) και με δεδομένη επίσης την μικρή χρήση που έχει δεχτεί όλα αυτά τα χρόνια θα σου έλεγα πώς δεν θέλει κάτι παραπάνω από ένα απλό "φρεσκάρισμα" τουτέστιν άνοιγμα - καλό καθαρισμό και απολίπανση - επισκευή της τσιμούχας πιστονιού (περιποίησή της ώστε να βρεί την αρχική ελαστικότητα και στεγανοποίηση) - λίπανση ελατηρίου, πιστονιού με νέα λιπαντικά και είσαι έτοιμος. Η δερμάτινη τσιμούχα μπορεί να "αναζωογονηθεί" και να δουλέψει το ίδιο καλά για πολύ καιρό, άν η τσιμούχα κάννης είναι δερμάτινη το ίδιο μπορεί να γίνει κι εδώ, άν είναι συνθετική την αλλάζεις με νέα με μικρό κόστος.


Αποσυνδεδεμένος Supernova

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3245 στις: 17 Ιανουαρίου, 2016, 22:13:47 μμ »

     Το ελπιζω να ειναι ετσι οπως τα λες φιλε accuracy lover, θα το ανοιξω στην πρωτη ευκαιρια.
Η τσιμουχα καννης (εκει που ασφαλιζει η καννη με τον θαλαμο) ειναι συνθετικη και δειχνει να εχει φθαρει σαν να ειναι στραβοπατημενη με την κατω της ακρη να εχει φαγωθει ελαφρως, οποτε πιστευω πως θελει σιγουρα αλλαγη, εδω ειναι, αλλα δεν φαινεται πολυ καλα


http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160117/87f82f62312e51b91ce302cf32dc242c.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160117/bde9781aa84a6fff65502d29c6631708.jpg

ξερουμε που μπορει να βρεθει?

Στάλθηκε μέσω Tapatalk


« Τελευταία τροποποίηση: 17 Ιανουαρίου, 2016, 22:36:00 μμ από accuracy lover »

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3027
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3246 στις: 17 Ιανουαρίου, 2016, 22:48:21 μμ »

        Οι φωτογραφίες αλλάχθηκαν με τα link τους για να μην "ξεχειλώνουν" στο μήνυμα.

      Η τσιμούχα κάννης φαίνεται πολύ καλά και είναι η ίδια που εξοπλίζει και το μεταγενέστερο μοντέλλο MP 512 (ή ΙΖΗ 512  ή όπως αλλοιώς ονομάζεται τώρα). Είναι συνθετική και μπορείς να την βρείς σαν ανταλλακτικό ζητώντας την αντίστοιχη τσιμούχα του MP 512 στα καταστήματα. Σαν κατασκευή και σχεδίαση είναι από τα λάθη που έχει αυτό το όπλο, θα μπορούσε να είναι καλύτερη αλλά αυτή είναι...

    Εναλλακτικά μπορείς να την αφαιρέσεις με προσοχή με ένα τσιμπιδάκι η κατσαβίδι με λεπτή μύτη και να την ξανατοποθετήσεις στην εγκοπή της ανάποδα - δηλ. το εμπρός μέρος της να πάει πίσω. Η οδηγία αυτή αναφέρεται και στο τεχνικό εγχειρίδιο οδηγιών του Baikal MP 512 (το είχα και το ξέρω από πρώτο χέρι).


Αποσυνδεδεμένος Supernova

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3247 στις: 17 Ιανουαρίου, 2016, 23:19:59 μμ »
Φιλε μου accuracy lover ειλικρινα σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου και τις πληροφοριες σου, ειδικα αυτο με την τσιμουχα ουτε που θα μου περνουσε απο το μυαλο πως μπορει να τοποθετηθει εκ νεου αναποδα και ειναι ενα πολυ ελπιδοφορο νεο.
Θα το δοκιμασω αυριο και θα δω αν υπαρχει διαφορα, μετα θα περασουμε στο διαιρει και καθαριζε-λιπαινε.

(Αυτο με τις φωτογραφιες να φαινεται μονο το λινκ πως το κανω? ωστε σε μελλοντικα ποστ να το ξερω)

Στάλθηκε μέσω Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3027
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3248 στις: 18 Ιανουαρίου, 2016, 00:10:01 πμ »

        Αυτό με τα link  των φωτογραφιών δεν το ξέρω καλά - λογικά εκεί όπου "ανέβασες" τις φωτό θα σου παρέχονται διάφορες επιλογές επισύναψής τους με τα ανάλογα  link  βέβαια (έτσι δουλεύει το  Photobucket  απ' όσο ξέρω), τέλος πάντων "ανέβασέ" τες όπως μπορείς κι άν υπάρχει θέμα θα τις αλλάζει κάποιος από την Συντονιστική ομάδα.

        Μην περιμένεις να δείς καμιά φοβερή διαφορά με την αλλαγή της τσιμούχας κάννης, είχα πειραματιστεί κι εγώ με το δικό μου παλιότερα και δεν είδα κάτι αξιοσημείωτο.

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 7114
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3249 στις: 18 Ιανουαρίου, 2016, 08:30:28 πμ »
Πρεπει να βρεις λινκ αντιγραφης που να μην περιεχει τις αγκυλες [img]-[IMG]. Δες για παραδειγμα:
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160116/8c788500481b17793ad9098324925058.jpg

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος Supernova

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3250 στις: 18 Ιανουαρίου, 2016, 18:12:10 μμ »
Λοιπον σημερα αλλαξα (εβαλα αναποδα) την τσιμουχα καννης οπως μου ειπες φιλε accuracy lover, ηταν αψογη απο την αλλη πλευρα της και οντως δεν παρατηρησα καμια αλλη διαφορα εκτος απο το οτι μου φαινεται πως κατα την βολη δεν κανει τοσο θορυβο, βεβαια μπορει να ειναι και η ιδεα μου αλλα αυτη την εντυπωση μου δινει.
Φιλε mastoras σε ευχαριστω για την πληροφορια.

Στάλθηκε μέσω Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Supernova

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3251 στις: 20 Ιανουαρίου, 2016, 15:21:27 μμ »
Καλησπερα στην παρεα.
θα ηθελα να ρωτησω, στα αεροβολα hatsan η σκανδαλη quatro τι περισσοτερο προσφερει απο μια απλα ρυθμιζομενη οπως αναγραφεται σε αλλα μοντελα..?
Κοιταω απο τωρα να μαθαίνω οποτε πρωτα Ο Θεός αν μπορεσω την ανοιξη να αποκτησω ενα εστω οικονομικό αεροβολο αλλα λιγο ποιο δυνατο απο το μικρο baikal.
Ευχαριστώ.

Στάλθηκε μέσω Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΟΣ ΝΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3252 στις: 24 Ιανουαρίου, 2016, 11:11:03 πμ »
γειας σας καλη χρονια
beretta stoeger x20

Αποσυνδεδεμένος panik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1119
  • Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3253 στις: 25 Ιανουαρίου, 2016, 15:46:28 μμ »
Καλως ηρθες Πανο.
Νίκος Π.

DIANA 45 W.Germany 88
Gamo Cadet
Berreta 92FS Umarex
Crosman revolver .357 4"
P08 6" WE
M700 Takedown KJ
Tokarev TT33 Ltd SRC
MP5A3 ICS
Meu(soc) 1911 SG
AK74 APS
Glock17
Walther PKK/S Umarex

Αποσυνδεδεμένος nestor15

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • "FLY LOW, HIT HARD"
Απ: Νέα μέλη - Συστηθείτε
« Απάντηση #3254 στις: 25 Ιανουαρίου, 2016, 19:30:17 μμ »
Γεια σου Παναγιώτη :)

Καλώς όρισες στη μεγάλη παρέα του Αεροβόλου.

Πάντα επιτυχίες ;)
HW 95 STD 4.5
AA S510 XTRA FAC 5.5 REG
Στάθης