Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana  (Αναγνώστηκε 169929 φορές)

Αποσυνδεδεμένος evilakos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana
« Απάντηση #210 στις: 27 Ιουνίου, 2014, 16:41:51 μμ »
Τα καινουρια 460 magnum κ 470 που συμφωνα με τα νουμερα εχουν δυναμη δεν πρεπει να διαθετουν τον μαγικο μηχανιμο recoil ετσι? Αρα στην συμπεριφορα θα ειναι παρομοια με το 350 magnum η εχουν εφαρμοσει καποια αλλη τεχνολογια?
Tην Δυναμη του αεροβολου την μειωνεις, τα χρηματα που κοστιζουν ΕΔΩ πως τα μειωνεις ????
Υπαρχει και το 440 το οποιο ειναι σε νορμαλ πλαισια η δυναμη και ο κυλινδρος που εχει,αλλα με αυτα τα χρηματα εχεις πολλες επιλογες σε
Αεροβολαρες  τυπου ΑΑ Prosport,AA TX200 με κοντακια καρυδιες που βγαζουν μάτια.....
Ποιος θα αγορασει το 470 η το 440 ,430 ??? ??? ???   


ετσι οπως τα λες εχεις απολυτο δικιο. Αν ομως ειχαν ενα συστημα ανακρουσης κ μπορουσαν να διαχειριστουν περισσοτερη δυναμη βλεπε 54 56 τοτε ισως κ να αξιζε τον κοπο.
Επιτρεπεται να πεσεις Επιβαλεται να σηκωθεις.....

Αποσυνδεδεμένος vonmichaniona

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
diana 350 magnum 5,5 mm
« Απάντηση #211 στις: 01 Μαρτίου, 2016, 09:54:55 πμ »
Γεια σας εχω ενα προβλημα και θα ηθελα τα φωτα σας σαν ποιο γνωστες... πριν τρια χρονια ειχα αγορασει ενα 350 magnum sta 4,5 με το οποιο στις μακρινες βολες δεν ειχε ευθυβολια και ετσι το πηγα πισω εδωσα την διαφορα και πηρα το ιδιο αλλα στα 5,5 με αντιβαρο τοοπλο το δουλευω με διοπτρα. Το οπλο το ειχα στα χερια μου ενα χρονο αλλα δεν το ειχα δοκιμασει ποτε λογω ελλειψης χρονου. μια μερα το δανεισα σε εναν φιλο για να μου ρυθμισει και την διοπτρα οταν μου το επεστρεψε σε καμια βδομαδα ειχε σπασμενο ελατηριο... το πηγα στοκαταστημα οπου και το αγορασα να το στηλει στον οπλουργο .Απο εκει και μετα το οπλο δεν το ξανα ειδαγια καποιους λογους αγνωστους χαθηκε... Και τωρα ειμαι 6 μηνες στην αναμονη προς αντικατασταση αλλα ο καταστηματαρχης ισχυριζεται οτι δεν υπαρχει και ψαχνει να το βρει.... μου εφερε το ιδιο στα 4,5 χιλιοστα αλλα δεν το δεχτηκα... Μου προτεινε να μου δωσει ενα Magtech n2 crome Βραζιλιανικο και του ειπα οτι θα το ψαξω και θα του πω. Εχει να μου προτεινη καποιος στα 5,5 χιλιοστα καποιο εφαμιλο με το αρχικο μου η και καλυτερο και ας δωσω διαφορα. Ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: diana 350 magnum 5,5 mm
« Απάντηση #212 στις: 01 Μαρτίου, 2016, 10:43:27 πμ »
Γεια σας εχω ενα προβλημα και θα ηθελα τα φωτα σας σαν ποιο γνωστες... πριν τρια χρονια ειχα αγορασει ενα 350 magnum sta 4,5 με το οποιο στις μακρινες βολες δεν ειχε ευθυβολια και ετσι το πηγα πισω εδωσα την διαφορα και πηρα το ιδιο αλλα στα 5,5 με αντιβαρο τοοπλο το δουλευω με διοπτρα. Το οπλο το ειχα στα χερια μου ενα χρονο αλλα δεν το ειχα δοκιμασει ποτε λογω ελλειψης χρονου. μια μερα το δανεισα σε εναν φιλο για να μου ρυθμισει και την διοπτρα οταν μου το επεστρεψε σε καμια βδομαδα ειχε σπασμενο ελατηριο... το πηγα στοκαταστημα οπου και το αγορασα να το στηλει στον οπλουργο .Απο εκει και μετα το οπλο δεν το ξανα ειδαγια καποιους λογους αγνωστους χαθηκε... Και τωρα ειμαι 6 μηνες στην αναμονη προς αντικατασταση αλλα ο καταστηματαρχης ισχυριζεται οτι δεν υπαρχει και ψαχνει να το βρει.... μου εφερε το ιδιο στα 4,5 χιλιοστα αλλα δεν το δεχτηκα... Μου προτεινε να μου δωσει ενα Magtech n2 crome Βραζιλιανικο και του ειπα οτι θα το ψαξω και θα του πω. Εχει να μου προτεινη καποιος στα 5,5 χιλιοστα καποιο εφαμιλο με το αρχικο μου η και καλυτερο και ας δωσω διαφορα. Ευχαριστω εκ των προτερων
Ισως εαν εγραφες το ονομα και την τοποθεσια του καταστηματος βοηθουσες καποιον αλλο να μην παθει τα ιδια με εσενα ???
η μπορει να βρεθει το παλαιο σου αεροβολο..

Τα αεροβολα που μπορει να σου προτεινουμε μπορει να μην τα φερνει ο συγκεκριμενος εμπορος
Προσπαθησε να παρεις πισω τα χρηματα σου με ενομο τροπο η καπως αλλιως ???
Εχεις μπλεξει και πρεπει να δωθει λυση η οποια να σε συμφερει και οχι να σου δωσει οτι Μπ@%λο εχει για σπρωξιμο...

Αποσυνδεδεμένος vonmichaniona

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana
« Απάντηση #213 στις: 01 Μαρτίου, 2016, 10:51:59 πμ »
Δεν θεωρω οτι το οπλο χαθηκε σκοπιμα γιαυτο και δεν θα ηθελα να τον κανω δυσφιμιση... Ειμαι πολλα χρονια πελατης στο συγκεκριμενο καταστημα και θελω να δινω ευκαιριες στους ανθρωπους . πιστευω οτι αν του πω να μου φερει ενα εφαμυλο που να κυκλοφορει στο εμποριο θα το κανει.

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana
« Απάντηση #214 στις: 01 Μαρτίου, 2016, 11:34:35 πμ »
Δεν θεωρω οτι το οπλο χαθηκε σκοπιμα γιαυτο και δεν θα ηθελα να τον κανω δυσφιμιση... Ειμαι πολλα χρονια πελατης στο συγκεκριμενο καταστημα και θελω να δινω ευκαιριες στους ανθρωπους . πιστευω οτι αν του πω να μου φερει ενα εφαμυλο που να κυκλοφορει στο εμποριο θα το κανει.
Καλα κανεις αγαπητε και δινεις ευκαιριες , αλλα θα πρεπει να εκτιμαται αυτο και να μην προσπαθησει ο εμπορος να σε "ξεφορτωθει"
πασαροντας σου ενα αεροβολο αμφιβολου ποιοτητας !!!

υγ
Πως μπορει να χαθει ενα αεροβολο ???
Πεταξε ???
Η πουληθηκε σε καποιον αλλο πελατη ???

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana
« Απάντηση #215 στις: 01 Μαρτίου, 2016, 12:56:52 μμ »
  Πασχάλη απ΄την Μηχανιώνα...-όπως καλωσορίστηκες από μέλος μας σε άλλη ενότητα- σε καλωσορίζω και εγώ και σύμφωνα με τα αεροβόλα που έχεις εμπειρία θα σου πρότεινα να ζητήσεις ένα ελατηρίου HW80 ή ένα gasram HW90, πάντα σε ,22 γιατί τα δυνατούτσικα τα γουστάρεις όπως φαίνεται.... ;)

  Κάνε μιά αναζήτηση στις ενότητες του φόρουμ, διάβασε όσο μπορείς και θα αντιληφθείς πως στα 2/3 του κόστους ενός Diana 350  :o, μπορείς να έχεις επιπλέον της ποιότητας, αξιοπιστίας και δύναμης..., καλύτερη σκανδάλη, καλυτερο κύκλο λειτουργίας, περισσότερη και με επαναληψημότητα ακρίβεια  ;)

  Τα σφιγμένα χείλη θα αποκτήσουν ένα χαμόγελο που θα οριοθετείται από τους λοβούς των αφτιών σου, αυτά με την σειρά τους δεν θα βομβαρδίζονται από ντεσιμπελ, ντουααανννννγκ και μπααααννννγκ, οι μύες σου θα κάνουν διακοπές ξεκούρασης, τα νεύρα σου θα αποκατασταθούν στις περιοχές του κεφαλιού και των αρθρώσεων, τα σφραγίσματα σου τέλος θα παραμείνουν στην θέση τους.... 8)

  Θα σε παρακαλέσω να μην αρχίσεις εδώ τις γνωστές ερωτήσεις περί 350  ::), θα απαντηθούν όπλες οι απορίες σου με το διάβασμα...καλή συνέχεια να έχεις και ακόμη αν δεν καταλήξεις σε ότι σου πρότεινα λόγω περιορισμών του εμπόρου σου, δοκίμασε ακόμη ένα Cometa 400 Fenix στο 1/2 της αξίας ενός 350 ...ή εαν φανατικά επιμένεις στην Diana, τότε σκέψου και την περίπτωση ενός Diana 48-52-54 σταθερής κάνης  :)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος vonmichaniona

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana
« Απάντηση #216 στις: 01 Μαρτίου, 2016, 13:26:46 μμ »
 Πασχάλη απ΄την Μηχανιώνα...-όπως καλωσορίστηκες από μέλος μας σε άλλη ενότητα- σε καλωσορίζω και εγώ και σύμφωνα με τα αεροβόλα που έχεις εμπειρία θα σου πρότεινα να ζητήσεις ένα ελατηρίου HW80 ή ένα gasram HW90, πάντα σε ,22 γιατί τα δυνατούτσικα τα γουστάρεις όπως φαίνεται.... ;)

  Κάνε μιά αναζήτηση στις ενότητες του φόρουμ, διάβασε όσο μπορείς και θα αντιληφθείς πως στα 2/3 του κόστους ενός Diana 350  :o, μπορείς να έχεις επιπλέον της ποιότητας, αξιοπιστίας και δύναμης..., καλύτερη σκανδάλη, καλυτερο κύκλο λειτουργίας, περισσότερη και με επαναληψημότητα ακρίβεια  ;)

  Τα σφιγμένα χείλη θα αποκτήσουν ένα χαμόγελο που θα οριοθετείται από τους λοβούς των αφτιών σου, αυτά με την σειρά τους δεν θα βομβαρδίζονται από ντεσιμπελ, ντουααανννννγκ και μπααααννννγκ, οι μύες σου θα κάνουν διακοπές ξεκούρασης, τα νεύρα σου θα αποκατασταθούν στις περιοχές του κεφαλιού και των αρθρώσεων, τα σφραγίσματα σου τέλος θα παραμείνουν στην θέση     τους.... 8)               

Ευχαριστω πολυ για το καλοσωρισμα . Θα προσπαθησω να διαβασω και να μαθω οσα περισσοτερα μπορω. Το θεμα μου ειναι οτι δεν θελω να βγω ζημιωμενος... Αυτο το ειχα αγορασει γυρω στα 550 ευρω....Δεν γινεται να μου αντικαταστηση με καποιο που εχει τα μισα λεφτα.

  Θα σε παρακαλέσω να μην αρχίσεις εδώ τις γνωστές ερωτήσεις περί 350  ::), θα απαντηθούν όπλες οι απορίες σου με το διάβασμα...καλή συνέχεια να έχεις και ακόμη αν δεν καταλήξεις σε ότι σου πρότεινα λόγω περιορισμών του εμπόρου σου, δοκίμασε ακόμη ένα Cometa 400 Fenix στο 1/2 της αξίας ενός 350 ...ή εαν φανατικά επιμένεις στην Diana, τότε σκέψου και την περίπτωση ενός Diana 48-52-54 σταθερής κάνης  :)

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana
« Απάντηση #217 στις: 01 Μαρτίου, 2016, 13:44:03 μμ »
Ζητησε του να σου φερει ενα weihrauch 80 σε 5.5 και πες του να κρατήσει τη διαφορα που εχει με το diana (καθως το δευτερο ειναι πολυ πιο τσουχτερο στην τιμη) στην τσέπη του. ;)

πιστεψε με αμα σου κανει αυτο το πράγμα πηγαινε και αναψε του μια λαμπάδα οσο το μηκους του Diana 350  ;)

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος vonmichaniona

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana
« Απάντηση #218 στις: 01 Μαρτίου, 2016, 20:59:32 μμ »
DIANA 470 TH (TARGETHUNTER) 5.5 mm VS Hw80???? ??? ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana
« Απάντηση #219 στις: 01 Μαρτίου, 2016, 21:30:14 μμ »
Ναι. Που είναι το παράξενο;
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος vonmichaniona

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana
« Απάντηση #220 στις: 01 Μαρτίου, 2016, 21:59:15 μμ »
DIANA 470 TH (TARGETHUNTER) 5.5 mm VS Hw80???? ??? ??? ??? ??? ???
 

Ποιο να προτιμισω απο τα δυο?

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana
« Απάντηση #221 στις: 01 Μαρτίου, 2016, 22:05:52 μμ »
Μα το 80-άρι φυσικά!
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana
« Απάντηση #222 στις: 02 Μαρτίου, 2016, 08:47:15 πμ »
DIANA 470 TH (TARGETHUNTER) 5.5 mm VS Hw80???? ??? ??? ??? ??? ???
 

Ποιο να προτιμισω απο τα δυο?

Αναμεσα σε αυτα τα δυο σαφως υπερτερει το 80αρι, ακομη και την δυναμη του diana να θεωρησουμε <<μεγαλη>> να εισαι σιγουρος οτι δεν λειπει και στο 80αρι.
Στην υπολοιπη αισθηση και λειτουργια δεν μπορουν να συγκριθουν μεταξυ τους.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος vonmichaniona

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana
« Απάντηση #223 στις: 02 Μαρτίου, 2016, 12:33:03 μμ »
Δυστηχως δεν συνεργαζεται με την συγκεκριμενη εταιρια πιυ εχει το 80αρι.....

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Diana
« Απάντηση #224 στις: 02 Μαρτίου, 2016, 12:36:59 μμ »
...γνωρίζοντας την αγορά, τις συνθήκες που επικρατούν στις συνεργασίες μεταξύ εμπόρων-καταστημάτων, προέβλεψα την περίπτωση σου και στο πρότεινα πιό πάνω...

   "τότε σκέψου και την περίπτωση ενός Diana 48-52-54 σταθερής κάνης  :)"
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177