Αποστολέας Θέμα: Καλώς σας ξανα-βρίσκω  (Αναγνώστηκε 7072 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Panos.T

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Καλώς σας ξανα-βρίσκω
« στις: 12 Φεβρουαρίου, 2022, 13:46:01 μμ »
Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά !

Σας βρίσκω πάλι μετά από αρκετά χρόνια απουσίας, μέσα στα οποία εξασκούμαι στην σκοποβολή αραιά και που αποκλειστικά στο χωριό μου με ένα HW 30s και με ή χωρίς μια Nikko Stirling διόπτρα. Προσπάθησα προ καιρού να ενεργοποιήσω τον παλιό λογαριασμό μου (εγγραφή το 2008) και απέτυχα γιατί μάλλον θυμόμουν λάθος τον κωδικό και σίγουρα το mail που είχα δώσει στην εγγραφή δεν υπήρχε πια. Ετσι, ξανασυστήνομαι ως νέο μέλος και πράγματι βλέπω πως υπάρχει πολύ νέο υλικό για διάβασμα αλλά και παλιότερο για ξεσκόνισμα γνώσεων!

Ο λόγος που με κάνει να ξανα-βρω το παλιό καλό forum είναι γιατί προκειμένου να παίζω μαζί με τον γιό στην πίσω αυλή πρόκειται να αγοράσω πιστόλια CO2 επαναληπτικά (άρα BBs) και με (φτου κακά..) παλινδρόμηση  8)

Το ζύγισα αρκετά -μάλιστα ως νεανίας την προηγούμενη χιλιετία είχα διασκεδάσει ώρες με ένα παλιό Daisy powerline- και ενώ κάποια στιγμή πέταξα το CO2 pistol στον κάδο λόγω διαρροής του αερίου (τότε δεν ήξερα αν φτιάχνεται και άλλωστε το θεωρούσα ευτελες...) τώρα αναπολώ την παιδική στην κυριολεξία ευφορία που προκαλεί το παιχνίδι με ένα τέτοιο "ευτελές" πιστόλι και είμαι έτοιμος να βρω ή να ακούσω προτάσεις για 1-2 τέτοια αεροβόλα.

Κάθε συμβουλή δεκτή !

Καλά groupings σε όλους και όλες !

Αποσυνδεδεμένος polll

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Τάκης
Απ: Καλώς σας ξανα-βρίσκω
« Απάντηση #1 στις: 12 Φεβρουαρίου, 2022, 18:18:55 μμ »
Καλως μας ξαναήρθες, Τα πιστολια CO2 δεν με ενθουσιασαν ποτε, στη συλλογή μου υπαρχει οτιδηποτε γκρουπαρει.

Αποσυνδεδεμένος mikesf

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 1476
Απ: Καλώς σας ξανα-βρίσκω
« Απάντηση #2 στις: 12 Φεβρουαρίου, 2022, 18:41:56 μμ »
Καλώς ήρθες πάλι! Ποιος ήταν ο αρχικός σου λογαριασμός να στον ενεργοποιήσω;
Ανώνυμοι Αεροβολικοί

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3248
Απ: Καλώς σας ξανα-βρίσκω
« Απάντηση #3 στις: 12 Φεβρουαρίου, 2022, 21:26:26 μμ »
Καλώς μας ξαναβρήκες φίλε Πάνο!!

Εάν θέλεις οπωσδήποτε πιστόλι σαν αυτό που περιγράφεις (co2, παλινδρόμηση κλείστρου, φθηνό σχετικά) ρίξε μια ματιά σε κάτι τέτοιο:

https://e-aerovolo.gr/product/%ce%b1%ce%b5%cf%81%ce%bf%ce%b2%cf%8c%ce%bb%ce%b1/%cf%80%ce%b9%cf%83%cf%84%cf%8c%ce%bb%ce%b9%ce%b1/%ce%b1%ce%bc%cf%80%ce%bf%cf%8d%ce%bb%ce%b1%cf%82-co2/borner-special-force-w119-4-5mm-metal-slide-blowback/

....και κάτι παρεμφερές αλλά με μολυβένιες βολίδες:

https://e-aerovolo.gr/product/%ce%b1%ce%b5%cf%81%ce%bf%ce%b2%cf%8c%ce%bb%ce%b1/%cf%80%ce%b9%cf%83%cf%84%cf%8c%ce%bb%ce%b9%ce%b1/%ce%b1%ce%bc%cf%80%ce%bf%cf%8d%ce%bb%ce%b1%cf%82-co2/gamo-p25-4-5mm/

Σε κάθε περίπτωση χαιρόμαστε που είσαι και πάλι μαζί μας!!

Αποσυνδεδεμένος Panos.T

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Καλώς σας ξανα-βρίσκω
« Απάντηση #4 στις: 12 Φεβρουαρίου, 2022, 23:19:28 μμ »
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! Δυστυχώς δεν θυμάμαι πια το user name οπότε θα αρκεστώ στο νέο!
Υπάρχει περίπτωση  να πέσω πάνω σε παλιότερα post όπου συμμετείχα και τότε θα είμαι σε θέση να αναφέρω το... εύρημα στον συντονιστη.

Ευχαριστώ και για τις προτάσεις! Καταλαβαίνουμε όλοι πως με τα co2 μιλάμε για παιδική χαρά, αλλά εδώ για ακριβώς αυτό πρόκειται: για παιχνίδι με τον 10χρονο γιο μου ( που ήδη έχει ρίξει αρκετές βολές με το HW30s και με μεγάλη ευστοχία!!)

Οσονούπω θα προχωρήσω σε αγορά και για την ιστορία θα σας αναφέρω που κατέληξα!

Αποσυνδεδεμένος Panos.T

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Καλώς σας ξανα-βρίσκω
« Απάντηση #5 στις: 15 Φεβρουαρίου, 2022, 06:56:20 πμ »
Καλημέρα ! Ετσι, για την ολοκληρώσω το θέμα που άνοιξα να αναφέρω ποιά αεροβόλα παράγγειλα:
1. Umarex SA-9  Operator  - πιο ελαφρύ - 660gr
2. Cybergun Swiss Arms Beretta SA92 Stainless - 1150gr

Και τα δύο επαναληπτικά με παλλινδρόμηση κλείστρου , καθαρά για παιχνίδι όχι μόνο σκόπευσης αλλά και προσωμοίωσης καταστάσεων "μάχης"
με πιστόλι και διαδοχή κίνησης και στόχευσης (plinking).

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3248
Απ: Καλώς σας ξανα-βρίσκω
« Απάντηση #6 στις: 15 Φεβρουαρίου, 2022, 13:17:57 μμ »
Για τον λόγο που τα θες μια χαρά είναι!!

Όταν βρεις χρόνο ανέβασε και καμιά φωτό!

Καλορίζικα!!!

Αποσυνδεδεμένος Panos.T

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Καλώς σας ξανα-βρίσκω
« Απάντηση #7 στις: 15 Φεβρουαρίου, 2022, 21:43:49 μμ »
Οριστε :