Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για μοντέλα της Air Arms  (Αναγνώστηκε 53098 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Ερωτήσεις για μοντέλα της Air Arms
« στις: 02 Μαρτίου, 2009, 02:40:18 πμ »
Ότι θέλετε να ρωτήσετε για τα μοντέλα της AA. Εδώ είναι το κατάλληλο μέρος που θα βρείτε τις απαντήσεις σας!

Αποσυνδεδεμένος pro-sport kiriakos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Air Arms
« Απάντηση #1 στις: 21 Μαρτίου, 2009, 21:17:24 μμ »
Καλησπέρα.Έχω ένα pro sport 5.5mm και θα ήθελα να ρωτήσω τί άλλα βληματάκια ταιριάζουν για το όπλο μου εκτός από τα dragon που χρησιμοποιώ.Επίσης θα ήθελα μια δεύτερη γνώμη για τα βληματάκια αυτά(dragon 16 grains) όσον αφορά την ποιότητά τους ως προς το υλικό και αν υπάρχει κάτι παρόμοιο με αυτά για μια δοκιμή.

 

Αποσυνδεδεμένος blackship7

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 333
  • BLoOd RaZoRs....
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Air Arms
« Απάντηση #2 στις: 21 Μαρτίου, 2009, 21:26:52 μμ »
Φιλε μου δοκιμασε τα
1)H&N FTT( 5.53)
2)JSB exact jumbo express sta 14.3g
3)Webley mosquito (εαν βρεις)

Για μενα το FTT ειναι ενα καλο σφαιρακι και οικονομικο που οι κανες των AirArms το αγαπανε πολυ.Δοκιμασε το και πες μας.Τα Dragon pellets ειναι τα logun penetretor , ειναι πολυ καλα σφαιρακια.
AirArms,when accuracy matters.
www.razorsteam.bravehost.com

Συνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Air Arms
« Απάντηση #3 στις: 21 Μαρτίου, 2009, 23:23:52 μμ »
Τα Logun Penetrator είναι εξαιρετικά σφαιράκια και αποδίδουν καλά ακόμα και στο Eliminator στα 16grn.

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Air Arms
« Απάντηση #4 στις: 22 Μαρτίου, 2009, 11:00:33 πμ »
Θα μπορουσε να ειναι το τελειο σφαιρακι αν δεν εχανε κατα πολυ την ακριβεια του μετα τα 25 μετρα στα pcp.

Αποσυνδεδεμένος pro-sport kiriakos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Air Arms
« Απάντηση #5 στις: 22 Μαρτίου, 2009, 14:14:29 μμ »
Η σκέψη μου όσον αφορά τα άλλα βληματακια είναι ότι αν θα διαλέξω κάποια άλλη μάρκα τί επιπτώσεις θα έχω πρώτον στην ευθηβολία και δεύτερο στο βάρος τους.
Θέλω να πω ότι τώρα με αυτά που ρίχνω έχω μάθει τι προσκόπευση χρειάζεται να κάνω στα ανάλομα μέτρα που σκοπεύω.Αν τα αλλάξω θα πρέπει να πάρω βληματάκια με το ίδιο βάρος με τα logun και αν όχι τί θα έπρεπε να διαλέξω -βαρύτερα από αυτά (αν υπάρχουν βέβαια) ή ελαφρύτερα.
Η αλήθεια είναι ότι έχω δοκιμάσει τα JSB exact και δεν έμεινα και πολύ ευχαριστημένος όχι τόσο από την απόδοσή τους  όσο από την βρομιά που αφήνουν μέσα στη κάννη του όπλου.
Τέλος διαπίστωσα επίσης ότι το logun είναι πολύ σκληρότερο βλήμα από τα άλλα με απότέλεσμα να μην  υπάρχουν καθόλου απόλειες από το κουτί που ανοίγω.Βέβαια είναι λίγο τσουχτερή η τιμή τους αλλά συνήθως ότι πληρώνεις πέρνεις.

Αποσυνδεδεμένος blackship7

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 333
  • BLoOd RaZoRs....
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Air Arms
« Απάντηση #6 στις: 22 Μαρτίου, 2009, 16:23:13 μμ »
-Η αλήθεια είναι ότι έχω δοκιμάσει τα JSB exact και δεν έμεινα και πολύ ευχαριστημένος όχι τόσο από την απόδοσή τους  όσο από την βρομιά που αφήνουν μέσα στη κάννη του όπλου.

Aυτο πως το συμπερανες;Εχω κανει χιλιαδες βολες με jsb και σε 4.5 αλλα και σε 5.5 και δεν ειχα τετοιο προβλημα ποτε.Ασε που ειναι ενα απο τα πιο καθαρα σφαιρακια,οχι το πιο καθαρο βεβαια(πχ H&N) αλλα σε σχεση με κατι αλλα πχ crosman premier που θεωρουνται ακριβα πολυ καλυτερο.

-Η σκέψη μου όσον αφορά τα άλλα βληματακια είναι ότι αν θα διαλέξω κάποια άλλη μάρκα τί επιπτώσεις θα έχω πρώτον στην ευθηβολία και δεύτερο στο βάρος τους.


Μην σε ανησυχει αυτο εαν το σφαιρακι ειναι καλο δεν υπαρχει προβλημα.Δοκιμασε τα FTT και πες μας αποτελεσματα.Καλο ειναι να παιζεις με μεσαιου βαρους βληματακια σε ελατηρια και οχι πολυ βαρια πχbarracuda.

AirArms,when accuracy matters.
www.razorsteam.bravehost.com

Συνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Air Arms
« Απάντηση #7 στις: 22 Μαρτίου, 2009, 17:10:42 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω από που βγαίνει το συμπέρασμα ότι τα Barracuda δεν συνιστούνται σε αεροβόλα ελατηρίου. Δοκιμάστε τα και αν τα πάει το όπλο χρησιμοποιήστε τα.

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Air Arms
« Απάντηση #8 στις: 22 Μαρτίου, 2009, 17:14:48 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω από που βγαίνει το συμπέρασμα ότι τα Barracuda δεν συνιστούνται σε αεροβόλα ελατηρίου. Δοκιμάστε τα και αν τα πάει το όπλο χρησιμοποιήστε τα.

Τις πάνε και μάλιστα τα περισσότερα αεροβόλα αλλα το θέμα ειναι οτι έχεις πολύ μεγάλη καμπύλη τροχιά.
Απο τη στιγμή που μπορεις να ρίξεις και να γκρουπάρεις μια αλλη βολίδα η οποία θα σου δωσει και 80 με 100fps περισσότερα και καλύτερη τροχιά δεν βλέπω το λόγο να μην τις χρησιμοποιήσει κανεις και να αφήσει τις baracuda!

Κυριάκος.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Συνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Air Arms
« Απάντηση #9 στις: 22 Μαρτίου, 2009, 17:17:44 μμ »
Συμφωνώ με όλα αυτά. Δε σημαίνει όμως ότι δεν κάνουν για αεροβόλα ελατηρίου.

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Air Arms
« Απάντηση #10 στις: 22 Μαρτίου, 2009, 17:23:43 μμ »
Συμφωνώ με όλα αυτά. Δε σημαίνει όμως ότι δεν κάνουν για αεροβόλα ελατηρίου.

Το δεν κάνουν ειναι σχετικό :D
Παρε και ενα παράδειγμα απο δική μου εμπειρία εχουμε ενα HW98 σε 5,5 (οπου ειναι και το ProSport που μηλάμε) οπου γκρουπάρει εξίσου καλα τις baracuda και τις crosman premier. Η πρώτη δίνει ταχύτητες 598, 603, 599, 603 και η δευτερη 700, 698, 697, 693.
Εγω προτίμησα τη δεύτερη πάντως.

Κυριάκος.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος blackship7

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 333
  • BLoOd RaZoRs....
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Air Arms
« Απάντηση #11 στις: 22 Μαρτίου, 2009, 17:33:15 μμ »
Συμφωνώ με όλα αυτά. Δε σημαίνει όμως ότι δεν κάνουν για αεροβόλα ελατηρίου.

Καταρχην δεν ειπα οτι η baracuda δεν κανουν για ελατηρια και κατα δευτερον δεν ανεφερα οτι δεν ειναι καλο σφαιρακι.Αναφερομουν συγκεκριμενα για το prosport και υποθετω οτι το οπλο του φιλου κυριακου πρεπει να βγαζει 17 λιβρες με 16 grain βολιδα.Μια baracuda των 21 grain θα το γονατισει κανονικα αλλα δεν σημαινει οτι δεν θα γκρουπαρει και καλα.Για μενα η συγκεκριμενη βολιδα ειναι πολυ βαρια ακομα και Pcp  "γονατιζει".Τo webley fx 2000 βγαζει με airarms βολιδα 27 παρα κατι λιβρες και με baraccuda 24+ λιβρες που σημαινει διαφορα της ταξεως των 100+ fps.Τωρα ο καθενας νομιζει οτι καλυτερο για το οπλο του και παω πασο....
AirArms,when accuracy matters.
www.razorsteam.bravehost.com

Συνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Air Arms
« Απάντηση #12 στις: 22 Μαρτίου, 2009, 17:34:15 μμ »
Οι Barracuda λόγω καλύτερου BC έχουν καλύτερη διατήρηση ενέργειας σε μεγάλες αποστάσεις όμως. Δεν παίζει ρόλο μόνο η αρχική ταχύτητα.

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Air Arms
« Απάντηση #13 στις: 22 Μαρτίου, 2009, 17:40:21 μμ »
Δεκτό και γνωστό αυτο που λες φιλε Eliminator αλλα στο Prosport ο Κυριάκος δεν θα έχει πανω απο 600 fps με 21 grain ενώ με 15 grain περίπου θα έχει κοντά 700 fps, και η δύναμη του όπλου του ειναι τέτοια που και τα 15 grain θα διατηρήσουν αρκετή ενέργεια για μακρινές βολές.
Σίγουρα τον τελευταίο λόγο τον έχει ο Κυριάκος που θα κανει δοκιμές στο αεροβόλο του και θα δει τι του αρέσει και σε αυτον και στο αεροβόλο του.

Κυριάκος.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Air Arms
« Απάντηση #14 στις: 22 Μαρτίου, 2009, 19:40:35 μμ »
Αν θες τη γνωμη μου,μετα απο πειραματισμο και ταχογραφησεις ολων των ανω σφαιριδιων,νομιζω οτι τα air arms ελατηριου πανε καλυτερα τα κατω των 16 grain σφαιρακια οπως το jsb express και field target trophy.δοκιμασε τα και θα δεις τις τροχιες σου να "ισιωνουν" καθως και τα γκρουπακια σου να σφιγκουν αρκετα