Γενικά > Εισαγωγή στον κόσμο του αεροβόλου

Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων

<< < (2/17) > >>

Finman:

--- Παράθεση από: stealth στις 15 Απριλίου, 2008, 20:53:53 μμ ---Aν όλοι τηρούσαν 4 απλούς κανόνες δέν θα υπηρχε ατυχημα με όπλα

1 Ολα τα όπλα θεωρούνται ΠΑΝΤΑ ΓΕΜΑΤΑ
2 Η ΚΑΝΝΗ πάντα να είναι στραμμένη ΣΕ ΑΣΦΑΛΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ
3 Το ΔΑΧΤΥΛΟ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΗ μεχρι τη στιγμη της βολής
4 Γνωση του ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ και ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ

--- Τέλος παράθεσης ---

Και ο πιο σημαντικος κανονας

ΠΟΤΕ μην στρεφετε το οπλο προς ανθρωπους
ΠΟΤΕ μην σκοπευετε κατι που δεν προκειτε να πυροβολησετε

Finman:

--- Παράθεση από: STF στις 15 Απριλίου, 2008, 22:34:36 μμ ---Να προσθέσω....
όταν επιδεικνύουμε τα όπλα μας αυτό να γίνετε μακρία από τα βλέματα των παιδιών.
Τα όπλα να φυλάγονται σε ασφαλές μέρος.
Δεν είναι περίεργες μόνο οι γάτες!

--- Τέλος παράθεσης ---

Δεν θα ηταν επιθυμητο να μαθουν τα παιδια την ασφαλη χρηση των οπλων? σε τι ηλικια πιασατε εσεις οπλο για πρωτη φορα? Εαν δειξουμε υπευθυνοτητα και μορφωσουμε τα παιδια στο χειρισμο οπλων, μπορει να μειωσουμε τους κινδυνους.

Kyriakos87:
Αμα το παιδι μαθει ΣΩΣΤΑ απο μικρή ηλικια ειναι καλύτερα!!
Εγω και ο μικρος αδερφος μου μεγάλωσαμε σε σπίτι με οπλα και απο προσωπική εμπειρία εχω να πω οτι ουτε εγω ουτε ο αδερφος μου δεν πειραξαμε ποτε τα οπλα του πατερα μου και αυτο οχι γιατι δεν μπορουσαμε αντιθέτως τα οπλα ηταν προσβάσιμα σε εμας ευκολα, δεν ηταν κριμένα και τωρα που το σκέφτομαι έπαιξε και αυτο το ρολο του γιατι ολοι ξέρετε ποσο περίεργα ειναι τα παιδια και αμα δεν ειναι ποσο ευκολα μπορει αν γίνουν! απλα ο πατερας μου μας ειχε μιλήσει για τους κινδύνους και μας ειχε κανει οχι να τα φοβόμαστε αλλα να τα σεβόμαστε!!!
Φιλικα...

pri3st:

--- Παράθεση από: Kyriakos87 στις 17 Απριλίου, 2008, 15:20:49 μμ ---Αμα το παιδι μαθει ΣΩΣΤΑ απο μικρή ηλικια ειναι καλύτερα!!
Εγω και ο μικρος αδερφος μου μεγάλωσαμε σε σπίτι με οπλα και απο προσωπική εμπειρία εχω να πω οτι ουτε εγω ουτε ο αδερφος μου δεν πειραξαμε ποτε τα οπλα του πατερα μου και αυτο οχι γιατι δεν μπορουσαμε αντιθέτως τα οπλα ηταν προσβάσιμα σε εμας ευκολα, δεν ηταν κριμένα και τωρα που το σκέφτομαι έπαιξε και αυτο το ρολο του γιατι ολοι ξέρετε ποσο περίεργα ειναι τα παιδια και αμα δεν ειναι ποσο ευκολα μπορει αν γίνουν! απλα ο πατερας μου μας ειχε μιλήσει για τους κινδύνους και μας ειχε κανει οχι να τα φοβόμαστε αλλα να τα σεβόμαστε!!!
Φιλικα...

--- Τέλος παράθεσης ---

σωστότατο παράδειγμα!!
Η παιδεία θα είναι πάντα το βασικότερο συστατικό επιτυχίας όποιας ενασχόλησης._

Kyriakos87:
Σωστα pri3st, αυτη ειναι η σωστη λεξη...ΠΑΙΔΕΙΑ μια τοσο μικρη λεξη που κανει οποιον την κατέχει να ξεχωρίζει, και μονο με σωστη παιδεία θα παμε μπροστά!!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση