Αποστολέας Θέμα: Οι επιδιώξεις των αεροβολιστών στην Ελλάδα και σωστή χρήση του μέσου  (Αναγνώστηκε 29779 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Shotgun

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 163
Η επιμονή στην μεγάλη δύναμη, καθώς και η διαφήμιση αυτής της εμμονής, θα οδηγήσει με μαθηματική ακρίβεια στην άδεια κατοχής αεροβόλου και στις απαγορεύσεις.

Ο λόγος που επιτρέπονται τα αεροβόλα είναι η συγκριτικά χαμηλή τους δύναμη. Αφήστε τα εκεί που είναι διότι αν δεν τα αφήσουμε και αρχίσει το νταβαντούρι της άδειας, με εξέταση ψυχιάτρου παρακαλώ (!) τότε ποιος θα αναλάβει την ευθύνη και ποιος θα μας αποζημιώσει;

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
          ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ η τελευταία σου παρατήρηση-πρόβλεψη  φίλε Shotgun ! Αυτό το ενδεχόμενο πρέπει να μας προβληματίσει σοβαρά όλους μας !  Η σημερινή κατάσταση έχει τα υπέρ της  - σκεφτείτε να βγεί αύριο κάποιος "πεφωτισμένος" νομοθέτης  και να επιβάλλει ένα περιοριστικό νόμο (με φοροεισπραχτικό κιόλας χαρακτήρα) που θα εκμηδενίσει τελείως την ήδη χαμηλή δραστηριότητα των αεροβόλων στη χώρα μας ;  Αυτοί οι "κύριοι" που ψοφάνε για "δύναμη" και υπερηφανεύονται για τα κατορθώματα των "μεγαθηρίων" τους  (που λαχταρούν να τα κάνουν ισάξια των πυροβόλων ραβδωτών σε δραστικό/ωφέλιμο βεληνεκές και συνάμα σε επικινδυνότητα και φονικότητα)  τι θα κάνουν τότε ;  Θα βγούν μπροστά για να υπερασπιστούν τις επιλογές τους και να αναλάβουν τις ευθύνες  για το κατάντημα και τα "δεσμά" που θα υφίστανται όλοι οι φίλοι του αεροβόλου απ' άκρη σ' άκρη της χώρας μας ;  Θα καταφέρουν να πείσουν με επιχειρήματα και να αντιστρέψουν δυσμενείς  καταστάσεις  πρός όφελος όλων μας ; Ή μήπως ("παλιά μου τέχνη κόσκινο") θα αρχίσουν να ψάχνουν για τους "γνωστούς τους"  σε Υπουργεία και Δημόσιες θέσεις για να τους βολέψουν με τίποτα "ειδικές άδειες"  αφήνοντας την πλειοψηφία των νομοταγών κατόχων και  απλών σκοπευτών στο έλεος της γραφειοκρατίας και των ορέξεων του κάθε ελεγκτικού μηχανισμού ;  Δεν είναι απλά τα πράγματα  φίλοι μου - άς το πάρουμε χαμπάρι πιά !  Αφορμή ψάχνουν όλοι για να περιορίσουν τα δικαιώματά μας γενικώς - πόσο μάλλον όταν έχουμε να κάνουμε με τα δικαιώματα κατοχής και χρήσης όπλων.  Το αεροβόλο δεν είναι ούτε και πρέπει να γίνει ποτέ το "υποκατάστατο του απαγορευμένου πυροβόλου ραβδωτού" - κάτι τέτοιο θα σημάνει την αρχή του τέλους γι' αυτά που ξέραμε και θα καταντήσουμε στο μέλλον να αναπολούμε μελαγχολικά και με νοσταλγία τις τωρινές στιγμές που τρυπούσαμε τενεκεδάκια και χάρτινους στόχους  και στήναμε άτυπα σκοπευτικά "τουρνουά" με την παρέα μας. Συνειδητοποιείστε σοβαρά  την ευθύνη των όσων γράφετε και (μέσω των κειμένων σας) πρεσβεύετε  μέσα στο forum αυτό και σε κάθε ανάλογη δημόσιά σας  έκφραση. Καλύτερα να τα λέμε από τώρα και να είμαστε προσεκτικοί και προπαντός υπεύθυνοι παρά να τρέχουμε μετά να διορθώσουμε τα "αδιόρθωτα".
                  Φιλικά,
               Κώστας

Αποσυνδεδεμένος tsolakosx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
Πολύ ωραίο κείμενο κώστα. Στα περισσότερα συμφωνώ αλλά έχω να προτείνω και μια μέση λύση.
Γιατί να μην επιτραπεί το κυνίγι πτηνών - και μόνο - με αεροβόλα τυφέκια ελατηρίου - και μόνο ελατηρίου - χωρίς διόπτρα βέβαια??? Να τους βάλουν και ένα όριο δύναμης πχ 30πδ/λιμπρες - και οχι 12 που είναι στην Αγγλία - να κατέχεις άδεια κυνυγίου και να δηλώνεις το όπλο σου στην Αστυνομία, να έισαι πάνω από 18 ετών. Αυτό θα ήταν μια άλλη κατηγορία όπου θα άνοιγε την εισαγωγή και αγόρα δυνατότερων αεροβόλων, όλα δηλωμένα νόμιμα όπως είναι τα κυνηγετικά και θα επέτρεπε σε κάποιους να κάνουν το χόμπι τους πιο οικονομικα αλλά επίσης και να δημιουργούσε μια "μικρότερη" κατηγορία κυνηγών ώς προθάλαμο για την εισαγωγή στους κανονικούς κυνηγούς. Όποιος θέλει να έχει ένα αεροβόλο για σκοποβολή θα το έχει, όπως τώρα αλλά αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει το όπλο του και παραπέρα να μπορεί να το κάνει νόμιμα και να μη φοβάτε το κάθε "δραγάτη" που θα συναντήσει.
Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το κυνύγι με το όπλο μου αλλά θα με ενδιέφερε να έχω ένα δυνατο αεροβόλο για σκοποβολή. Και επειδή θα είναι δυνατό άρα επικίνδυνο δεν έχω πρόβλημα να το δηλώσω κίολας. Η αγορά θα έφερνε μεγαλύτερη ποικιλία και περισσότερα δυνατά αεροβόλα που αυτή τη στιγμή υπάρχουν στο εξωτερικό αλλά εδώ δεν τα ξέρουμε κάν. Από την άλλη είναι μια καλή ευκαιρία για την εκπαίδευση νέων κυνηγών (ότι γίνεται με το δίπλωμα για τα μηχανάκια). Άσε που θα μπορούσε το ίδιο το κράτος να τα χρησιμοποιούσε για εκπαίδευση αστυνομίας, στρατού κλπ.
Μια τέτοια λύση δεν θα την έβλεπα "απαγορευτική" αλλά περισσότερο "απελευθεροτική" θεσπίζοντας κάποιους κανόνες σε αυτό το χόμπι ενώ παράλληλα θα το έκανε και πιο δημοφιλές.

Χρήστος
 
Remington Vantage 4,5 cal - Tasco 4~16x40
Cometa 200 - 4,5 cal - CenterPoint 4x32
Hatsan 135 5,5 cal - Riflescope 6~24x50
Crosman 1008 4,5 cal Co2

Αποσυνδεδεμένος Shotgun

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 163
Καταλαβαίνω το κυνήγι με αεροβόλο και τον περιορισμό του σε αεροβόλο ελατηρίου.

Ομως γιατί η εμμονή στις δηλώσεις και τα γραφειοκρατικά; Τι σχέση έχει η δήλωση του όπλου με το κυνήγι; Χώρες με σοβαρό νομικό καθεστώς δεν επιβάλλουν τέτοια γραφειοκρατικά και φορομπηχτικά συστήματα και τα πάνε μια χαρά.

Τι σας πιάνει εδώ και χωρίς λόγο τα αναζητάτε;

Η Αγγλία κατήργησε την άδεια κυνηγίου το 1995 επειδή κατάλαβαν οι αρμόδιοι ότι ήταν μια άχρηστη φορολογία που υποκαθίσταται με το παραπάνω από το ΦΠΑ. Οι Αγγλοι δεν έχουν κανένα πρόβλημα να κυνηγήσουν ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΑ τηρώντας γραπτούς και άγραφους κανόνες με αεροβόλο.

Και μην πει κανείς κουβέντα περί  εθνικής νοοτροπίας και τέτοια περίεργα. Δείτε τους δείκτες εγκληματικότητας στην Αγγλία και συγκρίνετε με εδώ πριν πείτε τέτοια ανθελληνικά.

Οσο για την δύναμη των αεροβόλων και άλλα φαιδρά. Η σωστή ενέργεια είναι να αποδεικνύουμε στους αρμόδιους με κάθε μέσον ότι τα αεροβόλα εξ όρισμού είναι και θα παραμείνουν αδύναμα, αργά στην όπλιση και αναποτελεσματικά για όποιον θέλει να τα χρησιμοποιήσει για κακό σκοπό. Αν οι αρμόδιοι αρχίσουν να φοβούνται τα αεροβόλα τότε χάσαμε το παιχνίδι.

Αποσυνδεδεμένος tsolakosx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
Καταλαβαίνω το κυνήγι με αεροβόλο και τον περιορισμό του σε αεροβόλο ελατηρίου.

Ομως γιατί η εμμονή στις δηλώσεις και τα γραφειοκρατικά; Τι σχέση έχει η δήλωση του όπλου με το κυνήγι; Χώρες με σοβαρό νομικό καθεστώς δεν επιβάλλουν τέτοια γραφειοκρατικά και φορομπηχτικά συστήματα και τα πάνε μια χαρά.

Τι σας πιάνει εδώ και χωρίς λόγο τα αναζητάτε;

Η Αγγλία κατήργησε την άδεια κυνηγίου το 1995 επειδή κατάλαβαν οι αρμόδιοι ότι ήταν μια άχρηστη φορολογία που υποκαθίσταται με το παραπάνω από το ΦΠΑ. Οι Αγγλοι δεν έχουν κανένα πρόβλημα να κυνηγήσουν ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΑ τηρώντας γραπτούς και άγραφους κανόνες με αεροβόλο.

Και μην πει κανείς κουβέντα περί  εθνικής νοοτροπίας και τέτοια περίεργα. Δείτε τους δείκτες εγκληματικότητας στην Αγγλία και συγκρίνετε με εδώ πριν πείτε τέτοια ανθελληνικά.

Οσο για την δύναμη των αεροβόλων και άλλα φαιδρά. Η σωστή ενέργεια είναι να αποδεικνύουμε στους αρμόδιους με κάθε μέσον ότι τα αεροβόλα εξ όρισμού είναι και θα παραμείνουν αδύναμα, αργά στην όπλιση και αναποτελεσματικά για όποιον θέλει να τα χρησιμοποιήσει για κακό σκοπό. Αν οι αρμόδιοι αρχίσουν να φοβούνται τα αεροβόλα τότε χάσαμε το παιχνίδι.

Επειδή είμαστε Έλληνες, με ότι αυτό σημαίνει, θετικό ή αρνητικό, θα προτιμούσα να δηλώνω το όπλο μου και να το χρησιμοποιώ "ελεύθερα" παρά να το έχω αδήλωτο και να είμαι υπόλογος σε κάθε "κρατικοδίαιτο" δραγάτη που θα με δεί να βαράω στόχους μέσα στο χωράφι και θα νομίζει ότι είμαι της ΣΕΧΤΑ και κάνω προπόνηση. Ευχαρίστως, εγώ προσωπικά, να τηρήσω τους γραπτούς αλλά και τους άγραφους κανόνες αλλά δυστυχώς δεν είμαστε όλοι ίδιοι.
Ναι, θα ήθελα και εγώ ένα πιο δυνατό αεροβόλο όπως όλοι μας αλλά θα πρέπει να αποδείξω στους βλάκες που αποφασίζουν για μάς, χωρίς εμάς, ότι είναι ακίνδυνο. Εδώ αυγά τους πετάνε και αυτοί κάνουν λές και άκουσαν "αεροπορία βάλεστε".
Remington Vantage 4,5 cal - Tasco 4~16x40
Cometa 200 - 4,5 cal - CenterPoint 4x32
Hatsan 135 5,5 cal - Riflescope 6~24x50
Crosman 1008 4,5 cal Co2

Αποσυνδεδεμένος vasilis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
Γιατι φιλε χρηστο νομιζεις οτι με το να μας χωσουν στην ιδια γραφειοκρατικη σαλατα με τα λειοκαννα και να πρεπει να βγαζουμε αδεια για αεροβολα θα εχουμε το ελευθερο να πηγαινουμε σε οποιο χωραφι θελουμε και να κανουμε το χομπι μας?Σε σκοπευτηρια θα μας εχουν οπως μας εχουν και τωρα.Δεν μπορεις πλεον φιλε μου να βγεις στο οποιοδηποτε χωραφι με το αεροβολο σου ΑΝ αυτο δεν ειναι μεσα σε σκοπευτηριο.

Αποσυνδεδεμένος tsolakosx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
Γιατι φιλε χρηστο νομιζεις οτι με το να μας χωσουν στην ιδια γραφειοκρατικη σαλατα με τα λειοκαννα και να πρεπει να βγαζουμε αδεια για αεροβολα θα εχουμε το ελευθερο να πηγαινουμε σε οποιο χωραφι θελουμε και να κανουμε το χομπι μας?Σε σκοπευτηρια θα μας εχουν οπως μας εχουν και τωρα.Δεν μπορεις πλεον φιλε μου να βγεις στο οποιοδηποτε χωραφι με το αεροβολο σου ΑΝ αυτο δεν ειναι μεσα σε σκοπευτηριο.

Μα εκεί το πάω!!!!!!!!!
Παίρνω ένα δυνατό αεροβόλο, το δηλώνω ως κυνηγετικό και πάω στο χωράφι και παίζω χωρίς πρόβλημα.
Τη γραφειοκρατεία δεν τη συμπαθώ καθόλου αλλά στην προκειμένη περίπτωση χρειάζετε μόνο και μόνο για το "απαίδευτο" Έλληνα.
Remington Vantage 4,5 cal - Tasco 4~16x40
Cometa 200 - 4,5 cal - CenterPoint 4x32
Hatsan 135 5,5 cal - Riflescope 6~24x50
Crosman 1008 4,5 cal Co2

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Πολλές φορές όταν κάποιο θέμα παρεκλίνει από τον τίτλο του έχει ως αποτέλεσμα τη γέννηση ενός νέου θέματος!
Συνεχίζουμε εδώ το ενδιαφέρον θέμα που προέκυψε μετά από παρατήρηση-προτροπή του μέλους shotgun.

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Καταλαβαίνω το κυνήγι με αεροβόλο και τον περιορισμό του σε αεροβόλο ελατηρίου.

Ομως γιατί η εμμονή στις δηλώσεις και τα γραφειοκρατικά; Τι σχέση έχει η δήλωση του όπλου με το κυνήγι; Χώρες με σοβαρό νομικό καθεστώς δεν επιβάλλουν τέτοια γραφειοκρατικά και φορομπηχτικά συστήματα και τα πάνε μια χαρά.

Τι σας πιάνει εδώ και χωρίς λόγο τα αναζητάτε;

Η Αγγλία κατήργησε την άδεια κυνηγίου το 1995 επειδή κατάλαβαν οι αρμόδιοι ότι ήταν μια άχρηστη φορολογία που υποκαθίσταται με το παραπάνω από το ΦΠΑ. Οι Αγγλοι δεν έχουν κανένα πρόβλημα να κυνηγήσουν ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΑ τηρώντας γραπτούς και άγραφους κανόνες με αεροβόλο.

Και μην πει κανείς κουβέντα περί  εθνικής νοοτροπίας και τέτοια περίεργα. Δείτε τους δείκτες εγκληματικότητας στην Αγγλία και συγκρίνετε με εδώ πριν πείτε τέτοια ανθελληνικά.

Οσο για την δύναμη των αεροβόλων και άλλα φαιδρά. Η σωστή ενέργεια είναι να αποδεικνύουμε στους αρμόδιους με κάθε μέσον ότι τα αεροβόλα εξ όρισμού είναι και θα παραμείνουν αδύναμα, αργά στην όπλιση και αναποτελεσματικά για όποιον θέλει να τα χρησιμοποιήσει για κακό σκοπό. Αν οι αρμόδιοι αρχίσουν να φοβούνται τα αεροβόλα τότε χάσαμε το παιχνίδι.

Δυστηχώς μας λείπει η απαραίτητη παιδεία για να περάσουμε σε αυτό το εππίπεδο νομιμοποίησης και χρήσης του αεροβόλου.
Επίσης δυστηχώς, η Εθνική νοοτροπία είναι ένα ζήτημα, αφού όταν αναφερόμαστε σε αυτή δεν αναφερόμαστε στη ποσότητα και στη ποιότητα των εγκληματιών ανά το κόσμο αλλά στη γενικότερη κοινωνία ενός κράτους.
Πράγματι η εγκληματικότητα μπορεί να είναι μεγαλύτερη, όπως μεγαλύτερη είναι και η υπέυθυνη συμπεριφορά των πολιτών σε πολλά Κράτη. Δε είναι το θέμα μας αυτό όμως και ας μην ξεφύγουμε από την πολύ ενδιαφέρουσα προτροπή του μέλους shotgun.
Με όλο το σεβασμό φίλε tsolakosx ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα μας ώς Έλληνες, οτι επιδιώκουμε να Νομιμοποιήσουμε κάτι ώστε να είμαστε ήσυχοι για άλλο σκοπό. Ο ενθουσιώδης σχολιασμός σου (Μα εκεί το πάω!!!) είναι και αυτό μέρος του λάθους τρόπου σκέψης.
Ξεκινάς με μια πρόταση που λέει τι; Να επιτραπεί το κυνήγι των πτηνών με το αεροβόλο, το οποίο μάλιστα θα οριοθετείται στα 30 ποδόλιβρα (αλήθεια για τι πτηνά μιλάμε, στρουθοκαμήλους;) και αυτό το αναφέρεις ώς μέση πρόταση. Αμέσως μετά, αναφέρεις οτι με την απόκτηση της αδείας θα μπορείς πλέον να κάνεις σκοποβολή -και όχι κυνήγι- χωρίς προβλήματα σε οποιοδήποτε χωράφι.
Συγχώρεσε με, είναι σαν να μην διάβασες τίποτα από αυτά που περιέγραφαν οι φίλοι shotgun και accuracy lover πριν.
Εγώ θέλω ένα αεροβόλο που να το χρησιμοποιώ σαν αεροβόλο. Δε θέλω ένα ισχυρό αεροβόλο που θα το χρησιμοποιώ σε αντικατάσταση ενός πυροβόλου, έστω και αν αυτό ήταν δηλωμένο.
Αν με ενδιέφερε κάτι τέτοιο θα έμπαινα σε κάποιο αντίστοιχο forum και θα επιδίωκα να προβάλω τις θέσεις μου για την Νόμιμη χρήση και απόκτηση ενός ραβδωτού πυροβόλου Mauser, είτε για σκοποβολή στα 300 μέτρα είτε για κυνήγι.
Εξ' αντικειμένου το αεροβόλο είναι κάτι διαφορετικό και ως τέτοιο πρέπει να το χαιρόμαστε! Ιδιαιτέρως αν μιλάμε για σκοποβολή, η χαρά του ανταγωνισμού υπάρχει και στ 6 ποδόλιβρα, πόσο μάλλον στα 12 που πολλοί θεωρούν λίγα.
Κατά τη γνώμη μου τα πολλά ποδόλιβρα είναι μάλλον για το χαβαλέ, αφού κυρίως αποτελούν επίδειξη δύναμης και τίποτα περισσότερο. Στο μόνο σημείο που δείχνω κάποια κατανόηση είναι σε αυτούς που ασχολούνται "πειραματικά" ή κατασκευαστικά σε μια μορφή μετατροπής. Είναι ένα είδος χόμπυ και αυτό, αλλά είναι το χόμπυ του μηχανουργού όχι του αεροβολιστή...

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Συμφωνω στο οτι το αεροβολο δεν πρεπει να ειναι υποκαταστατο πυροβολου αλλα συμφωνω επισης και ως προς το δικαιωμα καποιου να κυνηγα με αυτο τα καταλληλα παντα θηραματα.Δεν καταλαβαινω γιατι το λειοκαννο που ειναι ακρως φονικο και επικινδυνο στα λαθος χερια να θεωρειται απο το νομο(δια της απουσιας του) πιο ασφαλες απο οποιοδηποτε αεροβολο στα ιδια αν θελετε χερια!
    Καταννοω οτι πρεπει να αρχισουμε απο τα λιγα αλλα αυτα τα λιγα να ειναι και προς οφελος ολοκληρης της αεροβολιστικης κοινοτητας που κατα ενα μεγαλο της μερος αποτελειται και απο κοσμο που θα ηθελε και να κυνηγαει με το αεροβολο του.Στο κατω κατω στις περισσοτερες ευρωπαικες χωρες επιτρεπεται.δεν καταλαβαινω γιατι εμεις δεν πρεπει να δικαιουμαστε η να διεκδικουμε κατι τοσο λογικο.
   

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Συμφωνω με τον φιλο tsolakοsx να επιτραπει το κυνηγι με το αεροβολο εστω και με περιορισμο στην δυναμη αλλα δυστυχως θα συμφωνησω και
με τον φιλο einhorn στο οτι μας λειπει η παιδεια σε μεγαλο ποσοστο για να μπορεσουμε να σεβαστουμε τα ορια αυτης της ελευθεριας.
Και για αποφυγη οποιασδηποτε παρεξηγησης δεν εννοω καποιους συγκεκριμενα αλλα μιλαω για το γενικο συνολο αυτων που κρατουν στα χερια τους
ενα οπλο ειτε αεροβολο ειναι αυτο ειτε λειοκαννο.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απολύτως σωστά αυτά που λές φίλε snipAIR.
Το πρόβλημα όμως δεν είναι η δύναμη του αεροβόλου. Κατά τη γνώμη μου σε οτι αφορά το κυνήγι το αεροβόλο πρέπει να ακολουθήσει τα ισχύωντα για τα κυνηγετικά όπλα, δηλαδή δήλωση οπλοκατοχής, άδεια κυνηγιού κ.τ.λ. Αν και συμφωνώ απόλυτα με τα προαναφερθέντα του shotgun, αφού όμως στην Ελλάδα αυτά δεν υπάρχουν τέτοιες διαδικασίες....
Σε αυτό που διαφωνώ είναι στα τερτίπια και τις πονηριές.
Αν μου αρέσει η σκοποβολή γιατί να επιδιώξω να βγάλω άδεια κυνηγιού και άδεια οπλοκατοχής για να μπορώ να κάνω σκοποβολή; Κουφό δεν είναι; Αυτό που πρέπει να επιδιώξω είναι την νομιμοποίηση για αυτό το σκοπό, δηλαδή τη σκοποβολή! Πρέπει να πάω από άλλο δρόμο; Με μαθηματική ακρίβεια θα δημιουργήσω πρόβλημα γιατί δε θέτω τις σωστές βάσεις προς το σκοπό που με ενδιαφέρει, και κυρίως δε θα έχει όφελος ολόκληρη η αεροβολιστική κοινότητα!
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Μαρτίου, 2009, 11:18:18 πμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Φιλε einhorn αυτο που θελω να πω ειναι οτι η νομιμοποιηση της χρησης του αεροβολου δεν θα πρεπει να παραβλεπει και την "κυνηγετικη του δυνατοτητα".Βεβαιως και πρεπει να υπαχθει υπο οτιδηποτε αφορα στην κυνηγετικη νομοθεσια γιατι μονο ετσι θα μπορει να χρησιμοποιηθει σωστα και απο το κοματι της κοινοτητας που το επιθυμει.Στοχευοντας λοιπον στη νομιμοποιηση για σκοπευτικη αλλα και κυνηγετικη χρηση αποφευγονται οι πονηριες αλλα κυριως δινεται και η δυνατοτητα αξιοποιησης του χομπυ σε ολες του τις προεκτασεις.Το να πρεπει καποιος που θελει να ασχοληθει μονο με το σκοπευτικο μερος να μπει στη διαδικασια αδειων κυνηγιου κτλ δεν ειναι σωστο οπως επισης δεν ειναι σωστο καποιος αλλος που το θελει για κυνηγι να μεινει απ εξω επειδη πχ θα ειναι νομιμο μονο για σκοποβολη.Αλλωστε ο χαρακτηρας του αεροβολου δεν ειναι ουτε αμιγως σκοπευτικος ουτε και κυνηγετικος και ο χωρος απαρτιζεται απο ατομα και των δυο προτιμησεων
                    Φιλικα

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Ναι, το έχω γράψει κι εγώ στο παρελθόν. Ο δρόμος για την γενικότερη νομιμοποίηση του αεροβόλου στη Ελλάδα ίσως πρέπει να περάσει από την οδό των κυνηγών.
Ίσως να μη το διατύπωσα και καλά. Το μήνυμα που θέλω να περάσω εγώ είναι πως οι επιδιώξεις μας πρέπει πάντα να κατευθύνονται προς το επιθυμητό!
Αν μας ενδιαφέρει το κυνήγι με τα αεροβόλα να επιδιώξουμε την νομιμοποίηση του κυνηγιού με αυτά, αν μας ενδιαφέρει η σκοποβολή να επιδιώξουμε την νομιμοποίηση της σκοποβολής με αυτά σε πιό σωστά πλαίσια από τα σημερινά. Αν μπορούν να συνδυαστούν και τα δύο ακόμη καλύτερα!!!
Το θέμα είναι πως ακόμη και αν σήμερα δεν κυνηγάμε -έστω παράνομα- τις περισσότερες φορές κάτω από την επιδίωξη τις περισσότερης δύναμης κρύβεται ένας άλλος πόθος, αυτός της καταβολής θηράματος από μεγάλη απόσταση κ.τ.λ. Γιαυτό το λόγο πιστεύω ακράδαντα οτι ειδικά σε αυτή τη χώρα το ιδανικό είναι να κάνεις μικρά βήματα!
Οι επιδιώξεις του τύπου ας νομιμοποιηθεί το κυνήγι με τις γνωστές διαδικασίες περί κυνηγιού, αλλά ας πάμε και στα 30 ποδόλιβρα ή και παραπάνω θα οδηγήσουν στο τέλος σε απαγορέυσεις που θα φρενάρουν και τον σκοπευτικό αεροβολισμό! Ηδη η κοινωνία των κυνηγών βάλεται από τα ΜΜΕ.

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
         Για τον  φίλο tsolakosx : φοβάμαι ότι δεν κατάλαβες το νόημα του μηνύματός μου ούτε και αυτών του φίλου shotgun.  Η άποψή σου ξεκινάει από λάθος παραδοχές οι οποίες έχουν αποδειχθεί στο πέρασμα του χρόνου ούτε λίγο-ούτε πολύ σχεδόν ουτοπικές. Οι κάθε λογής "αρμόδιοι" και "υπεύθυνοι" που στρογγυλοκάθονται σε διάφορες νευραλγικές θέσεις-κλειδιά και εισηγούνται  (κατά τη γνώμη τους και ενίοτε επηρεαζόμενοι από τα πάσης φύσεως προσωπικά τους κόμπλεξ) τις όποιες διατάξεις/ρυθμίσεις/απαγορεύσεις στο πέρασμα ολόκληρων δεκαετιών διακατέχονται από τα ίδια "οπλοφοβικά" σύνδρομα και τις αντίστοιχες εμμονές, ουδόλως δε νοιάζονται ή κόπτονται για την δικιά σου ενασχόληση  - αυτό το κάνουν μόνο όταν βλέπουν/διαπιστώνουν ότι : α) θίγονται κάποια συμφέροντά τους  β) έχουν να αποκομίσουν κάποιο κέρδος/όφελος σε οποιοδήποτε επίπεδο  γ) όταν τους επιβάλλεται "άνωθεν" εντολή για εμφάνιση παραγόμενου έργου στον τομέα τους (οπότε παίρνει μπρός η "φάμπρικα" των πάσης φύσεως απαγορεύσεων - ότι δεν μπορούν να κατανοήσουν ή να βελτιώσουν ουσιαστικά το καταστέλλουν δραστικά).  Δεν έχουν το ίδιο κάν ενδιαφέρον με εμάς για την όποια αγαπημένη μας ασχολία/χόμπυ ούτε συμμερίζονται τις ανησυχίες μας - δεν έχουμε την ίδια οπτική επί του θέματος. Δεν χρησιμοποιούν την κοινή και αποδεκτή λογική αλλά μια λογική που την κατανοοούν μόνο οι ίδιοι. Απεχθάνονται τις πρωτοβουλίες  και προτιμούν να ακολουθούν την σίγουρη οδό της απραξίας ώστε να μην μπορούν ποτέ να κατηγορηθούν για τίποτα (γιατί απλούστατα δεν έκαναν τίποτα). Στερούνται ευελιξίας και φαντασίας στην διαμόρφωση  των θέσεών τους και πάντα  δεν παραλείπουν να υπενθυμίζουν την  αυθεντία που τους προσδίδει η εξουσία τους. Αυτοί όμως είναι που παίρνουν τις αποφάσεις που ρυθμίζουν και επηρεάζουν την ζωή μας άμεσα κι όχι εμείς. Τα πάσης φύσεως ευχολόγια είναι καλά και άγια αλλά δεν δίνουν ποτέ λύσεις ούτε άμεσα ούτε μεσοπρόθεσμα ούτε και μακροπρόθεσμα. Κι εγώ θα ήθελα να επιτρέπονταν πολλά πράγματα που σε άλλες "προηγμένες" χώρες είναι  προφανή και αυτονόητα κεκτημένα των πολιτών εδώ και πάρα πολλά χρόνια - δεν γίνεται όμως να αλλάξουν τα πράγματα από τη μιά στιγμή στην άλλη - κι άς μην έχουμε αυταπάτες, δεν πρόκειται να το κάνουν οι "κύριοι υπεύθυνοι"  επειδή ξαφνικά μας συμπάθησαν και θέλουν να κάνουν τα πράγματα καλύτερα για μάς. Εμείς οι ίδιοι θα πρέπει να διεκδικήσουμε με όλα τα νόμιμα και θεμιτά μέσα  την βελτίωση των συνθηκών διεξαγωγής της αγαπημένης μας αυτής ασχολίας (χόμπυ), αποδεικνύοντας  παράλληλα την  ωριμότητά και υπευθυνότητα μας σε κάθε μας ενέργεια και την έλλειψη της λεγόμενης "ελληνικής νοοτροπίας" που έχει γίνει πλέον συνήθεια να μας αποδίδεται χωρίς καμιά "χειροπιαστή" απόδειξη περί τούτου. Η απεμπόληση των όποιων δικαιωμάτων μας έχουν αποδοθεί και απολαμβάνουμε ήδη δεν είναι η σωστή κίνηση  και δεν προιωνίζει κανένα καλό για το μέλλον - δεν νομίζω να είμαστε τόσο "χαϊβάνια" που να θέλουμε να ξεκινήσουμε τον αγώνα μας για κάτι καλύτερο με "γκόλ από τα αποδυτήρια" (για να χρησιμοποιήσω και λίγη ποδοσφαιρική διάλεκτο) ξεπουλώντας και παραδίδοντας τα κατοχυρωμένα μέχρι τώρα δικαιώματά μας  για να δείξουμε άραγε τί ; Ότι ο τράχηλός μας αντέχει και άλλους επιπλέον ζυγούς ; 
             Η αλήθεια είναι ότι ο κόσμος και η κοινωνία γενικά είναι πολύ πιό μπροστά σε επίπεδο αντίληψης και ωριμότητας (άχ αυτή η ωριμότητα που όλοι όσοι θέλουν το καλό μας προσπαθούν να μας πείσουν ότι μας λείπει) απ' ότι θα ήθελαν αυτοί που ηγούνται και παίρνουν τις όποιες αποφάσεις. Δεν χρειάζεται να ανακαλύψουμε τον τροχό για πολλοστή φορά όπως προσπαθούν να μας κάνουν να πιστέψουμε - ο τροχός έχει ανακαλυφθεί εδώ και χιλιετίες και χάρη σ' αυτόν η πρόοδος της ανθρωπότητας  κυλάει με γρήγορους ρυθμούς όλα αυτά τα χρόνια. Ξυπνήστε πρίν να είναι αργά (όπως έλεγε ένας άλλος πολύ καλύτερος από μένα πρίν από χρόνια) και αντιληφθείτε τι παίζεται - οι βάρβαροι έφυγαν, οι Τούρκοι έφυγαν, οι Γερμανοί έφυγαν και οι κρατούντες έμειναν χωρίς δικαιολογίες για την αυτοϋποβάθμισή μας και την μιζέρια που μας  κατατρέχει.
         Δεκτές όλες οι απόψεις και οι επισημάνσεις αρκεί να κάνουμε βήματα πρός τα εμπρός κι όχι πρός τα πίσω. Θυμηθείτε ότι κάποιες εποχές όχι και τόσο μακρινές τα κυνηγετικά όπλα σφραγίζονταν μετά τη λήξη της κυνηγετικής περιόδου και η (παράνομη κατά τον τότε νόμο) αποσφράγισή τους είχε τις ανάλογες συνέπειες. Το "καθεστώς" αυτό έχει πλέον παρέλθει αλλά δεν παύουν να εμφανίζονται  κατά καιρούς "φωνές" που επιζητούν την επαναφορά του σαν γιατρειά για όλα τα δεινά του σύγχρονου κυνηγιού.  Μέσα στην πολυφωνία μπορεί να διακρίνουμε και την "παραφωνία" και καμιά φορά και την "παράνοια". Αναλογιστείτε κάποια στιγμή τι  μπορεί να συμβεί σε όλους μας άν κάποτε μια τέτοια "παραφωνία" γίνει νόμος του κράτους (για την παράνοια δεν το σκέφτομαι κάν γιατί είναι πολύ εφιαλτικό σενάριο). Οι νόμοι της αγοράς από την άλλη έχουν την δικιά τους σημαντική επίδραση. Άν  με την  συμπεριφορά μας και τις προσπάθειές μας κερδίσουμε κάτι παραπάνω σε επίπεδο  δικαιωμάτων (ελεύθερη χρήση των όπλων για σκοποβολή και υπό προϋποθέσεις για το κυνήγι κάποιων ενδεικνυόμενων για τις δυνατότητες του αεροβόλου θηραμάτων)  τότε θα ωφεληθεί οικονομικά μια ολόκληρη αγορά που σήμερα έχει το ρόλο "κομπάρσου" στο όλο σκηνικό. Έχουμε ανάγκη συμμάχων σε επιχειρηματικό επίπεδο και καλό είναι να τους δώσουμε να καταλάβουν - στην απλή και σκληρή γλώσσα της αγοράς - ότι άν μας υποστηρίξουν θα έχουν να κερδίσουν  περισσότερα απ' ότι άν μας αγνοήσουν.
            Συγνώμη για το μακροσκελές "λογύδριο" που ίσως σας κούρασε.
                Φιλικά,
           Κώστας